W czerwcu do Urzędu Miejskiego w Świeciu wpłynął wniosek, adresowany do rady miejskiej, o ustalenie lokalizacji wielorodzinnej inwestycji mieszkaniowej przy ul. Klasztornej 29.
Spółka z Kruszyna pod Bydgoszczą zamierza przekształcić kamienicę w zupełnie nowy obiekt.
Budynek przy ul. Klasztornej 29 miałby mieć nie jedno piętro, jak dotychczas, ale trzy.
Na działce na jego tyłach powstałoby dodatkowo dwupiętrowe skrzydło mieszkalne i rekreacyjny teren zielony. Wjazd na teren posesji miałby znajdować się od ul. Średniej. Docelowo miałby powstać kompleks z 13-14 mieszkaniami i 2 lokalami usługowymi.
Czy inwestorowi uda się wcielić cały projekt w życie, tak jak sobie zaplanował, czy jednak będzie musiał dokonać w nim korekty?
Wszystko zależy od decyzji Rady Miejskiej w Świeciu.
- Rzecz w tym, że plan zagospodarowania przestrzennego zakłada w tej części miasta maksymalną wysokość zabudowy do dwóch pięter, a inwestor chce zbudować aż trzy piętra - wyjaśnia Wiesław Ratkowski, kierownik wydziału budownictwa i architektury Urzędu Miejskiego w Świeciu.
W trakcie analizy wniosku urząd zamierza skontaktować się w sprawie przebudowy kamienicy przy ul. Klasztornej 29 m.in. z konserwatorem zabytków.
- Problemem może okazać się też brak parkingu dla mieszkańców, bo na działce jest na to za mało miejsca. A biorąc pod uwagę planowaną liczbę mieszkań, będzie to przynajmniej kilkanaście samochodów - wylicza Wiesław Ratkowski.
Inwestor wskazuje, że będą mogli oni korzystać z miejsc postojowych na ul. Średniej oraz w strefie płatnego parkowania na ul. Klasztornej.
Po analizie i opracowaniu, wniosek trafi w sierpniu lub we wrześniu pod obrady Rady Miejskiej w Świeciu. Jeśli radni zgodzą się na zmianę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, dopuszczającą zabudowę 3-piętrową, inwestor będzie miał zielone światło do przeprowadzenia inwestycji.
Mogą też jednak zdecydować, że ma być zachowana dotychczasowa, maksymalnie 2-piętrowa wysokość.
Wtedy spółka z Kruszyna albo będzie musiała skorygować swoje plany, albo zastanowić się, czy w ogóle chce je realizować.
Zobacz poniżej wizualizacje.
Fajny pomysł ja jestem na tak. W końcu coś się dzieje na starym mieście. Przecież na niektórych dachach jest jeszcze eternit! Na klasztornej to co druga kamienica jest do rozebrania a o kamienicy na Grzymisława 5 nie wspomnę. Od dwóch lat tynk leci z ścian na ulicę w CENTRUM MIASTA!! Może warto by było coś z tym zrobić Urzędzie Miasta??
Jeśli się zgodzą to będzie ewenement. Z drugiej strony – dlaczego Rada Miejska ma zdecydować się na wyższą zabudowę o jedną kondygnację niż dotychczas. 150 lat były max dwie kondygnacje i DLACZEGO właśnie teraz ma powstać ten potworek i po 150 latach należy zmieniać koncepcję zabudowy. Oby Rada Miejska nie szła w tym kierunku.
Przerabiało się ważniejsze obiekty, cenniejsze dla historii miast i jakoś dało rade. Np stare pałace na hotele, budynki młynów na hotele czy mieszkania. W Świeciu pałac po właścicieli wód mineralnych też został mocno przerobiony.. a co dopiero taka kamienica na obuczu bez zadnej większej historii. Jak najbardziej remontować, powiększać. Będzie wyremontowane i nowe mieszkania.
Jakieś 25 proc. kamienic w starej części Świecia nadaje się do wyburzenia i postawienia w tym miejscu czegoś ładniejszego. Zwykle nie maja one żadnej wartości historycznej natomiast przestrzeń jak najbardziej można dobrze wykorzystać zgodnie z dzisiejszymi potrzebami
Myślę że w urzędzie miasta pracują kompetentni ludzie którzy mogą zrobić z tym porządek ale z jakiś powodów im to nie przeszkadza chyba że sypiąca się kamienica w centrum miasta to taki new look dzisiejszych czasów. Jeżeli w urzędzie miasta nie potrafią takich spraw załatwić będzie trzeba dzwonić do prezydenta.
Ooo nieroby na 500+ prowadzą dyskusje o milionowej inwestycji ,lecę do mikrofali wstawic popcorn i czytam dalej komentarze.
Jest wiele budynków, ktore nie mogły wprowadzic zadnych zmian w fasadzie budynku, dlaczego to mialby byc wyjatek? Czulabym sie poszkodowana, poniewaz nam nie pozwolono nawet podniesc poddasza, ani zalożyc paneli fotowoltaicznych, ze względu na to, iż budynek jest w strefie zabytkow
Taa i jeszcze parkować na średniej, niech spadają bo my mieszkańcy tam już nie mamy gdzie parkować.Wszyscy tam się pchają bo jest bezpłatny parking
Tylko, że na załączonym zdjęciu panie Redaktorze jest budynek przy ul. Klasztornej 25, a nie 29. Wystarczy powiększyć zdjęcie i zobaczyć numer. Kamienica pod numerem 29, posiada już w tej chwili cztery kondygnacje. Nie chcę być złośliwy, ale żeby taki błąd popełnić, to trzeba być ślepym.
Zamiast się cieszyć i być wdzięczni że ktoś chce zainwestować w tak starą ruinę to robią jak zwykle pod górkę. Konserwator niech odpuści, a urząd zrobi wszystko żeby projekt inwestora doszedł do skutku. Jedna ruina zostanie odbudowana.
Dwa miejsca postojowe dla jednego mieszkania. Na działce na którym stoi budynek. Tak samo z budową bloków.
Super pomysł
Niech inwestor zapłaci za zmianę mpzp i nareszcie będzie porządek na starym mieście. Garaż w hali pod mieszkaniami i po problemie.
Jezu jak te 14 rodzin będzie miało dodatkowe 14 psów to ta część miasta utonie w psich odchodach. Już ledwo idzie się poruszać, a co będzie po tej inwestycji osrane wszystko
Dla niektórych osób, ta kamienica to kawał życia i miłe wspomnienia z dzieciństwa. Trzeba o tym pamiętać, jak się podejmuje dyskusję w przedmiocie !!!!!