Formalnie Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu funkcjonuje od 1946 r. Organizacją jej pracy zajął się pedagog i bibliotekarz Edmund Meller.
Co ciekawe, jednocześnie w Świeciu powstały jednocześnie placówki powiatowe i miejskie. W 1954 r. połączono obydwie jednostki, a w 1975 r. przekształcono w Rejonową Bibliotekę Publiczną. Od 1991 r. książnica funkcjonuje jako Miejska Biblioteka Publiczna, najpierw w strukturach OKSiR-u, a od 2004 r. jako jednostka samodzielna.
Osobną historią były miejsca, w których można było wypożyczać książki. Siedziby biblioteki znajdowały się m.in. przy ulicy 10 Lutego, przy Dużym Rynku i ul. Mickiewicza. Wielu mieszkańców pamięta zapewne bibliotekę zajmującą kameralny parter budynku przy ul. Wojska Polskiego. Miała ona jednak jeden podsatwowy mankament - ciasnotę.
REKLAMA
Nowa siedziba biblioteki przy ul. Sienkiewicza powstała w miejscu parkingu dla tirów
Od października 2015 r. bibliotekarze mogą poszczycić się nowoczesną siedzibą przy ul. Sienkiewicza. Nowy, piętrowy budynek ma 1000 m kw. powierzchni. Charakterystyczne dla wnętrza są otwarte przestrzenie. Do dyspozycji czytelników jest również sześć filii i pięć punktów bibliotecznych.
Nowe możliwości pozwoliły bibliotekarzom na organizowanie rozmaitych wydarzeń, od spotkań literackich, poprzez warsztaty rękodzielnictwa i kulinarne, po jogę czy zumbę.
- Możemy sobie pozwolić na wiele – przyznaje Beata Szymańska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu. - Jest kącik zabaw dla dzieci z grami planszowymi, kolorowankami zabawkami i książeczkami. Mamy stanowiska komputerowe, tablety, kanapy i fotele, kącik dla miłośników prasy czy strefę relaksu – wymienia.
Fenomenem są leżaki w zaaranżowanej letniej czytelni, otoczonej zielenią.
REKLAMA
Charaktersytyczną cechą są duże, otwarte przestrzenie
Letnia czytelnia
- W ogóle zieleń to temat ważny dla nas, czego przykładem jest utworzenie w bibliotece punktu wymiany roślin, czy stworzenie łąki kwietnej. Wielość i różnorodność roślin wokół terenu biblioteki też pokazuje, jak zależy nam na środowisku i stworzeniu miejsca przyjaznego dla wszystkich – wyjaśnia Beata Szymańska.
Więcej przestrzeni pozwala na poszerzanie oferty dostępnych woluminów. Na koniec 2020 r. biblioteka dysponowała ponad 54 tys. książek, 1,5 tys. e-booków, 17 tytułami czasopism oraz dostępem do bazy Legimi, Ibuk Libry i cyfrowymi książkami mówionymi dla niewidomych i słabowidzących.
Ciekawie wygląda też statystyka odwiedzin. Jeszcze w starej siedzibie rocznie odwiedzało ją prawie 37 tys. osób. Po przeprowadzce liczba ta wzrosła do 56 tys.
Urodzinowe obchody są wypełnione szeregiem atrakcji i niespodzianek.
REKLAMA
Od 20 do 25 września chętni będą mogli zmierzyć się z quizem wiedzy o bibliotece. Również w tych dniach odbywać się będzie wystawa prac Urszuli Kulczyk.
21 września ulicami Świecia przejdzie Baśniolada - barwny korowód przedszkolaków przebranych za postaci z bajek. Maluchy również sprawdzą swoją wiedzę na temat ulubionych bohaterów.
Na 22 września zaplanowano spotkanie z Jadwigą Meller, szwagierką pierwszego dyrektora i żoną jego następcy, która opowie o początkach działalności biblioteki.
23 września odbędą się warsztaty tworzenia karmników dla ptaków. Dzień później na czytelników czekać będzie wyśmienity tort oraz spotkanie z Mariolą Pryzwan, autorką biografii m.in. Anny German, Haliny Poświatowskiej czy Anny Jantar. 25 września zarezerwowany jest na grę miejską "Łąka książek".
O poszczególnych wydarzeniach w ramach jubileuszu będziemy szczegółowo informować w Extra Świecie.
Piękny jubileusz 🙂 🙂
Piękny jubileusz 🙂 🙂 Gratulacje 🙂 🙂