Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Festiwal Smaku w Grucznie ściągnął smakoszy z całego województwa [zdjęcia]

Do niedzieli niewielkie Gruczno będzie kulinarną stolicą Pomorza. Na Festiwalu Smaku swoje stoiska ustawili producenci wędlin, serów, win i całej masy innych wyrobów.

Udostępnij
fsmaku-czolo-1

Na tegorocznym Festiwalu Smaku w Grucznie (gmina Świecie) swoje stanowiska ustawiło 120 wystawców.

Obok dobrze znanych lokalnych producentów serów, wędlin czy pieczywa można też znaleźć produkty z Litwy, Włoch, Austrii, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, a nawet z Peru i Meksyku.

Tak więc można spróbować nie tylko swojskiej kuchni, ale także tej bardziej egzotycznej. Oliwki z Hiszpanii sąsiadowały z potrawami i przetworami polskich wytwórców żywności. Nie zabrakło też produktów od browarników, właścicieli pasiek i plantatorów ziół.

Sporą atrakcją okazała się ogromna maszyna parowa oraz zabytkowy ciągnik.

Swoim kunsztem popisywali się też rękodzielnicy. Ich kosze wyplatane z tradycyjnej wikliny, ale także z pociętych w tasiemki sosnowych korzeni doskonale przydawały się podczas zakupów.

Tradycyjnie już nie brakowało dyskusji na temat festiwalowych cen. Te nigdy nie były niskie i raczej się to nie zmieni. Jedno jest pewne – w marketach takich specjałów się nie dostanie.

Wydaje się, że tegoroczna edycja może przyciagnąć nieco mniej klientów. Wskazuje na to frekwencja w sobotę w południe.

Może mieć to związek z sytuacją ekonomiczną. Wielu tnie wydatki na artykuły spożywcze i wyjazdy, czego ofiarą może paść Festiwal Smaku, na który w poprzednich latach zjeżdżali na zakupy nawet mieszkańcy dość odległych regionów kraju.

W niedzielę festiwal w Grucznie będzie trwał od godz. 10.00 do 16.00.

Poniżej galeria zdjęć.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (42)

 1. emeryt

  20 sierpnia 2022 17:52

  Tłok przy stoiskach, a raczej

  Tłok przy stoiskach, a raczej jego brak mówi sam za siebie. Byłem, obszedłem obejrzałem, towaru w pip, ale kosmiczne ceny mnie odstraszyły. Zastanawiam się, kto kupi chleb, a raczej chlebek za ceną 10 zetów. To już nie festiwal smaków, a promocja wystawców, którzy zapakują swój towar i… co dalej z nim? Zawsze z tej imprezy coś wywiozłem, niestety w tym roku sytuacja zrobiła ze mnie żebraka. 

 2. do emeryta

  20 sierpnia 2022 20:33

  W końcu zacznij   ***** *** 

  W końcu zacznij   ***** ***  ,to wróci normalność a nie zakłamanie. Ich słowa -do polityki nie idze się po pieniądze. A co robią ? skubią nas na kazdym kroku.Niby Polska była w ruinie, a teraz to jest już w d….

  • Jan

   20 sierpnia 2022 21:24

   Mądralo a po pieniążki na

   Mądralo a po pieniążki na węgiel to pewnie pierwszy byłeś a tu jadem zioniesz.Takich to pełno jest fałszywych ***ń.Za popaprańców to piniendzy nie było i nie będzie  na nic tak mówił łysy Vincent.Zmień kanał w TV to się dowiesz dlaczego naprawdę jest tak w tej chwili.I nie pieprz o jakimś skubaniu.

   • Racjonalny

    20 sierpnia 2022 21:33

    Skoro zarabia lub prowadzi

    Skoro zarabia lub prowadzi firmę, płaci podatki i ZUS i utrzymuje po części to państwo i wypłaty różnych świadczeń socjalnych to dlaczego nie ma dostać dotacji na węgiel? Bo nie popiera PiS? Ty za PO albo za komuny pewnie nie korzystałeś z żadnych ulg, odliczeń, darmowych szkół podstawowych i średnich, a w ogóle to przez te wszystkie lata byłeś w opozycji? To raczej ty zmień kanał TV to się dowiesz co się naprawdę dzieje.

    • TWUJsk

     20 sierpnia 2022 23:12

     Bujaj się twnowski

     Bujaj się twnowski pustostanie i weź się za edukację niedługo wrzesień  

     • Racjonalny

      21 sierpnia 2022 07:21

      No widzisz, ja przedstawiłem

      No widzisz, ja przedstawiłem swoją argumentację na spokojnie i sensownie, a ty porafisz tylko paplać inwektywy, bo nie masz żadnych argumentów, tylko puste slogany. Wiem, inwektywy to trudne słowo. Wstukaj sobie w Google 🙂

     • Rozum

      21 sierpnia 2022 20:02

      Za edukację, z raczej za

      Za edukację, z raczej za „ministra” edukacji trzeba się zabrać, bo błądzi chłop. VIP room czeka na niego na Sądowej, lub innym podobnym miejscu…

  • Ha

   20 sierpnia 2022 21:30

   Ty myślisz że gwiazdki

   Ty myślisz że gwiazdki wstawisz i będzie normalnie,śmieszny jesteś.Tusk ma normalność przywrócić hahahahahhah tfu

  • Gajowy

   20 sierpnia 2022 22:29

   Chyba nie wierzysz w to co

   Chyba nie wierzysz w to co mówisz. Żaden ryży Niemiec nie jest tutaj antidotum. Emeryt ma rację. Promocja wystawców i tyle. Byłem i widziałem. Miód za 50-60 zł, to już przesada i żadne PO nic nie zmieni. Poprostu przesadzają z cenami.

  • Świeciak

   21 sierpnia 2022 10:07

   Żal mi cie. A coś na temat

   Żal mi cie. A coś na temat festiwalu smaku? 

 3. Dorka

  20 sierpnia 2022 21:47

  Przykro, że co roku coraz

  Przykro, że co roku coraz mniej wystawców i mniej różnorodności na festiwalu. Nie narzekajmy na ceny,oni też ponoszą  konsekwencje wszystkich podwyżek! Szacunek dla wytwórców  wyrobów.

  • Zorientowany

   21 sierpnia 2022 08:29

   Wystawców było około 30

   Wystawców było około 30 więcej niż w zeszłym roku 

 4. DZIDAVAKOŃSKA

  20 sierpnia 2022 23:19

  Byłem zobaczylem w koło same

  Byłem zobaczylem w koło same platwusy bawily sie swietnie a POtem na forum opowiadać jak to mało  ludzi było  że drogo i w ogóle  bee że upada itd. Ze w Polsce fatalnie A całą Europa komusza wraz z Putinem kwitnie 

 5. Urszula

  20 sierpnia 2022 23:21

  POdobno na festiwalu był

  POdobno na festiwalu był Rudanrtęcianu

 6. 123

  21 sierpnia 2022 01:09

  Nawet z festiwalu smaku

  Nawet z festiwalu smaku wyznawcy PiS robią politykę.  Takich zlodzieji jak teraz nawet za komuny nie było a Wy jak nie chcecie tego widzieć to wasza sprawa. Nie obrażajcie innych, którzy bardziej interesują się tym co dzieje się w kraju i na świecie. Dla informacji wszystkich wśród wyborców jest b. dużo ludzi mądrych, specjalistów czy profesorów.  Wyznawcy pis uważają niestety, że tylko w rządzie bądź  w partii pis są tacy. To jest dopiero śmieszne myślenie. Żadna partia rządząca nie może zabronić ludziom myśleć i sprawdzać wiarygodność informacji  które się ukazują. PiS się kończy taka jest prawda… 

  • Gzuz

   21 sierpnia 2022 12:07

   PiS się kończy. Mieli trudne

   PiS się kończy. Mieli trudne czasy podczas rządów. Gdyby rządziło PO to strach pomyśleć co by się dzialo. Czas na narodowców co wezmą się za dupę tym samozwańczym elytą z PO którzy narobili więcej szkód niż komuchy a po nich przyszedł pis bo nikt inny nie dał rady odsunąć tych zdrajców od koryta a teraz kwiczą. Za pupkę tych lokalnych a jednak niemieckich mediow trzeba by się zabrać jednak w pierwszej kolejności.

 7. Zdjecia

  21 sierpnia 2022 10:12

  Smutne że kiedyś elita z

  Smutne że kiedyś elita z Bydgoszy a teraz niestety tylko miejscowe Janusze i Grażyny chodzą na ten festiwal 

  • Puri

   21 sierpnia 2022 13:43

   Elita z Bydgoszczy, to chyba

   Elita z Bydgoszczy, to chyba żart

 8. ***** ***

  21 sierpnia 2022 10:54

  Co tak ? niektórzy się

  Co tak ? niektórzy się obrazili na słowa pisiorów ,że do polityki nie idzie się po pieniądze.Zapomnieliście jak to krzyczeli na głos? Jak na flagie unijną mówili szmata. Unia jest be ,a pierwsi zapie****** do tej Uni.Rzucą ochłap ,a co niektórzy w ogień za nich by się rzucili. 3tys. na węgiel ,do zimy to za to pól tony nie kupisz.Niech sobie w d.. wsadzą. Kłamcy , robią z nas idiotów.Przejrzyjcie na oczy ,już czas.!

  • Patriota

   21 sierpnia 2022 12:20

   Masz rację czas abyś się

   Masz rację czas abyś się rozpedził i tym pustym garnkiem przywalil w coś twardego poddaństwo unijne wysłałeś z mlekiem 

  • Polak

   21 sierpnia 2022 12:23

   Palić flagi unii!!! To nie

   Palić flagi unii!!! To nie jest żadna flaga państwowa choć ten twór chcialby być państwem z dominującą rolą niemiec a czym rządy niemiec się kończą dla sąsiadów chyba każdy z nas wie. To właśnie zwykła szmata do podłóg, którą legalnie można spalić w świetle prawa. Polacy jadą za granicę bo muszą jechać za chlebem jak za komuny wtedy jakoś Polska nie była w unii. Mamy powtórkę z rozrywki. Obcinają nam pieniądze które w 80 procentach najpierw tam wpłacamy. Jeszcze mówią na co możemy wydać i tylko na to i to w tak trudnych czasach. Takich „sojuszników” ze świecą szukać. Obudźcie się. Gdyby Polska wyszła z unii Polacy nadal mogliby jeździć za pracą na zachód jeśli mieliby taką potrzebę i to bez paszportu. Strefa Schengen to nie unia (patrz Szwajcaria). Wreszcie pieniądze mogłyby płynąć tam gdzie są potrzebne (energia atomowa, tamy na Wiśle, pomoc polskim przedsiębiorcom i zakładom których już niewiele zostalo a nie gowniane wiatraczki produkowane w niemczech, ktore bylyby wtedy zbędne) Polacy to silny, mądry i dumny naród, który niestety jest napuszczany na siebie przez zagraniczne media. Ale to się zmieni i strach do pupci zajrzy zdrajcom.

   • Pozdrawiam

    21 sierpnia 2022 13:17

    BRAWO dla kolegi za mądrość

    BRAWO dla kolegi za mądrość zgadzam się z Tobą jak wszyscy mądrzy ludzie. 

    • obatel

     21 sierpnia 2022 13:22

     Ale z was cioły pisiowe.

     Ale z was cioły pisiowe.

    • obatel

     21 sierpnia 2022 13:22

     Ale z was cioły pisiowe.

     Ale z was cioły pisiowe.

   • Anonim

    21 sierpnia 2022 13:28

    Ty już jesteś przesiąknięty

    Ty już jesteś przesiąknięty tymi kłamstwami,ale cóż pisiory tak mają.

   • odp

    21 sierpnia 2022 13:33

    Po twoim tekście można

    Po twoim tekście można wywnioskować ,że zamiast mózgu zostało ci tylko miejsce.

 9. Ania

  21 sierpnia 2022 12:35

  Byłam w sobotę pierwszy raz

  Byłam w sobotę pierwszy raz na festiwalu… pozytywnie zaskoczyło mnie Gruczno i urocze okoliczności przyrody dolina, rzeczka i młyn… malownicze stragany…ceny może i wysokie…ale rękodzieło powinno mieć swoją cenę, która wynagradza pracę twórców i serce, które wkładają w wyrób produktów… Myślę, że każdy mógł pozwolić sobie na kupno chociażby drobiazgu na pamiątkę. Niezapomniany klimat…na pewno wrócę tam w przyszłym roku. Pozdrawiam Wszystkie świeckie marudy z Chełmna.

  • Czytelnik

   21 sierpnia 2022 14:46

   Jedzenie na pamiątke to chyba

   Jedzenie na pamiątke to chyba nie bardzo

   • Anonim

    21 sierpnia 2022 16:24

    Rękodzieło Świecianinie ..

    Rękodzieło Świecianinie …kto co lubi…jeden woli zjeść a drugi kupić przedmiot…jakbyś nie widział poza jedzeniem było sporo wydawców z rękodziełem:)

 10. Yogi

  21 sierpnia 2022 14:47

  Za Tuska ludzie wychodzili z

  Za Tuska ludzie wychodzili z festiwalu z pełnymi kosztami a teraz pustki 

  • Hahaaaaha

   21 sierpnia 2022 14:53

   Z kosztami tak

   Z kosztami tak

 11. Festiwal samorządów

  21 sierpnia 2022 14:49

  Przestańcie odpowiadać na

  Przestańcie odpowiadać na prowokacyjne komentarze polityczne. Ludzie nieludzie wszystko potrafią upolitycznić i obrzydzic że nie da się tej gazety czytac

 12. Anonim

  21 sierpnia 2022 15:07

  ale POwcy są nasączeni

  ale POwcy są nasączeni nienawiścią hahah. Tak.. wasz wuja Tusk nie nadrukowałby kasy na tarcze antycovidowe jak to zrobiła większość świata…ale o czym tu gadać.. jeżeli POwiec ogląda tylko TVN zamiast się edukować na temat polityki i gospodarki żeby nie ośmieszać się w komentarzach.. PiS wygra kolejne wybory, 3 raz z rzędu, a dlaczego? PO to nadal brak programu wyborczego, kłócenie ludzi i sianie nienawiści. Ciekawe czy Tusk przeprosi partie PIS za nazwanie ich rtęcią.. i po co mu to było? tak chce wygrać wybory? jak się okazało, nie było rtęci. Więc zasiał nienawiść i propagande. A sam festiwal spoko impreza, wystarczy iść do pracy i można sobie pozwolić na różne wyroby ze stoisk

  • odp

   21 sierpnia 2022 16:34

   Masz mózg już wypalony i

   Masz mózg już wypalony i dlatego tak głupio piszesz

   • Anonim

    21 sierpnia 2022 18:18

    ojojoj… kolejny POwiec

    ojojoj… kolejny POwiec plujący nienawiścią… przedawkowanie TVNu

 13. Csw

  21 sierpnia 2022 15:43

  Myślę że co roku będzie mniej

  Myślę że co roku będzie mniej wystawców działania urzędu skarbowego oraz sanepidu w celu łatania dziury budżetowej sprawiają że nikt nie przyjedzie słyszałem od 3 wystawców o kontroli Skarbówki w sobotę,  żenada 

 14. anty

  21 sierpnia 2022 17:30

  Na tym forum sami opłaceni

  Na tym forum sami opłaceni pisiory.

  • Gong

   21 sierpnia 2022 17:50

   I POwcy

   I POwcy

 15. obserwator

  22 sierpnia 2022 09:56

  Na tym forum przemieszcza się

  Na tym forum przemieszcza się smród pisiorów. FFUUUU

  • Razem

   22 sierpnia 2022 13:29

   z PO

   z PO

 16. Jan

  22 sierpnia 2022 20:14

  Po wpisach widać że ludziom

  Po wpisach widać że ludziom wraca rozum i nie wstydzą się tego mówić. A  bajka o 4 dniowym tygodniu pracy to jak bajka o rtęci i inne bajki przekonują do właściwego rozumowania i postrzegania rzeczywistości. Brawo Wy.

 17. DNORYSPUPKA

  24 sierpnia 2022 00:27

  Większego smrodu jak twój

  Większego smrodu jak twój platvusowy lemingu jeszcze nic nie wydaliło 

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Wiadomości

Podczas czwartkowej sesji burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski uhonorował Oliwię Raniszewską, która znalazła się w gronie 50 najlepszych uczniów na świecie oraz Katarzynę Wenerską, siatkarkę,...

Wiadomości

Około 2 mln zł ma kosztować rozbudowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu wraz z wymianą dachu nad starą częścią budynku. Inwestycja ma ruszyć w 2024...

Reklama