Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Łucja, Witold, Dorota
 • bezchmurnie
  Dzisiaj:
  30°C / 16°C
 • zachmurzenie małe
  Jutro:
  31°C / 17°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  31°C / 20°C
REKLAMA

Zapalona, latająca "bomba" mogła spowodować pożar w centrum ogrodniczym

Andrzej Bartniak
25 maja, 09:00

- Dosłownie zagotowało się we mnie, gdy zobaczyłem resztki lampionu leżące w niewielkiej odległości od tunelu foliowego - mówi wzburzony Jan Klonecki z Centrum Ogrodniczego Rolnik. - Jak przy tej suszy można w ogóle puszczać w powietrze otwarty ogień?

Resztki lampionu, który wylądował w ogrodzie centrum Rolnik w Świeciu
Fot. nadesłane
REKLAMA
REKLAMA

Leśnicy biją na alarm. Wilgotność ściółki spadła do 6 proc. To mniej niż ma kartka w zeszycie. O tym, że mamy do czynienia z dotkliwą suszą doskonale wiedzą też rolnicy, działkowcy i strażacy gaszący pożary w lasach.

Niewielkie opady, jakie miały miejsce w ostatnich dniach, w zasadzie nic nie zmieniły. Nadal wystarczy iskra, aby wzniecić pożar. Niektórzy jednak tym się nie przejmują i... puszczają zapalone latające lampiony.

REKLAMA
REKLAMA

W tych okolicznościach łatwo zrozumieć irytację Jana Kloneckiego, właściciela Centrum Ogrodniczego Rolnik przy ul. Wojska Polskiego w Świeciu.

W poniedziałek znalazł na terenie ogrodu resztki papierowego lampionu, który unosi się dzięki rozgrzanemu powietrzu powstającemu za sprawą palącego się wkładu.  

- Gdyby spadło to na znajdujący się tuż obok tunel foliowy, mógłby cały pójść z ogniem - mówi Jan Klonecki. - Ale równie dobrze mógłby dotrzeć na obszary leśne czy lądowisko dla śmigłowców przy szpitalu.

REKLAMA
REKLAMA

Skoszona trawa przy lądowisku jest sucha jak wiór.

- Wystarczyłaby iskra. W głowie mi się nie mieści, że przy tych wszystkich ostrzeżeniach, ktoś wpadł na pomysł żeby puścić sobie zapalony lampion - dziwi się właściciel centrum ogrodniczego.

Podobne spostrzeżenia ma bryg. Paweł Puchowski, rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu.

- W mojej ocenie jest to skrajna nieodpowiedzialność - podkreśla.

REKLAMA
REKLAMA

Puszczając taki lampion nie mamy nad nim żadnej kontroli. Nigdy nie wiemy, dokąd poleci ani gdzie upadnie, a tym bardziej, czy wkład będzie już wypalony, czy też będzie się jeszcze tlił.

- Apelujemy do wszystkich, aby powstrzymali się w tym okresie od używania lampionów. Stanowią one realne zagrożenie. Zarówno dla lasów i łąk, jak i za chwilę dla pól ze zbożami - zaznacza Paweł Puchowski.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

Właśnie. Panie Burmistrzu Świecia, proszę uzasadnić koszenie trawy w terenach miejskich? 

Odpowiedzi: 1

Naprawdę oczekujesz że burmistrz będzie tobie cokolwiek uzasadniał odpowiadając na durny komentarz pod tekstem? Pomyslunek jak u osoby puszczającej lampiony... 

Odpowiedzi: 0

Ja mogę uzasadnić prawo Ohma!"Im wyżej kolan u kobiety tym opór maleje a napięcie rośnie".Howk czyli pozdrawiam.

Odpowiedzi: 0

po deszczu było jak pewnie to znalazł, to jaki możliwy pożar, byle coś napisać

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz