Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Co się dzieje z oświetleniem w mieście? - Ciągle awarie! - skarżą się mieszkańcy

Dwa tygodnie temu przez kilka dni nie świeciły się lampy w Przechowie i na osiedlu Kościuszki. Teraz po zmierzchu lepiej unikać okolic Dużego Blankusza, bo też jest tam ciemno. - Co się dzieje z miejskim oświetleniem? Dlaczego tak często się psuje? - pytają nasi Czytelnicy.

Udostępnij
ciemno

REKLAMA
- Mam wrażenie, że od pewnego czasu miejskie oświetlenie psuje się częściej niż kiedyś - przekonuje jeden z naszych Czytelników. - W dodatku reakcja ze strony miasta jest dopiero po kilku dniach. Przecież to, czy światła się palą czy nie, ma decydujący wpływ na bezpieczeństwo. Zwłaszcza pieszych - podkreśla. - Niedawno przez kilka dni było ciemno na przykład w Przechowie.

- Awarie oświetlenia zdarzały się i będą się zdarzać, niezależnie od naszych starań, by tak się nie działo - tłumaczy Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia. - W zasadzie odnotowujemy na terenie gminy jedną mniejszą lub większą awarię tygodniowo. Wpływ na to mają m.in. liczne inwestycje. Także te związane z modernizacją oświetlenia. Bywa, że podczas prac ziemnych zostaje uszkodzona izolacja przewodów. Do zwarcia może dojść po pół roku, albo jeszcze później, gdy wilgoć z biegiem czasu wniknie do przewodów. Zlokalizowanie takich miejsc bywa trudne.
REKLAMA

Jak przekonuje zastępca burmistrza, wszystkie poważniejsze usterki usuwane są najdalej w ciągu trzech dni od zgłoszenia.

Reklama
Reklama

- Należy pamiętać, że w większości przypadków chodzi o lampy, za które odpowiada Enea - wyjaśnia. - Nawet jeśli wiemy, gdzie się coś popsuło, nie możemy tam posłać swoich elektryków. Musimy czekać na fachowców, którzy mają umowę z Eneą na konserwację i naprawy.

Zbyt późna - w ocenie mieszkańców - reakcja ma nierzadko związek ze zwłoką w poinformowaniu urzędu o problemie.
REKLAMA

- Nie mamy żadnego systemu, który monitorowałby pracę wszystkich ulicznych lamp w gminie Świecie - przyznaje Paweł Knapik. - Jeżeli nie mamy sygnału od mieszkańców, to często nie wiemy, że w jakiejś części miasta jest ciemno. Bywa też tak, że podawane informacje są mało precyzyjne. Trzeba dokładnie odkreślić odcinek. Jeżeli ktoś tego nie zrobi, musimy czekać do kolejnego wieczoru, aż we wskazane miejsce wybierze się nasz pracownik. Stwierdzenie, że jest ciemno na Wojska Polskiego w Przechowie to za mało.  

Reklama
Reklama

Niebawem dokładne wskazanie miejsca, gdzie występuje problem, stanie się bardzo proste.
REKLAMA


Jeszcze w tym roku na słupach oświetleniowych pojawią się naklejki, na których znajdzie się informacja, pod jaki numer należy dzwonić, aby poinformować o awarii. Będzie też podany adres mailowy dla tych, którzy wolą wysłać informację drogą elektroniczną. Co ważne, każdy słup będzie miał swój indywidualny numer pozwalający precyzyjnie ustalić, gdzie przestał płynąć prąd.

To nie koniec. Miasto  wypowiada też wojnę tym, którzy okleją słupy ogłoszeniami. Do tej pory łamiący ten zakaz byli traktowani dość ulgowo. Teraz posypią się mandaty. Lepiej więc nie rozklejać ulotek o szybkich pożyczkach czy reklam dyskotek.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

    

Udostępnij
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Czas zrobić porządek z tym

Czas zrobić porządek z tym oklejaniem słupów.

„Stwierdzenie, że jest ciemno

„Stwierdzenie, że jest ciemno na Wojska Polskiego w Przechowie to za mało” piękne słowa zastępcy burmistrza…  Światła nie działają lub nie działy od nowego wiaduktu za kościołem Przechowie do poziomiu ENEA, czyli na dobrym 1km długości. Może jakiś mieszkaniec sam ma zlokalizować przyczynę awarii? Pewnie oszczędzają kase na prądzie.. bo jak gdzie indziej jak nie w całym Przechowie.

Wystarczy wprowadzić

Wystarczy wprowadzić informatyzację oświetlenia miejskiego która reguluje czas pracy oświetlenia i awarie , gdy nastąpi awaria na monitorze komputera pali się czerwone podświetlenie gdzie nastąpiła awaria itp to tyle .

Nowe lampy!!!!! Proponuję się

Nowe lampy!!!!! Proponuję się przejść po zmroku ul Wojska Polskiego Chodnikiem!!!! Tam dopiero jest ciemno!!! Stare lampy oswietlaly ulice i chodnik a teraz tylko ulice. Na osiedlu Kościuszki pięknie nowe lampy i na chodniku i ulicy świeca. 

Zapraszam na spacer Pana

Zapraszam na spacer Pana Panie Pawle rano Chodnikiem przy ulicy Wojska Polskiego. Codziennie idę do pracy na 6  jest bardzo Ciemno na CHodniku!!! Stare lampy oswietlaly chodnik i ulice 

Wg mnie to nowe oświetlenie

Wg mnie to nowe oświetlenie przejść na Wojska Polskiego jest super, tak powinny być zrobione wszystkie w całym mieście. 

Było ciemno a za mną szedł

Było ciemno a za mną szedł facet w długim płaszczu prawdopodobne bez majtek tak sobie pomyślałam . Nikt mi nic nie zrobił ale głupio się czułam bez oświetlenia o pierwszej w nocy z obcym facetem na ulicy .

Mam pytanie kiedy naprawicie

Mam pytanie kiedy naprawicie lampę na ulicy modrzewiowej przy domach o numerach 14,19,21 ta lampa non stop się wyłącza a jak świeci to tylko chwilę. Od dłuższego czasu jest awaria z tą lampą człowiek normalnie po schodach z domu nie może wyjść bo się boi że zleci z nich 

Jaki burmistrz takie

Jaki burmistrz takie oświetlenie za Pogody nie było w tym mieście takiej patologii z oświetleniem jak za czasów pseudo burmistrza Kułakowskiego chyba czas żeby złożył pan rezygnację bo na to stanowisko za huj się nie nadaje a najlepszy tego przykład to wymiana lamp na ledowe z pozostawieniem starego okablowania niech się uda ponownie do szkoły douczyć się jakie są wady oświetlenia ledowego a są to 2 istotne wady któych przy okazji wymiany oświetlenia na ul.Wojska Polskiego za huja nie uwzględniliście

Bo ty knapik gamoń jesteś

Bo ty knapik gamoń jesteś jedź na szkolenie do Bydgoszczy to ci pokażą jak się buduje oświetlenie gdzie każda lampa jest podłączona do sieci i w razie wystąpienia usterki wysyła informację o niej

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim Zmarłego Zdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyStowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej„Inkubator Przedsiębiorczości” Udostępnij

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama