- Z ponad dwudziestu kategorii zagrożeń zgłaszanych przez mieszkańców, przekraczanie prędkości przez kierowców króluje w tym niechlubnym rankingu. Ta sytuacja nie zmienia się od kilku lat – zwraca uwagę kom. Joanna Tarkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świeciu.
Mieszkańcy mogą zgłaszać zagrożenia za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
- Jak wskazują analizy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, to właśnie nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn powstawania zdarzeń, w tym wypadków ze skutkiem śmiertelnym – zaznacza Joanna Tarkowska.
W pierwszej połowie 2023 r. za pośrednictwem mapy zagrożeń wpłynęło do komendy powiatowej w Świeciu ponad 340 zgłoszeń dotyczących przekraczania prędkości.
Każde tego typu zagrożenie naniesione na mapę jest przez świeckich policjantów weryfikowane i sprawdzane.
Oprócz zgłoszeń od obywateli, policjanci każdej doby kontrolują również prędkość pojazdów na terenie powiatu świeckiego.
W przypadku przekroczenia prędkości, ponad 65 proc. zgłoszeń zostało potwierdzonych przez mundurowych.
Odcinki dróg krajowych, gdzie zaznaczono zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, monitorowane są również przez policjantów ze świeckiej grupy Speed.
- Oprócz weryfikacji zgłoszeń, mundurowi stanowczo reagują na wszelkie zachowania kierowców godzące w bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego – podkreśla Joanna Tarkowska.
Policjanci zachęcają do korzystania z aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Dzięki niej można podzielić się z policją swoimi spostrzeżeniami na temat zagrożeń występujących w danym otoczeniu.
- Chcemy być wszędzie tam, gdzie jesteśmy najbardziej potrzebni naszym mieszkańcom, a niewątpliwie ta aplikacja właśnie w tym pomaga – mówi oficer prasowy świeckiej komendy.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest w serwisie www.policja.pl oraz w aplikacji mobilnej GeoportalMobile.
Jak zaznacza policja, strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.
Brak znaku D-6 na alei Jana Pawła II jadąc od strony Krausego zgłaszałem dwukrotnie już dwa miesiące temu. Policja potwierdziła i przekazała właściwemu organowi. Mimo to nadal brak znaku, bez którego formalnie przejścia dla pieszych tam nie ma. Jeśli dojdzie do potrącenia pieszego to kierowca ma szansę na uniewinnienie. Co ciekawe tzw zebra nie jest konieczna ale znak D-6 musi stać przed każdym przejściem. Może redakcja zareaguje? Pomóżcie.