Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Czy w jednostce w Świeciu Rosjanie rozstrzelali Rosjan? To ich szczątki odkryto we wrześniu?

Odkrycie przy ul. Hallera mogiły ze szczątkami, jak się podaje, niemieckich jeńców rozstrzelanych przez Rosjan budzi zrozumiałe zainteresowanie mieszkańców. Sprawa nie jest jednak prosta.

Udostępnij
zdjecie_archiwalne_hiwisow_w_jw_swiecie_z_1944

Odkrycie przy ul. Hallera znalazło się w gestii działań stowarzyszenia Pomost, które poszukuje miejsc pochówku niemieckich żołnierzy i stara się o ustalenie tożsamości osób, na których szczątki natrafia się np. podczas prac budowlanych (jak podczas kopania fundamentów bloku w Świeciu), robót polowych, albo dzięki wskazaniom miejscowej ludności, jak to było niedawno w Korytowie.

Hiwisi w Świeciu

Według posiadanych przeze mnie informacji, na terenie dawnej jednostki wojskowej mogą znajdować się szczątki nie Niemców, ale Rosjan, służących w pomocniczej formacji Wehrmachtu, tzw.  Hilfswillige, nazywanych hiwisami. Ich obecność w świeckiej jednostce w czasie wojny potwierdza zdjęcie z prywatnych zbiorów mieszkanki Świecia, które otrzymałem od uczestnika Klubu Miłośników Historii KaMuH.

Reklama
Reklama

Pierwsze grupy hiwisów pojawiły się w niemieckich jednostkach wojskowych walczących na froncie wschodnim już wczesną jesienią 1941 roku, czyli krótko po rozpoczęciu wojny ze Związkiem Radzieckim. Rekrutowano ich z wielkiej masy jeńców z Armii Czerwonej, wziętych do niewoli w pierwszych miesiącach wojny.

W służbie Wehrmachtu

Formowano z nich oddziały zaopatrzeniowe i tyłowe. Hiwisi wykonywali tzw. służbę pomocniczą: służyli jako woźnice, furmani, kierowcy, tragarze, rzemieślnicy, tłumacze, sanitariusze. Byli też używani jako siła robocza do budowy umocnień, dróg, miejsc zakwaterowania. Pracowali pojedynczo lub w grupach, przydzieleni do poszczególnych formacji wojskowych Wehrmachtu. Na początku nie mieli prawa noszenia broni (z wyjątkiem Bałtów i Ukraińców), co jednak po pewnym czasie w stosunku do części z nich uległo zmianie.

Reklama
Reklama

Hiwisi nosili ubrania cywilne lub mundury sowieckie z odprutymi stopniami i oznaczeniami. Na ramieniu mieli najczęściej białą opaskę z napisem: „Im Dienst der Deutschen Wehrmacht” (W służbie niemieckiego Wehrmachtu).

Rozstrzeliwani jako zdrajcy

Etaty niemieckie przewidywały nawet dokładną liczbę hiwisów, jaka miała przypadać danej jednostce. W przypadku dywizji piechoty miało ich być 700, a w dywizjach górskich nawet ponad 2000. Według wspomnień starszych mieszkańców Świecia, w koszarach miała kwaterować właśnie taka jednostka, a w jej składzie mieli być rosyjscy jeńcy.

Reklama
Reklama

Oddziały NKWD, które szły za frontem Armii Czerwonej, wkraczającej na tereny powiatu świeckiego, organizowały obozy przejściowe, do których kierowano zarówno jeńców, jak i ludność cywilną w celu wywózki do pracy w głąb ZSRR.

Złapanych hiwisów nie traktowano jako jeńców, ale rozstrzeliwano ich jako zdrajców i dezerterów, podobnie jak Rosjan z formacji bojowych np. z armii gen. Własowa, walczących po stronie niemieckiej.

W przypadku wrześniowego odkrycia w Świeciu, niektóre doniesienia prasowe mówiły o szczątkach osób cywilnych, w tym kobiet i dzieci. Dopiero ekshumacja i ewentualne odnalezienie tzw. nieśmiertelników, czyli wojskowych znaków tożsamości, dałoby pewność czy chodzi o żołnierzy armii niemieckiej, czy o rosyjskich jeńców.

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Wątpliwe jest aby szczątki

Wątpliwe jest aby szczątki odkryte należały do Rosjan w służbie Wehrmahtu. Dlaczego?

Do 1945 roku na terenach ziemi świeckiej mieszkało kilka tysięcy Niemców. Nie wszyscy zdążyli uciec przed Armią Czerwoną. Co stało się z resztą?

Dla pozostałych Polacy i Rosjanie utworzyli obozy – jeden z tych obozów znajdował się w Świeciu. Są relacje świecian którzy o tym wspominają.

Ludzie pamiętają obóz na terenie byłej jednostki wosjkowiej. Wspominają drut kolczasty i osoby cywilne które za nim się znajdowały. Oprócz jeńców niemieckich znajdowali się również cywile – kobiety, dzieci i starcy. Panowała tam wysoka śmiertelność z powody złych warunków panujących w obozie.

Tak jak Józef wspomniał, Armia Czerwona nie brała Własowców ani Hiwisów do niewoli. Około 10 lat temu w Czasie Świecia ukazał się artykuł opisujący istnienie wspomnianego obozu. Ekshumacja pozwoli określić kim byli ludzie którzy spoczywają na terenie jednostki..

Karaya! Artykuł mówi o

Karaya! Artykuł mówi o szczątkach osób rozstrzelanych przez Rosjan a nie zmarłych z chorób i niedożywienia. Jeżeli byli rozstrzelani to możliwe , że to wojskowi jeńcy, może właśnie Rosjanie

Piter! Artykuł w większości

Piter! Artykuł w większości odnosi się do definicji rosyjskich oddziałów pomocniczych 🙂 

Reklama

Panie Józefie pisząc artykuł

Panie Józefie pisząc artykuł piszemy sami a nie stosujemy kopiuj, wklej

z Wikipedii artykuł Hilfswillige

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Styl życia

W sobotę na Festiwalu Smaku w Grucznie było znacznie mniej wystawców i gości. Zmiana terminu, niezależna od organizatorów i kiepska pogoda odbiły się na...

Wiadomości

W piątek w południe samochód osobowy staranował dwa ogrodzenia w Głogówku Królewskim koło Świecia. To kolejny wypadek na tej drodze w ciągu kilku dni.

Styl życia

Od piątku do niedzieli trwa druga edycja Świeckiego Festiwalu Piwa w Hali Widowiskowo-Sportowej w Świeciu. Najwięcej atrakcji zaplanowano w sobotę.

Wiadomości

Dawno już nie było w ciągu jednego weekendu aż tylu dużych festiwali poświęconych przyjemnościom podniebienia. Pozostaje mieć nadzieję, że aura nie okaże się tak...

Wiadomości

Dziś po południu ciągnik rolniczy stoczył się ze skarpy przy ul. Laskowickiej w Świeciu.

Styl życia

Od piątku do niedzieli trwa druga edycja Świeckiego Festiwalu Piwa w Hali Widowiskowo-Sportowej. W sobotę wieczorem festiwal zamienił się w wesołą biesiadę.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Kryminalni z komendy w Świeciu zatrzymali 26-latka za posiadanie narkotyków. Zabronione substancje policjanci znaleźli podczas przeszukania mieszkania podejrzewanego.

Wiadomości

Bliscy i policja poszukiwali zaginionej 16-letniej Julii ze Świecia. Nastolatka ostatni raz była widziana w miniony poniedziałek. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło.

Wiadomości

Dziś w Starostwie Powiatowym w Świeciu odbyło się zapowiadane spotkanie w sprawie budowy bezpiecznego dojścia do restauracji McDonald’s i KFC. Co udało się ustalić?

Biznes

Siłownia w Komendzie Powiatowej PSP w Świeciu wzbogaciła się o powietrzny rower treningowy. To prezent od firmy Wiązar, która oprócz sprzętu sportowego przekazała strażakom...

Wiadomości

Komenda policji w Świeciu zakończyła poszukiwania 48-letniego mieszkańca Czapel.

Styl życia

Mimo deszczowej i wietrznej pogody na Janiogórskim Festiwalu Chleba było tłumnie i wesoło.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Bliscy i policja poszukiwali zaginionej 16-letniej Julii ze Świecia. Nastolatka ostatni raz była widziana w miniony poniedziałek. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło.

Wiadomości

W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu zorganizowano odprawę, która dotyczyła powodzi na południu Polski oraz sytuacji meteorologicznej w naszym regionie.

Wiadomości

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świeciu analizuje funkcjonowanie kanalizacji deszczowej w mieście. Mieszkańcy mogą wyrazić swoją opinię na ten temat w ankiecie.

Wiadomości

W niedzielę warto zostawić auto w garażu. 22 września przypada Dzień bez Samochodu.

Wiadomości

W sąsiedztwie Szkoły Podstawowej w Drzycimiu wyrośnie nowoczesna hala widowiskowo-sportowa. Kiedy możemy spodziewać się zakończenia inwestycji?

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo