Samorządowcy z gminy Pruszcz są już na ostatniej prostej w kompletowaniu niezbędnych dokumentów. Działania zapoczątkowane w maju przyjęciem uchwały w sprawie rozpoczęcia procedury związanej z uzyskaniem przez Pruszcz praw miejskich powoli dobiegają końca.
Za pośrednictwem urzędu wojewódzkiego papiery trafią do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, gdzie zapadnie ostateczna decyzja o tym, czy miejscowości zostaną nadane prawa miejskie.
Wśród składanych dokumentów będą wyniki konsultacji społecznych. Od 2 września do 15 października mieszkańcy mogli wziąć udział w specjalnej ankiecie składającej się z jednego pytania. Za przekształceniem Pruszcza w miasto opowiedziało się 50,5 proc. głosujących, a 49,5 proc. było przeciwnych.
REKLAMA
Jeśli weźmiemy pod uwagę frekwencję, wynoszącą raptem 10 proc., to oznacza, że tak naprawdę nie wiadomo, jaka jest opinia większości mieszkańców.
- Przyznam szczerze, że liczyłem na frekwencję na poziomie 28 proc. - mówi Dariusz Wądołowski, wójt gminy Pruszcz. - W dodatku miałem nadzieję, że około 70 proc. zagłosuje za prawami miejskimi. Nie wiem dlaczego tak się nie stało. Być może ludzie byli pochłonięci innymi problemami, które w tamtym czasie były dla nich ważniejsze? A może nie dość jasno mówiłem o przyszłych korzyściach, które moglibyśmy mieć jako miasto, chociażby tych związanych z rozwojem gospodarczym?
Wójt podejrzewa, że górę wziął strach przed zmianami.
REKLAMA
- Gmina dobrze się rozwija, mamy solidne drogi, obiekty użyteczności publicznej, których wielu może nam pozazdrościć i pewnie dlatego niektórzy sądzą, że lepiej niech zostanie tak, jak jest - przypuszcza. - Po co to ruszać, skro obecnie wszystko się układa. Wielu mieszkańców nie chce spojrzeć w przyszłość.
Nie jest tajemnicą, że jedna z istotniejszych obaw dotyczy wzrostu cen nieruchomości w przypadku przekształcenia Pruszcza w miasto.
- Ci, którzy o tym mówią, zapominają, że o stawkach decydują prawa rynku - zaznacza Dariusz Wądołowski. - Przecież nikt z dnia na dzień nie będzie żądał za działkę budowlaną o 30 proc. więcej niż do tej pory, bo nie znajdzie kupców. W tej materii nic się zmieni. Znam wsie, gdzie ziemia jest dużo droższa niż w mieście.
(bardzo) solidna droga na
(bardzo) solidna droga na trasie Topolno-Grabowo.. same dziury .. ktoś ma niższe zawieszenie to musi jechać konkretnie bokiem żeby nie zachaczyc :/ Nic nie słychać żeby w najbliższym czasie była ruszona.. tak samo jak koszenie poboczy.. :/
Ta droga należy do powiatu,
Ta droga należy do powiatu, wiec tam musimy kierować wnioski a nie do gminy.
Pozdrawiam
Gdyby rzeczywiście mieszkańcy
Gdyby rzeczywiście mieszkańcy gminy byli potraktowani podmiotowo w kwestii wyrażenia swojego zdania na temat uzyskania przez Pruszcz praw miejskich, to zamiast „konsultacji społecznych” zostałoby zorganizowane referendum gimnne w tej sprawie. Tyle że wynik takiego referendum byłby wiążący dla wójta. Zgodnie z ustawą dotyczącą referendów lokalnych z 15 września 2000 roku do ważności takiego referendum wymagany jest udział 30% uprawnionych do głosowania. W tym kontekście wynik „konsultacji społęcznych”, w których wzięło udział 10% mieszkańców, nie ma żadnej wartości i nie może być traktowany jako wyraz opinii mieszkańców. Warto na poważnie zastanowić się, dlaczego mieszkańcy gminy zignorowali „konsultacje społeczne”, a nie mówić, że „byli pochłonięci innymi problemami ważniejszymi dla nich w tamtym czasie”.
Proszę podać wykaz wszystkich
Proszę podać wykaz wszystkich miejscowości-ile osób było za, ile przeciw nie w % ! ćzy droga powiatowa, czy gminna,chyba zawsze monituje się do gminy – gmina dalej, czyli do powiatu – oczywiście jak ktoś dba o całą gminę nie tylko o miasto Pruszcz.
Wójt chce być burmistrzem a
Wójt chce być burmistrzem a może prezydentem bo w politykę lubi się bawić
A ja jestem zadowolony z tej
A ja jestem zadowolony z tej decyzji. Bylem, zaglosowalem za. Faktycznie troche malo osób ale to strata nieobecnych, jak nie będziemy sie interesować swoja miejscowością to wtedy prosze nie płakać że cos jest nie tak. Referendum? Dla mnie strata pieniędzy. Myslisz ze jak ludzie nie poszli na konsultacje to na referendum by poszli? Przeciez formuła byla taka sama. Niech sie ten nasz Pruszcz rozwija jaknajszybciej i jaknajlepiej dla nas dla mieszkańców. Pozdrawiam 🙂
Jak Daniel zostanie
Jak Daniel zostanie burmistrzem ,to jestem ZA>
Pruszcz kiedyś był mistem!
Pruszcz kiedyś był mistem! Czy mieszkańcy Pruszcza o tym wiedzą? Bydgoszcz ,Gdynia też wioską a teraz dużymi miastami.
Mocherow przewaga tylko
Mocherow przewaga tylko kosciol ploteczki i wiejski monitoring takim osobà nie zalezy na lepszym bycie
Mlodzi nie dajcie sie dzialajcie a nie tylko nosy w telefonach z nieba wam nie nakapie…
No zróbcie sobie miasto, to
No zróbcie sobie miasto, to polepszycie ale tylko wójtowi pardon burmistrzowi bo mieszkańcy zaraz zabulą za grunty, nieruchomości, śmieci i co tam jeszcze. Warto sie przyjrzec kto tam taki interes planuje bo ten zarobi
Lucyna vel pozjadałam
Lucyna vel pozjadałam wszystkie rozumy na burmistrza, tylko ona.