Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Diety świeckich radnych i wynagrodzenie burmistrza pójdą w górę. Pytanie, o ile?

O około 60 proc. miałyby wzrosnąć diety radnych w Świeciu. Większą pensję dostawałby też burmistrz. Tak zakładają projekty uchwał, które trafią pod obrady na najbliższej sesji.

Udostępnij
radni-1

REKLAMA

To, co się dzieje w ostatnich latach z wynagrodzeniami samorządowców można podsumować krótko – najpierw rząd część im zabrał, a teraz znowu daje.

Reklama
Reklama

W 2018 r. o wysokości zarobków włodarzy miast i gmin zrobiło się głośno za sprawą Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS, po zamieszaniu z premiami dla członów rządu Beaty Szydło, zapowiedział cięcia uposażeń, również parlamentarzystów.

Wkrótce potem weszło w życie rządowe rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Obniżało ono średnio o 20 proc. wynagrodzenie zasadnicze wójtów gmin, burmistrzów, starostów i prezydentów miast.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Kilka tygodni temu prezydent RP Andrzej Duda zatwierdził zmianę ustawy, która zezwala na podniesienie diet radnym oraz wynagrodzeń samorządowców.

Z doniesień medialnych wynika, że wielu wójtów i burmistrzów związanych z PiS było rozgoryczonych niskimi pensjami, rzędu 7-8 tys. zł na rękę. Wskazywali przy tym na ogromne pieniądze, jakie inni z tej samej opcji politycznej zarabiają w spółkach Skarbu Państwa.

Na reakcję w samorządach nie trzeba było długo czekać. Kiedy tylko pojawiło się zielone światło, w całym kraju zaczęto podnosić wynagrodzenia włodarzy. Nie może ono być jednak wyższe niż 20 tys. zł brutto miesięcznie.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Ta sama nowelizacja ustawy zezwala też na podniesienie diety radnym – maksymalnie do niecałych 4,3 tys. zł na miesiąc.

2 grudnia na sesji Rady Miejskiej w Świeciu będą rozpatrywane dwa projekty uchwał. Pierwszy dotyczy zwiększenia diety radnych. Miałyby one wzrosnąć o około 60 proc.

Reklama
Reklama

Jeśli uchwała zostanie przyjęta w proponowanym kształcie, to od 1 stycznia przyszłego roku miesięczne diety świeckich radnych przedstawiałyby się następująco (kwoty przybliżone):

  • przewodniczący rady miejskiej: 3 220 zł
  • wiceprzewodniczący rady: 1930 zł
  • przewodniczący komisji rady: 1770 zł
  • zastępca przewodniczącego komisji: 1610 zł
  • pozostali radni: 1450 zł

REKLAMA


Warto dodać, że wprawdzie pracodawca ma obowiązek umożliwić radnemu udział w sesji i zwolnić go na ten czas z pracy, ale nie ma obowiązku zapłacić mu za godziny, kiedy był nieobecny. Ten uszczerbek w dochodach ma m.in. zrekompensować dieta.

Reklama
Reklama

Drugi projekt uchwały dotyczy ustalenia wynagrodzenia dla burmistrza Świecia. Miałoby ono wynosić miesięcznie 13 880 zł brutto. W całym przyszłym roku Krzysztof Kułakowski zarobiłby więc 180 440 zł brutto (wchodzi w to również tzw. „trzynastka).

To znacznie więcej niż do tej pory. Z nieco ponad 134 tys. zł rocznie, jakie ma obecnie, jest jednym z najmniej zarabiających burmistrzów w naszym województwie, mimo że Świecie jest dość zamożne.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Burmistrzowie innych miast, nawet tych mniejszych i mniej zasobnych niż Świecie, zarabiali więcej. Burmistrz Chełmna 150,5 tys. zł brutto rocznie, Tucholi: 167 tys., Nakła: 136,6 tys. zł rocznie. Trzeba jednak pamiętać, że wpływ na zarobki ma również ogólny staż pracy, nie tylko na stanowisku burmistrza.

Decyzja o tym, ile ostatecznie wyniosą diety radnych i jak wysokie będzie wynagrodzenie burmistrza Świecia, zapadnie na sesji rady miejskiej zaplanowanej na 2 grudnia.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
43 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Brawo

Brawo

Za grzanie krzesła na

Za grzanie krzesła na komisjach i sesjach raz, dwa razy w miesiącu 4300 zł bez podatku. Za ciężką pracę cały miesiąc płaca minimalna w 2022 r. 3010 brutto. Ot amerykanska demokracja, ot prawo i sprawiedliwość. Chcieliście, to macie.

No to teraz radni mogą

No to teraz radni mogą inwestować w kolejne mieszkania w Trójmieście albo atrakcyjne działki budowlane. To jest szok już widzę jak będzie wyglądała najbliższa kampania  jak będą sobie skakać do gardeł byle tylko załapać się na taką kasę.

Te podwyżki im się prostu

Te podwyżki im się prostu należą

Reklama

Polacy to naród ludzi

Polacy to naród ludzi zazdrosnych. Najlepiej krytykować innych, a samemu siedzieć na socjalu i żyć na koszt innych. Taki teraz mamy obraz Polaków.

Może te śmieci warte 11 mln

Może te śmieci warte 11 mln by uprzątnęli,bo szastają jak chcą naszymi podatkami.

Burmistrz świecia powinien

Burmistrz świecia powinien zarabiać godnie z bezradnymi to bym się zastanowił.tym którzy są aktywni to jak najbardziej.Rozumiemy że pracownicy budżetowi również dostaną 60% podwyzki płac

W następnych wyborach powinni

W następnych wyborach powinni dostać się do rady sami nowi co mają kredyty hipoteczne do spłaty. Niech inni się też trochę nahapią po co leśnym dziadkom tyle pieniędzy????

Reklama

Świecie, Świecie… A jak w

Świecie, Świecie… A jak w innych gminach u nas w powiecie?

PiS jest sprawiedliwy daje

PiS jest sprawiedliwy daje wszystkim i biedak i bogaczom 

Podwyżki za wodę, ścieki,

Podwyżki za wodę, ścieki, śmieci mimo wybudowania wielkiej sortowni za pieniądze UE,  inne miejscowe podatki…wiadomo po co…zamiast inwestować dac bezradnym i zależnemu od „pogody” burmistrzuniowi, jak mówi Daniec. „Do roboty” potem kasa. M. Belka. 

Chodników brak w mieście a

Chodników brak w mieście a oni z naszych podatków sobie podnoszą pensje ciekawe za co bo dla ludzi nic nie robią. 

Reklama

Mi się należy bo ja nic nie

Mi się należy bo ja nic nie rozumiem 

Skandal, wstydu nie macie!!!

Skandal, wstydu nie macie!!!

Co oni robią żeby taką kasę

Co oni robią żeby taką kasę dostawali ! Kompromitacja

Należy im się wszystkim od

Należy im się wszystkim od prawa do lewa bez znaczenia na przynależność. Dlaczego? Głównie za to wasze ciągłe opluwanie każdego w internecie, bez jakiejkolwiek wiedzy w temacie, bez przygotowania, bez sensu najczęściej. Nasze społeczeństwo już tak się spodliło, że nie ma szacunku do nikogo, za to w przeważającej większości posiada zbyt wysoką samoocenę.

A dlaczego nie miałoby się

A dlaczego nie miałoby się należeć wojtom burmistrzom prezydentem miast? Łatwo mówić że nic nie robia. A tak naprawdę nikt z nas nie był na tym stanowisku i nie wie ile pracy i czasu potrzeba aby wszystkie zadania spiac żeby dana gmina dobrze funkcjonowała. Wzrosła nawet najniższa krajowa to czemu pensje nie mogę wzrosnąć. Wybieracie tych przedstawicieli gmin i miast jest to ich praca i za otrzymują wynagrodzenie. Co do radnych to miałbym wątpliwości czy im się należą takie podwyżki bo tak naprawdę co oni robią? Wszystko spoczywa na urzędzie i burmistrzu czy wojcie. Posiedza pogadaja ustala jakieś bzdury i ida spokojnie do domu a wójt czy burmistrz musi realizować i zbierać baty od niezadowolonych mieszkańców. Więc nim skrytykujesz postaw się też z drugiej strony. 

A wy w pracy nie dostajecie

A wy w pracy nie dostajecie podwyżek czy premii. Dlaczego Ci którzy sa odpowiedzialni za gminę nie mają dostać podwyżki. Lepiej żeby dołożyli do 500 plus żeby socjal mógł leżeć do góry brzuchem i piwko przechylac. Może będzie to też motywacja do lepszej pracy. A radni to za te pieniądze powinni do konkretnej  pracy się wziąć bo ich nie widać nie ma spotkań z mieszkańcami dużo gadania zero działania. I tak pewnie w większości gmin. 

Już był czas najwyższy na

Już był czas najwyższy na podwyżkę bo świnia jest po 4,11 zł za kilogram.

I po cichu przemycili

I po cichu przemycili podwyzke podatku od nieruchomosci a media powinny zjechac taka wladze a tutaj poklepanie burmistrza i wiekszosci rady. … . zalosne…

A przedstawiciele OPS w

A przedstawiciele OPS w spółkach miasta też dostaną podwyżki? Bo jak swoim to i wypadałoby wszystkim…

Należy się im , bo jest praca

Należy się im , bo jest praca dobra za to .Oby jak najdłużej jak Pogoda yeaaaa

A pani skarbnik też dostanie

A pani skarbnik też dostanie podwyżkę???  Przecież gdyby nie ona to kasjerka ukradła by że 2 miliony a tak tylko 500 tysięcy 

zawsze jak słyszycie jak ktoś

zawsze jak słyszycie jak ktoś dostaje podwyżke to tak jakby ktoś wam sypnął solą w oczy.. ci co narzekają, że radny dostanie podwyżke to niech dopisze „ja w tym roku dostałem …. podwyżki pensji”. podwyżke mogą dostawać tylko narzekający, jeszcze powinni dostawać wszystko za darmo, a każdy inny powinien pracować za darmo. nawet mi nie żal tych narzekających mimo, że szybciej osiwiejecie z tej zazdrości

Dla waszej wiedzy ostatnia

Dla waszej wiedzy ostatnia podwyżka dla radnych byla19 lat temu taaak dobrze słyszycie 19 lat temu. Więc o co chodzi ? pamiętacie najniższą krajową 19 lat temu? 

Jestem pewien że pan Dariusz

Jestem pewien że pan Dariusz nie zgodzi się na żadną podwyżkę diety

Uważam, że pewne kwestie

Uważam, że pewne kwestie trzeba by uściślić, funkcja Burmistrza czy radnego jest w pewnym senie służbą na rzecz społeczeństwa. Oczywiście jakaś forma rekompensaty się należy, aby muc tę służbę pełnić z pełnym poświęceniem. Tylko że to wynagrodzenie na obecnym etapie będą równorzędnie z wynagrodzeniem menadżerskim i to wcale nie na niskim szczeblu,15.000 brutto miesięcznie otrzymują ludzie o naprawdę bardzo wysokich kwalifikacjach posiadający bardzo duże doświadczenie oraz wykształcenie związane z funkcją, którą mają pełnić, wybierani spośród wielu w konkursach. Przeglądając profil Pana Burmistrza takich kwalifikacji ani wykształcenia nie znalazłem. Przymierzając, że nauczyciel wychowania fizycznego zarabia pewnie od 3,5 do 4 tyś , więc obecne wynagrodzenie i tak podniosło status finansowy Pana Burmistrza i to znacznie. Co do podatków nie spotkałem się z sytuacją, aby władze podatki obniżały, co jest równorzędne z pozostawieniem większej ilości pieniędzy w kieszeniach mieszkańców lub przedsiębiorców, czyli takiej jakby podwyżki, idąc dalej tym tokiem myślenia, nigdy nie powinni dostać podwyżki, tylko obniżki, aby pieniędzy mieli mniej tak jak reszta społeczeństwa. Jest jeszcze jedna możliwość, mogą myśleć, że jak podnoszą nam i sobie, to my wtedy mamy więcej, tak jak oni, no w takim wypadku nie powinni pełnić żadnych funkcji związanych z pozyskiwaniem i wydawaniem pieniędzy.

Tak ogólnie w sprawie

Tak ogólnie w sprawie podwyżek pensji – waluta pln, rządzący nakręcają ceny towarów, nam ubywa w portfelach więc by zatkać pyszczycha drukują dodatkowe bank-knoty i dają ludziom.Małokto wie,że tak naprawdę to są dwie inflacje: jedna związana z drożyzną kosztów produkcji, a druga to ta która dytkuje ceny na rynku. Pracownicy otrzymują teoretycznie regularnie podwyżki na polecenie rządu,jeśli są zbyt niskie to są awantury, i jakoś nikt nie zwraca wtedy uwagi na kompetencje, umiejętności i czy zasób wiedzy. Nasi Radni, jak ktoś zauważył mieli podwyżkę 19 lat temu cóż… . By zostać Radnym z prawdziwego zdarzenia trzeba mieć wiele odwagi, zrezygnować trochę z prywatnego życia. Skromnym zdaniem Radni między sobą powinni trochę inaczej patrzeć na pracujących i obijających się Radnych-frekwencja na sesjach, nie wiem jak to jest w komisjach… . Przy wyborach każdy zainteresowany Wyborca uzyskuje informacje na temat kandydatów z ich ulotek lub spotkań, między innymi o wykształceniu i kompetencjach jakie dani kandydaci posiadają. Nawet w trakcie trwania kadencji mogą podwyższać własne kwalifikacje o czym nie muszą na bieżąco informować wyborców. To, że ktoś z Włodarzy, czy Radnych podwyższa kwalifikacje to świadczy o doskonaleniu posiadanej wiedzy-czy to jest złe? Nawet osobby żyjące z zasiłków otrzymują podwyżki, czy Ci którzy chcą pracować na rzecz naszej społeczności miją być napiętnowani?

Ciągle ta sama bajka,

Ciągle ta sama bajka, przewalki robią, a naród głupi ciągle głosuje na tych samych ludzi , – niektórzy radni nie wiedzą o co chodzi!? i kasę zgarniaja

Uważam że dieta powinna być

Uważam że dieta powinna być na tyle wysokie żeby nie musieli pracować. Wtedy mogliby się skupić na pracy radnego a za takie pieniądze jak do tej pory to wiadomo że nikt nie będzie się wysilać 

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W ubiegłą sobotę doszło do tragicznego wypadku w zakładzie produkującym wyroby mleczarskie.

Wiadomości

Do dramatycznego zdarzenia doszło podczas dzisiejszych zawodów na stadionie Wdy Świecie.

Wiadomości

W czwartkowe popołudnie nad naszym regionem przeszły gwałtowne opady deszczu i gradu.

Wiadomości

We wtorek po południu doszło do wypadku pod Świeciem. Poszkodowane jest 10-letnie dziecko.

Wiadomości

Czy w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli w końcu korzystać z nowego budynku z barem, salą na 80 osób i tarasem w Decznie? Dziś...

Wiadomości

Wyobraźcie sobie - przejeżdżacie przez przejazd w Laskowicach sprawnie i bez stresu, że spóźnicie się do pracy lub do lekarza. Marzenie? Na razie tak,...

Reklama
Reklama

Wiadomości

We wtorek późnym popołudniem doszło do wypadku na ul. Sportowej w Świeciu. Kierowca volkswagena potrącił rowerzystę i uciekł, zostawiając samochód.

Wiadomości

Kościół katolicki świętuje dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie nazywaną Bożym Ciałem. W Świeciu największa procesja przeszła ulicami osiedla Marianki.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Styl życia

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Wiadomości

Jechał traktorem całą szerokością jezdni i ledwie trzymał się w fotelu. Świadek powiadomił policję, podejrzewając, że mężczyzna jest pijany.

Wiadomości

We wtorek w Czaplach poszkodowany został 10-latek. Policja podaje okoliczności zdarzenia.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Do dramatycznego zdarzenia doszło podczas dzisiejszych zawodów na stadionie Wdy Świecie.

Wiadomości

W czwartkowe popołudnie nad naszym regionem przeszły gwałtowne opady deszczu i gradu.

Wiadomości

We wtorek po południu doszło do wypadku pod Świeciem. Poszkodowane jest 10-letnie dziecko.

Wiadomości

Wyobraźcie sobie - przejeżdżacie przez przejazd w Laskowicach sprawnie i bez stresu, że spóźnicie się do pracy lub do lekarza. Marzenie? Na razie tak,...

Wiadomości

We wtorek późnym popołudniem doszło do wypadku na ul. Sportowej w Świeciu. Kierowca volkswagena potrącił rowerzystę i uciekł, zostawiając samochód.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo