- O kobietach i ich dokonaniach nadal pamięta się zbyt rzadko. W przestrzeni naszego miasta brakuje miejsc nazwanych imionami kobiet, które zapisały się w lokalnej historii – mówi Joanna Gibas z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu.
Biblioteka organizuje akcję pod nazwą „Odkryjmy kobiecą twarz naszej historii”. Zachęca mieszkańców do zgłaszania kandydatek, związanych miejscem urodzenia bądź działalnością z powiatem świeckim, które zasługują na upamiętnienie w nazwie parku, skweru, ulicy lub ronda.
- Mogą to być postacie z odległej historii, legendarne lub bliższe współczesności - wyjaśnia Joanna Gibas.
Portal Extra Świecie podpowiada, kto byłby doskonałą kandydatką. To Margarete Bieber, postać nietuzinkowa, bo łamała obyczajowe konwenanse panujące ponad sto lat temu, własną pracą i talentem osiągnęła status cenionego naukowca, a ponadto urodziła się w Przechowie.
REKLAMA
O Margarete wspominaliśmy w Extra Świecie dwa lata temu przy okazji artykułu o jej ojcu.
Jacob Heinrich Bieber był prawdziwym magnatem przemysłowym, właścicielem młynów i tartaku w Przechowie. Firma miała swoje przedstawicielstwa handlowe na całym Pomorzu, a także w Wielkopolsce i centralnej części kraju.
Naprzeciwko młynów i tartaku, po drugiej stronie drogi, wybudował okazałą willę z ogrodem, którą z dwóch stron okalał las (obecnie mieści się w niej Szkoła Podstawowa nr 5). Zapewniała komfortowe warunki przedsiębiorcy i jego rodzinie. Bieber był zniemczonym Żydem i to do tego stopnia, że przeszedł na protestantyzm.
REKLAMA
Willa Jacoba Heinricha Biebera w Przechowie, obecnie siedziba Szkoły Podstawowej nr 5
To tutaj spędziła dzieciństwo i potem odwiedzała swoich rodziców Margarete Bieber, która przyszła na świat w 1879 r. Przez sześć lat uczęszczała do szkoły żeńskiej w Świeciu, a potem kontynuowała naukę w Dreźnie i Belinie.
Była nie tylko inteligentna, ale też konsekwentna w działaniu. Przełamując konserwatyzm męskich środowisk akademickich, po kilku nieudanych próbach, w 1919 r. uzyskała doktorat. Była drugą kobietą w Niemczech, która została profesorem uniwersyteckim.
Margarete Bieber była wybitnym archeologiem i historykiem sztuki starożytnej Grecji i Rzymu. Kiedy do władzy w Niemczech doszli naziści i zaczęli zwalniać z uniwersytetów żydowskich profesorów, wyjechała najpierw do Anglii, a potem do USA, gdzie została wykładowcą na prestiżowym Uniwersytecie Columbia. Towarzyszyła jej córka, którą adoptowała w 1932 r., kiedy dziewczynka miała 6 lat.
REKLAMA
Margarete Bieber była cenionym naukowcem i wykładowcą, autorką licznych publikacji i członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk. Amerykański Instytut Archeologiczny przyznał jej złoty medal za wybitne osiągnięcia. Zmarła w Stanach Zjednoczonych w 1978 r.
Margarete Bieber ma obszerną notkę w angielskojęzycznej Wikipedii. W polskiej wersji nie ma o niej ani słowa. Trudno więc się dziwić, że i w Świeciu prawie nikt o niej nie słyszał, poza paroma pasjonatami lokalnej historii. Jej postać jako pierwszy przybliżył Piotr Skuczyński, autor książki „Przechowo. Album z zarysem dziejów” wydanej w 2014 r.
Jej ojciec po I wojnie światowej, kiedy Świecie po latach pruskiego zaboru wróciło w granice Rzeczpospolitej, sprzedał firmę i willę polskiej spółce. Wyjechał do Berlina, gdzie zmarł.
W ramach akcji „Odkryjmy kobiecą twarz naszej historii” Miejska Biblioteka Publiczna zaproponowała również swoje kandydatki w oparciu o słownik biograficzny „Słynni mieszkańcy Ziemi Świeckiej" Jana Kamińskiego.
REKLAMA
Znalazły się wśród nich królowa Ludwika Maria Gonzaga, żona Władysława IV, a potem Jana II Kazimierza, do której w latach 1648 – 1667 należało starostwo świeckie. Po wojnie ze Szwedami odbudowała zniszczone Świecie oraz okoliczne wsie.
Kolejne kandydatki to Joanna Jabłonowska, starościna świecka od 1731 r. do 1741 r., która wspierała miejscowy klasztor bernardynów oraz Zwinisława (zmarła w 1240 r.), żona księcia Mściwoja I (Mestwina), prawdopodobnie córka księcia Grzymisława i matka Świętopełka II Wielkiego. Pierwsza znana z imienia kobieta ze Świecia.
Lista nie jest zamknięta. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje kandydatki pod postem biblioteki na Facebooku lub przesłać mailem na adres kontakt@bibliotekaswiecie.pl.
Heinz Guderian mieszkał w
Heinz Guderian mieszkał w Chełmnie, jego nazwiskiem też trzeba nazwać jakiś park czy ulicę.
Henryk Vonjurgenkrauzerbamber
Henryk Vonjurgenkrauzerbamber był by najlepszym kandydatem 1777 r.mieszkał na Czarnej drodze.Miał 44 konie i 2 krowy mleczne i 2 koty .
Co za głupoty! Całą tę
Co za głupoty! Całą tę bibliotekę rozpędzić na cztery wiatry. Propagujcie ludzi, którzy włączyli o polskość! A nie przodków Wermachtu i SS.
Córka zniemczonego Żyda
Córka zniemczonego Żyda patronką czegokolwiek? Panią z biblioteki chyba trochę poniosło…:-/
Już zabierają głos żałośni
Już zabierają głos żałośni antysemici, obrońcy polskości pompowani PIS-owską propagandą. Bez cienia znajomości historii miasta i jego wielokulturowości na przestrzeni wieków. Wielkie brawa dla inicjatywy Pań z MBP.
Czy Pani Margarete napisała
Czy Pani Margarete napisała wybitne utwory literackie ?
Czy odkryła nowy pierwiastek chemiczny ?
Czy opracowała metodę leczenia ciężkiej choroby ?
Czy odkryła nową planetę ?
Czy ocaliła drugiego człowieka narażając przy tym bohatersko swoje życie ?
Może jest chociaż babcią znanego kanadyjskiego piosenkarza ?
… czy dla wspaniałych osób z macicą ze Świeckiej biblioteki wystarczy nie być mężczyzną polskiego pochodzenia aby zasłużyć na upamiętnienie … ???
Proponuję nazwać bibliotekę miejską w Świeciu imieniem Margarete Bieber – na pewno dzięki temu zacznie odwiedzać ja więcej nastoletnich osób z macicami 🙂
Czytając te komentarze
Czytając te komentarze idiotów, aż strach pomyśleć, co by się stało, gdyby w Świeciu urodził się Albert Einstein, zniemczony Żyd (wiecie, ten noblista, wybitny naukowiec). Gdyby skończył tu gimnazjum, a potem wyjechał do Niemiec i tam robił karierę. Czy warto byłoby go uczcić skoro mieszkał tu tylko kilkanaście lat? W dodatko to przecież Żyd i to zniemczony… Komentarze nieuków z psuedo-patriotycznymi hasełkami na koszulkach i nafaszerowanych prawicową propagandą. Pewnie nawet żadnej ksiązki nie przeczytali w ostatnich latach.
Czy to jest rodzina Justina
Czy to jest rodzina Justina Biebera?
To nie prawda o Przechowie.
To nie prawda o Przechowie. Ona urodziła się w Grucznie. Jej ojciec założył też słynny na całym świecie browar – Gruczniak.
To bardzo dobry pomysł. Na
To bardzo dobry pomysł. Na odsłonięcie tablicy z jej nazwiskiem możnaby zaprosić Justina i reklama poszła na cały świat.
Patronami ulic powinni być
Patronami ulic powinni być tylko heteroseksualni mężczyźni wyznających wartości chrześcijańskie
Może ta Pani jest w Świeciu
Może ta Pani jest w Świeciu prawie nie znana z tego powodu że nic dla miasta nie zrbiła i niczym szczegulnym w historii miasta się nie zapisała.
Wszystkie wiadomosci z
Wszystkie wiadomosci z „naszej” historii sa wazne i potrzebne. Wiekszosc z nas, mysle, chcialaby wiedziec jakie sa nasze korzenie. Tylko niewielu ludzi ma ochote i czas aby opisywac te sprawy/tematy.
Tresc niektorych komentarzy do artykulu swiadczy o tym ze nauka historii byla (to na pewno) i chyba jeszcze jest materialem deficytowym w moim miescie urodzenia.
Ja dziekuje autorowi artykulu za jego prace i wysilek.
To ze prawda czasami historia jest gorzka, to wiemy wszyscy. Ze jednak miasto Swiecie bylo przed wojna przemyslowo rozwiniete jak na tamte czasy, temu nie mozna zaprzeczyc. Prosze poczytac jak to bylo na Podlasiu, w „rdzennej Polsce” lat 20-tych, tam gdzie „rzadzili” Braniccy & Co.
Pozdrawiam
Bartz Roman