Po co nam większe miasto? Dyskusję na ten temat sprowokował przede wszystkim intensywny rozwój Świecia.
- Potrzebujemy dodatkowych terenów do rozwoju. Chodzi zarówno o budownictwo mieszkaniowe, jak i przemysł czy usługi. Lepiej teraz, na spokojnie przygotować plan rozbudowy miasta, niż za kilka lat robić to w pośpiechu i chaotycznie - podkreśla Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.
Poszerzenie granic miasta poprzedziły konsultacje społeczne i głosowanie w radzie miejskiej, a kropką nad "i" była pozytywna decyzja Rady Ministrów i podpis premiera.
REKLAMA
Na czerwono zaznaczono obszary przyłączone do Świecia
Świecie włączy w granice miasta część okolicznych terenów wiejskich. Wśród nich są grunty, na których zlokalizowane są firmy - w Wielkim Konopacie 8,5 ha, a w Polskim Konopacie 58,5 ha.
Przyłączona zostanie też część terenów kilku innych okolicznych wsi: Kozłowa (49,8 ha), Sulnówka (128,5 ha), Sulnowa (167 ha), Dzików (4,1 ha) i Morska (47,5 ha).
Są one zamieszkałe w bardzo różnym stopniu - od kilku do około 300 osób. W sumie Świeciu przybędzie ponad 500 nowych mieszkańców.
REKLAMA
Powierzchnia Świecia zwiększy się o 464 ha - z 1187 do 1651 hektarów. To aż 40 proc. Mimo to i tak pozostaniemy jednym z najgęściej zaludnionych miast województwa kujawsko-pomorskiego.
Za sprawą wyrastających jak grzyby po deszczu nowych bloków już teraz część nowo powstałych budynków na górnych Mariankach znajduje się poza granicami administracyjnymi Świecia. Powoduje to utrudnienia w nadawaniu numerów adresowych i meldowaniu się.
Ale ważny jest też wymiar psychologiczny. Nie po to ktoś płaci 6 tys. zł za m kw., żeby mieszkać w bloku na wsi. Może się to okazać ważne przy sprzedaży, bo ceny mieszkań w blokach na wsi są z reguły niższe niż w mieście.
REKLAMA
Chodzi także o biznes. Siedziba Mondi Corrugated znajduje się w Wielkim Konopacie, a nie jak sugeruje adres (ul. Bydgoska 1) w Świeciu. Prowadzi to do problemów z dojazdem kontrahentów, klientów i dostawców.
Spółka wolałaby więc znaleźć się w granicach miasta, podobnie, jak przedsiębiorcy z Morska. Zdaniem tych ostatnich, włączenie do Świecia poprawi rozpoznawalność ich firm i zwiększy szanse rozwoju.
- Zmiany mają uporządkować obszary w bezpośrednim sąsiedztwie granic miasta. W ostatnich latach uległy one lub właśnie ulegają zurbanizowaniu. Ta decyzja wszystkim wyjdzie na zdrowie – przekonuje burmistrz Krzysztof Kułakowski.
a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA
Po podłączeniu Świecia do
Po podłączeniu Świecia do dróg szybkiego ruchu, miejscowi pracodawcy zostaną bez ludzi. Specjaliści w okolice Berlina dotrą w 5 godzin.
W kupie siła
W kupie siła
W okolicach kwietnia ruszamy
W okolicach kwietnia ruszamy z dużym projektem na terenie Niemiec,będziemy poszukiwali fachowców spawaczy, ślusarzy, monterów, brygadzistów. Proponować będziemy wynagrodzenie w okolicach 2800 euro. Na teren Niemiec raz w tygodniu będzie jechał bus firmowy więc żywność, przejazd w dowolnej chwili będzie możliwy. Proponować będziemy długoterminowe umowy. Więcej informacji podamy na łamach miejscowej prasy. W okolicach lutego ruszy rekrutacja.
No i fajnie.
No i fajnie.
„Nie po to ktoś płaci 6 tys.
„Nie po to ktoś płaci 6 tys. zł za m kw., żeby mieszkać w bloku na wsi.”- Genialna argumentacja. Genialna.
No i foto mojego osiedla
No i foto mojego osiedla gdzie sama elita a niżej biedaki
Ja bym bardzo nie chciała być
Ja bym bardzo nie chciała być na miejscu mieszkańców tych domków jednorodzinnych budowali na wsi a teraz 2 metry od płotu mają bloki…
Mieszkańcy Sulnowa i Sulnówka
Mieszkańcy Sulnowa i Sulnówka wstydzili się tego że są z tych wsi a sołtysi oddali ziemię nie popisali się