Akademia Samorządowa to program wspierania kompetencji samorządowców różnego szczebla, prowadzona przez Fundację Batorego i Stowarzyszenie POLITES. Uczestniczą w niej burmistrzowie, wójtowie i radni z całej Polski. Powiat świecki reprezentują tam Dorota Dembińska, radna gminy Dragacz i Iwona Karolewska, sekretarz powiatu i radna gminy Świecie.
Oprócz samorządowców Świecie odwiedzili m.in. Edwin Bendyk, dziennikarz, publicysta tygodnika „Polityka”, zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem techniki na życie społeczne, prezes Fundacji Batorego oraz Szymon Osowski, prawnik, prezes Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.
- Zabiegałyśmy o to, aby jeden ze zjazdów odbył się na terenie powiatu, bo jesteśmy przekonane, że mamy się czym pochwalić - podkreśla Iwona Karolewska.
Goście odwiedzili m.in. nowy żłobek na Mariankach / Fot. Andrzej Bartniak
Pomiędzy zajęciami znalazł się czas m.in. na spotkanie z burmistrzem Świecia Krzysztofem Kułakowskim, który zaprezentował niektóre gminne inwestycje. Goście byli szczególni zainteresowani nowym żłobkiem, zwłaszcza środkami zewnętrznymi pozyskanymi na jego budowę.
REKLAMA
Z zaskocznieme przyjęli informację o wysokości opłat ponosznych przez rodziców. Nie mogli uwierzyć, że wynoszą one tylko 200 zł. Niestety, ze względu na reżim sanitarny możliwe było zwiedzanie budynku tylko z zewnątrz.
Poza tym ich uwagę przykuła duża ilość terenów zielonych wkomponowanych w przestrzeń miejską: Duży Blankusz na osiedlu Marianki czy park przy Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji wraz z zabawkami edukacyjnymi dla najmłodszych mieszkańców.
Nieodłącznym elementem tego typu wizyt jest promocja walorów powiatu.
REKLAMA
- W tym roku, gdy branża turystyczna bardzo ucierpiała na skutek pandemii, ma to dla nas szczególnie znaczenie - podkreśla Iwona Karolewska. - Myślę, że udało nam się przekonać całkiem sporo osób, że nasz powiat jest dobrym miejscem do wypoczynku ze względu na walory przyrodnicze i gościnnych ludzi. Nie były to puste słowa, część osób przedłużyła swój pobyt w naszym regionie lub już dokonała rezerwacji na rodzinne wakacje. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też zakupy lokalnych produktów - zwraca uwagę sekretarz powiatu.
Nareszcie podobał mi się Duży
Nareszcie podobał mi się Duży Blankusz – zrobiono miejsce, w którym można pospacerować i odpocząć – jednak teraz jest tam zbyt głośno i niebezpiecznie ( przez codzienne zgromadzenia młodzieży, która niestety nie potrafi się zachowywać cicho, niszczy wszystko, pije alkohol, dochodzi do bujek itp. ). A policja na „wykroczenia” nie chce reagować. Czy musi dojść do tragedii?
Dobre miejsce dla pijaczkow i
Dobre miejsce dla pijaczkow i bezdomnych codziennie rano siedza i pija piwko..ja sie pytam gdzie jest straz miejska..na tym osiedlu co byscie nie zrobili to i tak rozwala..
Strażnicy testują elektryczne
Strażnicy testują elektryczne rowery na które wydali 15 tysięcy albo więcej. Niestety jak widać rowery mają krótki zasięg na Marianki nie dojeżdżają.
zachwycilo ich pewnie brak
zachwycilo ich pewnie brak bramy do psycha,oraz umieralnosc w tym pseudo szpitalu,oraz gwalconcy ginekolog… Miasto patologii.
Jak Fundacja Batorego to już
Jak Fundacja Batorego to już wiadomo co to za „elyta”
Jak dobrze ze nie pokazalismy
Jak dobrze ze nie pokazalismy im Pana Wojcika i Pogody gwizdzacych na tych biednych samorzadowcow;)
a maseczki gdzie?! i co tu
a maseczki gdzie?! i co tu oglądać?! ludzie z przeszłością na rynku, na zamku, na blankuszu,….tego służby porządkowe i samorządy nie chcą widzieć? niech pochwalą się jakimś systemem pomocowym, który odmieni wizerunek miasta