Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Czy ktoś chce zakneblować radnym usta?

- Różnimy się poglądami, ale w tej sprawie jesteśmy zdeterminowani, by walczyć wspólnie - zapowiedział ostro podczas dzisiejszej wspólnej konferencji klubów Nasze Świecie Razem oraz PiS Dariusz Woźniak. Spotkanie z dziennikarzami przed magistratem związane było z planem wprowadzenia ograniczeń wypowiedzi podczas sesji Rady Miejskiej w Świeciu. Radni opozycji uważają, że to zamach na demokrację.

Udostępnij
konferencjaq-pis

REKLAMA

W czwartek radni mają przyjąć nowy statut gminy Świecie. Wprowadzone korekty nie budzą większych kontrowersji. Z wyjątkiem jednego punktu. Zgodnie z proponowanym zapisem, radny w tej samej sprawie mógłby zabierać głos tylko dwa razy, wliczając w to głosy ad vocem (w nawiązaniu do). Przepis ten nie obowiązywałby tylko w debacie nad stanem gminy i absolutorium.

Zdaniem inicjatorów dzisiejszej konferencji (miejsce wybrano dośc nietypowe, bo przed urzędem miasta), taki punkt stoi w sprzeczności z zasadami demokracji.
REKLAMA


- Nie mam żadnych wątpliwości, że wprowadzenie takiego ograniczenia odbije się na jakości aktów prawnych, jakimi są uchwały przyjmowane przez radę - przekonuje Tomasz Szamocki, radny PiS i kandydat na posła z listy tej partii. - Zgadzamy się, że nadmierne przedłużanie sesji niczemu nie służy, dlatego proponowaliśmy ograniczenia czasowe. Ten pomysł jednak upadł. Rządząca koalicja proponuje ograniczenia ilościowe, które będą sprawiać, że radny znający dobrze jakiś problem, nie zdoła przytoczyć wszystkich argumentów za lub przeciw.

Reklama
Reklama

W jeszcze mocniejszy ton uderza Dariusz Woźniak.

- Takie ograniczanie sprawowania mandatu radnego jest niezgodne z Konstytucją RP i Europejską Kartą Samorządu Terytorialnego - przekonuje.
REKLAMA

Jako trzeci głos zabrał Adam Cieślak z Nowego Świecia, który z kolei dowodził, że przez 13 lat swojej pracy w radzie nie spotkał tak dobrych, zaangażowanych w pracę radnych, jak obecnie.

Reklama
Reklama

Do tego momentu w zasadzie była to konferencja. W pewnym momencie przerodziła się ona jednak w debatę, momentami pełną napięć. Obok radnych Naszego Świecia Razem i PiS stanęli też samorządowcy związani z Koalicją Obywatelską i Obywatelskim Porozumieniem Samorządowym (tworzą sojusz rzadzący miastem).

Rację pomysłodawców zapisu budzącego takie wątpliwości przedstawił Jerzy Wójcik. Przewodniczący rady miejskiej przekonywał, że limity dotyczą tak samo opozycji, jak i rządzącej koalicji. Podkreślał też, że demokracja w żaden sposób nie jest łamana, bo nowe prawo chcą ustanowić radni wybrani w demokratycznych wyborach.
REKLAMA

- Nikomu nie będziemy kneblować ust, jak powtarza to ciągle pan Woźniak - zapowiada Wójcik. - Chodzi jednak o to, żeby o projektach uchwał dyskutować na komisjach, a nie godzinami na sesjach. Ale być może nie wszystkim to pasuje, bo na posiedzeniach komisji nie ma kamer. Dlatego tak bardzo zależy niektórym, żeby przeciągać debatę na sesji.

Reklama
Reklama

Na to, jak poradzić sobie ze zbyt długimi obradami, znalazł pomysł Szamocki.

- Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w uzasadnionych przypadkach rozkładać sesję na kilka dni - proponuje.
REKLAMA

Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

Powstałym zamieszaniem wokół zmiany w statucie nieco zaskoczona jest pomysłodawczyni nowelizacji.

- Podczas pracy komisji statutowej wyraziłam opinię większej grupy radnych - tłumaczy Grażyna Styczeń. - Nie mogę zgodzić się z opinią, że jest to jakieś ograniczanie mandatu radnego. Chodzi tylko o uporządkowanie dyskusji. Radni przychodzący na sesję powinni mieć już ukształtowaną opinię na temat proponowanych uchwał, a nie wyrabiać ją sobie dopiero w czasie obrad. Przecież wszystkie dokumenty otrzymujemy znacznie wcześniej. Można się przygotować - argumentuje radna OPS.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (33)

 1. Swieciak

  25 września 2019 14:39

  Konferencja prasowa tylko po

  Konferencja prasowa tylko po to, by znów się pokazać i pokrzyczec, a przy okazji promować kandydata do Sejmu. Za pracę się lepiej zabierzcie. 

 2. Csw

  25 września 2019 14:42

  I znowu Woźniak bije pianę.

  I znowu Woźniak bije pianę. Ten chłop nic innego nie potrafi …

 3. Ech...

  25 września 2019 14:43

  No tak. Pan Darek to już

  No tak. Pan Darek to już nawet pisem się podeprze żeby tylko pokazać się w mediach. Śmiech na sali. Zresztą, każdy może włączyć sobie relację z sesji i zobaczyć wykłady z podstaw łaciny – Pana Kufla albo wywody człowieka renesansu znającego się na wszystkim – Pana Woźniaka. Dajcie spokój.

 4. Csw

  25 września 2019 15:11

  I bardzo dobrze. Niektórzy

  I bardzo dobrze. Niektórzy chyba niedoczytali o co chodzi…. Chodzi o wolność wypowiedzi. Najważniejsza rzecz w demokracji. Widocznie po dobroci się nie dało. Trzymam kciuki. 

  • KAMIKADZE

   25 września 2019 17:36

   Oj, ostrożnie z tymi kciukami

   Oj, ostrożnie z tymi kciukami,bo jak koalicja poprze wniosek Pana SZAMOCKIEGO wyjdzie zamordyzm.

 5. Misiek

  25 września 2019 15:46

  O wolności słowa pieją

  O wolności słowa pieją członkowie PiS… cyrk na kółkach 🙂

 6. jan

  25 września 2019 16:16

  Brawo! w końcu pokazali się

  Brawo! w końcu pokazali się obrońcy demokracji,i wolności słowa.Tylko życiorysy i poglądy………jakieś nie tego.

 7. jonek

  25 września 2019 16:24

  Ci to żyja w jakimś matrixsie

  Ci to żyja w jakimś matrixsie PiS walczy o wolność słowa w radzie a w Sejmie kneblują. Śmiech na sali

 8. jola

  25 września 2019 16:32

   A oni to występowali w

   A oni to występowali w jakimś trybie? czy jak poseł Kaczyński?

  • Swieciak

   25 września 2019 17:10

   Dobre.. W sedno. 

   Dobre.. W sedno. 

  • KAMIKADZE

   25 września 2019 17:38

   Oni to chyba tryb pomylili z

   Oni to chyba tryb pomylili z trybami tak ich przemieliło,że nie widzą co plotą,a może wstali lewą nogą.

 9. Biegacz

  25 września 2019 17:12

  Gdyby Świeciem rządzil PiS to

  Gdyby Świeciem rządzil PiS to dopiero byłaby wolność słowa. Każdy mógłby chwalić Jarosława ile by chciał i wysławiać namaszczonych przez niego premierów. 

  • Da

   25 września 2019 18:14

   A teraz sie obudz bo sie

   A teraz sie obudz bo sie posrales

  • Kunta kinte

   26 września 2019 06:33

   No i Antoniego! Patrona

   No i Antoniego! Patrona obłąkanych! 😀

 10. KAMIKADZE

  25 września 2019 17:33

  Debata lepsza od niejednego

  Debata lepsza od niejednego programu kabaretowego,śmiech na slai z tym kneblowaniem,wyglada na to,że radnym jak się nazywają opozycji nie chce się pracować. Komisje są po to by wypracowywać określone stanowiska klubów,materiały na sesje są wcześniej przygotowywane i wysyłane radnym. To oco chodzi-jak w szkole Państwo Radni odrobić lekcje-tzn. zapoznać się z materiałami,wiedzę ustalić z kolegami i na sprawdzian przed kamery to dla tych co chcą mieć parcie na szkło lub do merytorycznych obrad . Postę[owanie radnych którzy zwołali tak dziwną konferncję uroga HONOROWI RADNEGO ,mało tego ubliża pozostałym członkom Rady Miasta. Dobrze,że nie poszli pod budkę z piwem,patrząc na zdjęcie biorących udział w tyj konferencj było tylu ilu było,zainteresowanie Mieszkańców poraziło totalnie ich frekwencją-TO PRAWDA,ŻE JEŚLI BRAK POMYSŁU NA SENSOWNE DZIAŁANIE KOMBINUJE SIĘ JAK „USADZIĆ” INNYCH,A PRZYKŁAD IDZIE Z GÓRY. 

 11. Daniken

  25 września 2019 17:41

  Widać, że PiS bierze się też

  Widać, że PiS bierze się też za doły. Na górze obsadzili już co mogli, to teraz próbują jątrzyć na poziomie gmin. Panie radny Szamocki i pan daje się w to wciągać? Po co? 

 12. julka

  25 września 2019 17:45

  Specjalne na tę okazję

  Specjalne na tę okazję ściągnęli dziennikarzyną z Polskiego Radia PiS. Na szczęście olewam tę rozgłośnie, a tym bardziej nie mogącego pogodzić się z porażką w ostatnich wyborach, niejakiego Woźniaka Dariusza. 

 13. RONIN

  25 września 2019 17:46

  No i proszę Kamikadze ty

  No i proszę Kamikadze ty łobuzie urzędasie,lizusie będziesz cukrował bo boisz,że Ciebie wyleją. Może to ty uprawiasz specjalnie tą dywersję,przecież walka o demokrację jest zaszczytnym celem obojętnie gdzie się ją prowadzi czy przed urzędem,budką z piwem nawet w b-lu. Zawsze robi się to z chonorem lub honorem to zależy od stanu w jaki się jest. Wiesz chłopie mimo wszystko ta ekipa walczy o demokrację z chonorem.

 14. Ale jaja

  25 września 2019 17:51

  Podobno ma by z tego jakiś

  Podobno ma by z tego jakiś reportaż w TV PIS. Bo też ich zaprosili żeby pokazać jak w Świeciu deptana jest demokracja.

 15. Już podpowiadam

  25 września 2019 20:27

  Tak to jest jak wyrabia się

  Tak to jest jak wyrabia się opinie na postawie telewizji i wkłada wszystkich polityków PIS do jednego wora. To jest przykład zjednoczenia się kilku opcji (nie tylko pis) w jednym ważnym celu. Trzeba dbać o nasz lokalny interes i pora to zrozumieć 

  • KAMIKADZE

   25 września 2019 21:02

   Sukces,zrozumiałem w Naszym

   Sukces,zrozumiałem w Naszym wspólnym interesie jest to by radni nie bełkotali,a sensownie pracowali-cieszę z właściwego ukierunkowania. To, że się wygłupili to już inna sprawa.

 16. PORAdnik

  25 września 2019 21:41

  Panie Woźniak proszę dla

  Panie Woźniak proszę dla Pańskiego dobra i walorów estetycznych niech Pan zmieni stylistę. 

  • mieszkaniec

   25 września 2019 22:03

   o no, no właśnie

   o no, no właśnie

  • KAMIKADZE

   25 września 2019 23:23

   No i marynarkę, bo jak widać

   No i marynarkę, bo jak widać na nagraniu świecie24 nie ma miejsca na przesuwanie guzika.

 17. Wyborca ops

  26 września 2019 06:52

  Śmieszni i żałośni jesteście

  Śmieszni i żałośni jesteście wszyscy na tym forum… Każdy ma prawo mieć swoje poglądy! W kampanii wspieraliscie się PO strasząc PISem. A teraz jesteście tacy sami. Wasz język wasz jad itp. wstyd mi za was.

  • KAMIKADZE

   26 września 2019 09:16

   Czy próba uporządkowania

   Czy próba uporządkowania obrad Rady to język jadowity?,zrobiła się burza bo Radni uważają,że zostanie odebrana im możliwość próżnego gadania o tym samym,przecież nie ma ograniczeń czasowych wypowiedzi,materiały do obrad są dosyłane wcześniej (jest wpadka o której mówili wczoraj Panowie Cieślak i Woźniak) ale gdyby solidnie przygotowali swój projekt uchwały pewnie nie byłoby kłopotów,efekt „kopiuj / wklej” jest bardzo zgubny i może dlatego jest tyle poprawek. Wracając do tematu „kneblowania” to ograniczenie wystąpień Radnych dotyczy WSZYSTKICH biorących udział w obradach więc uważam,że to zamieszanie jest kolejną próbą zmarnowania czasu na sensowną debatę.

 18. Tadeusz Pogoda

  26 września 2019 10:05

  Pan poseł Tomasz Król

  Pan poseł Tomasz Król przyjechał do Świecia mówić o demkracji i prawach opozycji. A w jaki sposób w Sejmie postępują z opozycją np. nad projektem ustawy o przejęciu przez Państwo  Westepllate nie było żadnej dyskusji. Więc dla tych, którzy słuchali wystąpień kandydatów do Sejmu była to wiarygodna lekcja!!!!???

  • KAMIKADZE

   26 września 2019 13:46

   Widać,że nie dbają o higienę

   Widać,że nie dbają o higienę osobistą i nie myją uszu i oczu dlatego głuchotą i ślepotą przesiąkli,a Pan poseł Tomasz KRÓL w swojej wypowiedzi nie odniósł się do kokretnej sytuacji w naszej Radzie,rzekł to co pasuje na każdym spotkaniu przedwyborczym.

  • Zdziwiony

   26 września 2019 20:44

   To miejsce bohaterstwa nazywa

   To miejsce bohaterstwa nazywa się Westerplatte

 19. AK

  26 września 2019 11:18

  Moim zdaniem jest to

  Moim zdaniem jest to ograniczenie wolności słowa i łamanie demokracji, pomijając wątki partyjne, które mam głęboko w poważaniu.

 20. Arek

  26 września 2019 12:57

  pis niech idzie protestować

  pis niech idzie protestować pod sąd, że łamie się demokrację. Jaja jak berety. Onie się już tak pogubili w tych wieżach, kamienicach, w hektarach od kościoła, sądach, nadzorach, węglu,puszczach, szkołach, że ino raz a zaczną protestować przeciwko sobie 🙂 Tak na poważnie proponuję wystrzelić dziki zawsze to na coś pomoże   

 21. jonek

  26 września 2019 13:10

  Posła Piotrowicza brakuje w

  Posła Piotrowicza brakuje w Radzie, to by się odechciało opozycji paplać na sesjach.

 22. StevFLOUGS

  17 lutego 2020 14:39

  Amoxicillin Wine http:/
  Amoxicillin Wine http://cheapcialisir.com – Cheap Cialis Ou Acheter Du Cialis Sur Le Net Cheap Cialis Nexium Discount Card

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Spadki temperatur są szczególnie uciążliwe - a mogą okazać się śmiertelne - dla osób bezdomnych, koczujących w trudnych warunkach. Niedawno już doszło do tragedii.

Wiadomości

Dwudziestu wystawców zaprezentowało swoją ofertę na Jarmarku Mikołajkowym, który w niedzielę po południu odbywał się przed Parkiem Wodnym w Świeciu.

Wiadomości

Ponad 1500 kierowców zostało sprawdzonych w miniony piątek w ramach działań "Trzeźwy kierujący". Niektórzy kierowcy tego dnia pożegnali się z prawem jazdy.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

To już niemal tradycja. Zmotoryzowane Mikołaje ze Świecia przygotowały niespodziankę dla dzieci. Spotkanie było nie tylko okazją do poczęstunku, ale także zrobienia wyjątkowego zdjęcia.

Wiadomości

Na ul. Tucholskiej w Świeciu samochód dostawczy uderzył w latarnię. Kiedy na miejsce przyjechali policjanci, szybko wyszło na jaw, co było powodem braku koncentracji...

Wiadomości

Za czyją sprawą woda w strumieniu przepływającym przez Warlubie przybrała mleczną barwę? Miejscowa firma mleczarska zapewnia, że nie ma z tym nic wspólnego.

Wiadomości

Właściciele i szefowie firm będą biznesowymi doradcami gminy Świecie. Właśnie zainicjowano czteroletnią kadencję Społecznej Rady Gospodarczej. Czym się będzie zajmowała?

Wiadomości

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Ten bieg wymaga siły, wytrzymałości i determinacji. Starszy aspirant Dawid Janus z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu uczestniczył w Maratonie Komandosa. Z sukcesem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama