Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Były pola, są Marianki. Robotnik i inżynier z Celulozy musieli gdzieś mieszkać

Budowa osiedla Marianki ma ścisły związek z powstaniem Zakładów Celulozy i Papieru w Świeciu. Czy gdyby nie Celuloza, w której w szczytowym okresie pracowało 4 tys. osób, nie byłoby Marianek? Być może powstałyby, ale na pewno później i z mniejszym rozmachem, bo też populacja Świecia nie rosłaby tak dynamicznie.

Udostępnij
1

Jaką datę przyjąć jako początkową dla powstania osiedla Marianki? Rok 1971, kiedy zdecydowano o budowie, czy 1973 r., kiedy stanął pierwszy blok? Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świeciu, inicjator obchodów 50-lecia, skłaniała się ku tej pierwszej dacie.

Niestety, pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia dotyczące organizacji wydarzeń rozrywkowych i kulturalnych, uniemożliwiły ich sensowne planowanie. A to właśnie piknik rodzinny, konkursy i wystawy mają towarzyszyć obchodom. Stąd decyzja o świętowaniu jubileuszu w tym roku.

Wpisuje się w nią także cykl artykułów w Extra Świecie, poświęconych powstaniu i rozwojowi osiedla.

Reklama
Reklama

Kiedy w 1971 r. zapadła decyzja o budowie osiedla Marianki, w miejsce dawnej wsi o tej samej nazwie, na wzgórzach nad starszą częścią Świecia rozciągały się pola i łąki, pośród, których stały domy i zabudowania gospodarcze. Budowa nowego osiedla była konieczna, aby zapewnić dach nad głową dla stale rosnącej liczby zatrudnionych w Zakładach Celulozy i Papieru, które zaczęły powstawać dziesięć lat wcześniej.

Osiedle Kościuszki, zbudowane w latach 60. z myślą o zapewnieniu lokum pracownikom przybyłym z całej Polski, szybko okazało się niewystarczające. Szukano nowej przestrzeni, gdzie nic nie ograniczałoby stawiania kolejnych bloków. Marianki były niejako naturalnym wyborem, bo czego jak czego, ale przestrzeni tu nie brakowało.

Budownictwo mieszkaniowe epoki Polski Ludowej znane było z rozmachu, tworzenia ambitnych planów i stawiania ogromnych osiedli. Różnie jednak bywało z jakością i terminowością.

Reklama
Reklama

Podobnie było w Świeciu, co pokazuje przykład pierwszego budynku mieszkalnego na osiedlu Marianki, obecnie bloku przy ul. Wojska Polskiego 77.

W Świeciu n. Wisłą trwa budowa nowego osiedla mieszkaniowego „Marianki”, prowadzona przez Grudziądzkie Przedsiębiorstwo Budowlane – informowała 29 kwietnia 1972 r. "Gazeta Pomorska". - Prace przebiegają planowo, lecz w obliczu przewidywanego rozmachu zatrudnienia w ZCiP i aktualnych potrzeb miasta, tempo tego budownictwa nie zadowala gospodarzy. Stąd trwają starania o powołanie brygad budowlano – montażowych w większych przedsiębiorstwach. Realizacja inwestycji towarzyszących osiągnie w tym pięcioleciu nienotowany dotąd poziom. Jak dotąd są środki. Brak jest natomiast odpowiedniego potencjału wytwórczego. Stąd widzi się potrzebę utworzenia własnego przedsiębiorstwa. Wydaje się to pilne i konieczne. Dotychczasowe doświadczenia wykazują bowiem, że szukanie oparcia w placówkach wykonawczych z zewnątrz podraża zarówno koszty, jak też nie gwarantuje terminowości. Przykładem służy szpital, którego budowa nie ruszyła dotąd z miejsca.

Notka w "Głosie Celulozy" / zbiory Piotra Skuczyńskiego

Reklama
Reklama

Lokalny "Głos Celulozy" w wydaniu z 24 stycznia 1973 r. w opatrzonej zdjęciem krótkiej notce pod tytułem „Pierwszy blok na Mariankach” donosił nie bez nuty ironii:

Siedemdziesięciu pięciu pracowników kombinatu wraz z rodzinami w najbliższych dniach wprowadzi się do mieszkań w nowo oddanym bloku nr 3 na osiedlu Marianki. Wiemy wszyscy, jak bardzo oczekiwali na mieszkania, bo przecież blok ten oddano z opóźnieniem 5-miesięcznym.

Pierwszy blok na osiedlu Marianki, obecnie przy ul. Wojska Polskiego 77, widok współczesny / Fot. Andrzej Bartniak

Reklama
Reklama

W tamtych czasach osiedle było jednym wielkim placem budowy. Bloki stawiano w szybkim tempie, jeden za drugim. Do końca ery gierkowskiej, czyli do 1980 r., oddano do użytku 735 mieszkań.

- Oprócz nich nic nie było. Żadnych chodników, ulic. Tylko błoto i tunele foliowe, w miejscu, gdzie teraz jest kościół. Zakupy robiło się „na mieście”, bo tu długo nie można było kupić nawet chleba – wspominają tamte czasy starsi mieszkańcy największego świeckiego osiedla.

To właśnie stosunkowo krótki czas oczekiwania na przydział mieszkania, jak na warunki PRL-u i pewna praca w nowoczesnym zakładzie, były tak silnym magnesem dla młodych ludzi, którzy mogli wybierać spośród wielu podobnych ofert.

Reklama
Reklama

Dość długo lokum było priorytetem. Jeden sklep spożywczy był kroplą w morzu potrzeb. Mieszkańcy, pamiętający lata 70. i pierwszą połowę lat 80., przyznają, że osiedle traktowano jako sypialnię. Zakupy robiło się na Dużym Rynku, w sklepach przy okolicznych ulicach, albo w zakładowym sklepie. Problemem, który dotykał młodych rodziców, a tacy stanowili większość, był brak przedszkola i szkoły na Mariankach. Dzieci chodziły do "jedynki", "trójki", albo "siódemki".

- Budziło się je o szóstej, pakowało i wysyłało na autobus. Odetchnęliśmy dopiero, gdy oddano do użytku Szkołę Podstawową nr 8. Dzieci nie były już narażone na przechodzenie przez ruchliwą ulicę I Armii Wojska Polskiego, czyli obecną Wojska Polskiego. I oczywiście miały znacznie bliżej - wspomina pani Danuta, mieszkanka Marianek.

W miarę rozrastania się Marianek zaczęto dostrzegać także inne potrzeby jego mieszkańców, oprócz zapewnienia im dachu nad głową. O tym w następnym artykule, który ukaże się w środę razem z bogatą galerią archiwalnych zdjęć.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl


Partnerem cyklu artykułów poświęconych 50-leciu osiedla Marianki są Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świeciu i Urząd Miejski w Świeciu.

Udostępnij

Komentarze (33)

 1. kolega

  28 czerwca 2022 11:02

  a teraz na samej górze my

  a teraz na samej górze my lepszy sort MARIANKI KRÓLEWSKIE. Brak patologii alkoholików wiekszy spokój niż na starych blokach gdzue co drugi mężczyzna żyje tym że łazi po barach i chleje.

  Oczywiście lepszy sort czyli Ci bez kredytów bo jednak jak ktoś musiał się zapożyczyć aby zamieszkać w nowych blokach to tylko o nim świadczy że się rzuca na coś na co go nie stać aby się dowartościować.

  • Obywatel

   28 czerwca 2022 11:31

   Nie wiem dlaczego ludzi tak

   Nie wiem dlaczego ludzi tak bolą Marianki Królewskie Mam pieniądze to je inwestuję a nie przepijam. 

   • GM

    28 czerwca 2022 22:43

    O pieniądzach się nie mówi

    O pieniądzach się nie mówi,pieniądze się ma prostaku!

  • Aleja JP

   28 czerwca 2022 11:55

   Mieszkam na mariankach od

   Mieszkam na mariankach od urodzenia, czyli od 35 lat. Pierw z rodzicami a później samodzielnie z żoną i MAM WYJEBANE W TE TWOJE ŚMIESZNE „KRÓLEWSKIE MARIANKI”. Faktycznie, widziałem,  szlachta jak chuj tam mieszka hahaha. Po za tym na łokietka mieszkaja moi teściowie (bez kredytu) więc wiem jak tam życie Wygląda I bym się w zyciu nie zamienił za moją Aleje. Tam zero zieleni i drzew a tylko betonowa pustynia. I kurwa debilu jebany nie mierz każdego swoją miarą że trzeba brać kredyt i się pokazać żeby tam zamieszkać tylko po prostu może niektórzy nie mieli wyboru i musieli wziąść kredyt żeby zamieszkać gdziekolwiek czyli np tam frajerze

   • Miodek

    28 czerwca 2022 15:30

    *Wziąć kredyt

    *Wziąć kredyt

   • Biker

    28 czerwca 2022 21:26

    Popieram

    Popieram

  • kikiriki

   28 czerwca 2022 12:24

   Ty pewnie jesteś też ten co

   Ty pewnie jesteś też ten co drugi, bo capi od ciebie, jak z gorzelni. 

  • Kolega kolegi

   28 czerwca 2022 13:56

   Kolega to chyba z Miasteczka

   Kolega to chyba z Miasteczka pisze swoje wesołe posty 🙂

   • pa Tola z Miasteczka

    28 czerwca 2022 23:43

    Nikt nam nie odbierze bycia

    Nikt nam nie odbierze bycia najbardziej patolską dzielnią w mieście. Swoją drogą to czuję nutę zazdrości tych z Królewskich Marianek. U nas nikt nie musi brać kredytu na mieszkanie. Pije się po królewsku i mieszka!

    • Obserwator

     30 czerwca 2022 11:22

     Ty pa Tola jeżeli wypowiadasz

     Ty pa Tola jeżeli wypowiadasz się za wszystkich, to lepiej mów tylko za siebie i nie obrażaj porządnych ludzi z Masteczka , bo ich jest zdecydowana większość, ciekawe skąd się tu znalazłaś , co wyrzucili cię z miasta bo nie płaciłaś czynszu, niestety takich jak ty podrzucają nam na Miasteczko i psujecie nam opinię, a potem wypisują bzdury, nie podoba ci się , to się wyprowadź, nikt cię tu nie trzyma.

  • marianek

   28 czerwca 2022 16:03

   ty albo patol, albo katolik

   ty albo patol, albo katolik jesteś?

   • Major cwel Suchadupa

    28 czerwca 2022 18:25

    Ty knur czy Katolik  jesteś ?

    Ty knur czy Katolik  jesteś ?

  • Franciszek

   28 czerwca 2022 18:37

   To nie są żadne Marianki

   To nie są żadne Marianki Krolewskie to tylko nazwy ulic . Zwykłe nowe blokowisko jakich pełno powstaje w nowym standardzie  budownictwa .Tacy sami ludzie jak wszędzie Jeden  hooj .To nie ekskluzywne chronione osiedle z basenami itp itd

  • Xx

   28 czerwca 2022 21:30

   Marianki Królewskie jaja

   Marianki Królewskie jaja sobie ktoś robi.. Marianki kredytowe chyba. 

 2. Zico

  28 czerwca 2022 12:10

  Oby to były Mariaki

  Oby to były Mariaki królewskie a nie czasem k…….***

 3. Do AlejaJP

  28 czerwca 2022 12:39

  Akurat kredyt to wstyd,

  Akurat kredyt to wstyd, świadczy że ktoś jest nieudolny i tylko pożyczając potrafi coś mieć. 

  Jak się nie ma na coś gotówki to się nie kupuje proste. Potem płacz że raty wzrosły 2x… i bardzo dobrze ciemnote trzeba kroić.

  • Przedsiębiorca

   28 czerwca 2022 12:47

   Twoje pojęcie o ekonomii

   Twoje pojęcie o ekonomii wywodzi się chyba ze średniowiecza. Jeśli ktoś prowadzi firmę i raty kredytu zaciagnietego np. na rok razem z kapitałem są dużo nizsze niż zakładany zysk, to kredyt sprzyja rozwojowi firmy. Myślisz, że deweloperzy budują bloki za swoje zaoszczędzone pieniądze? 🙂 Dobre żarty. No, pewnie ty masz zaoszczędzone kilkadziesiąt milionów, żeby postawić blok, bo ty obrotny jesteś bardzo 🙂

   • Speedy

    28 czerwca 2022 15:32

    On jest obrotny bo w konarze

    On jest obrotny bo w konarze na kosiarce latał.

   • Anonim

    28 czerwca 2022 22:47

    No faktycznie  masz rację z

    No faktycznie  masz rację z tą ekonomią. Kupując mieszkanie o wartości 300 tysi i kredytując go spłacasz w sumie 600 tysi to normalnie interes życia. Dlatego porównywanie biznesowych kredytów do mieszkalno konsumpcyjnych jest trochę słabe. I niestety ale kredytowanie się na ćwierć wieku lub dłużej świadczy o nieudolności takiego kredytobiorcy.

  • Aleja JP

   28 czerwca 2022 23:09

   Debil jesteś i tyle. Widać że

   Debil jesteś i tyle. Widać że gowno wiesz o życiu i chyba ciągle z mamusia mieszkasz 

 4. Beata

  28 czerwca 2022 12:49

  Wszystko ładnie i pięknie 

  Wszystko ładnie i pięknie  dopóki nie wprowadzi się to bydło że szczekajacymi psami na balkonach i srajacymi wokół nich…na orliku przy bloku 77 mnóstwo  tego bydla  ktore wciąż zakłócają spokój lokatorom…

  • Oko

   28 czerwca 2022 14:39

   Beato ,ciężko jest tobie

   Beato ,ciężko jest tobie pozbyć się zapachu i widoku bydła,wracaj na swoje dawne siedlisko

  • No tak

   28 czerwca 2022 16:18

   Beti masz rację, u nas na

   Beti masz rację, u nas na działkach to samo mordy darcie w weekend nie da się wysiedzieć, pies szczególnie jeden tak ujadał w nocy, bez reakcji pańcia… no jak tak można? Nikt z nikim się nie liczy, o kupach nie wspomnę… Ludzie ledwo od pługa oderwani nie potrafią się zachowywać w mieście 

   • Arek

    1 lipca 2022 02:10

    To trzeba  było kupic

    To trzeba  było kupic działeczkę nad morzem a nie przy polu i jeszcze wołasz za nią 75 tysia

 5. agata

  28 czerwca 2022 13:04

  ostatnio spotykałam się z

  ostatnio spotykałam się z chłopakiem od początku się unosił że ma swoje mieszkanie jest niezależny itp po czasie się okazało że mieszkanie na kredyt wyśmiałam go i odpuściłam nie bedę sobie przy koleżankach wstydu robić z jakimś kredyciarzem

  • jac-sąsiad

   28 czerwca 2022 13:56

   agata’ynko kretynko, wszystko

   agata’ynko kretynko, wszystko przed tobą. Dorobisz syfa, bez kredytu, ale będzie na zawsze, twój. 

 6. Fuks

  28 czerwca 2022 19:49

  Czytając komentarze jestem

  Czytając komentarze jestem wręcz pewny, że dużo ludzi w Świeciu to potomkowie pacjentów z psychiatryka.  Większość tutaj komentujących nie ma nawet zdolności kredytowej o wkładzie własnym nawet nie wspomnę. Jest teraz taka akcja dla tych biedaków co w 3 rodzeństwa się wychowali na 36 metrach że mogą pożyczyć bez wkładu własnego. Wiem że jak kupią coś małego ,bo jest limit ma metry to gdy nawałą sobie bachorów to podatnicy coś tam za nich spłacą. Dobrze że cena na Manhattanie ich dyskwalifikuje ale w tych starych blokach na dole za 5300 jakieś parę metrów dostaną. 

  • Olo

   28 czerwca 2022 21:07

   Ty jesteś chyba tym potomkiem

   Ty jesteś chyba tym potomkiem i to chyba żle leczony gdzie ty widzisz w naszym grodzie Świętopełka  Manhattan zmień lekarza

   • Haha

    28 czerwca 2022 22:33

    Dobre, może to te dwa kominy

    Dobre, może to te dwa kominy z Ceulozy? Tam to dobiero są luksusy, że chocho

 7. Aleja JP

  28 czerwca 2022 23:11

  Mieszkam na mariankach od

  Mieszkam na mariankach od urodzenia, czyli od 35 lat. Pierw z rodzicami a później samodzielnie z żoną i MAM WYJEBANE W TE TWOJE ŚMIESZNE „KRÓLEWSKIE MARIANKI”. Faktycznie, widziałem,  szlachta jak c*** tam mieszka hahaha. Po za tym na łokietka mieszkaja moi teściowie (bez kredytu) więc wiem jak tam życie Wygląda I bym się w zyciu nie zamienił za moją Aleje. Tam zero zieleni i drzew a tylko betonowa pustynia. I k*** debilu jebany nie mierz każdego swoją miarą że trzeba brać kredyt i się pokazać żeby tam zamieszkać tylko po prostu może niektórzy nie mieli wyboru i musieli wziąść kredyt żeby zamieszkać gdziekolwiek czyli np tam frajerze

 8. Świecianin

  29 czerwca 2022 00:47

  Od czytania waszych

  Od czytania waszych komentarzy aż chce się płakać, nie macie zielonego pojecia ludzie,  tylko Świecki plebs tak komentuje 🙂

  To jest właśnie ta prostota w ludziach! 

 9. Mm

  29 czerwca 2022 08:39

  Moze warto, żeby portal

  Moze warto, żeby portal zablokował albo chociaż kontrolował komentarze. Prawie każdy artykuł zawiera obraźliwe i chamskie wypowiedzi. I raczej nie ma to nic wspólnego z wolnością słowa…

 10. Kef cyc

  29 czerwca 2022 10:20

  Mieszkańcy którzy mieszkają

  Mieszkańcy którzy mieszkają od pokoleń w Świeciu stara nazwa niem. Schwetz, nie będą pisać błazenady to jest ich dom rodzinny. To osoby które mnie mieszkały w mieście i dotarły za pracą tak się obnażyły z kultury i chamstwa. Rzeczywiście trzeba powstrzymać komentarze oto jest upadlające i obraźliwe.

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Ochotnicza Straż Pożarna w Błądzimiu koło Lniana to kolejna jednostka w powiecie świeckim, która dostała nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. Strażacy mają już jeden, ale... nie...

Wiadomości

29-letni mężczyzna został zatrzymany przez policjantów "patrolówki" ze Świecia. Mundurowi znaleźli przy nim i zabezpieczyli woreczek foliowy z podejrzaną zawartością.

Wiadomości

Lata badań, miesiące niepewności i w końcu przełomowa decyzja Narodowego Funduszu Zdrowia. Julia Tomza ze Świecia za kilka dni poleci na skomplikowaną operację serca.

Wiadomości

Z rankingu czasopisma "Wspólnota" wynika, że gmina Drzycim jest absolutnym liderem powiatu pod względem inwestycji w przeliczeniu na mieszkańca. Jak wypadły pozostałe gminy?

Wiadomości

Spółka Enea Operator informuje o planowanym wyłączeniu prądu w powiecie świeckim.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Ochotnicza Straż Pożarna w Błądzimiu koło Lniana to kolejna jednostka w powiecie świeckim, która dostała nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. Strażacy mają już jeden, ale... nie...

Wiadomości

Budowa ścieżki pieszo-rowerowej łączącej gminy Świecie i Jeżewo może być kolejnym krokiem do stworzenia znacznie dłuższej trasy z korzyścią dla mieszkańców i turystów.

Wiadomości

Nocnym pościgiem za kierowcą zakończyła się akcja policjantów ruchu drogowego ze Świecia.

Wiadomości

Dostępny jest już kalendarz na 2024 r. ze zdjęciami urokliwych zakątków gminy Świecie. Autorzy wybranych fotografii odebrali w środę nagrody w Urzędzie Miejskim w...

Wiadomości

Podczas wtorkowej konferencji prasowej burmistrz Krzysztof Kułakowski i skarbnik Marzenna Rzymek przedstawili projekt budżetu gminy Świecie na 2024 r. Jego ostateczny kształt zostanie zatwierdzonych...

Wiadomości

29-letni mężczyzna został zatrzymany przez policjantów "patrolówki" ze Świecia. Mundurowi znaleźli przy nim i zabezpieczyli woreczek foliowy z podejrzaną zawartością.

Wiadomości

Lata badań, miesiące niepewności i w końcu przełomowa decyzja Narodowego Funduszu Zdrowia. Julia Tomza ze Świecia za kilka dni poleci na skomplikowaną operację serca.

Wiadomości

Z rankingu czasopisma "Wspólnota" wynika, że gmina Drzycim jest absolutnym liderem powiatu pod względem inwestycji w przeliczeniu na mieszkańca. Jak wypadły pozostałe gminy?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama