Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Konferencja KO: Trzeba bronić samorządy przez zakusami PiS

Dyskusja na temat planów ograniczenia roli samorządów zdominowała wtorkową konferencję prasową z udziałem radnego sejmiku województwa i byłego burmistrza Świecia Tadeusza Pogody, byłego europosła Tadeusza Zwiefki i senatora Andrzeja Kobiaka, kandydujących do parlamentu z listy Koalicji Obywatelskiej.

Udostępnij
konferencja-2

REKLAMA

Konferencja prasowa była pierwszą, jaka odbyła się do tej pory w czasie kampanii w Świeciu. Chyba, że ktoś zechce uznać za taką niedawne wystąpienie przed urzędem miejskim w sprawie zmian w statucie gminy. Wtedy oprócz kandydującego do Sejmu Tomasza Szamockiego pojawił się też poseł PiS Piotr Król.

Niewątpliwe wspólnym mianownikiem obu wystąpień lokalnych polityków była chęć zwrócenia uwagi na - jak to określili - próbę zamachu na zasady demokracji. Przed tygodniem mówili o tym kandydaci związani z PiS w odniesieniu do planów ograniczenia liczby wystąpień radnych w Świeciu. Teraz na zagrożenia płynące z Warszawy wskazywali kandydaci startujący w najbliższych wyborach z listy Koalicji Obywatelskiej.
REKLAMA

Reklama
Reklama

- Jako samorządowiec z wieloletnim doświadczeniem wiedzę, jak stopniowo podejmowane są kroki ograniczające rolę samorządu - tłumaczy Tadeusz Pogoda, kandydat do Sejmu, który przez 28 lat był burmistrzem Świecia. - Służy temu większość kroków podejmowanych przez obecny rząd. Obniżenie podatków to chwytliwe hasło, tylko nikt nie mówi, jak odbije się to na budżecie każdej gminy w kraju.

Najmniejszych wątpliwości co do tego, że reformy w Polsce idą w złym kierunku nie ma też Tadeusz Zwiefka.

- Zmiany dotyczące finansów, wprowadzane przez PiS, mają doprowadzić do niewydolności samorządów - twierdzi. - Dzieje się tak po to, aby za jakiś czas Polską mógł zarządzać centralnie Jarosław Kaczyński. Rząd stale składa nowe obietnice, które trzeba realizować, niestety nie zabezpiecza na to pieniędzy. Najlepszym tego przykładem jest „deforma” edukacji.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Podobnymi przemyśleniami podzielił się senator Andrzej Kobiak.

- Tyle samorządności, ile pieniędzy w samorządzie - krótko podsumował ideę. - Centralizacja w wykonaniu rządzących powoduje, że samorządy są coraz bardziej ograniczane.

Tadeusz Pogoda, pytany o to, dlaczego właśnie na niego mieliby głosować wyborcy okręgu, z którego kandyduje do Sejmu wspomniał o swoim oddaniu regionowi najpierw jako burmistrz Świecia, a teraz radny sejmiku.
REKLAMA

- Przez blisko 30 lat pracy na rzecz gminy, a teraz województwa, dobrze poznałem problemy, z jakimi borykają się samorządy na różnych szczeblach - tłumaczy. - Dlatego jako poseł chciałbym się poświęcić pracy na rzecz dokończenia budowy trasy S5, a także drogi S10 łączącej Bydgoszcz i Toruń. Kolejna ważna sprawa to ochrona środowiska. Mam na myśli przede wszystkim zabezpieczenie w wodę. Ze skutków suszy zaczynają zdawać sobie sprawę nawet ci, którzy się nie interesują problemem. Wystarczy spojrzeć, jak wyglądają rzeki, czy chociażby nasz Duży Blankusz, w którym stale obniża się lustro wody.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

Udostępnij

Komentarze (34)

 1. karakan

  1 października 2019 20:39

  Pogoda do sejmu, Kobiak do

  Pogoda do sejmu, Kobiak do senatu, innej opcji nie ma!

 2. fakt

  1 października 2019 21:12

  skoro widzą istotne

  skoro widzą istotne zagrożenia ze strony PIS to niech zadeklarują jak te zagrożenia zniwelowac a w drugiej kolejności zajmowac się wodą i drogami 

  • KAMIKADZE

   1 października 2019 22:38

   Przecież nie mogą powiedzieć

   Przecież nie mogą powiedzieć wprost „NIE GŁOSUJCIE NA LISTĘ PiSU”bo to Im wyjdzie Ziobrem znaczy bokiem.Sami musimy powiedzieć NIE i wspólnie poprzeć listę nr 5,a na niej Kandydata pod nr 7. Życzę sukcesu Panu Tadeuszowi Pogodzie. Specjalnie dla Ciebie zdradzam szczęśliwe liczby wyborczego lotto5;7;10;13;19;20-nie zaśpij.

 3. Fuck

  1 października 2019 21:13

  Do ZUSu z nimi 

  Do ZUSu z nimi 

  • you

   2 października 2019 05:35

   A ty wracaj na drzewo. 

   A ty wracaj na drzewo. 

   • franciszek

    2 października 2019 07:53

    Nie da rady. Ty zajmujesz już

    Nie da rady. Ty zajmujesz już wszystkie miejsca.

 4. Leon

  1 października 2019 21:23

  Trzeba bronić się przed

  Trzeba bronić się przed zagrożeniami PŁYNĄCYMI z Warszawy to fakt gòw.o  od Waszego towarzysza to wielkie zagrożenie trzeba się bronić.

 5. Skocz

  1 października 2019 21:24

  Aj waj, oszukał ludzi Tadeusz

  Aj waj, oszukał ludzi Tadeusz, mowił że na emeryture czas, młodym trzeba dać szansę a tu ciągle obok małego Krzysia, czy to czytanie w bibliotece czy wieniec do złożenia. Ludzie co zrobi dla Świecia poseł opozycji oprócz tego, że załatwi sobie poselską dietę i pomiesza w i tak skłóconym Polandzie. Pomyślta trocha.

  • ....

   1 października 2019 21:28

   No właśnie ciągle ten Taduesz

   No właśnie ciągle ten Taduesz koło tego Krzysia..jakaś masakra..nawet na wakacjach  z rodzinami byli razem…Żyć  bez siebie nie mogą 

   • franciszek

    1 października 2019 22:33

    Towarzystwo wzajemnej

    Towarzystwo wzajemnej adoracji. A ten Zwiewka, czy to nie ten sam który urywał się z obrad Europarlamentu?

    • filemon

     2 października 2019 05:40

     Franek, czy ty czasami nie

     Franek, czy ty czasami nie mylisz Zwiefki z obatelem Czarneckim Richardem? Przy okazji, nausz sie czytać.

     • franciszek

      2 października 2019 07:52

      Dzięki za poradę, już się

      Dzięki za poradę, już się nauczyłem i doczytałem. To rzeczywiście był Zwiefka, który w Europarlamencie brał pieniądze za nicnierobienie.

 6. Swieciak

  1 października 2019 22:45

  Powodzenia. Trzeba iść na

  Powodzenia. Trzeba iść na wybory i przywrócić normalność w tym kraju. 

 7. RONIN

  1 października 2019 22:58

  Mamy czas w którym,powinniśmy

  Mamy czas w którym,powinniśmy się określić,czy chcemy mieć pełne portfele i znowu zkładać komitety kolejkowe,czy może warto wyhamować tych co czyszczą państwową kasę i przez rozdawnictwo doprowadzą nas do bankructwa finansowego,bo polityczne tuż,tuż. Przypomnijcie sobie jacy byliśmy dumni gdy Pan Janusz Dzięcioł wygrał pewien program TV,może warto powalczyć i być dumnym,że z mojego miasta jest poseł Tadeusz Pogoda. Wiem,porównanie może nie jest szczęśliwe ale chodzi mi o sam fakt popularności. Gdyby Tadeusz Pogoda chciał wieść spokojne życie emeryta pewnie by to zrobił.Nie wydaje mi się,że dalsze zangażowanie w życie poltyczne wynika z potrzeb finansowych w Jego przypadku. To,że pożegnał swoje miasto jako Burmistrz nie znaczy wcale,że o nim zapomniał. Widzi co złego dzieje się w naszej Radzie Miasta i dlatego stara służyć radą. Bezgraniczna i nieodpowiedzialna władza PiS-u może zniszczyć nawet skutecznie działających samorządowców,więc zadbajmy o to by po 13.10.2019r. będziemy dumni z Pana Tadeusza Pogody jako Posła Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.

 8. seba

  2 października 2019 00:11

  może w końcu odetnie pępowine

  może w końcu odetnie pępowine od pana Krzysztofa, bo wszędzie pan Tadek obok pana Krzysia, można się pomylić kto dalej rządzi w tym miastem. W sejmie i tak nic nie zrobi, bo w sejmie jest za dużo posłów. Oni muszą głosować tak jak każe lider partii, 460 posłów, a wystarczołby 100, a i tak byłoby ich za dużo. Chociaż 100 brzmi dobrze. Szkoda, że nigdy żaden poseł nie wpadnie na taki pomysł aby zmniejszyć liczbe posłów skoro większośc z nich nie ma tam nic do gadania, a są tylko potrzebni do głosowania wg wytycznych

  • Anonim

   2 października 2019 07:21

   jedyny tu mądry komentarz

   jedyny tu mądry komentarz

   • hanysek

    2 października 2019 07:57

    Niestety to prawda.

    Niestety to prawda.

  • be

   2 października 2019 09:07

   A co ci przeszkadza, że

   A co ci przeszkadza, że panowie się przyjaźnią… ty pewnie nawet psa nie masz i nikt cie ne lubi

 9. izzak goldberg

  2 października 2019 02:02

  wszyscy do ciupy, jak leci

  wszyscy do ciupy, jak leci

 10. tomm77

  2 października 2019 08:33

  Mają rację Pis to zacofanie i

  Mają rację Pis to zacofanie i przez cztery lata nic nie zrobili dla Polski tylko 500+ ,pozatym rozkopana budowa drogi S5 i nie wiadomo czy ktoś dokończy,wraku ze Smoleńsak nie sprowadzili, skłocili cały naród no i jak na dyktatorów zawsze muszą mieć wroga  tylko propaganda.drożyzna i inflacja galopuje! Nigdy PIS!

 11. ;)

  2 października 2019 09:01

  Panie Tadeuszu, gdzie się

  Panie Tadeuszu, gdzie się podziały Pana ideały? żeby bratać się z tym tworem bez kontruktywnego planu. Tylko obalić PIS! nie wiem co trzeba mieć w głowie, zeby głosować na to KO. I co? obalą PIS i co dalej? jaki mają pomysł na Polskę? będą przez 4 lata siedzieć i się cieszyć że pis juz nie rządzi? Ludzie naprawdę patrzą krótkowzrocznie. Wielcy obrońcy demokracji, a jak się okazuje że wieś przeważa nad miastami i PIS wygrywa to nagle demokracja zła? Hipokryzja, bezplan, bicie piany. Na bank na tym nie ujedziecie i nie wygracie. Aaa i zeby nie było, PIS mi nic nie dał, nie jestem wyborcą pis itp. Wręcz przeciwnie, co raz bardziej drażni podejscie rządzących, bo im mniej robisz tym więcej masz od Państwa, ale to nie zmienia faktu ze trzeba miec merytoryczne podejscie i program zeby ich przebiec. KO to wydmuszka.

  • hanysek

   3 października 2019 10:49

   Gratuluję trafnego i bardzo

   Gratuluję trafnego i bardzo wyważonego komentarza. Wielu wyborców nie jest za PiS-em, ale zdecydowanie przeciw PO.

 12. Szymon

  2 października 2019 09:06

  Widać, że nieprzychylne

  Widać, że nieprzychylne komentarze piszą te same trolle, które komentują pod imieniem i nazwiskiem na facebooku 🙂 

 13. Anonim

  2 października 2019 09:32

  czas na mlodych dziadki w

  czas na mlodych dziadki w kamosze i pod piec

  • Wyborca

   2 października 2019 09:55

   Masz rację,emeryci na

   Masz rację,emeryci na emeryturze.Praca i działalność dla czynnych zawodowo.

  • RONIN

   2 października 2019 13:00

   Ale te dziadki muszą za coś

   Ale te dziadki muszą za coś żyć,porównaj ceny sprzed miesiąca czy dwuch w sklepach i aptekach. W obecneh sytuacji skuteczność programów „ratunkowych” dla emerytów i rencistów to fikcja.Podoba mi się propozycja PSL-u – emerytury bez podatku ale tylko dla osób z pełnym wiekiem emerytalnym.Ciesz się,że dziadki chcą jeszcze pracować,bo młodzi w większośći liczą na państwową kasę+.Usłyszałem całkiem niedawno „chcę mieć więcej dzieci,kasa i emerytura pewne”, a kto na to zarobi?

   • franciszek

    3 października 2019 10:54

    Ten dziadek to akurat

    Ten dziadek to akurat pracować nie musi, a swoimi dochodami mógłby innych dziadków wspomóc.

    • RONIN

     3 października 2019 14:30

     Należę do grona tych osób

     Należę do grona tych osób,które nie patrzą w cudze portfele,ważne by pieniądze były uczciwie zarobione.

 14. Anonim

  2 października 2019 10:21

  A nie jest tak że głosy

  A nie jest tak że głosy oddawane na Pogode nabijają pierwsze miejsce na liście czyli Zwiefka z PO ?

  • Edek

   2 października 2019 15:08

   No właśnie tak jest!

   No właśnie tak jest!

   Pogoda posłem? Ludzie ogarnijcie się… Nigdy w życiu nie da rady zostać posłem z tak odległej pozycji… 

   Beznadziejna ta ordynacja… Świeciaki pój oddac głos na „loklanych” ludzi i tym samym nabiją punktów dla numerów 1 i 2 na listach…Smutne…

   • RONIN

    3 października 2019 14:34

    Każda opcja ma to samo, ale

    Każda opcja ma to samo, ale znasz inny sposób pokonania PiS-ja znam ale za to idzie się # 🙂

 15. Anonim

  2 października 2019 10:25

  Pogoda taki samorządowy, a

  Pogoda taki samorządowy, a listy pomylił, by był na 8 liście to bym nawet na niego głosował

 16. O Panie

  2 października 2019 17:55

  Ratuj nas od takich obrońców

  Ratuj nas od takich obrońców „demokracji”.

  A świeczki mieli?

 17. Bogaty

  2 października 2019 19:16

  Pan Tadeusz dobry kandydat.

  Pan Tadeusz dobry kandydat. Zazdrosne osoby nie potrafią pisać bez błędu. Co z tego, że go wszędzie widać. Kocha Gminę, której poświęcił własne życie i zdrowie. Więc ma prawo bywac wszędzie. 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Policjanci ukarali wysokim mandatem kierowcę, który na parkingu w Świeciu prezentował moc silnika i hałaśliwe dźwięki tłumika swojego samochodu. Policja zapowiada "zero tolerancji".

Wiadomości

W największej świeckiej szkole ponadpodstawowej niemal zawsze jest tłoczno. Jednak dziś na korytarzach ZSP było wyjątkowo dużo młodych ludzi. Wszystko za sprawą ósmoklasistów chcących...

Wiadomości

W wyniku zderzenia motocykla z samochodem osobowym, mężczyzna prowadzący jednoślad trafił do szpitala. Do porannego wypadku doszło w centrum Świecia.

Extra Nowe

Zbigniew Kloska, dyrektor Gminnej Przychodni w Nowem, po ponad 42 latach pracy przechodzi na emeryturę. Ale z placówką się nie rozstaje. - Jeśli będę...

Wiadomości

Do 3 lat więzienia grozi kobiecie i mężczyźnie zatrzymanym w weekend przez policję.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Skład nowej rady może być dla niektórych pewnym zaskoczeniem. Znikło kilka dobrze znanych nazwisk związanych z samorządem od lat.

Wiadomości

W wyborach na urząd burmistrza Świecia niemal na pewno wygrał Krzysztof Kułakowski. Wciąż jednak czekamy jeszcze na oficjalne informacje z Państwowej Komisji Wyborczej.

Wiadomości

Szczególne powody do zadowolenia może mieć Koalicja Obywatelska. Prawdziwym liderem w rankingu popularności okazał się radny Sebastian Glaziński.

Wiadomości

Chyba największym zaskoczeniem jest to, że do rady nie weszła starosta Barbara Studzińska. Najwięcej głosów dostał zastępca burmistrza Świecia Paweł Knapik.

Wiadomości

Poznaliśmy wyniki głosowania na wójtów w kolejnych czterech gminach powiatu świeckiego.

Wiadomości

Krzysztof Kułakowski zdecydowanie wygrał z Dariuszem Woźniakiem wybory na burmistrza.

Wiadomości

Znamy już wyniki wyborów na burmistrza Pruszcza oraz na wójta gminy Lniano.

Wiadomości

Oprócz burmistrzów i wójtów oraz radnych gmin i powiatu, mieszkańcy powiatu świeckiego wybierali też radnych sejmiku województwa. Wiadomo już, kto nimi będzie z naszego...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama