Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Hit to kurs do Drzycimia przez Laskowice. Sprawdziliśmy, ile osób korzysta z nowych linii autobusowych

Starostwo Powiatowe w Świeciu ma powody do zadowolenia. Funkcjonujące od 1 lipca nowe linie autobusowe okazały się trafionym projektem. Mimo wakacji, gdy liczba lokalnych przewozów spada, wyniki są więcej niż dobre. Najwięcej pasażerów skorzystało z połączenia do Drzycimia przez Laskowice.

Udostępnij
pks-1_1

REKLAMA

W ubiegłym roku, dzięki rządowemu programowi odbudowy lokalnych połączeń autobusowych, starostwo uruchomiło linię Świecie-Pruszcz-Serock. W 2020 r. wzięło udział w tym samym konkursie, tyle że na dużo większą skalę.

Nowe linie obejmują siedem kolejnych gmin. To odpowiedź na likwidację kursów przez PKS. Co ciekawe, teraz nowe trasy też obsługuje PKS, który wygrał wszystkie przetargi, tyle że kto inny zajmuje się rozliczeniami.

Największym powodzeniem cieszy się trasa do Drzycimia przez Laskowice. W lipcu sprzedano na niej 2 123 bilety.
REKLAMA

- To bardzo dobry wynik, który pokazuje, jak trafnym posunięciem było uruchomienie takiego kursu - podkreśla Zbigniew Semrau, kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świeciu. - Jestem przekonany, że w kolejnych miesiącach, gdy rozpocznie się rok szkolny, wyniki będą jeszcze lepsze. Poza tym mamy świadomość, że wciąż jest pewna grupa osób, które jeszcze nie wiedzą o nowych połączeniach.

Powody do zadowolenia dają też wyniki na trasach do Łążka przez Osie (1 078 pasażerów), do Błądzimia przez Lniano (800) i do Janiej Góry przez Świekatowo (800). Stosunkowo małe zainteresowanie odnotowano tylko w przypadku kursów do Bukowca przez Budyń (238) i Poledno (162). Nie oznacza to jednak, że będą one zawieszone.
REKLAMA

- Raczej postaramy się lepiej je dopasować do potrzeb pasażerów - zaznacza Zbigniew Semrau. - Na bieżąco analizujemy uwagi, który otrzymujemy od wójtów, którzy z kolei zbierają informacje od mieszkańców korzystających z komunikacji publicznej.

Jej sprawne działanie niestety nieco utrudniają liczne remonty dróg i wiążące się z tym objazdy, co z kolei nierzadko wydłuża czas przejazdu, powoduje opóźnienia lub sprawia, że nie można zatrzymać busa czy autobusu w miejscu, gdzie znajduje się przystanek.

Wartość całego projektu wynosi milion złotych, z czego 760 tys. wykłada wojewoda, 120 tys. starostwo, a kolejne 120 tys. zł siedem gmin, w których uruchomiono nowe połączenia.
REKLAMA

Kursy uruchomione 1 lipca:   

 • trasa Świecie - Czaple - Pięćmorgi - Lipinki (przystanki: Świecie, Czaple, Białe, Taszewo, Taszewskie Pole, Jeżewo, Dąbrowa, Czersk Świecki, Pięćmorgi, Kotówka, Rybno, Lipinki)
 • trasa Świecie - Drzycim – Lniano - Błądzim (przystanki Świecie, Sulnówko, Nowe Dobra, Wyrwa, Mały Dólsk, Biechówko, Biechowo, Biechówko, Lubocheń, Gacki, Drzycim, Jastrzębie, Lniano, Jędrzejewo, Dębowo, Ostrowite, Błądzim)
 • trasa Świecie - Laskowice - Osie - Łążek (przystanki Świecie, Sulnowo, Skarszewo, Belno, Lipno, Laskowice, Nowe Krąplewice, Krąplewice, Pólko, Grabowa Buchta, Żur, Brzeziny, Osie, Tleń, Szarłata, Łążek)
 • trasa Świecie - Poledno - Bukowiec - Świekatowo - Jania Góra (przystanki: Świecie, Kozłowo, Terespol Pom., Polski Konopat, Przysiersk, Plewno, Dolny Młyn, Gawroniec, Poledno, Gawroniec, Bukowiec, Polskie Łąki, Korytowo, Stanisławie, Stążki, Tuszyny, Szewno, Świekatowo, Jania Góra)
 • trasa Świecie - Krąplewice - Gródek - Drzycim (przystanki Świecie, Sulnowo, Skarszewo, Belno, Lipno, Laskowice, Krąplewice, Gródek, Drzycim)
 • trasa Świecie - Budyń - Bukowiec - Świecie (przystanki Świecie, Kozłowo, Terespol Pom., Polski Konopat, Przysiersk, Plewno, Budyń, Kawęcin, Bramka, Krupocin, Branica, Bukowiec, Dolny Młyn, Plewno, Przysiersk, Polski Konopat, Terespol Pom., Kozłowo, Świecie)
 • trasa Świecie - Poledno - Bukowiec - Świecie (przystanki: Świecie, Wielki Konopat, Dworzysko, Poledno, Gawroniec, Różanna, Stanisławie, Korytowo, Polskie Łąki, Bukowiec, Gawroniec, Dolny Młyn, Plewno, Przysiersk, Polski Konopat, Terespol Pom., Kozłowo, Świecie)

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (5)

 1. Obserwator

  7 sierpnia 2020 22:24

  2123 bilety to hit? To chyba

  2123 bilety to hit? To chyba kpina przecież to nawet nie są koszty paliwa a gdzie zysk? 

  • WADY

   7 sierpnia 2020 23:10

   2123 bilety w ciągu miesiąca

   2123 bilety w ciągu miesiąca to jest mało????.

   Bo jak dobrze przeczytałem chodzi o sprzedaż biletów w miesiącu lipcu. 

 2. Jan

  8 sierpnia 2020 06:36

  Dokładacie, dokładacie do

  Dokładacie, dokładacie do wszystkiego! Jeszcze więcej niż za czasów PRL. Jak to wszystko niebawem pier….. nie, to już nie będzie czego zbierać z tej naszej biednej Polski.

 3. Aneta

  9 sierpnia 2020 08:49

  Jest okres wakacyjny, mniej

  Jest okres wakacyjny, mniej ludzi jeździ.  Niedługo zacznie się szkoła,  będzie więcej osib jeździć autobusami. Trochę optymizmu 

 4. mieszkaniec

  12 sierpnia 2020 08:54

  no właśnie! optymizmu! nie

  no właśnie! optymizmu! nie wykluczałbym mieszkańców małych miejscowości! byłe władze ich nie doceniały no i proszę kto zadecydował przy wyborach! wsie i małe miasteczka! coprawda lepiej byłoby gdyby w okresie wakacji to były busy niż autobusy , ale ludzie muszą mieć czym dojeżdżać! to najlepiej widać podczas roku szkolnego o 7:00 i 15:00 jak dużo młodzieży , ale nie tylko , stoi na pseudodworcu PKS

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja sprawdza okoliczności nocnego pożaru volkswagena przy ulicy Żwirki i Wigury w Świeciu. Wiele wskazuje na to, że mogło to być podpalenie.

Wiadomości

Jeśli uchwała zostanie przyjęta, to w żadnym sklepie w gminie Świecie nie będzie można kupić alkoholu po godz. 22.00. O ograniczenie wnioskowali mieszkańcy.

Wiadomości

We wtorek jedna z firm wypożyczających w Świeciu elektryczne hulajnogi poprosiła straż miejską o pomoc przy wydobyciu jej ze Struchawy. To nie pierwszy podobny...

Wiadomości

Tuż przed godz. 13.00 na drodze nr 240 koło Świecia doszło do zderzenia samochodu osobowego z dźwigiem. Dwie poszkodowane osoby zostały zabrane do szpitala.

Reklama