Gmina zamierza udostępnić do zwiedzania część wnętrz świeckiego zamku, którego remont trwa nieprzerwanie od 2020 r.
Do tej pory efekty prac można było podziwiać tylko na zdjęciach publikowanych m.in. w Extra Świecie. Teraz pojawia się możliwość zobaczenia wyjątkowych sklepień gwiaździstych na własne oczy.
Na razie jednak zamek będzie można oglądać wewnątrz tylko przez pewien czas.
- Zamek zostanie udostępniony na początku stycznia przyszłego roku - zapowiada Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia. - Dokładna data nie została jeszcze wyznaczona. Podobnie jak data ponownego zamknięcia. Myślę, że na zapoznanie się z efektami prac będą dwa trzy - tygodnie. Z pewnością jeśli komuś będzie na tym faktycznie zależało, to znajdzie chwilę.
Za nami dwa pierwsze etapy odbudowy świeckiego zamku. Za ich sprawą zmieniły się przede wszystkim wnętrza. Począwszy od piwnic, a skończywszy na kaplicy.
Przemiana jest ogromna. Pojawił się dodatkowy poziom, którego wcześniej nie było. Dużą zmianę w postrzeganiu zamkowych przestrzeni wprowadza też ściana oddzielająca kaplicę od refektarza, czyli dawnej sali jadalnej.
Na zewnątrz uwagę wszystkich przykuje przede wszystkim sporych rozmiarów drewniana konstrukcja będąca zamkowym krużgankiem. To coś, co z pewnością wielu zdziwi.
Podobnie jak to, że do zamku będzie się wchodzić właśnie przez wspomniany krużganek. Jednymi drzwiami dostaniemy się do refektarza, a drugimi do kaplicy. Dotychczasowe wejście będzie wykorzystywane przez osoby pracujące w zamku.
Niestety, na razie zwiedzającym nie będą mogły zostać udostępnione piwnice. Ma to związek z zimującymi tam nietoperzami, które doczekały się nowych, wymurowanych specjalnie dla nich schronień.
Stosunkowo krótki okres, kiedy zamek będzie otwarty dla zwiedzających spowodowany jest porą roku. W zabytkowym obiekcie jest zimno, nie jest jeszcze wyposażony, a musi być wyznaczona osoba, która będzie udostępniała go zainteresowanym. Na zwiedzanie "z prawdziwego zdarzenia" trzeba będzie więc jeszcze trochę poczekać.
Kolejny etap odbudowy, który ma ruszyć w przyszłym roku, zakłada powstanie dwuspadowego dachu, krytego dachówkami, tak jak w średniowieczu. To inwestycja za kilkanaście milionów złotych.
W zamku ma się mieścić m.in. Izba Regionalna Ziemi Świeckiej, czyli namiastka lokalnego muzeum i sale wystawowe. Będzie też miejscem koncertów, spotkań i wydarzeń kulturalnych.
Teraz mieszkańcom csw będzie się żyło duzo lepiej z myślą że mają zamek po remoncie w mieście. Będą niższe rachunki nie będzie dziurawych dróg zniknie bieda i patologia. Zamek się odwdzięczy.
strasznie denerwuje mnie to co robi „władza” w naszym mieście ale akurat ten pomysł trzeba przyznać jak na razie jakoś im wychodzi.
mamy te ruiny zamku więc dobry pomysł żeby je wykorzystać. Jeśli będzie możliwość zwiedzania połączona z jakimś pomysłem na muzeum naszego miasta to może się okazać to strzałem w 10. Oczywiście jeśli będzie możliwość zwiedzania w jakiś „normalnych” godzinach.
w innych miastach takie obiekty fajnie funkcjonują więc wystarczy już tego po prostu nie zepsuć.
Bardzo się cieszę a malkontentom,którzy nic nie robią i tylko krytykują innych radzę wziąść się do roboty… i wtedy Was ocenimy
Brawo panie burmistrz przejdzie pa do historii jako ten, który odbudował zamek.
Bardzo chcę zobaczyć zamek. Póki co dwa razy widziałam go tylko z zewnątrz. Potrzeba dużych nakładów pracy i finansów, żeby teren wokół zamku nie straszył.
I pomyśleć, że wiele lat temu wspiało sie po murach, żeby przez okienko wejść do wieży.
A teraz będzie można zobaczyć wnętrza takie, jakie były wieki temu.
Siedzą, piją,kulki palą:tańce,hulanki,swawolna…..Kiedy będzie toaleta przy cmentarzu,naprawiona ścieżka rowerowa przy ul.Armii Krajowej i kiedy naprawione chodniki od Galerii Marianki do sklepu Janina?