Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Czy rondo przy świeckim amfiteatrze otrzyma imię Zbysława Budzyńskiego?

Być może już niebawem pojawi się oficjalny wniosek o nadanie rondu na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza, Kościuszki i Słowackiego imienia tragicznie zmarłego w 2018 r. Zbysława Budzyńskiego, cenionego pasjonata historii Świecia.  

Udostępnij
rondo-sienkiewicza

O takiej inicjatywnie oficjalnie poinformował podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu wiceprzewodniczący Adam Cieślak.

W krótkiej dyskusji na ten temat wzięło udział kilkoro radnych i wszyscy zadeklarowali wsparcie dla tego pomysłu.

Aby sprawa mogła nabrać tempa, do rady musi trafić odpowiedni wniosek.

Reklama
Reklama

Wydaje się, że nie powinno być żadnych problemów z jego uchwaleniem.

Zbysław Budzyński 19 października 2018 r. został potrącony przez samochód na ulicy Wojska Polskiego w Świeciu, nieopodal skrzyżowania z ulicą Laskowicką.

Stało się to, kiedy prawidłowo przechodził przez przejście dla pieszych.

Reklama
Reklama

Dziewięć dni później zmarł w szpitalu.

Zbysław Budzyński przez wiele lat był przewodnikiem PTTK oraz jednym z najbardziej znanych pasjonatów lokalnej historii, o której potrafił mówić z wyjątkowym wdziękiem i erudycją, a także inicjatorem wydarzeń o charakterze turystycznym i historycznym.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
31 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Jeżeli był członkiem PZPR to

Jeżeli był członkiem PZPR to nie. Jeżeli nie był to można taką kandydaturę rozpatrywać. Myślę że warto było by zapytać mieszkańców o inne propozycje nazw nie związanych z jakimkolwiek nazwiskiem, np. Parkowe

W PZPR było wielu porządnych

W PZPR było wielu porządnych ludzi 

O ile dobrze pamiętam to w

O ile dobrze pamiętam to w ZCiP pracował w propagandzie. 

Dajcie sobie spokój i nie

Dajcie sobie spokój i nie wymyślajcie nazw.Rondo przy parku i każdy wie o co chodzi.! Przykładowo rondo śmierdziela- to zaraz za Enea.

Dobrze że żyją jeszcze ci co

Dobrze że żyją jeszcze ci co pamiętają conieco

To rondo powinno być nazwane

To rondo powinno być nazwane imieniem największego z Polaków, Lecha Kaczyńskiego. Albo Janosika. Albo może Adama Małysza! To dopiero byłoby fajne!

Stanisław Piotrowicz i był w

Stanisław Piotrowicz i był w PZPR a teraz jest Trybunale konstytucyjnym. Zbysław Budzyński był w PZPR a potem działał jako znawca historii Świecia 🙂

A po co imienia, lepiej takie

A po co imienia, lepiej takie nazwy jak Rondo Kociewskie, Rondo Pomorskie itp.

Mam nadzieję, że radni PiS

Mam nadzieję, że radni PiS jako prawdziwi Polacy zbadają sprawę. Na resztę nie liczę

Proponuję Leona Neumanna –

Proponuję Leona Neumanna – pierwszego burmistrza Świecia. Ba nawet proponowałbym ulicę jego imienia.

Znałem faceta (staż pracy w

Znałem faceta (staż pracy w ZCiP 1969-2012) i pamiętam, że wielu ludzi przywożono w teczkach w celu zaszczepienia w starych świeciakach, kultury. Tyle zostało mi w pamięci z czasów młodości.

Jana Pawła proponuje….

Jana Pawła proponuje….

Ja również znałam, dzięki

Ja również znałam, dzięki niemu dopiero poznałam swoje własne miasto! Wiedział o Świeciu chyba wszystko! Na spacerach po mieście tak opowiadał, że nie chciałam, żeby kończył – z taką pasją! Nie spotkałam nigdy wcześniej nikogo, kto tak kocha swoje miasto! W szkołach organizował dla dzieci konkursy zachęcające do opowiadania o swoim regionie! Kto to teraz robi i gdzie? Na moje człowiek legenda! A wszyscy co komentują negatywnie niech sami napiszą, co dobrego robią dla swojej społeczności, poza durnymi komentarzami w sieci!

Brawo! Popieram pomysł i

Brawo! Popieram pomysł i osobę! Wreszcie ktoś lokalny i z naszego pokolenia/generacji a nie jakiś znowu święty albo ktoś z dawnych czasów, kogo nikt z nas nawet nie zna lub nie pamięta. Tego Pana znały dzieci i coś znaczył dla Świecia! Tu i teraz. 

A ja proponuję nazwać Olo i

A ja proponuję nazwać Olo i Maniek kretyni z ES  każdy czytelnik zna tych durniów. 

Bardzo fajny pomysł, popieram

Bardzo fajny pomysł, popieram. Osobą znaną w Świeciu, a jeśli komuś nie znana to powinna być i warto się dokształcić. 

No i dobrze, brawo Panie

No i dobrze, brawo Panie Cieślak, dobrze, że mamy mądrych radnych w naszym mieście. Inicjatywa na 6stke plus.

Nie znam i nie słyszałem o

Nie znam i nie słyszałem o Gosciu

Może nazwać nazwa wykonawcy

Może nazwać nazwa wykonawcy Deczna inwestycji co przejdzie do historii 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim Zmarłego Zdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyStowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej„Inkubator Przedsiębiorczości” Udostępnij

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama