Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Do naszego powiatu ma popłynąć wielki strumień pieniędzy. Kto dostanie najwięcej?

Ogłoszono wyniki drugiej edycji rządowego programu Polski Ład. Najwięcej pieniędzy trafi do gmin Drzycim, Bukowiec i Jeżewo. W sumie nasz powiat może liczyć na ponad 97 mln zł.

Udostępnij
drzycim-1

Zważywszy na kłopoty z ogromną inflacją i cenami materiałów budowlanych, nad którymi nikt nie panuje, informacja o wysokich rządowych dotacjach w ramach programu Polski Ład może cieszyć. Zwłaszcza mieszkańców małych, wiejskich gmin, do których trafi najwięcej pieniędzy.

Czas pokaże, jak będzie później z realizacją dofinansowanych inwestycji. Wykonawcy mają dostawać zapłatę dopiero po ich zakończeniu, a nie w transzach, jak do tej pory. Rodzi to problemy, co pokazały doświadczenia z pierwszą edycją Polskiego Ładu, o czym pisaliśmy w Extra Świecie.

Poniżej przedstawiamy, jak rozdzielono pieniądze z ramach kolejnej edycji Programu Inwestycji Strategicznych w powiecie świeckim (w zestawieniu w kolejności samorządy, które dostały największe i najmniejsze dofinansowanie). Niebawem napiszemy więcej o inwestycjach w poszczególnych gminach.

Reklama
Reklama

Gmina Drzycim
14,9 mln zł

 • Budowa Gminnej Biblioteki Publicznej, Centrum Kultury i Rozwoju w Drzycimiu - 5,4 mln zł.
 • Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Gródek wraz z odprowadzeniem ścieków do oczyszczalni ścieków w Drzycimiu - 9,5 mln zł.

Gmina Bukowiec
10,8 mln zł

 • Budowa dróg na terenie Gminy Bukowiec o łącznej długości ok. 4 km - 4, 4 ml zł.
 • Budowa kompleksu sportowego przy Szkole Podstawowej w Bukowcu z zagospodarowaniem terenu i instalacją fotowoltaiczną - 3,4  mln zł.
 • Budowa ścieżek pieszo-rowerowych na terenie Gminy Bukowiec o łącznej długości ok. 4,3 km - 3 mln zł.

Gmina Jeżewo
10,7 mln zł

Reklama
Reklama
 • Budowa dróg gminnych na terenie Gminy Jeżewo - 5,2 mln zł.
 • Modernizacja Gminnej Oczyszczalni Ścieków w Jeżewie 1,9 mln zł.
 • Rozbudowa sieci wod-kan w miejscowości Laskowice 3,5 mln  zł.

Gmina Nowe
9 mln 989 tys. zł

 • Przebudowa ulic Nowej, Dworcowej i Sportowej w miejscowości Nowe - 7,2 mln zł.
 • Przebudowa i remont sali gimnastycznej wraz z pomieszczeniami szatniowo-socjalnymi i magazynowym przy Szkole Podstawowej nr 2 w Nowem - 1, 3 mln zł.
 • Utworzenie żłobka samorządowego „Puchatek' w Nowem - 1,5 mln zł (pisaliśmy o tym tutaj).

Gmina Świekatowo
9 mln 440 tys. zł

 • Adaptacja budynku byłej szkoły w Tuszynach na gminny gabinet rehabilitacji - 0,5 mln zł.
 • Budowa i przebudowa około 7 km dróg gminnych na terenie Gminy Świekatowo 7,6 mln zł.
 • Instalacja paneli fotowoltaicznych przy budynkach komunalnych 1,3 mln zł.

Gmina Lniano
9 mln 120 tys. zł

Reklama
Reklama
 • Budowa dróg gminnych w sołectwach Błądzim i Lniano o długości ok. 8 km - 9,1 mln zł.

Gmina Warlubie
8 mln 579 tys. zł

 • Budowa boiska wielofunkcyjnego w Wielkim Komorsku - 0,5 mln zł
 • Budowa przedszkola wraz z wyodrębnieniem oddziału żłobka w Warlubiu - 8 mln zł.

Gmina Osie
6 mln 245 tys. zł

 • Budowa drogi - ulica Kwiatowa w Osiu - 3,8 mln zł
 • Rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie wsi Osie, Tleń i Wierzchy - 1, 4 mln zł.
 • Budowa centrum integracji społecznej i kulturalnej w sołectwie Wałkowiska - 1 mln zł.

Gmina Świecie
5 mln zł

Reklama
Reklama
 • Rozbudowa składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w Sulnówku o kwaterę nr IV.  - 5 mln zł (pisaliśmy o tym tutaj).

Gmina Pruszcz
4,7 mln zł

 • Budowa dróg gminnych w miejscowościach Pruszcz, Serock, Parlin i Trępel w gminie Pruszcz - 4,7 mln zł.

Gmina Dragacz
3 mln 360 tys. zł

 • Budowa drogi publicznej w Wielkim Lubieniu - 1,2 mln zł.
 • Budowa świetlicy wiejskiej w Grupie Osiedle - 2,1 mln zł.

Powiat Świecki
4,7 mln zł

 • Budowa ciągu pieszo - rowerowego przy drodze powiatowej Świecie - Głogówko Królewskie - 4,7 mln zł (pisaliśmy o tym tutaj).

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

https://www.youtube.com/watch?v=F2fcpvwHwug
Udostępnij
33 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Z racji szalejącej inflacji

Z racji szalejącej inflacji kolejne rozdawnictwo rządu nie może cieszyć …. 

Ciekawe jakie były prawdziwe

Ciekawe jakie były prawdziwe kryteria przyznawania środków? Redakcja mogła by to sprawdzić i przekazać czytelnikom. Bo przecież nie wielkość samorządu było prawdziwym kryterium. Gdyby tak było to Lniano byłoby wyżej sklasyfikowane niż taki np Bukowiec czy Jeżewo, z kolei Nowe plasowało by się za np. Osiem. No i Drzycim pewnie powinien plasować się za np. Świekatowem. Nie sposób nie odnieść wrażenia, że podział środków odbywał się za zasługi, na zasadzie dajemy swoim.

Za Tuska nic być nie dostał

Za Tuska nic być nie dostał sami by wszystko przejedli a ludziom by nic nie dali. Już to przerabaliliśmy za czasów rządów PO-PSL. Kraj był w ruinie a teraz są pieniądze na wszystko nawet Niemcy nam zazdroszczą.

Te pieniadze się samorządom

Te pieniadze się samorządom należą. I to według sprawiedliwych kryteriów podziału. Drzycim 15 mln Świecie 4 to oszustwo. Dają swoim i jeszcze pozują do zdjęć z pisowskimi działaczami jakby dawali ze swoich!!!!!!

może za PO nie żyło się

może za PO nie żyło się lepiej i mocno nam utrudniali robiąc z nas niemiecką prowincje. Też prawda, że wiek emerytalny dla kobiet i meżczyzn osiągany był od 67 roku życia gdzie teraz kobiety ledwo dopracowują do 60tki przy pracach fizycznych, ale przynajmniej mieliśmy Euro 2012 i 4 stadiony.. w Gdańsku, w Warszawie, we Wrocławiu i chyba w Poznaniu.  No i mnóstwo orilników do grania w piłke.

Haha buraki się cieszą z

Haha buraki się cieszą z rozdawania kredytów jakie rząd zaciąga na kupienie sobie wyborców… Pokolenia będą to spłacać. Jeżeli rząd mówi że komuś coś da to kłamie rząd nie ma swoich pieniędzy. Pl tonie długach a naród głupi jak but

Kolejna deska do trumny

Kolejna deska do trumny gospodarczej naszego kraju. Rozdawanie kasy bez zasad musi skończyć się tragedia. Kto tego nie rozumie teraz mało w życiu się uczył, ale niebawem zrozumie, bo odczuje na własnej skórze. 

Zobaczycie co się będzie

Zobaczycie co się będzie działo w czasie przetargów? Jak skoczę ceny! 

Firmy nie chcą brać robót

Firmy nie chcą brać robót finansowanych z Polskiego Ładu, bo muszą najpierw same wyłożyć kase na inwestycję. Sa to duże kwoty i najczęściej trzeba brac na to  kredyt, a wiadomo co się dzieje teraz na rynku finansowym.

Jest poszukiwana centrala

Jest poszukiwana centrala trolli piszących powyższe pseudo komentarze!

Ciekawe czy rząd opracował

Ciekawe czy rząd opracował już jakąś tarczę dla tych dotacji? 

Gmina Drzycim to potęga!!!

Gmina Drzycim to potęga!!! Dziękujemy Panie Wójcie!!!!!!!

Najwiekszy obecnie problem

Najwiekszy obecnie problem Polski to brak edukacji z zakresu podstaw ekonomi i finansow juz od gimnazjum. Obecne czasy bardzo to udowadniają, ludzie poprostu nie mają pojęcia co oznacza dla gospodarki dodruk pieniędzy, co to dług publiczny skąd rząd ma pieniądze na dotacje. Ale ponownie  6 tego czerwca wyjdzie jastrząb i znów obwieści podniesienie stóp procentowych a 7mego wyjdą rządzący i powiedzą że znów wpompują w rynek kolejną pulę pieniędzy powodując kolejny spadek ich wartości nabywczej i tak aż do momentu wprowadzenia cen regulowanych i gospodarki centralnie sterowanej. 

Łaski nie robią.UNIA NAM DAJE

Łaski nie robią.UNIA NAM DAJE,a pisiory tak czy tak kradną!

To chyba nasze władze OPS nie

To chyba nasze władze OPS nie wezmą tych pieniędzy od tego rządu

I niech ktoś powie że ta kasa

I niech ktoś powie że ta kasa nie jest rozdawana z klucza partyjnego!!!Pisowskie klakiery robią to kosztem innych gmin!!!

Czyli samorządy nie mają

Czyli samorządy nie mają wnioskować o pieniądze na inwestycje a te które są im przydzielone nie przyjmować? 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Wiadomości

W środę po południu strażnicy miejscy ze Świecia dostali nietypowe wezwanie. Chodziło o wyciągnięcie z Wisły… orła. Ptak nie mógł wydostać się na brzeg...

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama