Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Aptekarze twierdzą, że nocne dyżury im się nie opłacają. Co na to radni powiatu?

Rada Powiatu Świeckiego przychyliła się do sugestii właścicieli aptek i uchyliła obowiązek całonocnych dyżurów, których i tak w znacznej części nie respektowano. Teraz leki będzie można wykupić tylko do północy. Pod warunkiem, że farmaceuci będą się trzymać ustaleń.

Udostępnij
apteka-tania

REKLAMA

Problem wałkowany jest od lat. Z jednej strony jest powiat, który musi ustalić plan dyżurów w dni powszednie, niedziele i święta, a z drugiej właściciele aptek, którzy przekonują, że praca w nocy i w niedziele jest kompletnie nieopłacalna.

Reklama
Reklama

Właściciele aptek argumentują, że wynagrodzenie dla farmaceuty jest znacznie wyższe, niż wpływy ze sprzedaży lekarstw podczas takiego dyżuru.
REKLAMA

Już w ubiegłym roku wielu mieszkańców powiatu świeckiego poszukujących w nocy apteki przekonało się, że plan dyżurów to w dużej mierze fikcja. Niektóre apteki kompletnie go ignorowały. Inne znacznie skracały czas pracy wyznaczony uchwałą rady powiatu.

Reklama
Reklama

Właśnie dlatego w tym roku starostwo postanowiło sprawdzić, jak jest faktycznie. Wyniki kontroli niestety potwierdziły liczne skargi mieszkańców. Problem w tym, że powiat nie ma narzędzi do egzekwowania prawa, jakim jest uchwalany co roku plan dyżurów.
REKLAMA

Dlatego postanowiono usankcjonować propozycję, która wyszła od właścicieli aptek, aby obowiązek dyżurów kończył się o północy. Branża aptekarska zapewniła, że tym razem będzie przestrzegać nowych godzin otwarcia, bo wiążą się z mniejszymi kosztami. 

Reklama
Reklama

Za przyjęciem takiej uchwały zagłosowało 15 radnych Rady Powiatu Świeckiego. Przeciwny był tylko Dariusz Wolski.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (16)

  1. Radny

    6 grudnia 2021 08:12

    Niby tak świetnie powiat

    Niby tak świetnie powiat sobie radzi, zdobywa kasę ITD. Dlaczego nikt nie napisze, że może dopłacać do nocnych dyżurów aptek? Jeden z największych powiatów w Polsce bez apteki w nocy! 

    • DonFiut

      7 grudnia 2021 07:54

      To dopłać ze swojego portfela

      To dopłać ze swojego portfela geniuszu ekonomii. Haha

  2. Olo

    6 grudnia 2021 08:23

    A za podwyżka pensji też był

    A za podwyżka pensji też był przeciw???

    • Czytelnik

      6 grudnia 2021 09:15

      Glosowanie za podwyzka bylo w

      Glosowanie za podwyzka bylo w radzie gminy a nie powiatu

  3. Wojciech S

    6 grudnia 2021 08:33

    W tym kraju nic nikomu się

    W tym kraju nic nikomu się nie opłaca. Mój ojciec w 1997r sprzedawał świnie po 4,70zł/kg, ja obecnie sprzedaję po 3,90zł/kg i rządzący twierdzą że to dobra cena 🙂

    • xxx

      6 grudnia 2021 09:45

      Wy i tak żyjecie jak pączki w

      Wy i tak żyjecie jak pączki w maśle, do wszystkiego macie dopłaty.

      • Daro

        6 grudnia 2021 10:54

        Xxx – masz za małą wiedzę na

        Xxx – masz za małą wiedzę na ten temat. Ja mieszkam w mieście ale znajomi mają gosp. I dotacje są ale nawozy itp. też poszły ostro w górę. Więc z takimi półsłówkami to bym uważał. To kraj jest chory.

      • Wojciech S

        6 grudnia 2021 12:25

        Masz rację, mamy tak dobrze

        Masz rację, mamy tak dobrze że obecnie nikt czy też prawie nikt z młodych nie chce zostawać na gospodarstwach. Każdy woli iść do pracy

  4. Borko

    6 grudnia 2021 10:21

    A kogo to interesuje czy im

    A kogo to interesuje czy im sie to opłaca? A ludziom musi opłacać sie jeżdzić nocami do innych miast po leki? Wstyd żeby 100 tyś Powiat Świecki nie miał dyżurnej apteki w weekend!!

    • Życie

      6 grudnia 2021 13:57

      … w Grudziądzu od kilku lat

      … w Grudziądzu od kilku lat nie ma dyżurujących aptek i żyją… Poza tym co mają radni powiatu do tego, że prywatnemu przedsiębiorcy (dzisiaj wlaścicielowi apteki) nie opłaca się „dyżurować”, niech wyskoczą z kasy i proszą przedsiębiorcę o to żeby otworzył swój biznes w nocy. Po co ma dokładać z własnej kieszeni po to aby ktoś w nocy kupił strzykawkę lub gumki? I nie wyskakujcie z aktybiotykami po północy lub innymi „lekami ratującymi życie” bo te są pod ręką (muszą być) w szpitalu, gdzie dyżuruje lekarz!

      • Jan

        6 grudnia 2021 14:25

        Aleś ty mądry zobaczymy jak

        Aleś ty mądry zobaczymy jak cię przyciśnie chorobą czy taki kozak będziesz

        • Anonim

          6 grudnia 2021 16:08

          wytrzymam bez stoperanu do

          wytrzymam bez stoperanu do rana…

      • Byk

        6 grudnia 2021 18:54

        Czyżby jakiś leniwy aptekarz

        Czyżby jakiś leniwy aptekarz zabrał głos?

  5. zarazek

    7 grudnia 2021 09:14

    Prawo farmaceutyczne mówi, że

    Prawo farmaceutyczne mówi, że apteki maja mieć dyżury. Kto zakładał aptekę wiedział co jest wymagane i co będzie musiał robić. Takie jest prawo, apteka zarabia w dzień, raz na dwa tygodnie może mieć „martwy” sezon w nocy. Od obywatela państwo wymaga a od firmy nie potrafi? Państwo silne wobec bezsilnych i bezsilne wobec silnych? Wypisz wymaluj nasz powiat.

  6. Fok

    7 grudnia 2021 19:53

    To może niech państwo

    To może niech państwo wprowadzi leki do Żabek i będzie ok poczta sie tam przeniosła to apteki też mogą jak spadną im przychody to sami o nocki będą sie prosili

  7. Jarek

    9 grudnia 2021 08:36

    Utrzymanie wojska, policji

    Utrzymanie wojska, policji itd jest nieopłacalne. To co, mamy te służby zlikwidować? Co za kapitalistyczna głupota aptekarzy!