Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Jedna osoba w kwarantannie na hali i druga w internacie ZSP. A to dopiero początek

Do 569 osób wzrosła liczba osób w powiecie świeckim przebywających w kwarantannie domowej. Dwie osoby od środy odbywają ją poza domem.

Udostępnij
kwarantanna-hala-1

REKLAMA

W ciągu dwóch dni liczba osób objętych kwarantanną domową wzrosła o ponad 160. W Nowym szpitalu hospitalizowanych jest ponad 30 pacjentów. To osoby, które mają gorączkę, kaszel, katar i ból gardła, a więc objawy charakterystyczne zarówno dla przeziębienia czy „zwykłej” grypy, jak i dla koronawirusa. U żadnej z nich nie wystąpiły jednak trudności z oddychaniem czy ostre zapalenie płuc, co mogłoby wskazywać na koronawirusa.

Reklama
Reklama

Według najnowszych danych z południa 25 marca, w województwie kujawsko-pomorskim zakażone są już 24 osoby.

Internat ZSP wyznaczono na miejsce zbiorowej kwarantanny / Fot. Andrzej Bartniak

- W naszym powiecie nie odnotowaliśmy dotąd żadnego przypadku zakażenia koronawirusem – zapewnia Zbigniew Semrau, kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świeciu.

Reklama
Reklama

Po raz pierwszy dwie osoby trzeba było umieścić w kwarantannie poza domem. W środę o 3.00 w nocy w internacie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu ulokowano mężczyznę, który wrócił z Niemiec. Warunki nie pozwalały na to, żeby odbył kwarantannę w odizolowanej części domu, nie narażając członków rodziny, w tym starszej matki, będącej w grupie ryzyka.
REKLAMA

Internat ZSP powiat wyznaczył na miejsce zbiorowej kwarantanny. Budynek stoi pusty, bo nie odbywają się teraz lekcje.

Kto może tam trafić? Na przykład osoby, które nie mogą z różnych przyczyn odbyć kwarantanny w domu, albo podróżujące autobusem na trasie międzymiastowej. W przypadku stwierdzenia u któregoś z pasażerów niepokojących objawów mogących sugerować, że mamy do czynienia z zarażeniem koronawirusem, wszyscy współpasażerowie trafią na obserwację do internatu. Może on przyjąć 48 osób.
REKLAMA

Reklama
Reklama


Na potrzeby osób odbywających kwarantannę na hali zabezpieczono 6 szatni i 2 łazienki / Fot. Andrzej Bartniak

Miejsca na kwarantannę wytypowano prawie we wszystkich gminach powiatu świeckiego. W większości gmin, poza Świeciem, są to z reguły świetlice wiejskie.

- Większość z nich składa się z jednego dużego pomieszczenia, zaplecza kuchennego i toalety. Jak tu pomieścić kogoś, kto jest w kwarantannie od tygodnia z kimś, kto dopiero tu trafił? – zastanawiają się wójtowie, z którymi rozmawiał portal Extra Świecie. - Mamy wybudować przepierzenia, żeby się ze sobą nie kontaktowali? Chyba będzie trzeba, bo inaczej się od siebie nawzajem pozarażają, jeśli się okaże, że jednak ktoś ma koronawirusa.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Wiele wskazuje na to, że innego wyjścia nie będzie, bo Zbigniew Semrau nie ukrywa, że 48 miejsc w internacie ZSP to za parę tygodni może być za mało.

- Tym bardziej, że mogą do nas trafiać na kwarantannę również mieszkańcy innych powiatów, jeśli u nich nie będzie miejsca – zwraca uwagę kierownik.

W środę o 4 w nocy kwarantanną w Hali Widowiskowo-Sportowej w Świeciu został objęty inny mężczyzna. On z kolei wrócił z Kanady. Również nie chciał narażać rodziny i wolał poddać się jej poza domem.

Reklama
Reklama

- Na tego typu przypadki przeznaczyliśmy 6 szatni na piętrze hali – wyjaśnia Marcin Kulewski, odpowiedzialny za zarządzanie kryzysowe w gminie Świecie. – Wyposażyliśmy szatnie w materace, stoliki, krzesła i naczynia. Posiłki dostarcza straż miejska.
REKLAMA


Mężczyzna spędzi najbliższe dwa tygodnie w niezbyt dużej salce. Będzie mógł wyjść jedynie na krótki spacer po korytarzu, a i to nie po całym, bo został on oddzielony od reszty hali. Do dyspozycji ma toaletę i łazienkę z natryskami. Ma dostęp do internetu, więc ma kontakt ze światem.

Niewykluczone, że jeszcze w tym tygodniu do internatu ZSP w Świeciu trafi kolejna osoba na odbycie kwarantanny.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
28 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Czy te osoby przebywające w

Czy te osoby przebywające w szpitalu były poddane testowi na korona wirusa?

Przyjechał z Kanady??

Przyjechał z Kanady?? Powinien kwarantannę tam odbywać a nie choróbsko przywożą!!!!!! 

Zbigniew Semrsu swoimi

Zbigniew Semrsu swoimi wypowiedziami wpędził mnie w głęboki niepokój i lekką depresję. Jakiś prorok, czy co…?

Ten Pan napewno wyjeżdżał z

Ten Pan napewno wyjeżdżał z Polski zdrowy i ma prawo wrócić do swojego kraju i domu, to nie jest wina tych co wracają z zagranicy, to nie oni wychodowali to choróbsko, a co z tymi co łamią kwarantannę? Lepiej się czują narażając innych? Wszyscy musimy to przetrwać, każdy się boi, pilnujmy się wzajemnie a tych zakażeń będzie mniej, zróbmy coś dla innych może ktoś potrzebuje naszej pomocy…jest naprawdę wiele do zrobienia a nie wiecznie obwinianie tych co wracają…wystarczy iść na zakupy do marketu nigdy nie wiadomo kogo spotkasz…

Zastanawia mnie jedno skoro

Zastanawia mnie jedno skoro mamy światowa epidemie. To czemu szpitale zmniejszają personel pielęgniarek. Pozbawiają je możliwość zarobków. Niem czegoś takiego jak szkolenia wrazie gdy będę potrzebne jak pomagać osoba zarazonym. Czy szkoleń z pracy na oddziałach zakaźnych. Przecież większość z nich nigdy nie pracował na oddziałach zakaźnych a zapewne opieka na chorymi sie różni od pacjentów nie zarażonych. 

O 3 w nocy w środę do

O 3 w nocy w środę do internatu? A to nie przypadkiem ten sam mężczyzna, który trafił najpierw do remizy w Przechowie,bo nasze władze nie były od razu przygotowane na kwarantannę takiej osoby? Historia osoby się zgadza, więc można domniemać że to właśnie ten mężczyzna. Po co więc zmieniać miejsce kwarantanny takiej osoby i narażać innych zdrowie?

Fakt że ten wirus to problem

Fakt że ten wirus to problem ogólnoświatowy ale tak na zdrowy rozum to wracający z tych najbardziej zakażonych krajów rodacy przywożą go na własne podwórka. Trzeba to przetrwać ale gdyby nasi rodacy zachowali się odpowiedzialnie to zostali by tam gdzie byli za granicą dotychczas a ryzyko zakarzeń było by mniejsze. W akcji  lot do domu prawdopodobnie nie raz z naszymi rodakami wrócił niewidzialny pasażer na gapę!

Dno nie ludzie po co wracaja

Dno nie ludzie po co wracaja i robia nam syf powinno sie ich wygonic z krjau fuj brzydze się ich

I to jest cała prawda o

I to jest cała prawda o przeprowadzaniu testów w naszym kraju!!! Masakra

Przed powrotem powinni mieć

Przed powrotem powinni mieć zrobione testy. Jest ok wraca, nie, zostaje tam gdzie jest. I oczywiście kwarantanna mimo wszystko. Proste? 

Okazuje się, że teraz

Okazuje się, że teraz nieopierzone gówniarstwo będzie chciało decydować o tym , komu wolno wrócić z zagranicy do domu, a komu nie. Ogarnijcie się smarki.

Polecam wszystkim zrobić test

Polecam wszystkim zrobić test oraz sprawdzić mapę zakażeń na https://CovidHelp.pl

ZAMKNIJCIE SIĘ DEBILE Z

ZAMKNIJCIE SIĘ DEBILE Z WASZYMI PRYMITYWNYMI KOMENTARZAMI

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Wiadomości

W środę po południu strażnicy miejscy ze Świecia dostali nietypowe wezwanie. Chodziło o wyciągnięcie z Wisły… orła. Ptak nie mógł wydostać się na brzeg...

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama