Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Leon, Leonard, Lesława
REKLAMA

W powiecie świeckim rodzi się coraz mniej dzieci. I to mimo programu 500 plus

Andrzej Pudrzyński
6 września, 09:23

Ubiegły rok był najsłabszy od lat pod względem liczby urodzonych dzieci w powiecie świeckim. Jak podaje GUS, między 2011 a 2021 r. odnotowano blisko 25-procentowy spadek.

Fot.123RF
REKLAMA
REKLAMA

W latach 2011-2021 populacja powiatu świeckiego zmalała z 99,5 tys. do 98,1 tys. mieszkańców. Nie jesteśmy tu wyjątkiem, bo to tendencja ogólnopolska. Wpływ na to mają migracja mieszkańców do innych regionów, emigracja zarobkowa, ale też mniejszy przyrost naturalny.

Do tego, aby pary decydowały się na większą liczbę dzieci miał zachęcać państwowy program 500 plus, funkcjonujący od kwietnia 2016 r. Sukces był jednak umiarkowany. W latach 2011-2014 w powiecie świeckim rodziło się nieco ponad 1 030 dzieci rocznie, a w 2015 r. - 996.

REKLAMA
REKLAMA

Po starcie 500 plus noworodków zaczęło przybywać, ale tylko w porównaniu z rokiem 2015. W latach 2016-2018 przychodziło ich na świat od 1 003 do 1 024 rocznie, czyli mniej niż przed wprowadzeniem świadczenia.

W kolejnych latach liczba urodzeń w powiecie świeckim zaczęła systematycznie spadać.

Jak podaje Główny Urząd Statytyczny, w 2019 r. przybyło nam 978 nowych mieszkańców, w 2020 r. - 914, a w 2021 r. tylko 790.

REKLAMA
REKLAMA

Zwraca uwagę fakt, że największy spadek urodzeń nastąpił w okresie rozwoju gospodarczego i niskiego bezrobocia.

W międzyczasie rząd zmienił przekaz informacyjny dotyczący 500 plus, przekonując, że program nie służy tylko zwiększeniu dzietności, ale przede wszystkim jest dodatkowym zastrzykiem finansowym dla polskich rodzin, zwłaszcza tych najmniej zamożnych.

I to prawda.

REKLAMA
REKLAMA

Jesli ktoś ma 2-3 dzieci, to comiesięczne świadczenie w wysokości 1000-1500 zł na pewno wpływa na poziom domowego budżetu i wielu rodzinom pozwala związać koniec zkońcem. Inna sprawa, że jak obliczyli ekonomiści, 500 zł wypłacone sześć lat temu, obecnie - wskutek inflacji - powinno wynosić około 670 zł, aby mieć tę samą siłę nabywaczą.

Czy Waszym zdaniem świadczenie 500 plus zachęca jeszcze do tego, aby mieć więcej dzieci?

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl

REKLAMA

Komentarze (37)

I dobrze po co dzieci na tą nędzę sprowadzać 

Odpowiedzi: 1

Zachęca, ale tych, którzy raczej nie powinni mieć dzieci. Pozdrawiam

Odpowiedzi: 0

Niech zwiększą do 5000 to nawet prostytutki będą zachodzić w agecjach.

Odpowiedzi: 1

Olo a ty już coś zrobiłeś Chłopca czy dziewczynkę? A może jesteś na etapie bije konia. A 5000 to chyba myślisz o koronach czeskich?

Odpowiedzi: 0

Te wszystkie programy powodują tylko to że ludzie zaczynają szukać alternatyw pracy ale nie w Polsce. Niestety ale tutaj przestaje opłacać się pracować mieszkać i żyć. I tak wiem, gdzie indziej też trzeba pracować, ale komfort życia jest inny.

Odpowiedzi: 0

Ponieważ teraz ludzie wyżej stawiają wygodę. Drugie dziecko i kolejne to dodatkowe nieprzespane noce ,pominięte imprezy i dodatkowa robota. 

Patrzysz na taką rodzinę z jednym dzieckiem i już wiesz co to za ludzie których jedno dziecko przerasta. Nie myślą że drugie dziecko to tylko plus dla pierwszego zarówno w najbliższej przyszłości jak i tej dalszej. 

No ale teraz jest wysyp karierowiczek po studiach zaocznych więc mamy sytuacje taka jaka mamy. Ona musi wrócić do pracy bo się męczy w domu. 

Pomijam rodziny patologiczne gdzie dzieci są robione hurtowo to inna para kaloszy i bardziej świadczy nie o świadomości a raczej jej braku.

Odpowiedzi: 1

Wysyp karierowiczek? Wygoda? W tych czasach, jeśli tylko jedna osoba w związku ma dochód, to nie da się za to wyżyć, opłacić wszystkiego i jeszcze odłożyć. Dlatego kobiety też pracują i robią kariery. To nie z wygody. Poza tym jest też presja społeczna, co moim zdaniem nie jest do końca dobre. Jeśli kobieta nie pracuje, a zajmuje się domem, to jest nazywana bez szacunku "kurą domową", znajomi robią przytyki- wiem, bo sama byłam w takiej sytuacji przez pewien czas. Nie przeczę- typowe karierowiczki też oczywiście istnieją, ale wydaje mi się, że to jednak mniejszość, przynajmniej w moim najbliższym otoczeniu. Większość kobiet, które znam pracuje z konieczności, nie z ucieczki przed odpowiedzialnością wychowywania potomstwa i ambicji związanych z rozwojem kariery.

Odpowiedzi: 1

mozna przez kilka lat zacisnac troche pasa i sobie odpuscic pewne rzeczy typu ciagla zmiana garderoby czy inne prywatne przyjemnosci i zostawic zone w domu aby sie dobrze domem i dziecmi zajela, a nie maluchow po ludziach rzucac lub placowkach narazajac takie malenstwo na stres. 
Poprzyzywczajali sie ludzie do standardow i sa tego efekty , ale aby poswieci troche siebie dla dziecka to juz problem takie mamy spoleczenstwo a bedzie tylko gorzej poniewaz te kobiety co teraz maja po nascie lat to łba ze smartfona juz nie beda potrafily odstawic nawet na chwile . 

Facet powienien byc w stanie utrzymac cala rodzine przez jakis czas skoro nie daje rady widocznie duzo bledow w zyciu popelnil co do swojej drogi zawodowej.

Odpowiedzi: 0

Teraz jedno dziecko to taki sam wstyd jak palenie papierosów. 

Odpowiedzi: 1

Nie ma bardziej osobistej sprawy, niż rodzina, dziecko. Jaki więc to wstyd? Pozdrawiam

Odpowiedzi: 0

Co ma piernik do wiatraka???śmieszne pytanie. Jak mają się dzieci rodzić jak od dwóch lat ,,szaleje pandemia ",poziom podstawowej opieki zdrowotnej pozostawię bez komentarza, w szkołach poziom nauczania spada, zdalne nauczanie jeszcze bardziej go zaniża. W mediach ciągle mówi się o wojnie, ceny rosną, rachunki też, wiele rodzin nie wie jak przeżyć tę zimę, w chłodzie czy głodzie - fajnie , nic tylko dzieci rodzić? 500+ dobrze, 

Odpowiedzi: 0

To niech pomyślą ci dalej z takimi dziećmi bo zachęcać chociaż nie ma czym to potrafią a co dalej jak nawet żłobków w Świeciu nie ma w przedszkolach też zaraz miejsca nie będzie bo ukraińskie dzieci mają pierszeństwo także szkoda slow i g*** burzy 

Odpowiedzi: 0

Ostatnio chodził facet z penisem i oferował zwiększenie urodzeń w naszym miescie to go aresztowaliscie !!!

Odpowiedzi: 1

Nawet, prawasie, nie zwróciłeś uwagi na fakt, że ten który myśli penisem (ty też?) doskonale wie, że służy mu tylko do szczania.

Odpowiedzi: 0

W tym kraju mieć dzieci, jak nie masz majątku w spadku albo bogatych rodziców, to jest skazywanie dziecka na smutne życie i szkoda zachodu, żadne 500+ tego nie zmieni, tych śmieci u władzy, tej biedy, smrodu palonych śmieci i patologii.

Dajcie 2000+ a i tak zdrowo myślący ludzie nie będą chcieli robić dzieci, bo wiedzą co im fundują. Susze, ceny energii, inflacja, wzrost temperatury na świecie, który wygoni z Afryki cofnięte w rozwoju towarzystwo tam gdzie będzie chłodniej, wskaźniki urodzin muslimów w Europie gdzie na jedno białe dziecko przypada 5 wychowanych w islamie, wojna tuż za rogiem... miłego współżycia :) Dobre czasy i normalność już były.

Odpowiedzi: 0

Każdy kto ma dzieci i się starał je wychować wie jak one mu podziękowały za ogromny trud. Wychowanie dzieci to bardzo ekstremalne zadanie a i jeszcze pokolenie tiktoka nie szanuje co dla nich rodzice uczynili. Nie chcę słyszeć już o żadnych dzieciach, to wysiłek którego nikt nie doceni.. Młodzi pamiętajcie będziecie ciężko pracować , starać się a nie rzadko wasze dzieci za to was oplują, będą ćpaly,chlały . Będą miały pretensje że zbyt dużo dostały.Seks tak ale w kompletnym zabezpieczeniu.

Odpowiedzi: 0

To pokazuje bezsens tych wszystkich programów socjalnych, które służą głównie kupowaniu wyborców. W tej chwili już mamy 500 miliardów zadłużenia i obecna władza nie ma jakichkolwiek hamulców, aby zatrzymać to rozdawnicze szaleństwo. Skończymy jak Wenezuela... 

Odpowiedzi: 0

Powiedzmy sobie szczerze, życie bez dzieci jest dużo lepsze. Ta prawda zaczyna docierać do młodych ludzi, którzy nie chcą popełniać błędu swoich rodziców i robić dzieci tylko dlatego, że tak wypada. Tylko bez dzieci można żyć pełnią życia i nie martwić się ciągle o przyszłość.  I co najważniejsze wszystkie pieniądze można przeznaczyć na własne potrzeby. Nie trzeba się martwić tym, że guwniak chce nowe adidasy czy smartfona.  Na wakacje też łatwiej wyjechać we dwoje. Odpadają nieprzespane noce i można balować w każdy weekend.  

Odpowiedzi: 1

JA CHCĘ WNUKI. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  Szkoda że nie używałem prezerwatyw !!!!!!!

Odpowiedzi: 0

szkoda ze Twoi rodzice tak nie pomysleli dawno temu. 
Miłosc dziecka to cos lepszego niz ciagly smietnik w glowie, a co za tym idzie prowadzenie zycia jak nastolatek z egoistycznym podejsciem.  

Odpowiedzi: 2

Lepiej być szczęśliwym egoistą niż matką Polką która udaje szczęśliwą a w rzeczywistości ma nerwicę,depresję i cierpi na bezsenność.Nie wszyscy muszą mieć dzieci a większość nie powinna mieć nawet psa.

Odpowiedzi: 0

Milosc dziecka?codziennie widzę te mamusie żyjące miłością dziecka! Szczególnie jak dzieciak wyje w sklepie jak zwierzę a one nie wiedzą co mają robić.Zaniedbane,zmęczone,w ciuchach z lumpka o wakacjach mogą pomarzyć bo wiecznie na debecie żyją.Dobrze robią ci co dzieci nie mają mogą żyć pełnią życia i to takich jak ty najbardziej boli.

Odpowiedzi: 0

Wydaje mi się, że w Świeciu niestety jest coraz większy problem dotyczący płodności. Coraz więcej kobiet ma problemy, a że jesteśmy stosunkowo małym miastem coraz bardziej będzie to widoczne. Może warto by było, by władze miasta pomyślały o dofinansowaniu do in vitro jak robi to wiele miast w Polsce? 

Odpowiedzi: 0

500 plus? Na co wystarczą te pieniążki? Nowy wózek to wydatek ok 2 tyś, a ubranka, mleko, pampersy? Przy takim tempie wzrostu cen i przy zarobkach jakie mamy poprostu to się nie da... Później okazuje się, że nie ma miejsc w żłobku jak taka mama ma wrócić do pracy?  Młodzi często biorą kredyty na własne mieszkanie, ktoś to musi spłacić, na obecne czasy uważam, że jeden rodzic nie jest w stanie tego udźwignąć 

Odpowiedzi: 0

Kobiety wyjeżdżają rodzić gdzie indziej żeby dzieci miały duże miasto w rubryce miejsce urodzenia

Odpowiedzi: 0

Do Eweliny- nie masz dzieci i pieprzysz głupoty. Szkoda mi ciebie sieroto. Dzieci to sens życia !!!!!!!!!!

Odpowiedzi: 1

Taaaa właśnie widać twój sens życia i to jak plujesz jadem.Nie ośmieszaj się.

Odpowiedzi: 0

Do Eweliny - ty pewnie faceta też nie masz bo jesteś bardzo otyła bądź brzydka .

Odpowiedzi: 0

Ty i i balowanie chyba spanie i oglądanie TV z czipsami w gębie .Zobaczymy czy ktoś Cię kiedyś zapłodni .??? Życzę Ci pięcioraczki !!! A po roku bliźniaki !!! Pakt zawarty z ciotką Wandą !!!! 

Odpowiedzi: 0

Życie bez dziecka jest dla mnie dużo lepsze. Nie bawią i nie wzruszają mnie pieluchy, kupki i zupki, patrzenie jak rośnie. Mnie to nie wzrusza..  Wolę ten komfort, że nic mnie nie ogranicza. Robimy z mężem co i kiedy chcemy. Jeśli ktoś ma takie stanowisko jak ja to nie przekupi go nawet 10 000 +

Odpowiedzi: 1

Strony

Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: [email protected] lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz