Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Debata o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. Podano propozycje konkretnych rozwiązań [zdjęcia]

W miniony piątek odbyła się druga edycja Okrągłego Stołu Wokół Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Tym razem sposobów na poprawę fatalnej sytuacji szukali dorośli: psycholodzy, nauczyciele, pedagodzy i kuratorzy.

Udostępnij
Jednym z prelegentów była Hanna Jurek, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu / Fot. Andrzej Bartniak

Uczestnikami pierwszego okrągłego stołu w ubiegłym roku była młodzież. W nieskrępowanej atmosferze młodzi ludzi mówili o przyczynach problemów psychicznych rówieśników.

Owocem spotkania była lista wniosków zapisanych na specjalnej tablicy. Stanęła ona na honorowym miejscu podczas drugiej edycji Okrągłego Stół Wokół Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży.

Tym razem do debaty w świetlicy Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu zaproszono dorosłych, m.in. psychologów, psychiatrów, nauczycieli, pedagogów, kuratorów, samorządowców i polityków. Przekrój dość szeroki. Wspólnym mianownikiem była działalność na rzecz dzieci i rodziny.    

Podobnie jak w przypadku wcześniejszej edycji, organizatorami piątkowego wydarzenia byli Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Świeciu. 

Debatę poprzedziło wystąpienie posłanki Iwony Karolewskiej, która mówiła o spotkaniu parlamentarzystów z młodzieżą w senacie. Podkreślała gotowość do zmian i zrozumienie wśród polityków, że kwestia zdrowia psychicznego, to nie tylko obecność psychologów i psychiatrów w poradniach, szpitalach, czy w szkołach. Konieczne jest kompleksowe, przemyślane wsparcie.

Przez moment na ekranie pojawił się też znany poseł Marcin Józefaciuk, znany z dobrego kontaktu z młodzieżą. Wraz z Iwoną Karolewską działa w sejmowej komisji zdrowia.

Hanna Jurek, dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, poinformowała, że konkretne deklaracje i pomysły, jak wdrożyć pomoc dla młodzieży wybrzmiały na konferencji zorganizowanej przez MEN i Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie.

Najważniejsze i kluczowe jest zdrowie naszych dzieci i wsparcie rodzin dzieci w kryzysie psychicznym - podkreślała Hanna Jurek. - Działania w obszarze wspierania zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży muszą być podjęte we współpracy międzyinstytucjonalnej oraz międzysektorowej.

Program gotowy do realizacji w szkołach, dotyczący zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych przedstawiła uczestnikom Magdalena Zdunkiewicz, koordynatorka programu Młode Głowy. To inicjatywa fundacji Unaweza założonej przez Martynę Wojciechowską, dziennikarkę, podróżniczkę i pisarkę.

Koordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci, lekarz psychiatra Dagmara Piekarz-Raca przedstawiła dane statystyczne zebrane z historii leczenia młodych pacjentów w Świeciu. Wzrost liczby chorych dzieci i po próbach samobójczych jest bardzo niepokojący, a szpital dysponuje jedynie 25 miejscami dla dzieci. Tendencja wzrostowa obserwowana jest podobnie jak w całej Polsce.

Alarmujemy, że dzieci potrzebują natychmiast naszej pomocy i zmian systemu – więcej limitów dla przyjmowania pacjentów ambulatoryjnie - mówiła Dagmara Piekarz-Raca.

Specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, lekarz Katarzyna Wojciechowska przedstawiła sytuację młodego człowieka w kryzysie z punktu widzenia lekarza, który taką pomoc świadczy. Mocno wybrzmiały jej słowa, że najważniejsze dla uczniów jest dobre samopoczucie, a nie jego oceny i sukcesy edukacyjne.

Czasami warto pomyśleć co młody człowiek czuje i dać mu też szansę na samodzielne rozwiązywanie problemów i przejście przez trudny okres rozwojowy. Kryzys psychiczny jest następstwem szybkiego tempa życia, technologii cyfrowej, za którą nie nadąża normalny biologiczny rozwój człowieka.

Było to początkiem burzliwej dyskusji i formułowania pomysłów uczestników, co już teraz można zrobić, nie czekając na odgórne zmiany systemowe i rozporządzenia.

Debata była burzliwa, ale komunikaty, które łączyły się z postulatami młodzieży, były jasne. Przedstawiamy je poniżej.

  • Psycholog dostępny dla każdego w szkole bez stygmatyzacji korzystających z jego pomocy.
  • Przeszkolenie nauczycieli w rozpoznawaniu ucznia w kryzysie psychicznym, ale nie zajmowanie się jego terapią lecz przekazywanie terapeutom.
  • Wsparcie psychologiczne nauczycieli, którzy potrzebują pomocy.
  • Wychowawcą klasy powinien być nauczyciel o szczególnej osobowości, a nie z przypadku i powinien być odpowiednio za to wychowawstwo nagradzany.
  • Wielosektorowość w udzielaniu pomocy: lekarz, PPP, PCPR, kuratorzy.
  • Telefony zaufania dla mieszkańców powiatu świeckiego: psycholog, porady prawne dla młodzieży, porady dla rodziców.
  • Dostosowanie warunków szkolnych i procedur do potrzeb dziecka wracającego do szkoły po długiej chorobie lub nieobecności.
  • Profilaktyka zdrowia psychicznego w mediach i na godzinach wychowawczych w szkole.
  • Wsparcie kompetencji rodzicielskich poprzez dotarcie do zainteresowanych przez wszystkie możliwe resorty.
  • Stworzenie miejsca spotkań dla młodzieży – młodzieżowa kawiarenka dla wszystkich.
  • Szkoła do zdobywania wiedzy, ale przede wszystkim dobrostan uczniów.

Zobacz poniżej galerię zdjęć.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Wszystkie złe emocje związane ze zdrowiem psychicznym dzieci mają jedno wspólne źródło. To telefon i dostęp do TikToka. Młodzież jest tam obrażana, manipulowana i okłamywana. Chcecie zdrowych dzieci zabierzcie im telefony i kamery.

A Zygi teraaa lekarzem jeee

Zygi jest Dj

Rodzicom dzieci, radzę sprawdzić kontrowersje związane z fundacją Unaweza i ich badaniem. Specjaliści wykazali szereg nieprawidłowości w zbieraniu informacji, przez co wysnute wnioski są błędne. Proszę o sprawdzenie i informowanie wychowawców aby to mieli na uwadze. Fundacja sama przyznała się do tego, że zebrane przez nich dane mogą być błędne ale nikt nie robi z tym niczego bo Pani Wojciechowska nie może się mylić i. Zdrowie psychiczne jest zdrowe ale róbmy to z głową!

Jeden z postulatów: „wychowawcą klasy nie powinien być nauczyciel z przypadku” – to zakładamy, że tacy są. Co gorsze, akceptujemy to.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Wiosną mieszkańcy Świecia i okolic będą mogli zrobić zakupy w drugim w mieście sklepie Dino. Prace budowlane już trwają. Nowe sklepy stawia zresztą nie...

Wiadomości

Mieszkańcy domów jednorodzinnych przy ul. Tucholskiej w Świeciu są już zmęczeni hałasem i samochodami jeżdżącymi drogą w strefie zamieszkania. "Kierowcy robią sobie tędy skrót...

Wiadomości

Dziś rano policja interweniowała w opuszczonej kamienicy przy ul. Grzymisława w Świeciu. Mundurowych wezwali sąsiedzi zaniepokojeni wrzaskami podczas libacji. Jeden z jej uczestników zmarł.

Wiadomości

W Wiśle w okolicach Świecia i Chełmna natknięto się na kilkaset śniętych ryb.

Wiadomości

Właśnie ruszyła zapowiadana budowa nowej ulicy i dwóch rond. Ulica Działkowców, bo tak ma się nazywać, będzie przebiegała między cmentarzem a ogródkami działkowymi Relaks.

Wiadomości

Wilk szary (Canis lupus) nie zawsze bywa szary. - Frida, bo tak nazwaliśmy utykającą wilczycę, umaszczona jest rudo - informuje Wdecki Park Krajobrazowy w...

Wiadomości

Budowa przedszkola i żłobka w Warlubiu pozostaje wciąż wstrzymana. Nie wiadomo, kiedy ponownie zostanie ogłoszony przetarg na dokończenie inwestycji. Na razie gmina nie może...

Wiadomości

Do zderzenia samochodu osobowego z łosiem doszło na drodze krajowej nr 91 w powiecie świeckim. Kobieta jadąca autem została zabrana do szpitala.

Wiadomości

W budynku będą m.in. dwuosobowe pokoje, winda i gabinet lekarski. Prace budowlane rozpoczęły się w czerwcu ubiegłego roku i mają zakończyć się za cztery...

Wiadomości

Udział w zorganizowanej grupie przestępczej, handel narkotykami, oszustwa, kradzieże z włamaniem – to tylko część przestępstw, za jakie poszukiwane były osoby objęte akcją poszukiwawczą....

Wiadomości

Rozpoczęła się budowa ul. Działkowców w Świeciu, a wraz z nią utrudnienia w ruchu.

Wiadomości

Kabaret Neo-Nówka powraca z nowym programem "Pokolenie DNA", który z pewnością dostarczy widzom solidnej porcji śmiechu. Dla naszych Czytelników mamy niespodziankę!

Reklama

Popularne

Wiadomości

Wiosną mieszkańcy Świecia i okolic będą mogli zrobić zakupy w drugim w mieście sklepie Dino. Prace budowlane już trwają. Nowe sklepy stawia zresztą nie...

Wiadomości

Do zderzenia samochodu osobowego z łosiem doszło na drodze krajowej nr 91 w powiecie świeckim. Kobieta jadąca autem została zabrana do szpitala.

Wiadomości

W budynku będą m.in. dwuosobowe pokoje, winda i gabinet lekarski. Prace budowlane rozpoczęły się w czerwcu ubiegłego roku i mają zakończyć się za cztery...

Wiadomości

Kabaret Neo-Nówka powraca z nowym programem "Pokolenie DNA", który z pewnością dostarczy widzom solidnej porcji śmiechu. Dla naszych Czytelników mamy niespodziankę!

Wiadomości

Nowy Szpital w Świeciu zamierza wybudować zakład opiekuńczo-leczniczy. W nadchodzącym tygodniu powinny rozstrzygnąć się losy ogromnej dotacji dla spółki.

Wideo

Wideo

Dziś ponownie Hala Widowiskowo-Sportowa w Świeciu była areną wyjątkowo emocjonujących zmagań. Tym razem w finale programu "Polubić sport" spotkali się uczniowie klas drugich. Tryumfowała...

Wideo

Dziś swój niezapomniany wieczór mają maturzyści z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu.

Wideo

W sztabie WOŚP w Świeciu wciąż trwa liczenie pieniędzy. Wiadomo, ile policzono do godz. 22.00.