Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Ile zarabiają nauczyciele w gminie Świecie? Urząd przedstawił dane

Pensja początkującego nauczyciela wynosi 3690 zł brutto, czyli około 2,8 tys. zł na rękę. Z danych Ośrodka Oświaty i Wychowania w Świeciu wynika, że są one jednak wyższe. Z upływem lat kolejne stopnie awansu gwarantują wzrost tej kwoty. Ile konkretnie? Próbowano tego dociec podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Świeciu.

Udostępnij
15284631_l

W porządku obrad ostatniej sesji Rady Miejskiej w Świeciu znalazł się punkt dotyczący wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w gminie. Informację na ten temat przedstawił burmistrz Świecia.

Niewiele jest grup zawodowych, o których zarobkach dyskutuje się tak często, jak dzieje się to w przypadku nauczycieli. Do tej pory żadnej z rządzących partii nie udało się w pełni usatysfakcjonować pedagogów, którzy uważają, że zarabiają za mało.

Dokładnie w tym tonie była utrzyma wypowiedź radnego Sebastiana Glazińskiego, który zapoczątkował podczas sesji dyskusję na temat nauczycielskich pensji.

Reklama
Reklama

- Ze względu na wagę wykonywanej pracy, zarobki nauczycieli powinny być porównywalne z wynagrodzeniami lekarzy i prawników, a tymczasem są one zbliżone do tego, na co mogą liczyć niewykwalifikowani pracownicy otrzymujący najniższą krajową - przekonywał radny Sebastian Glaziński, będący także nauczycielem. - To prowadzi do degradacji tego zawodu. Nie ma młodych ludzi, którzy chcieliby pracować w szkole - podkreślał.

Nieco inaczej ocenił to burmistrz przekonując, że na razie w przedszkolach i szkołach podstawowych podlegających gminie Świecie nie brakuje nauczycieli. Liczba złożonych podań o pracę świadczy o tym, że w razie potrzeby braki kadrowe mogą zostać w każdej chwili uzupełnione.

Podstawowe wynagrodzenie stażysty, czyli początkującego nauczyciela, wynosi 3690 zł brutto (ponad 2,8 tys. zł na rękę).

Reklama
Reklama

Jak wynika z danych przygotowanych dla radnych przez Ośrodek Oświaty i Wychowania w Świeciu, żaden nauczyciel w gminie Świecie nie ma jednak "gołego" etatu. Dlatego średnia miesięczna pensja stażysty kształtuje się w granicach 5 tys. zł brutto (około 3,7 tys. zł na rękę). Kwota ta uwzględnia wszystkie dodatki.

- Mam kolegów nauczycieli, którzy pracują w innych miastach i niejednokrotnie cieszą się z tego, że mają jedną czy dwie dodatkowe godziny - mówił podczas sesji rady burmistrz Krzysztof Kułakowski. - U nas tych godzin jest znacznie więcej.

Jak dowodził burmistrz, to jeden z elementów polityki, której celem jest dbałość o satysfakcję zawodową nauczycieli. Choćby z tego powodu, że praca jest coraz trudniejsza, co z kolei akcentował radny Adam Kufel, dyrektor II LO w Świeciu.

Reklama
Reklama

Warto przy tym pamiętać, że praca nauczyciela to nie tylko co najmniej kilkanaście godzin tygodniowo spędzone "przy tablicy", ale też czas poświęcony na przygotowanie do zajęć i ocenę sprawdzianów.

Dochodzi do tego cała dodatkowa praca papierkowa: sporządzenie planów pracy, programów wychowawczych, sprawozdania z zebrań, analiza pracy, dokumentacja szkolnych konkursów, apeli i akademii, wyniki egzaminów, badania kompetencji, arkusze obserwacji dziecka itd.

Z przedstawionych na sesji danych Ośrodka Oświaty i Wychowania wynika, że znacznie wyższe wynagrodzenia otrzymują nauczyciele dyplomowani, których w gminie Świecie jest ponad 220. Wśród tych, którzy osiągnęli ostatni stopień awansu zawodowego po latach pracy, średnia pensja wynosi 8,8 tys. zł brutto (około 6,3 tys. zł netto).

Reklama
Reklama

Na tę kwotę składają się:

  • wynagrodzenie zasadnicze;
  • dodatki: za wysługę lat, motywacyjne, funkcyjne oraz za warunki pracy;
  • wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw;
  • nagrody i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych.

Gdy podano tę informację, radny Sebastian Glaziński zwrócił uwagę, że to tylko średnia, która nie obrazuje wszystkich wynagrodzeń i ich zróżnicowania.

- Większość dyplomowanych nauczycieli zarabia mniej - przekonywał.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (95)

  1. Sensej

    6 marca 2023 09:45

    To teraz poproszę o

    To teraz poproszę o informację o statystycznej średniej  pensji w powiecie świeckim. A radnemu Glazinskiemu uświadamiam, że za najniższą krajową pracują nie tylko nisko kwalifikowani i bez wykształcenia, ale również po studiach. Dziękuję. Kurtyna. 

  2. N

    6 marca 2023 09:47

    Pan burmistrz już chyba

    Pan burmistrz już chyba zapomniał jak wspaniale zarabia nauczyciel. Chociaż jako nauczyciel wychowania fizycznego nie może porównywać swojej pracy do pracy polonisty, fizyka czy matematyka. Wynagrodzenie zasadnicze jest żenująco niskie. Argument, że nauczyciele zarabiają więcej bo mają nadgodziny to kpina. Skoro pensja jest taka wspaniała, czemu Pan burmistrz pracę zmienił ?

    • Alice

      6 marca 2023 10:15

      To nie on zmienił to ludzie

      To nie on zmienił to ludzie zmienili wybierając go na Burmistrza. 

      • AK

        6 marca 2023 13:57

        Jak ktoś nie zgłosi swojej

        Jak ktoś nie zgłosi swojej kandytatury,to go nie wybirają.

    • True

      6 marca 2023 10:32

      Też byś zapomniał jakbyś jak

      Też byś zapomniał jakbyś jak Kułak dostawał ok. 20k PLN miesięcznie. 😉 BTW – super Ci nasi mieszkańcy głosujący na wuefistę na gospodarza gminy, żenada. Po kilku latach jego zarządzania gminą „wychodzi” jak to robi. Widać to po tym co się ostatnio dzieje w gminie: afera złodziejska w urzędzie, afera śmieciowa na vistuli park, zaraz afera na wysypisku śmieci w Sulnówku, afera z budową Deczna itd. itd. itd. można by wymieniać. Większość zamieciona pod dywan, brak winnych/winnego. No ale za coś burmistrz te 20k PLN musi zarabiać co miesiąc + pewnie taka sama 13tka co rok.

      • Anonim

        6 marca 2023 13:21

        Ładny domek nad jeziorem w

        Ładny domek nad jeziorem w ciągu roku postawił. Dlaczego wcześniej jako nauczyciel tego nie zrobił?

        • Marek1112

          6 marca 2023 13:46

          No chyba nie porównujesz

          No chyba nie porównujesz funkcji nauczyciela z funkcją burmistrza. Uważasz że nauczyciel powinien zarabiać 20k brutto za 20 godzin tygodniowo. Niektórym nauczycielką klas 1-3 nie dałbym psa wyprowadzić a co dopiero dzieci uczyć 

          • J

            6 marca 2023 15:17

            Tobie też nie dałbym swojego

            Tobie też nie dałbym swojego psa. A że krytykujesz nauczycielki, to słusznie. Nie nauczyły Ciebie pisać prawidlowo „nauczycielkOM”, to zasłużyły na baty. Pozdrawiam

          • Lll

            7 marca 2023 19:01

            Jeszcze się dowiedzcie kto my

            Jeszcze się dowiedzcie kto my ten domek stawiał to będzie rozwiazanie zagadki hehe 

  3. czytelniczka

    6 marca 2023 10:14

    Radny Glaziński ma rację,

    Radny Glaziński ma rację, początkujący nauczyciel powinien dostawać 5 tys, zł ale na rękę 

    • PUID

      6 marca 2023 10:54

      5k tylko za to że skończył

      5k tylko za to że skończył studia z tytułem mgr? Dobre żarty.

    • Do czytelniczka

      6 marca 2023 13:24

      Słuchaj kacapie nierozumny

      Słuchaj kacapie nierozumny,dzbanie, początkujący nauczyciel 5tysi za co za 4godziny max 5w pracy.smieszna jesteś i żałosna,maxymalnie 3,5tys nić więcej,dyplomowani powinni mieć 5tys nie 6,3tys też przeginka totalna,a po za tym szału z nauczaniem nie robią 

      • J

        6 marca 2023 15:21

        Kompletnie nie masz pojęcia o

        Kompletnie nie masz pojęcia o godzinach pracy nauczyciela. Choć akurat Ciebie uczono chyba rzeczywiście krótko, bo języka polskiego nie opanowałeś. Pozdrawiam

        • Do J

          7 marca 2023 17:35

          Ciebie ulomie wogole nie

          Ciebie ulomie wogole nie uczono jak taki tępy tępa jesteś,nadajesz się do lizania bruku jak ten który lizał Polbruk na rynku w Świeciu.pozdro

  4. Janek

    6 marca 2023 10:20

    O i odezwało się grono

    O i odezwało się grono narzekające na wszytko!!! A może powiecie ile wolnego macie w roku?? Wstyd !!! I wy narzekacie???? Wakacje ferie weekend każde święta już tydzień przed wolne bo pan nauczycieli musi odpocząć!!! A chłop we fabryce nie!!!  Co to za nauka teraz jak wszystko dzieci robią same!

    • idio

      6 marca 2023 10:35

      To zwolnij się z fabryki i

      To zwolnij się z fabryki i idź na nauczyciela, będziesz miał wbród wolnego i zarabiał krocie. 

      • Joanna

        6 marca 2023 17:17

        Oj biedni nauczyciele,

        Oj biedni nauczyciele, wolnego mało, pensje najniższe, a nie widzą tego że dzieci muszą uczęszczac na korepetycje, bo nauczyciel nie potrafi nauczyć . Poza tym nauczyciel nauczycielowi nie równy, panie przedszkolanki to raczej się nie napracuja , poprowadzą 15minutowe zajęcia a resztę czasu dzieci spędzają na zabawie same że soba

        • absolwentka

          6 marca 2023 18:53

          Przedszkolanki?  Panie? Toż

          Przedszkolanki?  Panie? Toż to dzieci! Ja wiem, że są nauczycielki przedszkola. Uwierz, że ta praca i nauczania początkowego to najtrudniejsza i najcięższa praca ze wszystkich w całej oświacie.

    • Okej

      6 marca 2023 10:38

      Masz 100% racji. Nauczyciele

      Masz 100% racji. Nauczyciele olewają sobie naukę dzieci bo oni muszą realizować podstawę programową a nie nauczanie .Kiedyś nauczyciel uczył tak długo aż się dzieci nauczyły a teraz co grafik i do domu .Poco komu wiedza jak on ma grafik i tylko z tego jest rozliczany .

    • J

      6 marca 2023 15:25

      Tradycyjnie o ilości wolnego

      Tradycyjnie o ilości wolnego wypowiadfa się ten, który najmniej o tym wie. Poza tym pamiętaj – wolne ustanowiono dla Twoich dzieci. I tu chyba najbardziej boli, bo musisz więcej czasu im poświęcić. Pozdrawiam

  5. Były świeciak

    6 marca 2023 10:36

    Cały czas zachodzę w głowę

    Cały czas zachodzę w głowę jak taki os….. Glaziński został radnym jak przypomnę sobie czasy szkolne to ten chłop to dwóch nie potrafił zliczyć a teraz wielki nauczyciel i jeszcze radny – rzeczywiście grosze zarabiaja Ci nasi pedagodzy dobrze że mają swojego przedstawiciela w radzie miasta – on Wam wszystko załatwi tylko najpierw nos w rękaw wytrze:))))

    • hehe

      6 marca 2023 11:04

      To co powiesz na to, że

      To co powiesz na to, że wuefista jest burmistrzem? 😀 Ten to jeszcze większy przedstawiciel pedagogów. Ładnie ich podsumowałeś, gratki.

      • Aktywista

        6 marca 2023 20:06

        Kiedyś elektryk był

        Kiedyś elektryk był prezydentem. Do władzy pchają się ludzie bez duszy, empatii i bez działania dla dobra ogółu i tyle. Szkoda tylko, że komentujący tutaj nie reprezentują większego poziomu niż oni, gdyż nic z tym nie robią oprócz klepania w klawiatuję.

  6. Maryjan

    6 marca 2023 11:21

    Glaziński już ładnie odpłynoł

    Glaziński już ładnie odpłynoł jak porównuję pracę nauczyciela do pracy lekarza i prawnika 🙂 

    No jak wszyscy nauczyciele  mają takie kwalifikacje jak on czyli ledwo przejście z jednej klasy do drugiej i wylecenie z technikum bo nie dał rady to gratuluje.

    • Dram

      6 marca 2023 11:37

      Ty też człowieku chyba

      Ty też człowieku chyba przechodziłeś ledwo z jednej do drugiej. Widać po ortografii. 

      • Belfer

        6 marca 2023 13:50

        Tak go nauczyli pisać co się

        Tak go nauczyli pisać co się czepiasz

        • J

          6 marca 2023 15:26

          Nie dali rady go nauczyć –

          Nie dali rady go nauczyć – bronił się mocno. Pozdrawiam

    • Lekarz

      6 marca 2023 23:34

      A dlaczego nie? Żeby zostać

      A dlaczego nie? Żeby zostać lekarzem, prawnikiem, nawet kierowcą czy kasjerką, trzeba mieć nauczyciela… Najbardziej niedoceniony w PL zawód.

  7. Anonim

    6 marca 2023 12:07

    za takie pieniądze powinni

    za takie pieniądze powinni mieć normalnie 26 dni urlopu po 10 latach pracy lub 20 lat do 10 lat pracy.. a nie 3 miesiące w roku + wszystkie święta i weekendy

    • Anonim

      6 marca 2023 12:08

      lub 20 dni do 10 lat pracy***

      lub 20 dni do 10 lat pracy*****

    • J

      6 marca 2023 15:28

      Może powinni mieć. Ale to nie

      Może powinni mieć. Ale to nie nauczyciele sobie przyznali wolne, tylko ustawodawcy. Tobie też dali tyle urlopu, ile masz. Pretensje miej do nich. 

    • Nauczycielka

      6 marca 2023 16:53

      Nauczyciele w przedszkolu nie

      Nauczyciele w przedszkolu nie mają tyle wolnego. Pracują w ferie i w wakacje, a  urlopu nie mogą wykorzystać w ciągu całego roku, a tylko w okresie wakacyjnym, w jednym miesiącu. Poza tym nie mają wolnego między świętami …

      • Ant

        7 marca 2023 16:50

        To chyba tylko w gminie

        To chyba tylko w gminie Świecie bo w innych gminach jest inaczej: wolne kiedy wolne ma szkoła

    • dyrektor

      6 marca 2023 19:30

      3 miesiące powiadasz… 

      3 miesiące powiadasz… 

      Dawaj na studia i zapraszam do resortu skoro taki miód. 

      Poczujesz puchnące konto bankowe i zwariujesz od 5 miesięcznych wakacji 

      • Anonim

        6 marca 2023 20:43

        Owszem, miód. Wysoka pensja

        Owszem, miód. Wysoka pensja na etat, a dzięki dużej ilości wolmego możliwość dorobienia w szkołach prywatnych 

  8. Olo

    6 marca 2023 12:34

    Jak marudy mało zarabiacie to

    Jak marudy mało zarabiacie to się zwolnić i do MONDI albo Biedronki proste zarabiacie po 6 tys ale wiecznie lament

    • 26lat dyplomowany

      6 marca 2023 17:04

      6.5tys na rękę? Bzdury

      6.5tys na rękę? Bzdury sześcienne…

  9. Ancik

    6 marca 2023 13:11

    To ja się pytam, ile zarabia

    To ja się pytam, ile zarabia nauczyciel na godzinę. Nie on sam musi do pracy przygotować się poza godzinami pracy. 

    • Nauczycielka

      6 marca 2023 22:22

      38zł/h – szaleństwo, doprawdy

      38zł/h – szaleństwo, doprawdy… Nie wiem co robić z pieniędzmi 

      • Ja wiem

        7 marca 2023 11:33

        Jak nie wiesz co zrobic – to

        Jak nie wiesz co zrobic – to rozdaj

  10. Nauczycielka

    6 marca 2023 13:24

    Taki jest poziom w szkołach

    Taki jest poziom w szkołach dobry, a większość uczniów na korepetycjach ………

    • J

      6 marca 2023 15:31

      A czy ci biorący korepetycje

      A czy ci biorący korepetycje wykazują jakąś chęć pracy  w szkole? Pozdrawiam

  11. Trzeci oficer

    6 marca 2023 13:28

    A najlepsze jest to że

    A najlepsze jest to że dotyczy to też katechetów i księży 

  12. Anonim

    6 marca 2023 13:28

    Nie jestem nauczycielem tak

    Nie jestem nauczycielem tak dla jasności. Proszę jednak wszystkich zanim cokolwiek napiszą zapoznali się z genezą powiedzenia: ” obyś cudze dzieci uczył” Uważam też że każdy nauczyciel kształci potencjalnych: strażaków, prawników, lekarzy i wszystkie grupy pracownicze jakby nie patrzeć.

    • Bohatery sikawkowe

      6 marca 2023 15:26

      Z tymi strażakami,to nie

      Z tymi strażakami,to nie przesadzaj 

      • Panie

        6 marca 2023 16:12

        Nikt tak nie sika jak

        Nikt tak nie sika jak strażaki.

  13. Czytelniczka

    6 marca 2023 13:58

    Tym, którzy zazdroszczą

    Tym, którzy zazdroszczą nauczycielom przywilejów proponuję zatrudnić się w szkole. Nikt nikomu nie zabrania. Skoro jest tak dobrze –  wakaty czekają… 

    • Krycha

      6 marca 2023 15:09

      To działa w dwie strony, jak

      To działa w dwie strony, jak im tak zle to mogą się zatrudnić w prywatnych firmach.

      • J

        6 marca 2023 15:32

        Tak, ale poza nimi nikt nie

        Tak, ale poza nimi nikt nie chce w szkole uczyć. Pozdrawiam

        • Ja..

          7 marca 2023 08:30

          Gkupias. Nie ma wolnych

          Gkupias. Nie ma wolnych eterów. Przeczytałaś artykuł? 

    • Ja..

      7 marca 2023 08:28

      No widzisz, czytać ze

      No widzisz, czytać ze zrozumieniem nie potrafisz. Wakatów nie ma, podania i pracę czekają! Glupias ty.

  14. Ha ha

    6 marca 2023 13:58

    Znam kilka nauczycielek z

    Znam kilka nauczycielek z klas 1-3, ledwo liceum skończyły a teraz wielkie nauczycielki. Wiem bo chodziłem z nimi do jednej klasy w liceum. Masakra 

  15. Zen

    6 marca 2023 15:23

    Jedziecie po Glazińskim ale

    Jedziecie po Glazińskim ale tylko anonimowo.

    Jest nauczycielem i radnym.Napiszcie z imienia i nazwiska kto kim został ,gdzie pracuje i co najważniejsze w tym artykule ile zarabia?

    W necie każdy mądry i na wszystkim się zna.

    Znajdzie się odważny który  odważy i podpisze się prawdziwymi danymi lub powie prosto w oczy Sebastianowi czy tylko bluzgi anonimowo?

    Uprzedzam komentarze – nie znam gościa osobiście.

  16. Wszechwiedzy

    6 marca 2023 16:13

    Nauczyciele najwięksi nieroby

    Nauczyciele najwięksi nieroby i ściemniacze za to co robią i przy tulu dniach wolnych od pracy zwłaszcza w przedszkolach powinni dostawać najniższe wynagrodzenie a jak się nie podoba biedra i polo czekają choć więcej mam szacunku do kasjerek niż do nauczycieli 

    • ....

      6 marca 2023 16:17

      W punkt komentarz!

      W punkt komentarz!

    • Yyy

      6 marca 2023 16:49

      Przedszkola w wakacje i ferie

      Przedszkola w wakacje i ferie pracują.

      Tam nie ma tyle wolnego.

      Komentarz niestety nie trafiony.

      Najpierw się zorientuj potem komentuj.

    • Mama

      7 marca 2023 19:54

      Skoro nauczyciele to nieroby,

      Skoro nauczyciele to nieroby, to sami uczcie swoje dzieci. Nikt nie zabrania.

  17. Jeżewiak

    6 marca 2023 16:55

    Jak tak mało zarabiają jako

    Jak tak mało zarabiają jako nauczyciele przy tylu dniach wolnych w roku to proponuję zatrudnić się w Mondi w systemie 4 brygadowym to zobaczą jak to jest pracować w święta, weekendy, nocne zmiany, i zarobki też nie spełna 4 tyś. przy normalnych godzinach. 

    • Nauczycielka

      6 marca 2023 22:26

      Nie po to kończymy po kilka

      Nie po to kończymy po kilka kierunków studiów i stałe się dokształcamy, żeby zarabiać najniższą. Niedługo zabraknie młodych w tym zawodzie i ciekawe kto będzie dzieci uczył. Szczególnie chemii, biologii, fizyki, matematyki. Pewnie rodzice w domu jak wszyscy tacy wszechwiedzący.

      • Pracownik

        7 marca 2023 09:37

        Nie tylko nauczyciele są

        Nie tylko nauczyciele są grupą społeczną, która kończy studia. Wiele zawodów technicznych wymaga wiedzy ze studiów i ciągłego rozwijania, a zarobki są niższe od tych nauczycielskich przez pierwsze lata. Niech nauczyciele nie robią z siebie kasty bo nią nie są. Każdy chce godnie zarabiać i tyle, niezależnie czy skończył studia z tytułem mgr i uczy w szkole czy inżynier obsługujący maszynę. Niech nauczyciele spytają się specjalistów z techników co jest łatwiejsze praca w szkole czy ich praca. Pozdrawiam! 

      • biurowa

        7 marca 2023 16:34

        W innych zawodach też wciąż

        W innych zawodach też wciąż trzeba się dokształcać. 

  18. Kira

    6 marca 2023 17:06

    Szkoda, że były mieszkaniec

    Szkoda, że były mieszkaniec Świecia nie wtajemniczył się w to, ile pracy pan Glaziński włożył w pomoc ludziom.Wstyd, że w takiej formie ,, były świeciak” wypowiada swoje inwektywy.Pan Glaziński  , jak sam zawsze przyznaje, ciężko pracował w życiu, żeby osiągnąć to, co ma.Nawet dzieciom na lekcjach stawia siebie jako przykład człowieka, któremu łatwo nie zdobywało się laurów.Dobrze, że braki człowiek przygotowuje dzieci do zawodu.Niech widzą, że w życiu trzeba samemu pokonywać trudności.A panu ,,byłemu swieciakowi” życzę, by lepiej poznał pana Glazińskiego i przeprosił za anonimowe inwektywy.

    • Kirk

      6 marca 2023 17:49

      Sebastian zjedz Snickersa bo

      Sebastian zjedz Snickersa bo zaczynasz gwiazdorzyć.

    • Były świeciak

      7 marca 2023 11:46

      a gdzie w moim wpisie były

      a gdzie w moim wpisie były inwektywy?? Poza tym jestem bardzo wtajemniczony, a czytając takie brednie o niskich pensjach wypowiadanych na sesji rady miasta to delikatnie mówiąc słabe plus…… stawianie siebie jako przykład człowieka, któremu łatwo nie zdobywało się laurów…..to lepsze niż kabaret…..czyli dobrze pisałem ze chłop do dwóch nie potrafił zliczyć – dlatego żadnych laurów nie zdobywał …..Za prawdę nie należy przepraszać – jak Pani ma taki przykład do naśladowania to gratuluję

  19. Kubuś

    6 marca 2023 17:16

    Panie ,, świeciaku”, skoro

    Panie ,, świeciaku”, skoro pisze pan, że pan G nie umiał liczyć, a dzisiaj jest sam nauczycielem, to widocznie nauczycieli mamy dobrych.

    • :)))

      7 marca 2023 11:48

      Widocznie dobrze ściągał

      Widocznie dobrze ściągał

  20. Mondziak

    6 marca 2023 17:38

    Nierobom,ściemniaczem, leniom

    Nierobom,ściemniaczem, leniom, nieukom  oddajecie swoje dzieci. Maluchy trzylatki itd aż do matury. Brak słów. 

    Gdzie Wy ludzie macie rozum!!!

    Sami uczcie Wasze dzieci, będzie bezproblemowo, najtaniej, bez korepetycji!!!

  21. Anonim

    6 marca 2023 17:41

    Jakiś czas temu skończyłem

    Jakiś czas temu skończyłem edukacje w pewnej dużej szkole w Świeciu.. może jeden lub dwóch nauczycieli przykładało sie do pracy, ze faktycznie mozna bylo się czegoś od nich nauczyć. A reszta.. szkoda gadać. wychowaca nawet po roku nie znał imion swoich „wychowanków”. A wfy w tej w szkole to są już legendarne. Ale tak.. dać mi podwyżki. Ogromne. 

  22. Anonims

    6 marca 2023 18:53

    Swoją drogą w gminie Świecie

    Swoją drogą w gminie Świecie w porównaniu z pozostałymi gminami w powiecie nauczyciele zarabiają dobrze. 

  23. Obserwator

    6 marca 2023 20:10

    Uczniowie świadczą o

    Uczniowie świadczą o wszystkich tych panach. Niech powiedzą jakie osiągnięcia mają ich uczniowie. 

    Nauczyciela porównywać do lekarza i prawnika jest niestosowne.Studia to farsa.Nie uczą dzieci żeby nauczyć bo im korki się opłacają.Narzekają ale jak dobrze zorganizowany to pracuje 18 godzin a papiery i klasówki sprawdza w okienkach. 

    • Anonim

      6 marca 2023 20:40

      Miałem lekcje gdzie pani

      Miałem lekcje gdzie pani nauczycielka sprawdzała kartkówki innych klas. A my w tym czasie po prostu mieliśmy byc cicho. Oczywiście fajnie nic nie robić na lekcjach.. jak tylko gapić się w telefon

  24. Mirek

    6 marca 2023 20:19

    Jakie wynagrodzenie minimalne

    Jakie wynagrodzenie minimalne przysługuje według awansu nauczycielom w Polsce w 2023 roku?Poniżej prezentujemy kwoty brutto:

    Nauczyciel początkujący – 3 691 zł

    Nauczyciel mianowany – 3 877,50 zł

    Nauczyciel dyplomowany – 4 553,40 zł

    8,8k brutto to prawie połowę pensji w dodatkach? Mamy bogatą gminę nie ma co.

  25. Nauczycielka

    6 marca 2023 21:39

    Z miłą chęcią wolałabym mieć

    Z miłą chęcią wolałabym mieć 26 dni urlopu,który biorę kiedy chcę…I jade na urlop kiedy chcę,idę do lekarza czy na pogrzeb kiedy potrzebuję…w styczniu i w lutym zarabiałam mniej niż najniższa krajowa pracujac jako nauczyciel z 11-letnim stazem…to jest poniżające!Teraz po PODWYZCE zycia przekraczam netto 3 tys…Nie każdy nauczyciel ma godziny ponadwymiarowe bo niektórzy muszą się nameczyc zeby sklecić goły etat…w Swieciu niektórzy nauczyciele mają po 2 etaty,dla innych zaś nie ma pracy w moescie i okolicach i to tez nie jest normalne…większość nauczycieli jest 40 i 50+…młodych chętnych nie ma i nie będzie i ciekawe kto będzie uczył nasze dzieci za kilka lat…

    Nie wieszajcie psów na nauczycielach bo zielonego pojęcia nie macie jak wygląda ich praca…I przy tablicy i w domu…chętnych zapraszam do zmiany pracy jesli tak bardzo zazdrościcie narzuconego „urlopu”

    • Obserwator

      7 marca 2023 00:15

      Skoro tak Pani źle w szkole,

      Skoro tak Pani źle w szkole, to proszę się zwolnić i zmienić pracę. Nie wim czego Pani uczy, ale w szkołach w Świeciu o etat nauczycielski jest bardzo ciężko. To nie prawda że nie ma chętnych do pracy w tym zawodzie. Starzy nauczyciele którzy trzymają palec w d…e dyrekcji mają po dwa etaty i stąd brak nadgodzin dla innych zwłaszcza młodych nauczycieli.

      Prawdam jest dla zdecydowanej większości nauczycielui przykra i brutalna. Szkoła to jedyne miejsce pracy gdzie osoby tak słabgo wykształcone z takimi pretensjami do całego świata mogą się obijac za przyzwoite pieniądze. 

    • Ja..

      7 marca 2023 08:31

      Nie kłam. Trzymasz się stołka

      Nie kłam. Trzymasz się stołka z całych sił. Gdzie będziesz miała w pracy lepiej? Nie na wolnych etatów, podania czekają.

  26. Paweł Z.

    7 marca 2023 05:58

    W szkole i studiach zawsze

    W szkole i studiach zawsze byłem prymusem, szanuje pracę nauczycieli. Teraz wiele lat po szkole specyfika mojej pracy wymaga kontaktu z różnymi grupami społecznymi od osób bez wykształcenia po menadżerów dużych firm znających 4-5 języków obcych i mających ukończone uczelnie zagraniczne. Z moim prawie 20 letnim stażem pracy stwierdzam jedno”z nauczycielem nie wygrasz” to grupa społeczna która zawsze wie lepiej, zawsze ma coś do powiedzenia i prawie nigdy nie  przyjmuje krytyki. 

  27. Wozny

    7 marca 2023 06:39

    Patologia to jest dopiero w

    Patologia to jest dopiero w przedszkolach przychodzi sobie pani na4h i jest zmęczona ze musi sobie zrobić roczny urlop za który oczywiście m płacone a nawet szklanki po kawie nie potrafią umyć po sobie tylko czekają aż wozna to zrobi 

  28. Bruno...

    7 marca 2023 07:04

    Mam pytanie do nauczyciela

    Mam pytanie do nauczyciela dyplomowanego(nauczyciel pracujący na wsi i w mieście tu w Świeciu)  czy to prawda że zarabiacie 8,8tys.brutto,netto 6,3tys.???? Bo ja tego nie mam i niewiem z kąd ta kwota.Niech się wypowiedzą nauczyciele szczerze dyplomowani.Pozdrawiam.

    • informatyk

      7 marca 2023 09:35

      Podana oficjalnie suma 8800

      Podana oficjalnie suma 8800 to średnia. Co ona oznacza??? Jeżeli jest wielu takich , którzy nie zarabiają tych 8800 to jest też spora grupa dyplomowanych którzy muszą mieć powyżej 10 tys. 

  29. Zz

    7 marca 2023 08:26

    Panu glazinskiemu peron

    Panu glazinskiemu peron odjechał. Skoro pan swoją wysoką pensje (vide oświadczenie majątkowe) przyrównuje do niskopłatnych, niewykwalifikowanych zawodów,va chciałby zarabiać tyle co prawnik czy lekarz, to niestety, ale musi się dokształcić . Co stoi na przeszkodzie panie Glazik? 

  30. rodzic

    7 marca 2023 08:34

    Pan Gl…..to mógły się w

    Pan Gl…..to mógły się w końcu za robotę zabrać! Może czas zacząc prowadzić doradztwo zawodowe jak należy! Kase to każdy chciałby brać!

  31. czytelniczka

    7 marca 2023 09:32

    Zobaczcie kto robi zakupy w

    Zobaczcie kto robi zakupy w najdroższych świecich butikach. Są to głównie nauczycielki, tak, tak.  

    • robaczek

      7 marca 2023 21:03

      3 lata mogą siedzieć w domu

      3 lata mogą siedzieć w domu na urlopie na poratowanie zdrowia i dostawać wynagrodzenie.Czy Wy tak macie,bo ja nie.Dostają 13-tki i 14-tki ( jak w danym mieście po przeliczeniach wyjdą)Niech podzielą je na 12 m-cy i doliczą do każdego.Mało tego,w wakacje siedzą w domu dostają wynagrodzenie i średnią za godziny z roku szkolnego.A o świadczeniach z Funduszu Socjalnego nie wspomnę.To kto ma chodzić po sklepach?

  32. Mama

    7 marca 2023 09:56

    Uważam że nie wszystko jest

    Uważam że nie wszystko jest takie oczywiste. Rzeczywiście część nauczycieli nie przykłada się do swoich obowiązków, ale część nauczycieli bardzo się stara.Powinno być to jakoś weryfikowane. Jak w każdej pracy. Co do korepetycji to wina leży po każdej stronie. Rodzice pchają swoje dzieci do szkół w Świeciu ( gdzie jest rejonizacja?), efektem są przepełnione klasy i niedouczone dzieci. Wystarczy spojrzeć na SP1, SP8, czy SP2. Wtedy zaczyna się konflikt pomiędzy rodzicem a nauczycielem.  

  33. Nauczycielka

    7 marca 2023 10:19

    Co za czasy! Ludzie! Z taką

    Co za czasy! Ludzie! Z taką łatwością obrażacie drugiego człowieka.  Co tak naprawdę wiecie o pracy i działalności radnego? Ale łatkę przyklejacie. Wracając do tematu- kim byłby każdy z nas, gdyby nie edukacja, praca naszych nauczycieli? Tylko płytcy ludzie widzą wakacje, ferie  weekendy- kto widzi godziny spędzone w domu przy pracy nad kolejną lekcją lub sprawdzaniem testów. Pan z fabryki wychodzi, zostawia tam pracę i czas poświęca rodzinie, albo nie. Nauczyciel zabiera pracę do domu, spędza popołudnie na wywiadówce  albo zorganizowanym Dniu Babci! Pozdrawiam i życzę miłego dnia:)

    • anna

      7 marca 2023 12:13

      A tak zwane ,,dużo wolnego”

      A tak zwane ,,dużo wolnego” przeznacza na dokształcanie ( kolejna podyplomówka, kursy wymyślone przez kogoś tam itd) . To jest  bardzo wczesne wstawanie w weekend, by dojechać i późny powrót. Wiem, bo kiedyś sama pracowałam jako nauczyciel. Teraz czytając te wpisy, jestem szczęśliwa, że one mnie już nie dotyczą. Pamietajcie ,, wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma”. A odnośnie czterech godzin dziennie , to pomyłka. Wystarczy, że na tzw. wywiadówkę nie przyjdzie pięcioro rodziców. Przychodzą wtedy ( jeśli przyjdą), gdy im pasuje i wtedy godzinka mija. Wyniknie problem z dzieckiem wymagajacy spotkania i nie tylko godzinka mija. Pozdrawiam wszystkich i życzę wzajemnego szacunku do siebie. Pamiętajmy, że nasze zachowania widzą dzieci oraz czytają te wpisy. Też możemy rozpocząc wątek o niemiłych paniach pracujących w marketach za  tzw.karę.

    • M.

      7 marca 2023 13:45

      Pozdrawiam Pana Ryzopa.

      Pozdrawiam Pana Ryzopa. Jedynego który wiedział co mowi 🙂

  34. Radny

    7 marca 2023 14:32

    Najlepsze są panie z sp5 od 1

    Najlepsze są panie z sp5 od 1-3 klas .Tam dopiero jest patola jak one ucza .Ledwo co pokończyły te studia i Janka palą 

    • Beka

      7 marca 2023 15:16

      Jedna ledwo liceum skończyła.

      Jedna ledwo liceum skończyła.

      • Oni

        7 marca 2023 16:35

        doladnie a teraz wielka pani

        doladnie a teraz wielka pani nauczyciel a w głowie sieka

  35. Cel

    7 marca 2023 16:10

    Artykuł żeby skłócić

    Artykuł żeby skłócić społeczeństwo? 

  36. obserwator

    7 marca 2023 17:01

    Jakim prawem radni publicznie

    Jakim prawem radni publicznie rozmawiają o takich sprawach!! i Jeszcze puszczją to w internecie!! W czyim interesie???

  37. Kkk

    7 marca 2023 19:00

    Nauczyciele to nieroby

    Nauczyciele to nieroby .Polowe roku prawie maja wolnego i jeszcze im zle .Jak źle to na kase do markietu 

  38. anna

    7 marca 2023 20:57

    A tak zwane ,,dużo wolnego”

    A tak zwane ,,dużo wolnego” przeznacza na dokształcanie ( kolejna podyplomówka, kursy wymyślone przez kogoś tam itd) . To jest  bardzo wczesne wstawanie w weekend, by dojechać i późny powrót. Wiem, bo kiedyś sama pracowałam jako nauczyciel. Teraz czytając te wpisy, jestem szczęśliwa, że one mnie już nie dotyczą. Pamietajcie ,, wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma”. A odnośnie czterech godzin dziennie , to pomyłka. Wystarczy, że na tzw. wywiadówkę nie przyjdzie pięcioro rodziców. Przychodzą wtedy ( jeśli przyjdą), gdy im pasuje i wtedy godzinka mija. Wyniknie problem z dzieckiem wymagajacy spotkania i nie tylko godzinka mija. Pozdrawiam Wszystkich i życzę wzajemnego szacunku do siebie. Pamiętajmy, że nasze zachowania widzą dzieci oraz czytają te wpisy. Też możemy rozpocząc wątek o niemiłych paniach pracujących w marketach za  tzw.karę. Jako Polacy tylko krytykujemy, jątrzymy. My jako ,,ja” jesteśmy idealni a inni do niczego sie nie nadają.

  39. Tommy Vercetti

    8 marca 2023 00:24

    Jeszcze ten Czarnek,

    Jeszcze ten Czarnek, katolicki psychol jako minister oświaty. Współczuję nauczycielom, jak i dzieciom.

    Jedno jest pewne, z tym typem na czele resortu edukacji i pisowskim funkcjonariuszami u władzy będzie tylko gorzej. A zatem drodzy nauczyciele – jeśli chcecie jakiejkolwiek pozytywnej zmiany, idźcie na wybory i głosujcie za zmianą.

    I tej zmiany Wam, sobie i dzieciom w szkołach życzę.