Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Efekt drogiego paliwa. W gminie Świecie mieszkańcy przesiadają się do komunikacji miejskiej. Rekordowy skok

Coraz wyższe ceny paliwa dają o sobie znać. Mieszkańcy przekalkulowali sobie, że taniej wyjdzie im podróż w obrębie gminy komunikacją miejską niż własnymi samochodami. Już pod koniec kwietnia odnotowano gwałtowny wzrost sprzedanych biletów.

Udostępnij
komunikacja-miejska-autobus-czerwiec-2022-bartniak

W kwietniu 2021 r. za przejazdy autobusami i busami komunikacji miejskiej w Świeciu sprzedano 22,3 tys. biletów. W kwietniu tego roku ich liczba wzrosła do 34,6 tys.

Różnica wynosi więc 12,3 tys. sprzedanych biletów. To skok aż o 55 procent.

- Można się spodziewać, że w kolejnych miesiącach ta tendencja będzie się utrzymywała - przewiduje Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia.

Nie oznacza to, że mieszkańcy gminy zapałali nagle taką miłością do tego środka transportu. Do tego, aby przesiąść się z samochodów do autobusów i busów skłonił ich twardy rachunek ekonomiczny.

- Gwałtowny wzrost sprzedanych biletów obserwujemy od początku marca tego roku, a więc od czasu, kiedy wskutek rosyjskiej napaści na Ukrainę, ceny paliw zaczęły szybko iść w górę - wyjaśnia Paweł Knapik.

 Do "przesiadki" zachęcają też niewygórowane ceny biletów komunikacji miejskiej.

Za tzw. bilet jednostrefowy, upoważniający do przejazdów tylko po Świeciu lub tylko po terenach wiejskich gminy, zpłacimy 1,60 zł. Bilet dwustrefowy obejmujący miasto i obszary wiejskie, kosztuje 3,20 zł.

Oprócz tego obowiązuje rozbudowany system ulg 100-procentowych i 50-procentowych m.in. dla dzieci do 7 lat, dorosłych powyżej 65 roku życia, posiadaczy karty seniora, niepełnosprawnych, funkcjonariuszy służb mundurowych, dzieci i młodzieży uczęcej się do 24 roku życia.

- Wpływy z biletów stanowią tylko niedużą część kosztów utrzymania komunikacji miejskiej. W tym roku gmina wyda na jej funkcjonowanie około 1,5 mln zł. Koszty te niestety będą rosły, właśnie przez coraz wyższe ceny paliwa - wylicza Paweł Knapik.

Mimo to gmina nie zamierza podnosić cen biletów. Przynajmniej na razie. Trudno okreslić, jak długo będą obowiązywały obecne stawki. Wszystko będzie zależało od sytuacji na rynku paliw.

- A ta, jak wiadomo, jest obecnie nieprzewidywalna - mówi wiceburmistrz.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (19)

 1. Janek

  7 lipca 2022 08:40

  Przydałaby się komunikacja

  Przydałaby się komunikacja miejska do terenu Vistuli I. Sporo firm i pracowników, myślę że w obecnej sytuacji miałby kto jeździć. Szczególnie jesienią i zimą.

 2. Olek

  7 lipca 2022 09:25

  Odkąd Świecie uruchomiło

  Odkąd Świecie uruchomiło aplikacje do sprawdzania rozkładu i śledzenia pojazdów korzystam z komunikacji dużo częściej. 

 3. Pawel

  7 lipca 2022 09:36

  Super!! Komunikacja miejska

  Super!! Komunikacja miejska powinna być jak najtańsza dla podróżujących – ogranicza to korki, emisję spalin, gazów cieplarnianych i powstawanie smogu. Rewelacja 🙂 

 4. Swieciak

  7 lipca 2022 10:17

  Jeżdżę do pracy autobusem

  Jeżdżę do pracy autobusem,miasto dało ulgę 100% dla zasłużonych honorowych dawców krwi. Więc z tego korzystam.

 5. Jolanta

  7 lipca 2022 10:18

  Błąd w artykule za darmo

  Błąd w artykule za darmo można jeździć od 60 lat z kartą seniora.

  • Przecinek

   7 lipca 2022 11:15

   A zauwazyłaś, że jest tam

   A zauwazyłaś, że jest tam przecinek? Za darmo osoby powyżej 65 lat, posiadacze karty seniora – tak jest napisane. Osoby powyżej 65 lat i 60-latkowie z kartą seniora to dwie różne grupy. Nie każdy 65=latek ma kartę seniora, ale ze względu na wiek może jechać za darmo.

 6. BrunoB

  7 lipca 2022 11:19

  Jak zaczniecie się myć i

  Jak zaczniecie się myć i używać antyperspirantow, z miłą chęcią zacznę jeździć komunikacją publiczną.

  • Otóż to

   7 lipca 2022 11:55

   I golić pachy. 

   I golić pachy. 

 7. Lol :)

  7 lipca 2022 11:34

  Do autobusu i po chust do

  Do autobusu i po chust do lasu taką ma wizję nasz rząd dla obywateli:)

 8. Vintenso

  7 lipca 2022 13:33

  nie zapominacje, że rok temu

  nie zapominacje, że rok temu było takie utrudnienie życia jak covid… limity na autobusy, maseczki i odpychanie ludzi od ludzi.. Więcej ludzi zostało poszkodowanych przez restrykcje, inflacja+ na tarcze covidowe i przesuwane terminy u lekarzy lub nawet ludzie bali się chodzić do lekarzy.. bo w TV straszenie covidem 24h.. jeszcze krótko przed wojną lewica chciała żeby każdy obowiązkowo przyjął szczepionke haha.. i po szczepiniu paszport na zakupy, kino, pracę, transport publiczny! i kary fianasowe za brak szczepienia… a w razie komplikacji może.. dostałbyś odszkodowanie.. o ile udowodniłbyś, że to po szczepieniuie.. więcej wzrost to po prostu brak zamordyzmu covidowego, a nie efekt drogiego paliwa. Skutek drogiego paliwa to dodruk setek milardów pustych pieniędzy przez większoś krajów na świecie przez zamknięcie gospodarki. A jak widać.. wystarczy nie szkodzić i gospodarka sama sobie świetnie radzi

 9. Rym

  7 lipca 2022 15:12

  Jak co vid zaatakuje powali

  Jak co vid zaatakuje powali wszystkich, fabryka za niskie pensje wprowadzające ich ludzi w biedę poniesie srogie konsekwencję. Całe zmianowi w autobusie bo pensja starcza na wegetację.

 10. jako

  7 lipca 2022 17:58

  kierowcy zaczelui więcej

  kierowcy zaczelui więcej drukować biletów zerowych poprostu hehe żeby poprawić średnią 

 11. Rowerzysta

  7 lipca 2022 20:36

  Miasto powinno refundować

  Miasto powinno refundować bilet miesięczny przynajmniej w wakacje. Paliwo drogie, bilet powinien kosztować 20zł. Wtedy pks by zarobił, czystsze powietrze a mieszkańcy zadowoleni

  • Anonim

   7 lipca 2022 21:39

   wpłać do budżetu np. 1 milion

   wpłać do budżetu np. 1 milion zł miesięcznie i robimy to!

   • Mieszkaniec

    8 lipca 2022 08:33

    Wszyscy wpłacamy z tytułu

    Wszyscy wpłacamy z tytułu podatków od nieruchomości i innych źródeł. Wystarczy dobrze gospodarzyć. 

 12. Jadzia z Miasteczka

  7 lipca 2022 20:59

  Ja mum karta syniora .

  Ja mum karta syniora .

 13. Anonim

  8 lipca 2022 07:05

  Rok temu w kwietniu były

  Rok temu w kwietniu były ograniczenia a teraz ich nie ma. Porównajcie z kwietniem 2019 i okaże się że wcale więcej osób nie jeździ

 14. Czytelnik

  8 lipca 2022 08:35

  Znikają normalne komentarze

  Znikają normalne komentarze

 15. Rodzyna

  9 lipca 2022 01:04

  Dalej głosujcie na pis to

  Dalej głosujcie na pis to tylko autobusy miejskie po ulicach będą jeździć bo nikogo na utrzymanie samochodu nie będzie stać. 

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja sprawdza okoliczności nocnego pożaru volkswagena przy ulicy Żwirki i Wigury w Świeciu. Wiele wskazuje na to, że mogło to być podpalenie.

Wiadomości

Jeśli uchwała zostanie przyjęta, to w żadnym sklepie w gminie Świecie nie będzie można kupić alkoholu po godz. 22.00. O ograniczenie wnioskowali mieszkańcy.

Wiadomości

We wtorek jedna z firm wypożyczających w Świeciu elektryczne hulajnogi poprosiła straż miejską o pomoc przy wydobyciu jej ze Struchawy. To nie pierwszy podobny...

Wiadomości

Tuż przed godz. 13.00 na drodze nr 240 koło Świecia doszło do zderzenia samochodu osobowego z dźwigiem. Dwie poszkodowane osoby zostały zabrane do szpitala.

Reklama