Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Jak chronić się przed suszą i podtopieniami? Pomóc ma Lokalne Partnerstwo Wodne

Wszystko wskazuje na to, że z każdym kolejnym rokiem temat racjonalnego gospodarowania wodą będzie nabierać na znaczeniu. To całkiem zrozumiałe zważywszy na straty, jakie wywołują niemal coroczne susze. Koordynowaniem działań w tym zakresie na terenie powiatu świeckiego ma zająć się Lokalne Partnerstwo Wodne.      

Udostępnij
lpw-1

W Starostwie Powiatowym w Świeciu odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli podmiotów zrzeszonych w Lokalnym Partnerstwie Wodnym. Byli to głównie przedstawiciele spółek wodnych z powiatu świeckiego.

Głównym celem funkcjonowania LPW jest poprawa gospodarki wodnej na terenie powiatu świeckiego poprzez:

  • aktywizowanie społeczności lokalnych i umacnianie współpracy pomiędzy wszystkimi podmiotami,
  • diagnoza sytuacji w zakresie zarządzania zasobami wody pod kątem potrzeb rolnictwa i mieszkańców obszarów wiejskich,
  • wypracowanie wspólnych rozwiązań na rzecz poprawy szeroko pojętej gospodarki wodnej w rolnictwie i na obszarach wiejskich oraz współdecydowanie o tym, co dzieje się na danym terenie,
  • opiniowanie i wypracowanie planów inwestycyjnych związanych z wodą pod kątem bezpieczeństwa i potrzeb mieszkańców oraz zabezpieczenia celów produkcyjnych i ochrony środowiska,
  • działania promocyjne i edukacyjne wśród mieszkańców na rzecz racjonalnej gospodarki wodą.

Inicjatorem powołania LPW w powiecie świeckim był Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Reklama
Reklama

- W skład partnerstwa powinny wchodzić zarówno podmioty realizujące i odpowiedzialne za zadania w zakresie gospodarowania wodą, jak i osoby oraz organizacje zainteresowane efektywną gospodarką wodną - tłumaczy Józef Gawrych, członek zarządu powiatu. - Zaczynając od rolników, spółek wodnych i doradców rolniczych, a kończąc na władzach samorządowych wraz ze służbami Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, jednostkami odpowiedzialnymi za kwestie środowiskowe oraz ekspertami działającymi w obszarze hydrologii czy hydrotechniki - wylicza. - Nasze grono stale się poszerza, ale liczymy na nowych członków, bo temat jest bardzo ważny i wymaga współpracy na różnych poziomach.

W założeniu Lokalne Partnerstwa Wodne ma być platformą współpracy w zakresie gospodarki wodnej na obszarach wiejskich. Sprawnie funkcjonujące LPW może identyfikować problemy i podejmować inicjatywy prawne w zakresie niezbędnych zmian zgłaszanych do właściwego ministerstwa.

Tego rodzaju działania mogą być podstawą do wprowadzenia nowych rozwiązań, w szczególności w zakresie funkcjonowania spółek wodnych czy utrzymania urządzeń melioracji.

Reklama
Reklama

Platforma ma być narzędziem, które pozwoli wypracować porozumienie, o które nie zawsze jest łatwo. Wspominała o tym podczas piątkowego spotkania w świeckim starostwie Anna Czajkowska, specjalista do sprawa zarządzania wodą w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

- Znana jest historia wędkarzy ze Świekatowa, którzy swego czasu piętrzyli wodę w strumieniu ograniczając jej odpływ z jeziora - wspominała. - Takie działanie było kompletnie nie po myśli miejscowych rolników, którzy rozebrali zaporę, bo na ich polach było za sucho. To tylko jeden przykład, jak różne mogą być interesy w obrębie tego samego zbiornika.

Do tej pory gminne spółki wodne działały w obrębie gminy. Niespecjalnie interesowały się tym, co działo się u sąsiadów. Czasami mogło prowadzić to do nieporozumień. Lokalne Partnerstwa Wodne pozwoli koordynować wszystkie działania na terenie całego powiatu. Członkostwo ma też przełożyć się na wsparcie w pozyskiwaniu różnego rodzaju dotacji na działalność.

Reklama
Reklama

Zobacz poniżej zdjęcia ze spotkania w starostwie.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Wszechobecny beton i budowa

Wszechobecny beton i budowa domów na terenach zagrożonych najpierw z tym trzeba skończyć 

Partnerstwo wodne ? a 50-100

Partnerstwo wodne ? a 50-100 lat wstecz były spółki wodne ale jest kasa jest szkolenie jest siła a co do gospodarki wodnej i retencji no pinindzy nima i nie bedzie

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim Zmarłego Zdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyStowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej„Inkubator Przedsiębiorczości” Udostępnij

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama