Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Jakie według was powinno być Świecie? Gmina organizuje spotkanie z mieszkańcami

Z czego jesteśmy zadowoleni, a czego brakuje? Jakimi problemami należałoby zająć się w pierwszej kolejności? Jakie atuty ma gmina, które warto dalej rozwijać? To tylko niektóre zagadnienia, w sprawie których mają szansę wypowiedzieć się mieszkańcy gminy Świecie.

Udostępnij
duzy-blankusz-1

Strategia Rozwoju Gminy Świecie nie jest nowym dokumentem. Powstaje co kilka lat na określony okres w oparciu o plany władz miasta i sugestie mieszkańców. Obecna strategia obejmuje lata 2022-2030. 

- Nie chcemy niczego tworzyć ponad głowami mieszkańców - zapewnia Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - Dlatego zależy nam na jak najszerszym ich udziale w przygotowaniach do opracowania strategii. Na papierze można zapisać wszystko, ale jeśli zaplanowane inicjatywy nie będą wychodziły naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności, to takie działania mijają się z celem - zaznacza burmistrz.

Strategia rozwoju gminy jest dokumentem, który wskazuje wizję i kierunki rozwoju w perspektywie długofalowej. Stanowi plan działania dla burmistrza, radnych i urzędników. Wyznacza decyzje dotyczące inwestycji na najbliższe osiem lat i pozwala poszukiwać z wyprzedzeniem źródeł ich finansowania.

 - Jestem zwolennikiem zrównoważonego rozwoju gminy. Najprościej mówiąc, oznacza to, że pownniśmy w miarę możliwości rozwijać w tym samym stopniu różne obszary - wyjaśnia Krzysztof Kułakowski. - Nie powinniśmy więc skupiać się tylko na budowie dróg, bazie edukacyjnej czy strefach inwestycyjnych, chociaż są bardzo ważne, ale zaniedbując jednocześnie tworzenie terenów rekreacyjnych, sportowych czy wspieranie inicjatyw kulturalnych.

Jak dodaje burmistrz, tylko takie postępowanie zagwarantuje, że przeciętna rodzina Kowalskich będzie chciała tu mieszkać, pracować i wiązać z gminą plany swoich dzieci.

- Wszystko to nie może być jednak oderwane od realiów finansowych. I temu ma własnie służyć strategia rozwoju, bo pozwala wypracować, w jakim stopniu możemy liczyć na pieniądze z własnego budżetu, a w jakim na dofinansowanie z programów rządowych czy unijnych - argumentuje Kułakowski.

Mieszkańcy mają okazję do wyrażenia swojego zdania za pośrednictwem internetowej ankiety na stronie Urzędu Miejskiego w Świeciu www.swiecie.eu.

Na tym jednak nie koniec.

- Nic nie zastąpi bezpośredniego spotkania, na którym padną zapewne konkretne sugestie i oczekiwania mieszkańców. Dzięki temu będziemy mogli opracować taką strategię rozwoju gminy, która będzie jeszcze bliżej codziennych, ludzkich spraw - przekonuje burmistrz.

 • Dlatego samorząd organizuje spotkanie z mieszkańcami pod nazwą "Jaka ma być gmina Świecie w 2030 roku?".
 • Zaplanowano je w czwartek 2 czerwca o godz. 17.00 w Spółdzielczym Ośrodku Kultury Stokrotka przy ul. Wyszyńskiego 15 w Świeciu (jeśli dopisze pogoda, zostanie ono przeniesione na teren przy Dużym Blankuszu).

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (26)

 1. Jan z Zadupia

  26 maja 2022 08:46

  Powinien być Eurotunel pod

  Powinien być Eurotunel pod Wisła skomunikowany z PKSem w Chełmnie,  z biletem 3zl w dwie strony 

 2. Fuks

  26 maja 2022 09:13

  W pierwszej kolejności

  W pierwszej kolejności opodatkowanie właścicieli psów, i próba poradzenia sobie z odchodami. W innych krajach w miejscuej zieleni można rozłożyć koc aby odpocząć. W Świeciu odchody psów są wszędzie. Całe miasto osra ne. Każdy kawałek trawy pełen odchodów. Wprowadzi. Wysokie opłaty i sprzątać po pupilach.

  • Prawy i niesprawiedliwy

   26 maja 2022 09:25

   Masz rację.  Ale do tego

   Masz rację.  Ale do tego potrzeba włodarzy z jajami a nie takie popierdułki jak ma CSW.

  • xxx

   26 maja 2022 10:00

   przecież psy są opodatkowane

   przecież psy są opodatkowane

   • Sandra

    26 maja 2022 21:07

    Zacznijmy od tego, że nie ma

    Zacznijmy od tego, że nie ma gmina naqet na woreczki na psie odchody, a jak są dołożone to nie wiem co z nimi się dzieje chyba ludzie biorą na sniadania do pracy.

 3. Olo

  26 maja 2022 09:42

  Konkretna agencja towarzyska

  Konkretna agencja towarzyska powinna powstać

 4. pa Tola z Miasteczka

  26 maja 2022 10:03

  Darmowe wino dla wszystkich

  Darmowe wino dla wszystkich nie pracujących mieszkańców. 

  • Obserwator

   26 maja 2022 10:13

   Nie podszywaj się że jesteś

   Nie podszywaj się że jesteś Misteczka, bol na powno pa Tola z  Miasta

 5. Bartek

  26 maja 2022 11:50

  Pierwsze co bym zmienił to

  Pierwsze co bym zmienił to Pana Burmistrza po aferach najpierw kilkaset tysięcy z kasy miasta , potem firma recyklingowa zniknęła znowy z miejska kasą a Pan Burmistrz w nagrodę przyznał sobie prawie 100% podwyżki i zarabia 20tys miesięcznie czy pracuje 2 razy więcej??a np na bonifikaty użytkowania wieczystego nie było pieniędzy,czas złamać te układy z lat 90 w Świeciu

  • JAREK

   26 maja 2022 13:22

   Bartek brzmisz jak typowy

   Bartek brzmisz jak typowy wyporca PISu, Burmistrz bardzo dobrze zarządza porównaj sobie inne miasta to nasze jest naprawdę na wysokim poziomie!!! A jak gadasz o jakiś aferach koperkowych wyjętych z Twojej chorej wypbrazni to przestań oglądać TVPis Pajacu Amen

  • Anonim

   26 maja 2022 15:14

   Będą wybory to sobie zmienisz

   Będą wybory to sobie zmienisz a tymczasem pozwól ludziom pracować,  nie przeszkadzaj przynajmniej. 

 6. Bartek

  26 maja 2022 12:02

  Nie potrzeba nam kolejnych

  Nie potrzeba nam kolejnych ściezek rowerowych gdzie Pan Burmistrz razem z kierownik OPS czyli jego zapleczem wyborczym będzie dumnie objeżdżał tylko planu jak zatrzymać młodych ludzi bo Świecie sie starzeje w mieście stworzyć plan do większych inwestycji i tanich mieszkań a nie wydawać na socjal za pomocą OPS i nie produktywne projekty z których mało kto korzysta.

  • Proboszcz

   26 maja 2022 13:24

   Pisiorze zamknij mordę

   Pisiorze zamknij mordę grzecznie proszę 

   • Jaro

    26 maja 2022 14:34

    Kulaj babole po stole!Lemingu

    Kulaj babole po stole!Lemingu tuskowy!

  • Do Bartka

   26 maja 2022 23:19

   Nie wiem co bierzesz ale weź

   Nie wiem co bierzesz ale weź pół bo ci szkodzi. Wycieczka ścieżka.i rowerowymi z OPS to z Obywatelskim Porozumieniem Samorządowym czyli stowarzyszeniem, którego też jestem członkiem.  To nie OPS czyli Opieka Społeczna- nie wiesz o czym piszesz jak wielu w tych komentarzach porażka!!! Ha ha ha cóż za wiedza i świadomość….

 7. Krystyna

  26 maja 2022 12:19

  Zgadzam się, miasto tonie w

  Zgadzam się, miasto tonie w psich odchodach. Wstyd. To naprawdę rzuca się w oczy w naszym mieście. 

 8. Świeciak 22

  26 maja 2022 13:25

  stawiałbym na kolej lub metro

  stawiałbym na kolej lub metro

  duzo ludzi dojezdzałoby do pracy

  • METRO

   26 maja 2022 20:09

   Tak dla Metra!!!!!!!!! Tylko

   Tak dla Metra!!!!!!!!! Tylko jedna linia od Mondi do Szpitala!

 9. Cygan

  26 maja 2022 13:25

  Mniej patroli policji aby

  Mniej patroli policji aby można robić Tokyo Drifting 😀

  • No ej...

   26 maja 2022 17:29

   Przecież można driftować, bez

   Przecież można driftować, bez karnie policja nie widzi, są na kawce w znanej Arce modlą się żeby Ci tylko koło nie odpadło albo nie daj Boże zgubisz styropian z karoserii 

 10. Fonsi

  26 maja 2022 15:46

  Bakutil we Wiagu powinni

  Bakutil we Wiagu powinni otworzyć znowu

 11. Pa Nova

  26 maja 2022 18:11

  Mniej inwestycji na

  Mniej inwestycji na patologicznych Mariankach,są również inne miejsca w csw, ponadto komunikacja miejska również do bani,tu również są inne miejsca niż tylko Marianki 

 12. P.Stenke

  26 maja 2022 20:04

  Coraz bardziej będzie

  Coraz bardziej będzie brakować wsparcia ludzi w podeszłym wieku i niepełnosprawnych. Jeden dom z mieszkaniami wspomaganymi nie załatwia problemu. W Świeciu mieszkańców powyżej 65 roku życia jest 37% to więcej niż osób aktywnych zawodowo. Szkoda że starsi mieszkańcy naszego miasta od rana do wieczora tułają się od lekarza,apteki,sklepów z zakupami do spaceru do parku . Wszystko co jest potrzebne do życia powinno być w jednym miejscu.

 13. Telefele

  26 maja 2022 20:06

  Po co te slogany. Jak

  Po co te slogany. Jak mieszkańcy proszą się latami o drogę to ich posłuchajcie i zróbcie. 

 14. Jerry

  27 maja 2022 12:11

  A może władze powinny jeszcze

  A może władze powinny jeszcze raz „przyjrzeć się” wszystkim odrzuconym pomysłom w ramach „Budżetu obywatelskiego” 😉 

 15. Świeciak

  27 maja 2022 13:36

  Zajmijcie się Cyganami,

  Zajmijcie się Cyganami, beztrosko robią co chcą. Wszyscy powinni być równi wobec prawa.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja sprawdza okoliczności nocnego pożaru volkswagena przy ulicy Żwirki i Wigury w Świeciu. Wiele wskazuje na to, że mogło to być podpalenie.

Wiadomości

Jeśli uchwała zostanie przyjęta, to w żadnym sklepie w gminie Świecie nie będzie można kupić alkoholu po godz. 22.00. O ograniczenie wnioskowali mieszkańcy.

Wiadomości

Tuż przed godz. 13.00 na drodze nr 240 koło Świecia doszło do zderzenia samochodu osobowego z dźwigiem. Dwie poszkodowane osoby zostały zabrane do szpitala.

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Reklama