W cyklu "Ale historia!" przedstawiamy, co bulwersowało, śmieszyło i budziło żywe zaintresowanie mieszkańców powiatu świeckiego w ostatnim pięćdziesięcioleciu. Wszystkie te warunki idealnie spełnia sytuacja na dworcu kolejowym w Terespolu Pomorskim (gmina Świecie).
Temat zamkniętego i coraz bardziej niszczejącego budynku dworca wraca co pewien czas w dyskusji. Proponowano, aby powstała tam świetlica wiejska (tyle, że już taka jest w Terespolu), muzeum kolejnictwa, mieszkania socjalne.
PKP, do którego należy budynek, chętnie przekazałby go Świeciu razem ze znajdującymi się tam mieszkaniami, ale gmina nie pali się do tego pomysłu, bo remont zabytkowego, wybudowanego w 1888 r. dworca kosztowałby miliony.
Samo PKP, zamiast w Terespolu, woli za kilka lat zainwestować w modernizację dworca w Laskowicach, który obsługuje znacznie więcej pasażerów (pisaliśmy o tym w Extra Świecie). Wyjścia z tego patu na razie, niestety, nie widać.
Dworzec w Terespolu najlepsze czasy miał za sobą już w latach 80. XX w. Korzystało z niego więcej osób niż teraz, bo ludzie mieli znacznie mniej samochodów i miejscowość miała jeszcze wtedy bezpośrednie połączenie ze Świeciem (PKP zlikwidowało je w latach 90., bo przynosiło straty).
Ciekawe obserwacje z funcjonowania tutejszego dworca przed blisko 40 laty poczynił Jan Kamiński, pasjonat historii Świecia i autor publikacji poświęconych dziejom miasta. Zamieścił je w artykule w "Gazecie Pomorskiej" w styczniu 1983 roku (czytaj poniżej).
Zimowa aura zmusza do szukania schronienia pod dachem dworcowego budynku. Jest przecież bufet dworcowy, obszerna sala, stoliki. Cóż z tego, kiedy półki są puste.
- Garmażerii nie prowadzimy – można usłyszeć.
Tak więc, jeśli nie można nic zjeść, można napić się ciepłej herbaty? I to także jest nieosiągalne. Dlaczego? Ano dlatego, że bufet dworcowy nie posiada wody zdatnej do picia. Tu w grudniu, styczniu serwuje się zimne napoje gazowane, czasem piwo.
Pierwszy napotkany mieszkaniec Terespola wyjaśnia, że wodę (tę niezdatną do picia) piją mieszkańcy osady i nikt nie zachorował. Zresztą, co mają zrobić w tej sytuacji. Podobno sanepid zabronił pić tę wodę […]
"W.C. znajduje się w pobliskim parku" – informuje napis na zamkniętej dworcowej toalecie zasłoniętej od strony peronu przed oczami pasażerów dużą płytą pilśniową. Gwoli sprawiedliwości trzeba dodać, że władze kolejowe w Terespolu chronią park. Tuż obok stacji udostępniono jedną męsko-damską kabinę. Dobre i to.
[…] Poczekalnia dworcowa to jedyny azyl dla oczekujących na pociąg. Tu także wiele można by zarzucić pod względem estetyki. Lepiej jednak zobaczyć Terespol na własne oczy. I… czym prędzej odjechać…
Tyle historii... Klimat jak żywo przypominajacy komedie Stanisława Barei... Chociaż ówczesnym podróznym (podobnie jak obecnym) zapewne do śmiechu nie było.
W Laskowicach na PKP nie jest
W Laskowicach na PKP nie jest lepiej. A to tam zatrzymuje się Intercity. Wstyd!!!
Laskowice i ten zapach na
Laskowice i ten zapach na dworcu… aż szyny plesnieja
Z tą władzą w Świeciu jeszcze
Z tą władzą w Świeciu jeszcze dlugo taki pozostanie….
W Świeciu by się przydały
W Świeciu by się przydały pociągi, bo autobusy to śmiech na sali. Rozkład świecie – laskowice to kpina a co dopiero dalsze wioski. W Terespolu też powinny jeździć pociągi bo ludzie ze świecia tańszy autobus mają do Terespola i stamtąd woleliby jeździć
A mi brakuje dworcowego baru
A mi brakuje dworcowego baru w Laskowicach.
40 lat temu się jadło fasolkę po bretońsku.:)
A to może już czas to
A to może już czas to wyremontować było by ciekawiej
Kto ten artykuł pisał????
Kto ten artykuł pisał???? Jaki bufet na stacji. Zamknięty został z trzydzieści lat temu. Jakie zimne napoje gazowane. Jedynie gdzie można kupić coś to w sklepie przy dworcu. Proponuję żeby człowiek który wypisuje takie bzdury pojechał do Terespola i się zapoznał z faktycznym stanem dworca.
1986 był bar, dużego wyboru
1986 był bar, dużego wyboru niebyło,fasolka może,kibel był przed wejściem podziemnym na perony takie czasy były
w latach 80tych ten dworzec
w latach 80tych ten dworzec miał 100lat, więc czego kto tam oczekiwał.. teraz ma 120lat, a i tak nas przeżyje, bo to solinda niemiecka konstrukcja zbudowana pod zaborami
Wstyd publikować takie
Wstyd publikować takie głupoty! Panu umknęło, że 40 lat temu po Świeciu węgiel rozwożono furmankami a konie z toalet raczej nie korzystały.50 lat temu dworzec w Świeciu wyglądał jak ten istniejący jeszcze w Przechowie bez toalet ( krzaki były ) Proszę pochwalić się ile toalet publicznych jest w tej chwili w Świeciu! Gdzie mogą z takiego dobrodziejstwa korzystać ludzie odwiedzający cmentarz? Dla średnio inteligentnego człowieka jasne jest, że dworzec w Terespolu Pomorskim ( gmina Świecie ) to dogodny punkt dla większości mieszkańców powiatu świeckiego jak i chełmińskiego. Ględzenie o Tleniu czy Osiu nie ma sensu. Są jeszcze inne miejscowości i gminy! W Pruszczu kto wyremontował budynek? Boli to, że Arriva uruchomiła pociągi, które zaczynają i kończą bieg w Terespolu. Takim artykułem można sobie jedynie poprawić nastrój ale tylko na chwilę. Proszę o szacunek dla czytelników i mieszkańców powiatu i gminy Świecie. Lepiej trzymać jakiś poziom bo poniżej tylko szlam
Od lat toczy się spór o
Od lat toczy się spór o przywrócenie połączenia kolejowego do Świecia . Pomysł wydbudowania dworca PKP Świecie za wysypiskiem -MILIONY,MILIONY , pomysł połączenia kieszeniowego do Przechowa -mało realny i też kosztowny.Czy osoby kompetentne są tak ograniczeni że nie bierze się pod uwagę rozwiązań najprostszych?W Terespolu jest duży dworzec obsługujący główną trasę kolejową południe -północ , rozbudowane zaplecze szynowe do przetoku składów towarowych , duży teren wokól do zagospodarowania na parkingi , dogodny dojazd ze Świecia i Chełmna a niebawem też z S-5, więc nie rozumiem dlaczego nikt się jeszcze nie zabrał za faktyczne przywrócenie kolei do Świecia (przecież mogłaby być stacja Terespol -Świecie)Dodatkowo można uzyskać pieniądze na odrestaurowanie zabytków ponieważ ten dworzec bez wątpienia pamięta chlubne dzieje ( przejazd króla pruskiego Wilhelma IV na otwarcie linii Bydgoszcz -Tczew-Gdańsk w 1852r ) jak i niechlubne ( utworzony przy dworcu obóz dla polskich jeńców wojennych w 1939r) , dlatego mógłby przy okazji pełnić funkcje muzeum.Same korzyści , więc pytam się gdzie są decydenci w sprawie , chyba coś z nimi nie tak.
Trzeba pamiętać, że ten
Trzeba pamiętać, że ten dworzec to nie jakaś stara buda na odwal się sklecona jak ten w laskowicach, tylko architektoniczna neogotycka perełka, jeden z ciekawszych dworców w województwie.
Artykuł o artykule. Haha.
Artykuł o artykule. Haha.
A władze gminne powinny w końcu coś z tymi dworcami zrobić bo tylko wstyd! Duże i bogate miasto a nie ma kolei i dworca PKS. Urzędy trzeba przewietrzyć bo brak odwagi na dobre projekty! Diety i wynagrodzenie za coś dostajecie to do pracy zamiast debatować.