Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Dworce w Terespolu i Laskowicach to obraz nędzy i rozpaczy. Czy w końcu doczekają się remontu?

Dawno minęły czasy, kiedy na dworcach w Laskowicach i Terespolu można było wypić kawę i herbatę, coś przekąsić i poczekać na swój pociąg w poczekalni.

Udostępnij
laskowice-1

REKLAMA

Wprawdzie przesadną schludnością i czystością obydwa budynki nie grzeszyły, ale przynajmniej było czym się rozgrzać i gdzie się schować przed mrozem, wiatrem i deszczem.

- Pamiętam, jak na dworcu w Terespolu czynna była całodobowa restauracja z poczekalnią oraz kasy biletowe. Teraz okna są zabite dyktą, a szyby potłuczone – wspomina nasz Czytelnik, emerytowany maszynista. - Pasażerowie marzną na peronach, bo nie ma poczekalni. Brak toalet zmusza ludzi w potrzebie do zejścia pod tunel, gdzie w porze letniej jest stado much i nieprzyjemna woń. Obraz nędzy i rozpaczy. Aż żal na to wszystko patrzeć.

Reklama
Reklama

Budynek dworca w Laskowicach, pobudowany na początku XX w. jeszcze podczas pruskiego zaboru, również czasy świetności dawno ma za sobą.
REKLAMA

W ostatnim czasie dużo się mówi o renesansie kolei. Zaczyna się znowu inwestować w infrastrukturę – od torów po dworce. Przestano patrzeć na transport kolejowy – pasażerski i towarowy - jak na relikt przeszłości, który nie jest w stanie konkurować z samochodowym.

W ciągu ostatniego roku głośno zrobiło się też o potrzebie ponownego skomunikowania Świecia z linią kolejową. Jedni patrzą na to z entuzjazmem, jako na czynnik ożywiający miasto, inni sceptycznie, wskazując, że Świecie leży za bardzo na uboczu i koszty będą niewspółmiernie duże do efektów.
REKLAMA
Trudno mówić o renesansie kolei bez wyremontowanych, zadbanych dworców. Czy jest szansa na to, że pasażerowie doczekają się cywilizowanych warunków w Laskowicach i Terespolu? Niestety, mamy tylko umiarkowanie dobre wieści.

Reklama
Reklama

- Obydwa dworce nie zostały objęte Programem Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Dworzec w Laskowicach znajduje się na liście propozycji do modernizacji w latach 2021-2027 – informuje Aleksandra Rudzińska-Rdzanek z wydziału prasowego Polskich Kolei Państwowych.
REKLAMA

Jeśli więc wszystko dobrze pójdzie, dworzec w Laskowicach zostanie zmodernizowany w ciągu najbliższych ośmiu lat. Warto zwrócić uwagę na fragment wypowiedzi rzeczniczki, że jest on „na liście propozycji”, a więc nic nie jest jeszcze przesądzone i równie dobrze może z tej listy wypaść.

Niestety, nie ma natomiast co liczyć na remont dworca w Terespolu. I to nawet do 2027 r.

Zabite dyktą okna na dworcu w Terespolu. Zdjęcia przesłane przez Czytelnika, emerytowanego maszynistę

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (25)

 1. mieszkaniec

  5 listopada 2019 20:36

  A ilu ludzi dalo się nabrać

  A ilu ludzi dalo się nabrać na kłamstwa lilku pseudo lokalnych polityków, którzy obiecywali odbudowę kolei w Świeciu? Gdzie są teraz te mądre głowy?

 2. LA

  5 listopada 2019 20:53

  Kolej się powinna wstydzić że

  Kolej się powinna wstydzić że tak węzłów stacja nie ma kasy biletowej już nie wspomnę o posterunku Policji. 

 3. Mieszkaniec

  5 listopada 2019 21:15

  Czy to warto robić remontować

  Czy to warto robić remontować jak tydzień po renowacji zamiast pasarzerów na poczekalni znalazła by się grupa ćpunów, w sumie to jeszcze dzieci, ale nikt tego nie widzi… Ci co znają wiedzą o kogo chodzi już jeden z ich paczki niestety zapłacił życiem, dwa tygodnie po pogrzebie watacha dalej się bawi, ale co ja będę strzępił ryja, i tak nikt nic z tym nie zrobi, ogólnie pomysł spoko na renowację z tym że od razu monitoring założyć, bo będzie szkoda inwestować, jak takie kwiaty u Nas w Laskowicach przebywają. 

  • Ss

   6 listopada 2019 21:54

   W Laskowicach jest więcej

   W Laskowicach jest więcej dilerów niż sklepów spożywczych więc nie ma co się dziwić że młodzież używa. 

 4. Greg

  5 listopada 2019 21:21

  Terespol to można zapomnieć

  Terespol to można zapomnieć jak i inne stacje w powiecie. Ale Laskowice to ok wieś ale kolejowo bardzo rozwinięta. PKP powinno wyremontować ta stację… choć patrząc na Grudziądz. Takie miasto A też nic się nie dzieje. Dopiero wysuwane są jakieś domysły 

  • Mik

   5 listopada 2019 21:43

   Wieś kolejowo rozwinięta

   Wieś kolejowo rozwinięta powiadasz –  szkoda, że o sobie nic podobnego powiedzieć nie możesz boś być może autobusowo niedorozwinięty

 5. .

  5 listopada 2019 21:36

  Towarzysza  Jarka zaprosić na

  Towarzysza  Jarka zaprosić na oba dworzece.

 6. Anonim

  5 listopada 2019 21:50

  Ale do upadku dworca w

  Ale do upadku dworca w zTerespolu doprowadziły debilne decyzje rady miasta w.Świeciu i PKS i PKP. Kiedyś dużo jedzilem była.fajne połączenie  do Gdyni. Pociąg był pełny Ale potem jakis debil i kretyn oraz idiota rozje….li w ciągu 6.mcy. No porostu mistrzostwo świata 

  • Wiki

   5 listopada 2019 22:30

   Tak kiedyś to nie było tylu

   Tak kiedyś to nie było tylu samochodów i połączenia były rentowne bo sporo osób jeździło. Stacja w Terespolu Pomorskim ma inną kategorię głównie zatrzymują się pociągi regionalne, a nie pospieszne. Wznowienie połączenia kolejowego zawsze jest uwarunkowane głębszymi analizami ekonomicznymi i ilością pasażerów – same deklaracje, że ktoś chciałby jeździć nie są tożsame z późniejszymi korzystaniem z usług, a stałe koszty trzeba ponosić.

  • Szwagroz

   6 listopada 2019 12:55

   Do upadku dworca w TP

   Do upadku dworca w TP przyczyniła sie pewna radna z akcji katolickiej (starsza pani która dworzec zna tylko z opowieści), ale usilnie zabiegała by zabrać „Bufetowi” koncesje na sprzedaż piwa, no i po tym jak dopięła swego, bufet zamknięto po 3 miesiącach (bo sie przestało opłacać) a zaraz za tym posypała sie poczekalnia i kilka lat później kasa biletowa.

 7. Bla

  5 listopada 2019 21:55

  Tak wlasnie wyglada sukces

  Tak wlasnie wyglada sukces polityki wlodarzy Swiecia przez ostatnie 29 lat…

  • Sylwek

   5 listopada 2019 22:24

   Za kolej odpowiada Państwo

   Za kolej odpowiada Państwo dokładniej PKP co do tego ma miasto.

 8. rob

  5 listopada 2019 22:08

  Na dworcach są duże

  Na dworcach są duże pomieszczenia, które można by  zagospodarować, ale czynsze za nie odstraszą nawet dobrego biznasmena i lepiej niech niszczeją, ale nie dadzą po rozsądnej cenie.

 9. kolega

  5 listopada 2019 22:38

  Taki syf w budynkach kolei a

  Taki syf w budynkach kolei a remont 200 m torowiska wycenili na prawie 23 mln złotych XD

 10. Buli

  5 listopada 2019 22:55

  To całkowita porażka władz

  To całkowita porażka władz naszego powiatu. Tyle lat pozwalają, by Laskowice i Terespol były spychane na bok. Organizują dwa kursy autobusu na jednej linii dla całego powiatu. 

 11. Anonim

  6 listopada 2019 00:19

  Remont w Laskowicach? Będzie

  Remont w Laskowicach? Będzie może  oświetlenie na holu bo po ostatnim pseudo remoncie ktoś pewnie zapomniał gdzieś podłączyć kabelek. Efekt podróżni czekają w ciemnym pomieszczeniu z bandą małolatów i śmierdzącymi menelami, A służba SOK kawałek dalej w swoim samochodzie smacznie sobie chrapie 

 12. Prawda

  6 listopada 2019 05:50

  Po pierwsze to zdjęcie na

  Po pierwsze to zdjęcie na których widać stacje w Laskowicach Pomorskich od strony PKS ma chyba z 8 lat. Po drugie do MIESZKAŃCA jak jesteś taki mądry to napisz o kogo Ci chodzi. Z tym pogrzebem i z tą watachą? A po trzecie to na dworcu mogło by być lepiej gdy by czynsze nie były tak KOSMICZNIE WYSOKIE!!! Wiem bo pytałem, chcialem otworzyć jakąś restaurację lub kebaba. No i brak kasy biletowej robi też swoje.

  • Seba

   6 listopada 2019 06:33

   Panie „prawda”…cos ta

   Panie „prawda”…cos ta prawda się z tobą rozwija,bo każdy wie co wydarzyło się na tym dworcu. I słusznie że czynsz cię odstrasza,bo z takim rozumowanie to mógłbyś tym kebabem karmić cojedynie szczury. Na biznes trzeba miec rozum i pieniądze,a jak widać z rozumem u ciebie krucho No i mie masz też ma czynsz tak że zostaje ci łopatą i nie wcinaj się gdy dorośli rozmawiają.

   • Heh

    6 listopada 2019 06:35

    W samo sedno Seba,brawo!

    W samo sedno Seba,brawo!

 13. Nowianka

  6 listopada 2019 07:16

  W Nowem sa zrobione

  W Nowem sa zrobione mieszkania i fajne targowisko, jest czysto i przyjemnie.Musze pochwalic burmistrza i włodarzy ze mieszkańcy są zadowoleni.Brawo

 14. Henio

  6 listopada 2019 08:03

  W Nowym to wy pociąg widzicie

  W Nowym to wy pociąg widzicie jak świnia siodło,wyobrazasz sobie stragany na dworcu głównego szlaku kolejowego? My tu mamy masę pociągów,nie czekamy tak jak wy na dylizans rodem z westeru.

 15. XD:)

  6 listopada 2019 09:23

  W temacie połączenia

  W temacie połączenia kolejowego między Świeciem a Terespolem. Nie rozumiem jak pomysłodawca chciał pociągi do miasta wprowadzić? W miejcu dawnych torów jest do ulicy Cieplnej teraz ulica Armi Krajowej – więc co – znowu rozwalić i tory kłaśc na nowo? Poza tym budynek dworca ma się zmienić i rozbudować i gdzie wtedy było by miejsce na perony dla podróżnych. Uważam tak jak wcześniej komentująca osoba że w dzisiejszych czasach jest to nam w mieście nie potrzebne głównie z powodu że sporo osób posiada auto i może dojechać te kilka kilometrów. Dla tych którzy aut nie mają wystarczy poprawić infrastrukturę autobusową i tyle w temacie.

  • Gość

   6 listopada 2019 13:20

   Infrastruktura może i jest .

   Infrastruktura może i jest . Ale dlaczego autobus do Laskowic wyjeżdżający z bazy w Świeciu nie przyjechał wogole na stanowisko na PKS? Trafił się następny po prawie godzinie. Jakoś dojechaliśmy do Laskowic tylko że pociąg do Gdańska już odjechał…. następnie  znowu ponad godzinę czekania.

   Tak samo autobusy z  Terespola do Świecia nie czekają nawet minuty na pociągi  z Bydgoszczy . Były sytuacje gdzie pociąg wjeżdżał na peron a autobus ruszał . ,PKS ma pretensje że kursy się nie opłacały.? Niech się zastanowią jak traktują pasażerów!!!! Chyba czas skończyć z ich arogancją

   • Jac

    6 listopada 2019 17:01

    Całkowicie się z Tobą zgadzam

    Całkowicie się z Tobą zgadzam z tym że zapomniałeś o bardzo istotnej kwestii,PKP bądź PLK to zupełnie inne instytucje niż PKS,i prezesie zwyczajnie się nie lubią w regionie,oczywiscie nie wnikam kto komu dumą żonę… A dymają i to nie jedną. Sam zawozilem bo od 15lat wodę prezesów na różne przyjęcia…w tym za przyjęcie na izbę chorych jak jeden drugiemu mordę oboje….tyle w temacie.

 16. znawca tematu

  11 listopada 2019 10:01

  Naszczescie na dworcu w

  Naszczescie na dworcu w Laskowicach mial jakiś czaś temu robiony mały remont.Tak źle jeszcze nie jest.Perony równiez byly robione wraz z modernizacją torów.Druga sprawa jest ciekawy projekt lini od Przechowa do Terespola któremu kibicuje pan Wożniak mam nadzieje jego determinacja coś da.

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Wiadomości

Na ul. Tucholskiej w Świeciu samochód dostawczy uderzył w latarnię. Kiedy na miejsce przyjechali policjanci, szybko wyszło na jaw, co było powodem braku koncentracji...

Wiadomości

Właściciele i szefowie firm będą biznesowymi doradcami gminy Świecie. Właśnie zainicjowano czteroletnią kadencję Społecznej Rady Gospodarczej. Czym się będzie zajmowała?

Wiadomości

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu złożono podziękowania i gratulacje posłance Iwonie Karolewskiej, która do niedawna była sekretarzem powiatu i radną gminy.

Wiadomości

Za czyją sprawą woda w strumieniu przepływającym przez Warlubie przybrała mleczną barwę? Miejscowa firma mleczarska zapewnia, że nie ma z tym nic wspólnego.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

- Dotarliśmy do punktu krytycznego – mówi z goryczą Eugeniusz Kłopotek, wójt gminy Warlubie.

Wiadomości

We wtorek po południu doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Głogówku Królewskim.

Wiadomości

Jak już informowaliśmy, Świecie ma dostać w ciągu trzech lat około 28 mln zł dofinansowania na kilkanaście inwestycji. Jedną z nich jest zagospodarowanie terenu...

Wiadomości

Zapadła decyzja w sprawie świątecznego drzewka, które stanie się główną ozdobą świąteczną Dużego Rynku w Świeciu. Ta informacja z pewnością wielu przypadnie do gustu.

Wiadomości

Policjanci z posterunku w Bukowcu zatrzymali 37-letniego kierowcę volkswagena, który spowodował kolizję, mając w organizmie ponad 2,6 promila alkoholu. Chcąc uniknąć odpowiedzialności, obiecał mundurowym...

Wiadomości

Na sesji w czwartek 30 listopada radni gminy zdecydują, czyje imię będzie nosił stadion Klubu Sportowego Wda Świecie. Sprawa wydaje się raczej przesądzona.

Wiadomości

Nieoczekiwany finał miało poszukiwanie zabytkowych przedmiotów na terenie gminy Dragacz.

Wiadomości

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama