Od lat obchody miały swój żelazny repertuar: msza w kościele Boboli, złożenie wieńców na starym cmentarzu, na mogile żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej, a potem przemarsz ulicami miasta na Duży Rynek. Tam przedstawiciele władz oraz rozmaitych organizacji i instytucji składali kwiaty pod pomnikiem miejskim. Do tego przemówienie burmistrza, występ orkiestry dętej i „po imprezie”.
REKLAMA
W tym roku będzie inaczej, co zaskoczyło niektórych świecian, kiedy opublikowaliśmy na portalu Extra Świecie program obchodów.
„Kolejny remont fontanny przeszkodził w uroczystościach na rynku?”, „Nowy burmistrz przestał lubić drzewo, czyli nasz niby-pomnik?” – komentowali niektórzy ironicznie.
Okazuje się, że nic z tych rzeczy. Miasto postanowiło po prostu zmienić w tym roku formułę obchodów na bardziej piknikową.
- Zależy nam na tym, aby w uroczystościach wzięły udział całe rodziny, a nie tylko przedstawiciele samorządu, delegaci i grupka mieszkańców – wyjaśnia Leszek Żurek, sekretarz gminy Świecie. - Dlatego po mszy, udajemy się do parku koło ośrodka kultury, gdzie będą czekały warsztaty dla dzieci, dmuchany plac zabawa, malowanie twarzy, a także grochówka i drożdżówki – wymienia sekretarz.
Wcześniej nie zabraknie naturalnie hymnu państwowego i przemówienia burmistrza oraz występu świeckiej orkiestry.
REKLAMA
Czytelnicy dociekali też, jaka treść znajduje się na tablicy, którą burmistrz odsłoni razem z przewodniczącym rady miejskiej.
- Osiem lat temu, w 220 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w parku koło OKSiR-u został wkopany dąb. Teraz obok stanie tablica przypominająca tamto wydarzenie. Będzie też na niej podana nazwa dębu „Hugo Kołłątaj” – informuje Leszek Żurek.
Szczegółowy program obchodów Święta Konstytucji 3 maja w Świeciu poniżej.
REKLAMA
10.00 msza w intencji Ojczyzny w kościele p.w. św. A. Boboli w Świeciu z udziałem pocztów sztandarowych i delegacji,
- przejście do Parku Miejskiego przy OKSiR Orkiestry Dętej Świecie, pocztów sztandarowych, delegacji i mieszkańców Świecia, ul. Gimnazjalną, Klasztorną, Mickiewicza i Sienkiewicza,
- hymn państwowy,
- przemówienie okolicznościowe Burmistrza Świecia,
- odsłonięcie pamiątkowej tablicy przez Burmistrza Świecia oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej,
- występ muzyczny Stowarzyszenia Orkiestra Dęta Świecie,
- grochówka, drożdżówka dla mieszkańców,
- Plenerowy Dom Kultury - warsztaty dla dzieci,
- malowanie twarzy,
- dmuchany plac zabaw.
Popieram w 101%, w końcu ktoś
Popieram w 101%, w końcu ktoś myśli o wszystkich a nie tylko o sobie i urzędnikach, delegatach itp. Brawo dla nowego Burmistrza !!!
Bardzo dobry pomysł.
Bardzo dobry pomysł.
Dobry pomysł stara formuła
Dobry pomysł stara formuła wyczerpała się widać było to po ilości mieszkańców, którzy brali udział w poprzednich latach – głównie byli to przedstawieciele władz miasta (burmistrz i radni) oraz przedstawieciele szkół.
Brawo wreszcie ktoś pomyślał
Brawo wreszcie ktoś pomyślał i zmienił tą nudną formułę z poprzednich lat. Teraz proszę pomyśleć również o 1 września.
11 listopada tez warto coś
11 listopada tez warto coś ciekawego zrobić.
Taką formułę jak i różne
Taką formułę jak i różne obchody w zależności od święta, dzień otwarty Urzędu Miasta przy okazji 3 maja, odstąpienie od składania hołdów przy obelisku na rynku ( ceremoniał państwowy przewiduje składanie wiązanek w miejscach pamięci narodowej, pod pomnikami bohaterów narodowych, na cmentarzach wojskowych i w miejscach kaźni), pamięć o naszych zasłużonych przodkach, uwzględnienie pomnika wdzięczności naprzeciw Urzędu Miasta ( tak ,tak to pierwszy powojenny pomnik miejski nie figura sakralna) proponowali pasjonaci miejscy juz 10 lat temu ale wtedy byli wyśmiewani , dzisiaj jest to tylko wykorzystanie jak widac dobrych pomysłów. Chwała Panu Pawłowi Knapikowi za konsekwencję w kruszenie opsbetonu.