Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Drożyzna dotyka też gminę Świecie. Część inwestycji może być zrealizowanych później niż planowano

W więlu rozstrzyganych ostatnio przetargach oferenci żądają znacznie więcej, niż gmina Świecie zarezerwowała na ten cel pieniędzy. Różnica wynosi nawet dwa razy tyle.

Udostępnij
wodna-inwestty1

Ceny oszalały. Nie tylko na sklepowych półkach. Droższe materiały budowlane, usługi i paliwo zaczynają fatalnie odbijać się także na inwestycjach, które okazują się droższe, aniżeli wynika to z szacunków.

Najlepiej dowodzą tego ostatnie przetargi w gminie Świecie. Nie jest jednak wyjątkiem. Z podobnym problemem boryka się coraz więcej samorządów.

Jedną z większych inwestycji, której los właśnie się waży, jest remont ul. Wodnej w Świeciu na odcinku od skrzyżowania z łącznikiem ul. Polnej do skrzyżowania z ul. Witosa.

Gmina zabezpieczyła na ten cel 2,2 mln zł. Tymczasem dwie świeckie firmy, które wzięły udział w przetargu złożyły oferty na 2,7 mln i 3 mln zł.

- Jeszcze nie zapadła decyzja o tym czy przetarg zostanie powtórzony, czy też zaakceptujemy tę różnicę i dołożymy brakującą kwotę - mówi Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia.

Ulica otrzyma nową nawierzchnię, a mocno pofałdowana ścieżka rowerowa, po uprzednim wyrównaniu, zostanie ułożona od nowa.

- Za szybko pogarszający się stan zarówno samej ulicy Wodnej, jak i ścieżki, odpowiadają w dużej mierze wody gruntowe - tłumaczy Paweł Knapik. - Nowa podbudowa ma znacząco rozwiązać ten problem, chociaż sąsiedztwo rzeki i często zmieniający się poziom wód zawsze będzie niekorzystnie oddziaływać na tę ulicę.

Z pewnością powtórzony zostanie przetarg na budowę placu zabaw w Sulnówku. Gmina liczyła na to, że wydatek będzie oscylował w granicach 300 tys. zł. Przetarg pokazał, że raczej nie można na to liczyć, bo oferty firm wahają się od 541 do 598 tys. zł.

- Przed powtórnym przetargiem zmienimy specyfikację, rezygnując z kilku rozwiązań - wyjaśnia wiceburmistrz. - Mamy nadzieję, że pozwoli to zbliżyć się do zarezerwowanej kwoty 300 tys. zł.  

Nie wiadomo też, co będzie z przetargiem na budowę ul. Królowej Jadwigi wraz ze skrzyżowaniem z ul. Jagiełły. Liczono, że wystarczy 489 tys. zł. Propozycje wykonawców to 598 tys. i 624 tys. zł.

Zastępca burmistrza nie kryje, że liczy na odwrócenie tego niekorzystnego przetargowego trendu.  

- W tej chwili wykonawcy budują swój portfel zadań na przyszły rok - mówi. - Jeśli dana firma straci jeden, drugi, trzeci przetarg, to w końcu będzie musiała zejść z ceny, aby w końcu zapewnić sobie wygraną. I właśnie na to liczymy. Do końca roku czeka nas jeszcze sporo konkursów ofert i nie jest wykluczone, że niebawem nasze szacunki zaczną się pokrywać z propozycjami wykonawców - ocenia Paweł Knapik.  

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (9)

 1. Olek

  2 sierpnia 2022 09:58

  Ścieżka rowerowa na ul Wodnej

  Ścieżka rowerowa na ul Wodnej naprawdę wymaga już naprawy dlatego mam nadzieję, że miasto znajdzie dodatkowe pieniądze. 

 2. obatel

  2 sierpnia 2022 12:11

  To nie wody gruntowe zepsuły

  To nie wody gruntowe zepsuły ścieżkie ,tylko ta firma co gaz ciągnęła zepsuła ,a urzędnicy co mieli zrobić odbiór po robocie tej firmy jak zwykle mieli to w d..pie. Tak samo z chodnika nowego od RÓżanej dalej na Przechowo już trawa rośnie ,a to dopiero ze 3 mc.Ciekawe jaki odbiór będzie.I jeszcze te kałuże na nowej ulicy WP.-studzienki nad ulicą po deszczu to widać.Proponowałbym odbiór po deszczu.

  • Pedalarz

   2 sierpnia 2022 13:07

   Ta ścieżka była w fatalnym

   Ta ścieżka była w fatalnym stanie długo przed układaniem gazociągu. 

   • abcd

    3 sierpnia 2022 23:12

    co ty za brednie opowiadasz ?

    co ty za brednie opowiadasz ? zanim ścieżka była zrobiona to ten gazociąg już dawno był.

  • Danek

   3 sierpnia 2022 13:32

   Zgadza się z tymi kałużami na

   Zgadza się z tymi kałużami na ul. WP – dramat, niektóre studzienki pięknie zagłębione poniżej nowego asfaltu!

 3. Ccc

  2 sierpnia 2022 14:29

  Drogę dla rowerów niszczą

  Drogę dla rowerów niszczą piesi których nie powinno tam wogóle być ( chodnik jest po drugiej stronie drogi). Dzień bez potłuczonej butelki dniem straconym.

  • Anonim

   4 sierpnia 2022 07:03

   Jasne… a jezdnię niszczą

   Jasne… a jezdnię niszczą rowerzyści…

 4. Czytelnik

  2 sierpnia 2022 22:03

  Ciekawe kiedy miasto

  Ciekawe kiedy miasto zainteresuje się tym gruzem co zalega odgrodzony przy rzece na ulicy wodnej… za chwilę znowu się okaże, że pozostałości po budowie miasto będzie sprzątać. W dodatku kto się zgodził na składowanie gruzu w takim miejscu. To nie jest czasami element parku krajobrazowego? Jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić. 

 5. Emeryt

  3 sierpnia 2022 20:42

  Już tłumaczenia że długo że

  Już tłumaczenia że długo że drogo a ludzie czekają

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Wiadomości

- Kiedy przyjeżdżam na grób babci, łzy same płyną mi do oczu, kiedy widzę tragiczny stan cmentarza, na którym jest pochowana – mówi Brygida...

Wiadomości

Około 2 mln zł ma kosztować rozbudowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu wraz z wymianą dachu nad starą częścią budynku. Inwestycja ma ruszyć w 2024...

Wiadomości

Ta inwestycja nie ma szczęścia do wykonawców. Najpierw był kłopot z jego wyłonieniem. Gdy w końcu znalazł się kolejny, okazało się, że nie jest...

Reklama