Regionaliści, wykładowcy akademiccy, nauczyciele, uczniowie, przedstawiciele samorządów instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Ponad 50 osób uczestniczyło w czwartkowej konferencji popularno-naukowej "Kuchnia kociewska dla każdego" w Górnej Grupie.
Było to już ostatnie działanie realizowanie w ramach projektu "Kuchnia kociewska dla każdego, czyli zachowanie dziedzictwa lokalnego obszaru Kociewia", które Powiat Świecki realizował dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej.
Prelegentki pochodzące z trzech powiatów kociewskich przybliżyły gościom szeroko pojętą tematykę dziedzictwa Kociewia:
- Smaki i smaczki ukryte w kociewskich słowach
dr hab. Maria Pająkowska-Kensik (regionalistka, profesor UKW w Bydgoszczy) - Tradycyjna kuchnia od "kuchni" - czyli jak powstają regionalne potrawy.
dr Izabela Chudzyńska (WSG Bydgoszcz, antropolog jedzenia) - Dziedzictwo kulinarne na Kociewiu
Gabriela i Ewa Firgon (właścicielki Karczmy "Pod Wygodą" w Suminie) - Smaki mojego dzieciństwa, czyli jak to się na Kociewiu jada(ło)
Mirosława Gołyska (Przewodnicząca KGW Belno) - O jesciu na Kociewiu - fefernuski, grochowinki, bómbómy z dekla i inne smakowitości
Krystyna Gierszewska (Prezes Stowarzyszenia Kociewskie Forum Kobiet) - Koszyk Smaków Powiatu Świeckiego
Iwona Karolewska (sekretarz Powiatu Świeckiego).
Konferencja była transmitowana online, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z prelekcji. Powiat umieścił nagranie na swoim kanale YouTube.
Operacja pn. "Kuchnia kociewska dla każdego, czyli zachowanie dziedzictwa lokalnego obszaru Kociewia" mająca na celu wzmocnienie rozwoju społeczno-gospodarczego obszaru LGD do końca 2023 roku poprzez zachowanie dziedzictwa lokalnego obszaru Kociewia dzięki wydaniu książki kucharskiej, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
[vpg_picker:11007]
Komentarze (0)