Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Inne przedszkola są zadbane, a to się sypie. Dlaczego nie jest remontowane?

- Wszystkie placówki oświatowe w Świeciu są z zewnątrz zadbane. Tym bardziej nie mogę zrozumieć, dlaczego gmina nie wyremontuje w końcu budynku przedszkola przy ul. 10 Lutego? - zastanawia się Czytelniczka.

Udostępnij
Okazuje się, że sprawa remontu Przedszkola nr 9 nie jest taka prosta / Fot. Andrzej Bartniak

- Tynk sypiący się ze ścian Przedszkola nr 9 wygląda fatalnie. W porównaniu z innymi przedszkolami czy szkołami podstawowymi w mieście, które mają zadbane elewacje, to obraz nędzy - zwraca uwagę Czytelniczka.

Nie da się ukryć, że stan budynku przy ul. 10 Lutego, w którym mieści się między innymi przedszkole "Pod klonem", pozostawia wiele do życzenia. Przynajmniej na zewnątrz.

Kontrast między tym przedszkolem, a pozostałymi placówkami oświatowymi prowadzonymi przez gminę jest wyraźny.

Jaki jest tego powód?

- Gdy zostałam kierownikiem Ośrodka Oświaty i Wychowania w Świeciu, jedną z pierwszych poważnych rozmów, jakie odbyłam, była ta z dyrektor Przedszkola nr 9 - mówi Iwona Haber.

Dotyczyła ona remontu budynku. Sprawa nie jest jednak taka prosta.

- Gmina nie jest jedynym właścicielem tej nieruchomości zarządzanej zresztą przez ZGM. Wierzę jednak, że jeszcze w tym roku uda się coś zrobić w tej kwestii. Rozmowy trwają - wyjaśnia kierownik Ośrodka Oświaty i Wychowania.

Potwierdza to prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Świeciu.

- Za remonty odpowiada przede wszystkim wspólnota mieszkaniowa zawiązana w tym budynku - tłumaczy prezes Paweł Bednarski. - Niestety, koszmarnie wysokie oprocentowanie kredytów sprawia, że z wieloma remontami trzeba się wstrzymywać, czekając na lepsze czasy.

Prezes wskazuje, że jeszcze kilka lat temu, gdy oprocentowanie wynosiło 2 proc., wspólnoty zaciągały 10-15 kredytów remontowych rocznie.

- W ubiegłym roku zdecydowała się na to tylko jedna wspólnota mieszkaniowa. To mówi chyba wszystko na temat skali problemu - podkreśla Paweł Bednarski.

W ocenie prezesa, budynek przy skrzyżowaniu ulic 10 Lutego i  Mickiewicza wymaga nie tylko odnowienia elewacji, ale też naprawy dachu.

- Jednego i drugiego na pewno na razie nie uda nam się zrobić - przyznaje prezes. - Staramy się znaleźć pieniądze przynajmniej na odnowienie połowy elewacji.

Problemem w budynku jest nie tylko elewacja, ale też dach / Fot. Andrzej Bartniak

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (0)

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Wiadomości

Podczas czwartkowej sesji burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski uhonorował Oliwię Raniszewską, która znalazła się w gronie 50 najlepszych uczniów na świecie oraz Katarzynę Wenerską, siatkarkę,...

Wiadomości

Około 2 mln zł ma kosztować rozbudowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu wraz z wymianą dachu nad starą częścią budynku. Inwestycja ma ruszyć w 2024...

Reklama