Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Już od 1 stycznia mamy trzecie miasto w powiecie świeckim. Liczy 2700 mieszkańców

1 stycznia 2022 r. rozpocznie się nowy rozdział w historii Pruszcza. Miejscowość stanie się miastem. Co to oznacza dla mieszkańców? - Myślę, że z każdym kolejnym rokiem korzyści będzie coraz więcej - przekonuje Dariusz Wądołowski, jeszcze wójt, a od Nowego Roku pierwszy burmistrz Pruszcza.

Udostępnij
pruszcz

REKLAMA

W miniony czwartek Dariusz Wądołowski, wójt Pruszcza, odebrał w Kancelarii Premiera oficjalny akt nadania statusu miasta Pruszczowi. Tego dnia podobny dokument premier Mateusz Morawiecki wręczył jeszcze dziewięciu wójtom innych miejscowości w kraju. Od 1 stycznia 2022 roku wszyscy oni będą burmistrzami.  

Tym samym od 1 stycznia Pruszcz, po Świeciu i Nowem, stanie się trzecim miastem w powiecie świeckim.

Nie jest tajemnicą, że zmiana statusu Pruszcza, to w przeważającej mierze zasługa obecnego wójta oraz grupy radnych, którzy go w tym wspierali. Postawa mieszkańców była dość obojętna.
REKLAMA

Najlepszym tego dowodem były konsultacje w tej sprawie. Wprawdzie przeciwników zmiany było niewielu, ale entuzjastów też nie było widać. Udział mieszkańców w badaniu nastrojów był symboliczny. Mimo to, doprowadzono procedurę do końca. Jednak decydujące słowo należało najpierw do wojewody, a później do premiera. Wniosek zyskał akceptację.

Co to oznacza dla mieszkańców?

- Jeśli ktoś spodziewa się, że z dnia na dzień nastąpią jakieś spektakularne zmiany, to się zawiedzie - podkreśla Dariusz Wądołowski. - Jesteśmy na samym początku pewnego procesu, którego owoce poznamy za kilka, kilkanaście lat. Chcę jednak podkreślić, że wiele zmian, które dokonają się w niedalekiej przyszłości, nie miałoby szans na realizację, gdyby nie fakt, że Pruszcz będzie miastem.
REKLAMA

O co konkretnie chodzi? Jak argumentuje Wądołowski, Pruszcz zyska dostęp do pieniędzy zarezerwowanych dla miast. Dotyczy to zarówno środków pochodzących z Unii Europejskiej, jak i oferowanych w różnego rodzaju konkursach przez rząd. Po drugie, zostanie znacznie ułatwiony obrót ziemią.

- Skrócą się procedury związane z odrolnieniem gruntów - tłumaczy wójt. - Łatwiej będzie podzielić działki, co z kolei pozytywnie wpłynie na rozwój budownictwa mieszkaniowego, który w konsekwencji przyniesie wzrost liczby mieszkańców. Ta jest ważna, bo wpływa na wysokość podatków wpłacanych do gminnej kasy.

Po oddaniu do użytku drogi ekspresowej S5 dojazd do Bydgoszczy będzie zajmował kilkanaście minut. To znacznie mniej niż potrzeba na przebicie się z jednego na drugi kraniec Bydgoszczy. Jest niemal pewne, że szybko znajdą się chętni do osiedlenia się w Pruszczu, gdzie ziemia jest jeszcze względnie tania.
REKLAMA

W celu ułatwienia komunikacji z Bydgoszczą wójt podjął już rozmowy z PKP, mające doprowadzić do tego, że w Pruszczu będą zatrzymywały się także pociągi pospieszne.

- Gdybyśmy nadal byli wsią, takie pertraktacje skazane byłyby na porażkę - zaznacza wójt. - W przypadku miasta jest już inaczej. Nie mówię, że stanie się to w przyszłym roku, ale będziemy się usilnie o to starać.

Dowodem na to, że Pruszcz poważnie traktuje połączenie kolejowe jest jedna z ostatnich inwestycji. Z końcem roku budynek dworca kolejowego w Pruszczu zyskał nowy wygląd. Odremontowano zarówno poczekalnię, jak i jego elewację.
REKLAMA

Co najważniejsze, pojawiły się toalety. Korzystanie z nich kosztuje 1 zł. Od dłuższego czasu obiekt jest monitorowany, co ułatwia utrzymanie porządku i w razie konieczności wyłapanie aktów wandalizmu. W poczekalni umieszczony jest alkomat, z którego można swobodnie korzystać.

- Obiecałem mieszkańcom, że budynek dworca kolejowego nie będzie straszył i myślę, że teraz nie musimy się już go wstydzić. Wykorzystaliśmy też możliwość uruchomienia publicznych toalet, co ułatwi życie osobom podróżującym. Tak jak i ciepła poczekalnia - mówi wójt Dariusz Wądołowski.

Wyremontowany dworzec w Pruszczu

Obecnie Pruszcz liczy 2,7 tys. mieszkańców. Największym pracodawcą jest prężnie działająca Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska, która ma sieć sklepów, piekarnię i masarnię.

Lista liczących się firm jest jednak znacznie dłuższa, tyle że większość z nich zlokalizowana jest w pobliskich miejscowościach. W sumie w całej gminie, w samym Pruszczu i na terenach wiejskich, zarejestrowanych jest około 700 podmiotów gospodarczych.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Wioska nie zasługuje żeby być

Wioska nie zasługuje żeby być miastem

Trochę większy niż PGR w

Trochę większy niż PGR w budyniu

Podwyżki,podwyżki mejza,

Podwyżki,podwyżki mejza, kukiz pis!!!!

Tera my są pany miastowe!

Tera my są pany miastowe!

Nowe nie powinno być miastem.

Nowe nie powinno być miastem.

A Bagniewko kiedy będzie

A Bagniewko kiedy będzie maistem z metrem?

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Co jest grane?

Opisy filmów aktualnie granych w kinie Wrzos w Świeciu dostępne są w zakładce Teraz gramy, pozostałych w Zapowiedziach 25.04-piątek16:00 Gwiezdne Wojny: Zemsta Sithów- Epizod III/napisy,140`,USA,sci-fi18:30 Amator/napisy,123`,USA,thrillery/akcja20:40...

Wiadomości

Po kilku latach przerwy mają zostać przywrócone pasażerskie połączenia kolejowe na linii Laskowice-Wierzchucin. Ta informacja z pewnością ucieszy szczególnie mieszkańców gmin Drzycim, Lniano i...

Wiadomości

Podczas niedzielnej mszy w kościele w Lnianie doszło do dramatycznych wydarzeń.

Wiadomości

Po ciężkiej chorobie zmarł druh Sławomir Belt z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jeżewie.

Wiadomości

Dziś na dobre z I Liceum Ogólnokształcącym w Świeciu pożegnali się czwartoklasiści. Aż 44 absolwentów odebrało świadectwa z wyróżnieniem.

Biznes

Powszechne zainteresowanie wywołuje nowy budynek, który stanął w centrum Pruszcza.

Wiadomości

Urząd Marszałkowski zapowiada rekordowe wydatki na modernizację dróg. Plany obejmują dwa miejsca w powiecie świeckim. Obydwa znajdują się na drodze wojewódzkiej nr 240.

Wiadomości

W środę rano doszło do wypadku w gospodarstwie rolnym w powiecie świeckim.

Biznes

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu radni podejmą decyzję m.in. w sprawie petycji dotyczącej ograniczenia liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.

Wiadomości

Niedaleko Świecia zderzyły się trzy samochody osobowe. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Wiadomości

Pojawił się pomysł połączenia ulic Sądowej i Solidarności w Świeciu. Aby to było możliwe trzeba jednak zburzyć oddzielający je szpitalny mur.

Wiadomości

Dziś przyjęto nowe stawki za odbiór odpadów komunalnych w gminie Świecie. Wzrost opłat jest spory, bo wynosi aż 28 proc. Nie wszystkim radnym to...

Reklama

Popularne

Wiadomości

Podczas niedzielnej mszy w kościele w Lnianie doszło do dramatycznych wydarzeń.

Wiadomości

Niedaleko Świecia zderzyły się trzy samochody osobowe. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu zabezpieczyli pistolet maszynowy i magazynki z amunicją. Przez lata były ukryte na nieużytkowanym poddaszu.

Wiadomości

Na Dużym Rynku od soboty do niedzieli trwa Piknik Smaków, czyli zlot food trucków.

Wiadomości

Jadąca fordem kobieta ponad dwukrotne przekroczyła dozwoloną prędkość. Nie uszło jej to jednak płazem, bo trafiła na patrol drogówki.

Wideo

Wideo

W ramach "Tygodnia zdrowia" uczniowie ZSOiP w Świeciu wzięli dziś udział w ciekawym szkoleniu prowadzonym przez wojskowych ratowników medycznych z 8. Batalionu Walki Radioelektronicznej...

Wideo

Święcenie pokarmów jest jednym z najmocniej zakorzenionych w naszej kulturze zwyczajów wielkanocnych. W większości kościołów odbywa się ono głównie przed południem. Wielu wybiera się...

Wideo

W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu rozpoczął się "Tydzień zdrowia i aktywności fizycznej". Dziś promowano przede wszystkim zdrowe odżywianie i profilaktykę zdrowotną.