Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Ceny prądu idą w górę. Miasto montuje na ulicach tańsze oświetlenie. "Gdyby nie to, płacilibyśmy jeszcze więcej"

Gmina Świecie kontynuuje modernizację miejskiego oświetlenia. W tej chwili dobiegają końca prace na ulicach znajdujących się na terenie byłej jednostki wojskowej w Świeciu.

Udostępnij
wymiana-lamp-portal

Niebawem powinna dobiec końca wymiana opraw lamp oświetleniowych na pięciu ulicach na terenie po jednostce wojskowej w Świeciu.

Chodzi o ulice: Wojsk Łączności, Sikorskiego, Bema, Sucharskiego i Maczka. W sumie zmodernizowanych zostanie 47 lamp, co będzie kosztowało 97 tys. zł.

- Nowe oświetlenie tylu LED to mniejszy pobór mocy o 50-70 proc. w stosunku do opraw starego typu – argumentuje Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia.

Reklama
Reklama

Dodatkowo, w późnych godzinach nocnych, gdy ruch praktycznie ustaje, jasność automatycznie obniżana jest o 20 proc.

Przynosi to koleje oszczędności. Warto podkreślić, że zmniejszenie jasności jest tylko nieznacznie zauważalne dla ludzkiego oka – zaznacza wiceburmistrz.

Natomiast już jakiś czas temu zakończyły się prace na ulicach Sygietyńskiego i Dzierżanowskiego.

Reklama
Reklama

W tym przypadku nie ograniczono się tylko do opraw, ale zamontowano także nowe słupy. Te dotychczasowe już dawno przestały odpowiadać obecnym standardom.

Pomimo wysiłków związanych z modernizacją miejskiego oświetlenia, rachunek za prąd może okazać się dla gminy wyższy niż przed rokiem. To skutek gwałtownego wzrostu cen energii elektrycznej.

- W tej sytuacji możemy pocieszać się tylko tym, że gdybyśmy parę lat temu nie podjęli decyzji o wymianie oświetlenia w różnych częściach miasta, to teraz zmuszeni bylibyśmy płacić dużo wyższe rachunki – ocenia Paweł Knapik. - Są w Polsce miasta, które już mają z tym poważny problem.

redakcja@extraswiecie.pl

Źródło: Urząd Miejski w Świeciu

Udostępnij
25 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Szkoda, że wymieniaja slupy i

Szkoda, że wymieniaja slupy i oswietlenie na nowych osiedlach. A co z tymi starymi? Slupy strasza wygladem, a lampy tez juz wiekowe sa. Żeromskiego, Dąbrowskiej, Tuwima… 

Dokładnie. Logicznie myśląc

Dokładnie. Logicznie myśląc powinno się zacząć wymianę od tych najstarszych. Dodatkowo wymieniane są w różnych częściach miasta. Trochę tu, trochę tam. Przypadek? 

A może by tak pomyśleć o

A może by tak pomyśleć o oświetleniu ul.Laskowickiej ?

Montuje się nowe a co z

Montuje się nowe a co z naprawą już nowych lamp Led uszkodzonych w wyniku wypadków zgłasza się władze wiedzą gdzie są i nic się  z tym nie robi interes jest niesprawne nie świecą nie zużywają energi

Co druga latarnia powinna być

Co druga latarnia powinna być na czujnik ruchu, niema ruchu nie ma świecenia. To dopiero byłaby oszczędność.

Kto płaci za oświetlenie

Kto płaci za oświetlenie węzłów Gruczno,Dworzysko ?

Czy to napewno się zwróci.

Czy to napewno się zwróci. Przecież zakup i montaż tych nowych lamp kosztuje. Oszczędność będzie dopiero za lata to wtedy te lampy będą już do wymiany

Między krausego też są lampy

Między krausego też są lampy które w ogóle nie świecą. Co z tym fantem zrobi władza. Pewnie nic

Z ledow przede wszystkim jest

Z ledow przede wszystkim jest dużo przyjemniejsze światło. Tak trzymać Świecia. 

Trzeba przemyśleć temat

Trzeba przemyśleć temat pochodni na co trzecim słupie 🙂

Ponad 2tys za lampę, to z

Ponad 2tys za lampę, to z czego ona jest?!

To nie urząd miasta płaci za

To nie urząd miasta płaci za prąd, tylko podatnicy wpłacaja należności na konto urzędu i na szczęście do kasy chyba już można bezpiecznie wpłacać a urząd tylko jest listonoszem i przekazuje pieniądze do Enei !!!! Może ktoś wyjaśni kto płaci za prąd i oświetlenie w nocy zamku i kościołów w mieście ? Po co w nocy oświetlać jak ludzie śpią ? A to kilka tysięcy Wat!!

Nas stare przenieść na

Nas stare przenieść na osiedla gdzie nie ma nas w ogóle

Po co lampy miasto śpi o 20

Po co lampy miasto śpi o 20.00 co wy teraz.

Wymiana lamp na ledowe, a co

Wymiana lamp na ledowe, a co z mocą bierną wytwarzaną przez lampy ledowe, jakoś nie widać żeby szafy oświetleniowe były modernizowane, wytwarzanie zbyt dużej mocy biernej skutkuje dodatkową opłatą wliczaną do rachunku, 

lampy ledowe w nowe miejsca

lampy ledowe w nowe miejsca to tak ale kto wam wcisnął ten kit o oszczędnościach przy wymianie starych na nowe. Pokażcie wyliczenie. 

Wszystkie żarówki ledowe w

Wszystkie żarówki ledowe w domu , urządzenia energooszczędne a rachunki 70% wyższe !!!!!!!!!! To jest fikcja !!!!!! 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim Zmarłego Zdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyStowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej„Inkubator Przedsiębiorczości” Udostępnij

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama