Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama
Reklama

Wiadomości

Kości i prochy. O tajemniczym kopcu w lesie krążyły legendy wśród mieszkańców [zdjęcia]

Wysoki na 2,5 m kopiec o średnicy 12 m znajdujący się w lesie niedaleko Wisły od dawna intrygował okolicznych mieszkańców. Nietrudno było się domyśleć, że jest dziełem ludzkich rąk. Jednak nawet najstarsi z nich nie wiedzieli, kto, kiedy i po co go usypał.

Udostępnij
033333

- Podczas prac, przyszedł jeden z mieszkańców. Wspominał, jak matka opowiadała mu, że podobno kiedyś palono tu kobiety podejrzane o czary - mówi Mateusz Sosnowski, doktorant Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i pracownik Wdeckiego Parku Krajobrazowego. - O tyle miał rację, że kopiec rzeczywiście skrywa ludzkie prochy i szczątki.

Nie palono tu jednak rzekomych czarownic, a sam kopiec sięga czasów Chrystusa.

Dwa lata temu kopcem w Kozielcu (gmina Nowe), na granicy doliny Wisły, zainteresowali się pracownicy Nadleśnictwa Starogard. Powiadomili urząd ochrony zabytków. Podejrzewano, że jest to kurhan, czyli starożytna mogiła. Konserwator zabytków zaproponował przeprowadzenie badań pracownikom Wdeckiego Parku Krajobrazowemu w Osiu.

Reklama
Reklama

Wybór nie był przypadkowy. Pracownik parku, Mateusz Sosnowski, odkrył w 2018 r. w lesie niedaleko Osia pozostałości osady Gotów istniejącej między II a V w. n.e., a potem był członkiem zespołu badawczego.

Natrafiono na nią dzięki danym z lotniczego skaningu laserowego, który pozwolił dostrzec ślady zagród, pól, a nawet dróg. Całość zajmowała około 200 ha. Podczas wykopalisk odkryto m.in. na przedmioty codziennego użytku (patrz artykuły poniżej). Odkrycie koło Osia okrzyknięto drugim Biskupinem.

Goci grzebali w kurhanie zarówno popioły zmarłych, jak i całe ciała

Reklama
Reklama

Prace prowadzone w Kozielcu koło Nowego potwierdziły przypuszczenia, że jest to kurhan. Wysoki na 2,5 m kopiec o średnicy 12 m to, najprościej ujmując, spory starożytny cmentarz.

- Wyjątkowość tego kurhanu polega na tym, że nie jest pojedynczą mogiłą. Wznoszono go stopniowo, usypując coraz wyżej następne warstwy podczas składania kolejnych zmarłych - mówi Mateusz Sosnowski.

W trakcie wykopalisk natrafiono na szczątki należące do dwóch osób i fragment ceramiki.

Reklama
Reklama

- Dzięki temu można było ustalić, że kurhan powstał około 2 tys. lat temu - wyjaśnia Mateusz Sosnowski. - Wzniosła go ludność tzw. kultury wielbarskiej, utożsamianej z Gotami. Trudno określić, ile osób tu pochowano, bo praktykowali oni obrządek birytualny, czyli poddawali zwłoki kremacji lub grzebali całe ciała.

To właśnie mniej więcej w okresie, kiedy zaczęto wznosić kurhan koło Nowego, na Pomorzu pojawiły się pierwsze grupy Gotów, przybyłych ze Skandynawii.

Z czasem przemieszczali się coraz bardziej na południe, osiedlając się nie tylko na obecnych ziemiach polskich, ale też na terenach współczesnej Ukrainy i docierając aż do Imperium Rzymskiego. Około V w. n.e. ostatnie grupy Gotów porzuciły swoje osady na naszych ziemiach, wskutek najazdu Hunów.

Reklama
Reklama

- Zapewne gdzieś w tych okolicach znajdowała się gocka osada - podejrzewa Mateusz Sosnowski. - Nie sposób jednak powiedzieć, czy wznosiła się 200 metrów czy kilka kilometrów od kurhanu. Nie było to przedmiotem naszych badań.

Wykopaliska w Kozielcu już zakończono. Aby gruntownie zbadać kurhan, potrzebne byłyby większe fundusze. Zostanie on opisany, sfotografowany i skatalogowany. Znalezione w nim ludzkie szczątki i fragment ceramiki trafią do urzędu ochrony zabytków, a potem zapewne do bydgoskiego muzeum.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Skoro to cmentarz to czy mają

Skoro to cmentarz to czy mają zezwolenie z sanepidu? Celowo prowokuję tym pytaniem bo dlaczego bezkarnie wolno profanować stare groby i na dodatek wystawiać ludzkie szczątki w muzeach? Czy tu już nie ma poszanowania dla umarłych? Może są to groby Żydów których religia zabrania ekshumacji? 

Podobno IPN też ma badać te

Podobno IPN też ma badać te szczątki. Muszą potwierdzić czy nie ma znamion działania NKWD lub SB czy aby te działania nie były przyczyną zgonu.

Sam kopiec sięga czasów

Sam kopiec sięga czasów Chrystusa. Dobre. Co na to mądre „klesze” księgi?

Reklama
Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

Andrzej Rek, prezes Świeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego z nieukrywanym zadowoleniem oprowadzał dziś gości po nowym budynku, który stanął przy ul. Chrobrego.

Extra Nowe

Dziś po południu na ul. Bydgoskiej w Nowem volkswagen golf najechał na tył naczepy mercedesa.

Wiadomości

Mondi sfinalizowało niedawno modernizację zakładu w Świeciu kosztem ponad 400 mln zł. Jak informuje spółka, pozwoli to na znaczne zwiększenie produkcji papieru i poprawę...

Styl życia

Spotkanie klasowe po 40 latach, to zawsze okazja do wielu wspomnień i wzruszeń. Nie inaczej było na spotkaniu absolwentów Szkoły Podstawowej nr 5 w...

Wiadomości

Dziś rano doszło do wypadku na drodze wojewódzkiej nr 240 w miejscowości Franciszkowo. Młoda kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

W poniedziałek, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, przyznano nagrody starosty 15 nauczycielom ze szkół i placówek podlegających Starostwu Powiatowemu w Świeciu.

Reklama
Reklama

Biznes

Od momentu powstania w 2009 r. firma Monter przy ul. Chełmińskiej 1 w Świeciu zdobyła zaufanie wielu klientów, oferując innowacyjne rozwiązania w obszarze energii...

Wiadomości

Chociaż to film dokumentalny, to emocje, jakie towarzyszyły realizowanym dziś zdjęciom, niczym nie różniły się od tych, jakie zapewne towarzyszyłyby przy kręceniu fabuły. Najmłodsza...

Wiadomości

W poniedziałek wybuchł pożar na poddaszu warsztatu samochodowego w Warlubiu.

Wiadomości

- Przyjście Natalki na świat to cud. Już w trakcie ciąży dowiedzieliśmy się, że nasza córeczka urodzi się z bardzo poważną wadą – mówią...

Wiadomości

Szczęśliwie zakończyła się interwencja związana z 50-letnią kobietą, która wyszła na grzyby i straciła orientację w terenie. W dotarciu do zaginionej pomógł Maj, policyjny...

Wiadomości

Jak co roku w październiku, miłośnicy historii i wędrówek krajoznawczych spotkali się przy ognisku na Diabelcach, niedaleko miejsca, gdzie Wda łączy się z Wisłą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Mondi sfinalizowało niedawno modernizację zakładu w Świeciu kosztem ponad 400 mln zł. Jak informuje spółka, pozwoli to na znaczne zwiększenie produkcji papieru i poprawę...

Wiadomości

W poniedziałek, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, przyznano nagrody starosty 15 nauczycielom ze szkół i placówek podlegających Starostwu Powiatowemu w Świeciu.

Wiadomości

W poniedziałek wybuchł pożar na poddaszu warsztatu samochodowego w Warlubiu.

Wiadomości

Nasz piątkowy artykuł o 4-miesięcznej Natalce z Laskowic poruszył mieszkańców powiatu świeckiego. Co chwila na portalu Siepomaga.pl wpływają kolejne datki na leczenie.

Wiadomości

O poprawie bezpieczeństwa na ul. Laskowickiej w Świeciu mówiło się od dawna. Korzysta z niego wielu mieszkańców, panuje tam duży ruch i dochodziło tam...

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Wideo

W sobotę Świeckie Stowarzyszenie Motocyklistów Wataha świętowało 10-lecie działalności.

Wideo

W sobotę na stadionie w Przysiersku (gmina Bukowiec) w corocznych zawodach sportowo-pożarniczych rywalizowali druhowie i druhny z gmin Pruszcz, Świekatowo i Bukowiec.

Wideo

W sobotę w Kozłowie spotkali się najmłodsi i dorośli miłośnicy jazdy na rowerach.