Sobotnia uroczystość w farze, w czasie której harcerze Hufca ZHP Świecie-Powiat przekazali mieszkańcom Świecia Betlejemskie Światło Pokoju, miała charakter bardzo kameralny.
Uczestniczyli w niej przede wszystkim harcerze i ich bliscy. Dość licznie stawili się też harcerze-seniorzy pamiętający złote czasy ZHP. Przekazanie światła nastąpiło po mszy.
Betlejemskie Światło Pokoju to znak braterstwa, jedności i pokoju, nieodłączny element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia w Polsce.
W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane jest razem z przesłaniem "Czyńmy pokój".
To okazja do głębokiej refleksji nad tym, czym jest pokój. To nie tylko brak konfliktów zbrojnych, ale także harmonia wewnętrzna, w której odnajdujemy równowagę ze sobą i z innymi ludźmi.
Historia Betlejemskiego Światła Pokoju zaczyna się w Betlejem, w którym ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. Od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień obiega świat niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kontynenty i kraje.
Sam moment odpalania światła w Betlejem jest wyjątkowy. Miasto, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych, stało się symbolem pokoju i pojednania.
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 r. w Linz w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę "Światło w ciemności".
Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec odbiera światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, które transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines.
W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r.
Zobacz poniżej galerię zdjęć.
Komentarze (0)