Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Kobieta: „Pożar na ulicy Mickiewicza!" Co zastali tam strażacy? „Ręce opadają” – mówią zrezygnowani

- Niektórym wydaje się, że widzą ogień. Zanim zorientują się lepiej czy ich pierwsze wrażenie jest prawdziwe, od razu dzwonią po straż pożarną. Ich można jeszcze od biedy zrozumieć. Chcieli dobrze, ale ich poniosło. Ale jak zrozumieć kogoś, kto celowo wprowadza nas w błąd, zgłaszając fałszywy pożar domu czy wypadek? – dziwi się nasz rozmówca, strażak OSP ze Świecia.

Udostępnij
kp-psp-dyspozytor

REKLAMA

Wtorek 18 grudnia 2018 r., godz. 21.30. Komenda straży pożarnej w Świeciu dostaje informację z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o pożarze. Ktoś dzwonił na numer alarmowy 112 i zgłosił pożar na piętrze kamienicy przy ul. Wojska Polskiego w Przechowie. Na miejsce ruszają trzy wozy z komendy powiatowej i dwa OSP oraz policja. Po przyjeździe pod wskazany adres okazuje się, że… żadnego pożaru nie ma.

- Kilkakrotnie dostawaliśmy z tamtego rejonu fałszywe zgłoszenia. W końcu jednak policja ustaliła „żartownisia” – wspomina aspirant Marcin Klemański z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu.
REKLAMA

Fałszywe alarmy to niemal chleb powszedni strażaków. Nauczyli się już rozpoznawać czy dzwoniący mówi prawdę.

- Jeśli zgłoszenie pochodzi od młodego człowieka i słychać, że z trudem powstrzymuje śmiech, albo z miejsce, z którego dzwoni dobiegają jakieś chichoty jego koleżanek i kolegów, jest niemal pewne, ze to głupi żart – mówi Marcin Klemański.
REKLAMA

To samo dotyczy dorosłych, których bełkoczący język zdradza, że są pod wpływem alkoholu. Dyżurny w każdej takiej sytuacji stara się uzyskać, jak najwięcej szczegółów, żeby zweryfikować prawdomówność dzwoniącego. W tym momencie wielu z nich się rozłącza.

- Ale jak potraktować zgłoszenie od kobiety, sądząc po głosie, w średnim wieku, która poważnym tonem informuje o pożarze i prosi o szybką interwencję? Taką sytuację mieliśmy w ostatnią sobotę – opowiada Klemański.
REKLAMA

Sytuacja była tym bardziej nagląca, że 1 sierpnia około godz. 21.00 kobieta podobno zauważyła ogień na strychu jednej z kamienic na rogu ul. Mickiewicza i 10 Lutego. Nalegała, aby strażacy przyjechali jak najszybciej, bo ogień błyskawicznie się rozprzestrzenia.

Natychmiast skierowano trzy jednostki.

- Kiedy przyjechały na miejsce okazało się, że żadnego pożaru nie ma. Dzwoniłem na numer telefonu, z którego dzwoniła kobieta, ale nikt nie odbierał. Poinformowaliśmy policję, która przeprowadzi postępowanie w tej sprawie – wyjaśnia Marcin Klemański. – Nie rozumiem czegoś takiego. Przecież w tym czasie mogliśmy być potrzebni przy prawdziwym pożarze lub wypadku.
REKLAMA

Tym bardziej, że w sobotę strażacy nie narzekali na brak pracy. Pożar budynku gospodarczego w Milewie koło Nowego, płonący samochód na autostradzie A1 i chwilę później wypadek w tym samym miejscu, pożar prasy do słomy w Korytowie koło Bukowca – to tylko niektóre ze zdarzeń. O wszystkich pisaliśmy na Extra Świecie.

Niestety, kara za fałszywy alarm i celowe wprowadzenie w błąd straży pożarnej nie jest zbyt wysoka. Sprawcy grozi areszt lub 1,5 tys. zł grzywny. Dodatkowo sąd może orzec 1 tys. zł nawiązki np. na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (11)

 1. X

  3 sierpnia 2020 10:47

  Tak jak wspomniał autor

  Tak jak wspomniał autor artykułu, kary za fałszywe zgłoszenia są niestety zbyt niskie. Swoją drogą co taki idiota musi mieć w głowie aby to robić 

 2. @#!

  3 sierpnia 2020 11:12

  Moja sąsiadka nic nie robi

  Moja sąsiadka nic nie robi tylko leży w oknie z sąsiadem nic nie robią wszystko ich interesuje, jak coś się dzieje to na całą kamienice się wydzierają, za robotę niech się wezmą a nie z opieki pieniądze wyciągać. Ludziom od nic nie robienia w d.. ach się poprzewracało 

  • Anonim

   3 sierpnia 2020 13:19

   Jak nic? Porządku pilnują i

   Jak nic? Porządku pilnują i konfidentów krótko trzymają

  • Anonim

   3 sierpnia 2020 13:25

   Chwalisz się czy żalisz czy

   Chwalisz się czy żalisz czy konfidencisz?

   • @#!

    3 sierpnia 2020 17:15

    Chwalić to ja się mogę ciężką

    Chwalić to ja się mogę ciężką i uczciwą pracą, bo niektórym aż ręce od niej wygina 

  • Arko

   3 sierpnia 2020 13:30

   A co mają przy murze siedzieć

   A co mają przy murze siedzieć bo ty chcesz?

 3. Rqmbo

  3 sierpnia 2020 12:38

  Jazda z nią do pierdla na

  Jazda z nią do pierdla na 10lat 

 4. OldestWoman

  3 sierpnia 2020 12:48

  Wcześniej takie młoty musiały

  Wcześniej takie młoty musiały się zainteresować co do gara włożyć. Dzisiaj mają kasę bez pracy i zaczyna im się nudzić. Obecnie nie mówi się, że kto nie pracuje, ten nie je, to zapewne niepoprawne politycznie. Widać wyraźnie, że polskiemu społeczeństwu gwałtownie obniża się IQ.

 5. премьер-министр

  3 sierpnia 2020 13:16

  привет полякам

  привет полякам

  • Jak

   4 sierpnia 2020 10:50

   ty cfelu

   ty cfelu

  • Mat

   4 sierpnia 2020 12:27

   Matkojebco

   Matkojebco

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Wiadomości

Świecie zajęło pierwszą pozycję wśród najzamożniejszych miast powiatowych w województwie kujawsko-pomorskim i wysoką lokatę w skali całego kraju.

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

W sobotę po raz trzynasty odbył się Kociewski Rajd Enduro. Wystartowało w nim 136 uczestników z całej Polski, w tym również zawodnicy z powiatu...

Reklama