Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Ile trzeba jeszcze wyłożyć na Deczno? Były dzierżawca ośrodka chce zwrotu kosztów. Chodzi o spore pieniądze

Spółka Vistula-Park, która przejęła administrację ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem Deczno, zamierza odkupić od byłego zarządcy jedną trzecią wyposażenia. Równolegle toczą się rozmowy Krzysztofa Browińskiego z gminą Świecie o zwrot nakładów poniesionych przez niego w czasie, gdy dzierżawił kąpielisko.

Udostępnij
deczno-6

Podczas ostatniej sesji radni zadecydowali o przekazaniu gminnej spółce Vistula-Park, która od marca przejmuje administrację ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem Deczno, 150 tys. zł. Kwota ta była niezbędna do zakup wyposażenia.
REKLAMA

- W zasadzie przejęliśmy gołe mury - tłumaczy Tomasz Keller, prezes Vistula-Park. - W ten sposób nie dałoby się prowadzić żadnej działalności. Musimy wyłożyć pieniądze m.in. na zakup wyposazenie gastronomicznego, a nie mieliśmy tych środków zaplanowanych w budżecie.

Kiedy spółka ustalała plan dochodów i wydatków jesienią ubiegłego roku, nie było jeszcze przesądzone, że to właśnie ona przejmie Deczno. Dofinansowanie ze strony gminy okazało się więc konieczne, jeśli cokolwiek miałoby się tam zmienić w tym roku.
REKLAMA

Dotychczasowy dzierżawca, Krzysztof Browiński, samodzielnie wycenił wyposażenie kuchni, pokoi i werandy, które był gotów odsprzedać nowemu zarządcy. Chciał 130 tys. zł.

Reklama
Reklama

- Nie powoływaliśmy biegłego, żeby zweryfikował te stawki, bo można było to zrobić samodzielnie sprawdzając ceny w internecie i nie ponosić żadnych dodatkowych kosztów - tłumaczy Tomasz Keller. - W wielu przypadkach była to połowa ceny nowego przedmiotu lub jeszcze mniej, a więc bardzo przyzwoicie. Myślę, że nigdzie byśmy taniej nie kupili sprzętów, które są nam niezbędne.
REKLAMA

Ze wspomnianych 150 tys. zł przekazanych przez gminę, Vistula-Park chce wyłożyć około 50 tys. zł na odkupienie wyposażenia od Krzysztofa Browińskiego.

- Byliśmy zainteresowani głównie meblami w pokojach, ławami i stołami na werandzie oraz niewielką częścią wyposażenia kuchni - wylicza prezes. - Uznaliśmy, że w tym ostatnim przypadku lepiej kupić nowy sprzęt, który posłuży nam długie lata niż inwestować w stary.

Reklama
Reklama

Spółce pozostanie zatem 100 tys. zł. Wbrew pozorom, nie jest to duża kwota, jeśli weźmiemy pod uwagę, że sama maszyna do lodów kosztuje ponad 30 tys. zł. Lodówki wykorzystywane w żywieniu zbiorowym to też wydatek rzędu 10 tys. zł. Na dwa rowery wodne trzeba przeznaczyć kolejne 10 tys. zł.
REKLAMA

- Wydatki, które poniesiemy teraz, zabezpieczą nasze potrzeby na dłuższy czas - przekonuje prezes Vistuli-Park. - Poza tym należy pamiętać, że ta inwestycja będzie służyć mieszkańcom. Im więcej wydamy, tym atrakcyjniejsza będzie oferta. Generalnie cały zysk, jaki w przyszłości przyniesie ośrodek, ma być inwestowany w jego rozwój. Niestety, trudno przewidzieć, jakie będą to kwoty. Jest to biznes , który trzeba rozpatrywać w dłuższej perspektywie. Mogą się trafić doskonałe sezony i wtedy będzie co dzielić, ale równie dobrze może przyjść deszczowe lato i wówczas nie zarobimy nawet na koszty stałe.
REKLAMA

Równolegle rzeczoznawca powołany przez gminę prowadzi wycenę nakładów poniesionych w związku z modernizacją ośrodka, której dokonano za rządów Browińskiego.

- Nie chcę spekulować na temat kwoty. Rzeczoznawca przedstawi ją w połowie marca - ucina rozmowę Wiesław Ratkowski, kierownik wydziału budownictwa i architektury Urzędu Miejskiego w Świeciu.

Reklama
Reklama

Rekompensata, która zgodnie z umową, ma być wypłacona dzierżawcy, to przede wszystkim nakłady poniesione w związku z przebudowę głównego pawilonu, w którym znajdują się bar, kuchnia i toalety. Obiekt doczekał się też nowej sceny. 
REKLAMA

Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

O jakiej kwocie mowa?

- Gdybym otrzymał 300 tys. zł, to pewnie nie odwoływałbym się od wyceny gminnego rzeczoznawcy - mówi Krzysztof Browiński. - Wbrew temu, co może się niektórym wydawać, nie jest to dużo. Dla porównania, remont niedużego budynku przy wejściu, w którym mieści się kasa ośrodka, ma kosztować 50 tys. zł.

Reklama
Reklama

Oczywiście zmiana wizerunku ośrodka w ostatnich kilku latach to nie tylko zasługa byłego dzierżawcy. Spora część inwestycji była realizowana za pieniądze gminy m.in. rozbudowa parkingów czy remonty pomostów.

- Dysponujemy dokładną dokumentacją,  która pozwala ustalić, które z zdań sfinansowała gmina - zaznacza Wiesław Ratkowski.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA
Otworzy się w nowym oknie

Udostępnij
25 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Niech bierze wszystko co jego

Niech bierze wszystko co jego i nara, po co odkupywać coś bez gwarncji lepiej mniej a nowe i porządne,posłuży na dłużej.

Na miejscu pana Kellera

Na miejscu pana Kellera zastanowilbym sie czy postepuje zgodnie z prawem. Prywatna wycena sprzetu, na podstawie informacji z internetu, bez podania zrodla i metodyki kalkulacji,  w przypadku zakupu rzeczy ze srodkow publicznych daje podstawy do przypuszczenia, ze jest to naduzycie.

Material w sam raz dla dziennikarzy, mam nadzieje, ze ktos to sprawdzi.

Cały czas zastanawiam się

Cały czas zastanawiam się skąd dzierżawca miał tyle środków jakie wpompował w Deczno. Przecież co roku składał do Gminy podania o umorzenia z podatków ze względu na bardzo złą sytuację finansową. Wystarczy siegnąć do dokumentów urzędowych, by dowiedzieć się jaką kwotę podatków straciło miasto w przeciągu całego okresu dzierżawienia ośrodka.

Reklama

To tylko Swiecie niestety

To tylko Swiecie niestety kolega kolege ratuje wspomaga i tak od lat a deczno powinien na to polozyc reke prokuator i dokladnie sprawdzic ile pan x dostal od miasta ile od sponsorow ile z dotacji unijnych ile wydal co zrobil z reszta pieniedzy i z jakiej racji chce pieniadze od kolegow z urzedu sprawa dla dziennikarzy sledczych.

Koledzy nie dadzą skrzywdzić

Koledzy nie dadzą skrzywdzić kolegi…

300tys śmiechu warte. Niech

300tys śmiechu warte. Niech Pan Krzysztof nie ośmiesza się dalej. Zanim człowiek chciał korzystać z plaży musiał posprzątać. Toalety z daleka wołały, aby ktoś tam posprzątał. Za korzystanie z leżaków sumka leciała do kieszeni. Mam nadzieję, że obecna „Głowa Świecia” nie da nabrać sie na tanie sztuczki byłego dzierżawcy pod naciskiem byłego Burmistrza.

Reklama

Pan Browiński dalej wyciska

Pan Browiński dalej wyciska kasę póki może.

Kupiłem Passata B5 19 TDI z

Kupiłem Passata B5 19 TDI z 2002 roku za 8000 zł, naprawiłem turbinę, klimę, rozrząd i kilka razy wymieniałem klocki i tarcze. O oleju nie wspomnę… Dziś chcę za niego 15000. Tyle mi się należy. Dużo w niego władowałem. Opony zimowe dorzucę gratis.

eee tam po co tyle gadania,

eee tam po co tyle gadania, miasto już go rozlicza, od roku odpracowuje zaległości jako inspektor

Reklama

Nic dodać, nic ująć,

Nic dodać, nic ująć, patologii coraz więcej, „układ działa”

Jak się nie mylę ten wybitny

Jak się nie mylę ten wybitny inspektor nadzorował remont basenu i USC. Gdyby nie radny Cieślak to jeszcze byłyby zacieki na suficie w USC tak fachowo została wykonana robota.

Ludzie, ktorzy w zyciu nie

Ludzie, ktorzy w zyciu nie prowadzili firmy biora sie za madrowanie. Dajcie spokoj, a jak cos na kogos macie to do prokuratora, bo poki co to tylko slowa na wiatr rzucacie, byle innym kolo piora zrobic.

Reklama

A może on z PO

A może on z PO

Z Platformy, z Platformy,

Z Platformy, z Platformy, gdzie indziej znaleźć takich zaradnych Radków? W Chobielinie? A co do basenu to tam znowu płytki wyskakują spod tej terakoty. Ciekawe kiedy powiedzą, że kwietniowa przerwa potrwa do czerwca. Rok w rok to samo. Za nasze siano. 

mamy oddać zainwestowane

mamy oddać zainwestowane pieniadze…to moze dzierzawca odda czesc zarobionych? robil remonty bo byl zobowiazany i chcial przyciagnac klienta. to co tu oddawac? to tak jakby gmina sama sobie zrobila i ten pan nie byl do niczego potrzebny. w takim razei jaki byl cel dzierzawy? ktos mial wziasc to na swoj rachunek i opieke i wzial. a czmeu za to placic?jakos nie wierze ze wylozyl by tyle od siebie.

a zwolnien od podatku nie mozemy jako mieszkancy gminy zarzadac?

Tylko protokół zdawczo

Tylko protokół zdawczo odbiorczy. Wszelkie inwestycje dzierzawcy były robione na jego przyszły zysk i ryzyko. Chyba że gmina to akceptawala. Jak zainwestował w sprzet za zgodą gminy to można rozmawiać, jak nie to niech bierze do siebie. Pan prezes Keller chyba nie do końca działa w mojej ocenie obiektywie. Każdy nowy najemca/dzierzawca urządziły by wszystko po nowemu bez sentymentów dla byłego dzierżawcy. Wstyd że rada się tym zajmuje, no ale jeśli chce się wesprzec no cóż…

Jak czytam te Wasze pożal się

Jak czytam te Wasze pożal się boże komentarze to mi się niedobrze robi. Widzieliście umowe jaką miało z dzierżawcą miasto? Znacie warunki? Wiecie co było uzganiane w poszczwgólnych latach? Ktoś z Was wystąpił o takie informacje? Nie… Tyle wiecie o świecie coście w gazetce z lida przeczytali. Zaplanujcie więc lepiej poniedziałkowe zakupy z nowej promocji, bo na tym się znacie najlepiej.

To chyba jakieś żarty…

To chyba jakieś żarty… miasto robi łaske, że chce wykupić stare graty, a ten pan jeszcze chce dodatkowego zwrotu 300tys.. śmiechu warte. Nieudana inwestycja to oczywiście zawołać o 300tys. Nic bym nie dał. Skoro zainwestował to chyba liczył się ze startami/zyskami/inwestycjami. Nic w tym decznie nie ma. A parking i pomosty to i tak była kasa z miasta. Ale cóź.. ciekawe co zrobi miasto.. miastowe pieniądze bardzo łatwo się wydaje, np na toalety za 200tys

Chłop zainwestował to trzeba

Chłop zainwestował to trzeba mu zwrócić.

Pamiętam podziękowania Pana

Pamiętam podziękowania Pana Kellera na sesji, że dzięki korzystnym kontraktom od OKSIRU mżna było tak wiele osiągnąć. Ruina wytykająca z dna ?

swiecki beton działa dalej..

swiecki beton działa dalej…wyceny z internetu,odkup”staroci”…ludzie  :)dajta spokój 🙂 janusze biznesu hehe

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Samochód osobowy i bus przewożący dzieci zderzyły się na skrzyżowaniu w Plewnie na trasie Świecie-Tuchola. Wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wiadomości

Sprawdziliśmy, które gminy powiatu świeckiego były najmniej i najbardziej zadłużone w 2023 r. Wyjątkiem jest gmina Osie, która… nie ma w ogóle długów. To...

Wiadomości

Dziś rano doszło do wypadku na drodze powiatowej w Ostrowitem koło Lniana. Jadący bmw uderzył z dużą prędkością w drzewo. Kierowcę zabrano do szpitala.

Extra Nowe

Siedem zastępów straży gasiło w nocy i rano pożar garażu i pomieszczeń gospodarczych.

Wiadomości

Niedawno informowaliśmy o niepewnym terminie otwarcia wiaduktu w Terespolu. Dziś od rana dzwonili do nas kierowcy zirytowani korkami na remontowanej drodze powiatowej. Zarząd Dróg...

Wiadomości

Potrafią szybko obezwładnić i dobrze strzelają. Dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zajęli drugie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Zgodnie z zapowiedzią Wojewódzkiego Zarządu Dróg dziś znikły zapory na drodze dojazdowej do wiaduktu w Terespolu Pomorskim. W tym momencie z ulgą odetchnęli zarówno...

Wiadomości

Osoby kierujące hulajnogami elektrycznymi zderzyły się podczas wymijania. Kobieta została przewieziona do szpitala, a mężczyzna, jak się okazało, był nietrzeźwy.

Styl życia

Po 13 dniach rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski gmina Świekatowo zajmuje trzecią pozycję. Promotorzy akcji liczą na udział kolejnych cyklistów. Wystarczy pobrać odpowiednią...

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Styl życia

Piątkowy piknik "Witajcie w naszej bajce" w parku koło Centrum Kultury w Świeciu miał wymiar nie tylko rozrywkowy, ale też edukacyjny i społeczny.

Wiadomości

W nocy na teren posesji w Brzeźnie koło Pruszcza wjechał z hukiem kierowca volkswagena.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Potrafią szybko obezwładnić i dobrze strzelają. Dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zajęli drugie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Wiadomości

W nocy na teren posesji w Brzeźnie koło Pruszcza wjechał z hukiem kierowca volkswagena.

Wiadomości

Dziś w Bratwinie (gmina Dragacz) odbyła się kolejna impreza z cyklu Wrak Race Tor Bratwin. Wydarzenie przyciągnęło fanów tego typu wyścigów z kilku województw.

Wiadomości

Prawdopodobnie w lipcu zostanie ogłoszony kolejny przetarg na dokończenie budowy przedszkola i żłobka w Warlubiu. Do tego czasu gmina musi postarać się o pieniądze.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo