Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Gwałtowny spadek dochodów w gminach i powiecie. „Zbankrutujemy, jeśli tak dalej pójdzie”

Średnio o 40 proc. mniej niż rok temu otrzymały w kwietniu samorządy z udziału w podatku dochodowym. W starostwie oraz urzędach gmin i miast w powiecie świeckim z niepokojem czekają na dalszy rozwój sytuacji.

Udostępnij
68140134_s

REKLAMA

Gminy otrzymują od Ministerstwa Finansów 39,34 proc. wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych mieszkających na jej terenie (m.in. pracowników na etatach, samozatrudnionych oraz małych i średnich firm). W powiatach ten wskaźnik wynosi 10,24 proc. Jest jeszcze udział w podatku od spółek, ale ma on mniejsze znaczenie.

Skalę spadku dochodów z PIT najlepiej widać na przykładzie konkretnych danych. W kwietniu 2019 r. Świecie miało z tego tytułu 3 mln 785 tys. zł. W kwietniu tego roku: 2 mln 243 tys. O ponad 1,5 mln zł mniej. I to tylko w jednym miesiącu.
REKLAMA

Reklama
Reklama

- Już w pierwszym kwartale tego roku, zanim zaczęła się pandemia koronawirusa, mieliśmy niepokojące sygnały. Z wyjątkiem lutego, w styczniu i w marcu zanotowaliśmy mniejsze wpływy. Jednak nie były one tak dramatycznie niskie, jak w kwietniu – zwraca uwagę Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Spadek z pierwszego kwartału, jak argumentują samorządowcy, miał związek z obniżeniem przez rząd podatku dochodowego z 18 na 17 proc. czy zwolnienie z podatku PIT osób do 26. roku życia.

- To fajnie, że rząd zrobił przedwyborcze prezenty Polakom. Wiadomo, każdy chciałby płacić jak najmniejsze podatki, a najlepiej by było, gdyby nie trzeba ich było płacić wcale. Tylko z czego mamy utrzymywać szkoły, ośrodki zdrowia, budować i remontować drogi? – pytają samorządowcy.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Burmistrz Świecia deklaruje, że na razie na spokojnie podchodzi do ostatnich danych.

- Nie zamierzamy wykonywać żadnych nerwowych ruchów w postaci cięć w inwestycjach. Mimo spadku dochodów, staramy się pomagać, na ile tylko możemy – twierdzi burmistrz. - Mieszkańcy nadal mogą za darmo korzystać z komunikacji miejskiej, wprowadziliśmy ulgi dla przedsiębiorców w podatku od nieruchomości, zwolniliśmy z opłat sprzedawców handlujących na targowisku, a w czasie zamknięcia żłobków i przedszkoli rodzice nie ponoszą opłat – wylicza Kułakowski.

Skąd ten gwałtowny spadek? Samorządowcy mówią, że mogą tylko przypuszczać, bo Ministerstwo Finansów nie przekazuje im informacji na ten temat.
REKLAMA


Podstawowy powód jest zapewne taki, że z powodu pandemii i z uwagi na fakt, że urzędy skarbowe były w ostatnim czasie zamknięte, wydłużono termin składania PIT z 30 kwietnia do 1 czerwca. A to oznacza, że pieniądze z rozliczeń rocznych wpłyną później niż w poprzednich latach.

Reklama
Reklama

Poza tym właściciele niektórych firm zaczli korzystać w drugiej połowie marca z możliwości odroczenia lub rozłożenia na raty należności wobec skarbówki w okresie, gdy musieli zamknąć interes.
REKLAMA

- Na razie trudno ocenić rzeczywistą sytuację. Dużo więcej będzie można powiedzieć po półroczu – przekonuje Dariusz Woźniak, skarbnik powiatu.

Starostwo również dostało mniej pieniędzy. O ile w kwietniu 2019 r. było to 2 mln 163 tys., to w kwietniu tego roku tylko 1 mln 291 tys. zł.

Reklama
Reklama

- Szacuję, że w tym roku dochody z PIT będą w naszym powiecie od 10 do 20 proc. niższe od tych z 2019 r. – prognozuje Woźniak.
REKLAMA


Niewesoły nastrój ma Jerzy Wotkowski, skarbnik gminy Nowe, gdzie kwietniowe dochody z PIT spadły z 560 tys. do 323 tys. zł.

- Mam nadzieję, że w następnych miesiącach sytuacja się unormuje. Gdyby taki trend miał się utrzymać do końca roku, to większość gmin w kraju po prostu zbankrutuje - Jerzy Wotkowski nie ma złudzeń. - Czeka nas rok zaciskania pasa i szukania oszczędności, gdzie tylko się da. Nie chcemy oszczędzać na inwestycjach, bo mamy już podpisane umowy z wykonawcami, a poza tym wiele z nich ma dofinansowane z funduszy zewnętrznych. Trzeba będzie jednak przełożyć niektóre mniejsze remonty.

Skarbnik szacuje, że w wyniku spowolnienia gospodarczego spowodowanego koronawirusem do budżetu Nowego wpłynie 1,5-2 mln zł mniej niż w ubiegłym roku.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Co do tego, że nadchodzi czas zaciskania psa, nie ma wątpliwości wójt gminy Pruszcz. Brak tylko pewności czy wystarczy przesunąć klamrę od pasa o jedną dziurkę, czy może trzeba będzie „ścisnąć się” bardziej?

W kwietniu wpływy do gminnej kasy z tytułu udziału w podatku dochodowym wyniosły 398 tys. zł. Rok wcześniej w analogiczny okresie było to 647 tys. zł. Jeżeli kolejne miesiące okażą się równie kiepskie, trzeba będzie pomyśleć o dalszych cięciach kosztów.

- Już zaczęliśmy to robić. Odwołałem praktycznie wszystkie imprezy rozrywkowe - wylicza Dariusz Wądołowski, wójt gminy Pruszcz. - Nie będzie też żadnych nagród finansowych i wyjazdów na szkolenia. Chcę wierzyć, że to pozwoli zrównoważyć budżet. Jeśli nie, ograniczymy wydatki na remonty  dróg. Nie zrezygnujemy z nich całkowicie, ale zakres prac może być mniejszy.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Wójt zapewnia, że nie chciałby posuwać się do ruszania funduszu sołeckiego czy rezygnować z inwestycji.

- Mam nadzieję, że tak źle nie będzie. Wiele zależy też od tego, jaką pomoc zaoferuje państwo w zakresie ochrony miejsc pracy. W moim przekonaniu jest to absolutny priorytet - przekonuje Wądołowski.

Tendencja spadkowa nie ominęła też gminy Bukowiec. Tegoroczny kwiecień przyniósł wpływy na poziomie 209 tys. zł. Przed rokiem było to 365 tys.

Reklama
Reklama

- Jeżeli w kolejnych miesiącach nie będziemy odnotowywać podobnych spadków, to nie będzie to miało większego wpływu na stan naszego budżetu - mówi Honorata Surma-Kochańska, skarbnik gminy Bukowiec. - Gdyby jednak ten trend się utrwalił, będziemy zmuszeni dokonać korekty. Na razie nie ma jeszcze konkretnych planów, gdzie miałyby nastąpić cięcia, bo nie wiemy, jak duża będzie skala problemu. Chcę wierzyć, że kwiecień okaże się wyjątkiem.

redakcja@extraswiecie.pl
REKLAMA

REKLAMA

Rozwiń swoje pasje! Wybierz swój kierunek! Szkoła Muzyczna w Chełmnie zaprasza!
Zapisz się na rok szkolny 2020/2021 - tutaj

Udostępnij

Komentarze (24)

 1. Ktos

  13 maja 2020 10:25

  Co  z tego komunikacja jest

  Co  z tego komunikacja jest za darmo,brak autobusu jadącego z Monti o 15.00 czym ludzie mają jechac nie każdego stać na auto.

 2. Ktoś 2

  13 maja 2020 10:32

  To dobrze że są te podatki

  To dobrze że są te podatki czy źle??? 
  Bo ja już nie wiem …

 3. Zul

  13 maja 2020 10:37

  Panie burmistrzu zrobić

  Panie burmistrzu zrobić porządek i weryfikacje w ośrodku pomocy społecznej tam ponad połowie nie należą się rzadne świadczenia zwykli ściemniacze i nie roby pozabierać i wysłać do pracy 

  osobny temat to Cyganie i Romowie beszczelinie zabierają nam nasze pieniądze podjeżdżając mercedesem klasy s 

  • Felix

   13 maja 2020 11:14

   Dokładnie ledwo co dostaną

   Dokładnie ledwo co dostaną kasę to wołają o następną 

  • nic nowego

   13 maja 2020 12:28

   a kto tam cokolwiek sprawdza.

   a kto tam cokolwiek sprawdza…osoby pracujace na czarno ..a panie tam pracujace dobrze o tym wiedza .. burdel i tyle 

  • Ona

   13 maja 2020 13:12

   Dokladnie . Renty dostają

   Dokladnie . Renty dostają ludzie co mogą normalnie pracować .  Znam 3 takie przypadki jeden w tym to kobieta co ma rentę i 6 dzieci . Co do pracy pójść nie może ma rentę , ale do robienia dzieci to jest sprawna . Do tego dochodzi 500+ i chodzi jeszcze do opieki społecznej bo 500+ się nie liczy . Do roboty ich wszystkich Anie! . Do picia i robienia dzieci wszyscy są normalni, Ale do pracy pójść nie mogą żałosne . A teraz idę do pracy i życzę miłego dnia, niestety mi nikt nie da za darmo kasy . A wsumie nawet bym nie chciała 

 4. Kwirandoskw

  13 maja 2020 11:57

  Akurat prywaciarzy w autach

  Akurat prywaciarzy w autach na rejestracjach po cb itp nikomu nie żal pozerzy na kredytach i lizingach. Czyli nic swojego… 

  Wziąć się za patologię co bierze świadczenia. Z alkomatami chodzić kilka razy dziennie do nich jeden wynik na czerwono zabrać wszystko niech jedzą błoto.

  Cyganie.. Tu to już w ogóle śmiech na sali auta droższe niż moje mieszkanie…. Nikt ich nie sprawdza?

  Kosmetyczki i fryzjerki moja sąsiadka kolo wulkanizacji co chwilę usługi robi na czarno zgłaszałam 3x zdjęcia wszystko i co nic.. Brak mi słów.

  • Hania

   13 maja 2020 13:48

   Jaką  trzeba być podłą żeby

   Jaką  trzeba być podłą żeby zgłaszać na kogoś jak ktoś chce zarobić w tycg trudnych czasach…byś  się wstydziła pewnie zazdrosna sąsiadka co jej włosów  nie zrobi…oby Ci twoje włosy wypadły jak się obudzisz po nocy !!wstyd kablować  na takie coś, buraku 

   • Ona

    13 maja 2020 13:55

    Bo Polak dla Polaka św inia

    Bo Polak dla Polaka św inia jest jak ma troszkę lepiej.  Wstyd konfitura 

 5. Wojtek

  13 maja 2020 12:13

  Pewnie dla tego że te nieroby

  Pewnie dla tego że te nieroby prywaciaże , kułacy na was nie pracują. 

 6. antek

  13 maja 2020 13:20

  Głosując na Adriana lepiej

  Głosując na Adriana lepiej już nie będzie.

 7. seba

  13 maja 2020 14:27

  Zamiast szukać patologii

  Zamiast szukać patologii nowych zaisłków to niech rządzący szukają im pracy. Sporo ludzi dostaje więcej od państwa niż wpłaci do niego z różnych podatków. Dziwie się, że grupa do 65lat co ma już dzieci powyżej 18roku życia nic z tym nie robi, bo to oni to utrzymują, bo dla takich nic się nie należy. Głupotą jest usunięcie podatku dochodowego do 26roku do bodajże 80tys rocznego zarobku brutto. Lepiej byłoby utrzymać podatek taki jak był, usunąć dla wszystkich lub zmniejszyć go dla wszystkich do 10%. Najlepsze są i tak „samotne”matki trzymające konkubenta w szafie, który pracuje na czarno. Socjal płynie rzeką i nikt nigdy tego nie zweryfikuje żeby było sprawiedliwie

 8. Zul

  13 maja 2020 15:37

  No to może temat renta

  No to może temat renta alkoholiczka 600zl miesięcznie i czekaja na kosciuszkach pod bankiem sama patola

  a teraz pytanie konkursowe kto widział Cygana pracującego 7-15 w jakims zakładzie pracy ? Może wypowie się urząd skarbowy z jakich pieniążków maja domy pobudowane na 800lecia i tu by się znalazło pare groszy do budżetu 

  • Anonim

   14 maja 2020 14:11

   Cyganie to przedewszyskim

   Cyganie to przedewszyskim złodzieje i oszuści no i mafizo taki jeden Hamlet to nawet ludzmi handlował

 9. Straznik

  13 maja 2020 15:44

  Proponuje zrezygnowac ze SM w

  Proponuje zrezygnowac ze SM w miescie i tak nigdzie ich nie widac

  • 100%

   13 maja 2020 15:48

   Tu byłyby oszczędności!

   Tu byłyby oszczędności!

 10. bladyryj

  13 maja 2020 16:50

  Co 30 km inny wójt wypłata po

  Co 30 km inny wójt wypłata po 12 tysięcy na miesiąc, zastępca wójta 11 tyś, skarbnik, rady pelne ludzi wszedzie pełno urzędników. Premie , dodatki, uposarzenia pełno forsy. Skąd wziąść aby nie zbankrutować zrównać pensje do pensji społeczeńtwa na etatach. 

 11. czytelniczka

  13 maja 2020 18:07

  A to dobre, wójt Pruszcza

  A to dobre, wójt Pruszcza mówi o oszczędnościach a niedawno zatrudnił sobie zastępcę. Do tej pory jakoś go nie było i sobie wszyscy dobrze radzili.

  • pruszcz

   14 maja 2020 21:13

   Może, tak w dobie kryzysu

   Może, tak w dobie kryzysu zrobić raz na kwartał podwyżkę podatków , tak jak odpadów i dopiero póżniej zabrać sołectwom pieniądze? – wtedy wszyscy będziemy zadowoleni na  czele z wójtem i większością radnych.

   • xxx

    17 maja 2020 20:20

    Lepiej zacząć od obniżenia o

    Lepiej zacząć od obniżenia o 20%wynagrodzenia WÓJTA i nauczycieli ,strajkowali a teraz mają następne wakacje.JAK kryzys to kryzys!!! Zaczynamy od rozbudowanej administracji,teraz jeszcze przymiarka do podwójnej władzy,burmistrza i wójta na bogato.

 12. jen

  13 maja 2020 20:46

  ..a ten pisowiec z Drzycimia

  ..a ten pisowiec z Drzycimia co na to ?

 13. J23

  13 maja 2020 20:51

  Drzycim, wchodzi w ostry cień

  Drzycim, wchodzi w ostry cień mgły.

 14. Zainteresowany

  14 maja 2020 00:01

  mnie interesuje czy P.

  mnie interesuje czy P. Woźniak jak robi tourne po gazetach opowiadając ze burmistrz radni są przeciwko przedsiębiorcom bo umorzyli podatki na kwartal a wszystkim firmom odroczyli do wrzesnia, to wie jak mało jest pieniędzy a zadań dużo. Bo może ma wtedy amnezje i dopiero w starostwie sobie przypomina jak ciężkie czasy nastały dla samorządow

 15. Wojtek

  14 maja 2020 10:53

  A może tak w ramach

  A może tak w ramach solidarności dożuci się administracja i cała budżetówka aby koszty kryzysu nie tylko przedsiębiorcy ponosili .

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Spadki temperatur są szczególnie uciążliwe - a mogą okazać się śmiertelne - dla osób bezdomnych, koczujących w trudnych warunkach. Niedawno już doszło do tragedii.

Wiadomości

Dwudziestu wystawców zaprezentowało swoją ofertę na Jarmarku Mikołajkowym, który w niedzielę po południu odbywał się przed Parkiem Wodnym w Świeciu.

Wiadomości

Ponad 1500 kierowców zostało sprawdzonych w miniony piątek w ramach działań "Trzeźwy kierujący". Niektórzy kierowcy tego dnia pożegnali się z prawem jazdy.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

To już niemal tradycja. Zmotoryzowane Mikołaje ze Świecia przygotowały niespodziankę dla dzieci. Spotkanie było nie tylko okazją do poczęstunku, ale także zrobienia wyjątkowego zdjęcia.

Wiadomości

Na ul. Tucholskiej w Świeciu samochód dostawczy uderzył w latarnię. Kiedy na miejsce przyjechali policjanci, szybko wyszło na jaw, co było powodem braku koncentracji...

Wiadomości

Za czyją sprawą woda w strumieniu przepływającym przez Warlubie przybrała mleczną barwę? Miejscowa firma mleczarska zapewnia, że nie ma z tym nic wspólnego.

Wiadomości

Właściciele i szefowie firm będą biznesowymi doradcami gminy Świecie. Właśnie zainicjowano czteroletnią kadencję Społecznej Rady Gospodarczej. Czym się będzie zajmowała?

Wiadomości

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Ten bieg wymaga siły, wytrzymałości i determinacji. Starszy aspirant Dawid Janus z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu uczestniczył w Maratonie Komandosa. Z sukcesem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama