Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Lekarze mogą liczyć na podwyżki. Co będzie, gdy zażądają ich pozostałe grupy zawodowe w szpitalu?

W najbliższy wtorek dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu wróci do zawieszonych negocjacji płacowych z lekarzami, którzy grożą odejściem z lecznicy z powodu zbyt niskich stawek. Chodzi przede wszystkim o dyżury w niedziele i święta.

Udostępnij
psychiatryk-7

REKLAMA

O napiętej sytuacji w szpitalu pisaliśmy w środę, kiedy okazało się, że kilkunastu lekarzy złozyło wypowiedzenia w proteście przeciwko zbyt niskim, ich zdaniem, wynagrodzeniom za całodobowe dyżury niedzielne i świąteczne.

Reklama
Reklama

Podczas ostatnich rozmów płacowych, zawieszonych do przyszłego tygodnia, uzyskano pewien kompromis. Jest nim podwyżka o 50 proc. Można powiedzieć, że lekarze i dyrekcja spotkali się w pół drogi. Początkowe żądania lekarzy dotyczyły 100-procentowego wzrostu wynagrodzeń za całodobowe dyżury w niedziele i święta.
REKLAMA

- Te kilka dni przerwy pozwoli lekarzom nieco ochłonąć dać czas na przemyślenie, bo to jedyne warunki, jakie jesteśmy w stanie spełnić - mówi Dariusz Rutkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu. - Bieżący rok był dla nas bardzo trudny pod względem finansowym. Myślę, że druga strona ma tego świadomość, dlatego wierzę w kompromis.

Reklama
Reklama

Stawka za 24-godzinne dyżury ma cztery poziomy. Po podwyżce, którą jest w stanie zapłacić szpital, ma się ona wahać w granicach 95-120 zł za godzinę. Najwyższa kwota odnosi się do pracy w dni świąteczne w izbie przyjęć. W tym przypadku lekarz mógłby liczyć na 2880 zł za dyżur. Do tej pory było to 1920 zł.
REKLAMA

- W znacznej mierze rozumiem roszczenia lekarzy, którzy pracują według stawek sprzed trzech lat - przyznaje dyrektor.

Reklama
Reklama

Dodajemy, że to kwoty brutto, od których lekarze na kontraktach muszą zapłacić podatki, ZUS, pokryć koszty dojazdów do pracy, jeśli są spoza Świecia. Nie mają też płatnych urlopów czy chorobowych (poza niewielkimi świadczeniami z ZUS). Taki lekarz funkcjonuje na podobnych zasadch, jak jednoosobowa firma.
REKLAMA


Jednak informacja o wyższych zarobkach lekarzy może zachęcić do składnia podobnych żądań np. przez personel pomocniczy czy pielęgniarki, które uważają, że zarabiają za mało. Czy to nie będzie początkiem nakręcającej się spirali żądań płacowych.

- Mam nadzieję, że tak się nie stanie. Pielęgniarki znaczącą podwyżkę otrzymały w lipcu tego roku. W wielu przypadkach było to nawet 600 zł. Przed rokiem również wzrosły ich zarobki. Nie powinny zatem czuć się pominięte - argumentuje Dariusz Rutkowski.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

 

Udostępnij

Komentarze (48)

 1. anton

  13 listopada 2021 09:38

  Chyba jaja se robią !

  Chyba jaja se robią !

 2. Aneta

  13 listopada 2021 09:48

  Bez przesady. Pielęgniarka

  Bez przesady. Pielęgniarka pracuje 10 dni w miesiącu,na nockach śpi i zarabia naprawdę niezłą kasę, mało kto tyle co one za te godziny zarabia za cały miesiąc. 

  • Anonim

   13 listopada 2021 10:56

   3800 to wg ciebie niezła kasa

   3800 to wg ciebie niezła kasa? Święta, nocki i dwie pielęgniarki na dyżurze na 30 chorych. Agresja pacjentów, ciężkie Stany, często osoby starsze niepełnosprawne. Obciążenie psychiczne i fizyczne. Taka pielęgniarka jest z chorymi przez cały dyżur. Lekarz siedzi „pod telefonem”. Owszem, są pielęgniarki zarabiające ponad 5000 zł. I to tym powinien zająć się dyrektor. Czy za taką samą pracę, te same obowiązki pielęgniarki mogą tak różnie zarabiać? Dziwię się tym co zarabiają tak mało, że jeszcze pracują w tym szpitalu. 

   • Piguła

    13 listopada 2021 11:54

    Zabawne… po podwyżkach

    Zabawne… po podwyżkach średnia płaca pielęgniarki z wyższym wykształceniem i specjalizacją, z dodatkami wynosi ponad 8 tys brutto

    • Anonim

     13 listopada 2021 13:52

     W szpitalu pracują nie tylko

     W szpitalu pracują nie tylko pielęgniarki z wyższym wykształceniem, ale też mające specjalizację. 

     • Piguła

      13 listopada 2021 21:48

      Jest takie przysłowie- ucz

      Jest takie przysłowie- ucz się, ucz… Pielęgniarki bez mgr I że specjalizacją zarabiają adekwatnie mniej

  • fit

   13 listopada 2021 14:00

   Jak w jednym miesiącu 10 to w

   Jak w jednym miesiącu 10 to w drugim więcej dni,pracuje po 12 godzin,rozliczenie  godzin kwartalne.A skad wiesz, że śpi? Konkretnie na którym oddziale się leczyłaś i tam personel spał? 

   • Aneta

    13 listopada 2021 19:15

    Same opowiadają ze tak jest

    Same opowiadają ze tak jest.po nocce wcale nie kładą się spać bo w robocie było spokojnie to się wyspała 

    • Anonim

     13 listopada 2021 19:44

     Zazdrościsz, to przyjdź na

     Zazdrościsz, to przyjdź na nocny dyżur i zobaczysz jak to można pospać. Gwarantuję, że więcej nie będziesz chciała

     • Aneta

      13 listopada 2021 20:17

      Uderz w stół a nożyce się

      Uderz w stół a nożyce się odezwą

 3. Abcdefg

  13 listopada 2021 09:49

  Czy to żart? Jutro niech

  Czy to żart? Jutro niech wypowiedzenia złożą panie z Biedronki, we wtorek policjanci, a w czwartek cały urząd miasta. I podwyżki dostaną? Jak nie chcą leczyć niech spadają. Widać jakie jest podejście do pracy. Liczy się tylko kasa, kasa, kasa… Jakby już teraz mało zarabiali. Wstyd. Kiedyś lekarze byli kimś, a teraz każdy ich kojarzy jedynie z kasowaniem pieniędzy, a coraz mniej z pomocą. Przykre. Mam nadzieję, że to się zmieni. 

  • SamOn

   13 listopada 2021 11:51

   Od Pań z Biedronki to ty się

   Od Pań z Biedronki to ty się odpierdol cymbale.

   • Gosc

    14 listopada 2021 16:25

    A czy tlumoku doczytales do

    A czy tlumoku doczytales do konca i chwyciles sens tej wypowiedzi? 

  • Prawda,

   13 listopada 2021 16:19

   Kasjerka w dużym markecie

   Kasjerka w dużym markecie obsłuży 500 klientów dziennie, musi być miła i pomocna, pracuję za najniższą krajową, bez dodatku covid owego, bo kasjerka się nie boi żadnej pracy, a tu mowa o 30 pacjentach och jacy przepracowani… Współczuję… 

 4. Anonim

  13 listopada 2021 09:54

  za mało zarabiają nieroby a

  za mało zarabiają nieroby a co mają powiedziec ludzie którzy za2500 muszą żyć cały miesiąc a te nieroby co z łaską przyjmują pacjenta żądają tyle kasy łby ich bolą pozwalniać ich

  • Obserwator życia

   13 listopada 2021 13:00

   Ciekawe kto bardziej jest

   Ciekawe kto bardziej jest narażony na depresję czy nerwice? . Doktor latający na Malediwy dwa razy do roku, czy Kowalski na zleceniowce terminowej za 2.5 miesięcznie.? Czy Kowalskiego stać będzie na prywatne leczenie u doktora, gdy poglebi mu się depresja w oczekiwaniu na termin z NFZ? …Riposty  w stylu ” trzeba się było uczyc” są nie na miejscu. Nie każdemu równo dano możliwości i rozumu. Każdy za to chce godnie żyć, a służba zdrowia to słuzba drugiemu człowiekowi, a nie tylko pieniądz. Przy pacjencie i tak najwięcej robią pielęgniarki. One są obciążone fizycznie i psychicznie, a nie lekarz zamknięty w dyżurce. Zresztą temat rzeka. Mam wrażenie że młode pokolenie lekarzy to nie to samo co stara gwardia sprzed lat. (z nielicznymi wyjątkami). Teraz liczy się przede wszystkim mamona. Pacjent to pesel i następny proszę. 

   • Anonim

    13 listopada 2021 13:57

    Masz rację. Gdyby wszyscy

    Masz rację. Gdyby wszyscy byli lekarzami to kto zajmowałby się innymi potrzebami ludzkości. Każdy zawód jest potrzebny i każdy pracownik chce godnie zarabiać. Po tym jak żyją lekarze można wnioskować, że nie zarabiają za mało. Niech mają wysokie zarobki ale w granicach przyzwoitości. Stawki , jakie żądają za dobę dyżury, który spędzają w gabinecie ” pod telefonem” są nieetyczne względem pozostałych pracowników szpitala, którzy pracują bezpośrednio przy pacjencie, narażeni na agresję, stres, choroby zakaźne itp

 5. Anonim

  13 listopada 2021 09:57

  nieroby muszą się wozić

  nieroby muszą się wozić swoimi porszami i innymi furami paliwo drogie a pacjenta w dupie mają olać ich nie dawać podwyżki

 6. Pracownica szpitala

  13 listopada 2021 10:39

  Wstyd!!! Teraz reszta niech

  Wstyd!!! Teraz reszta niech startuje po pieniądze jak te lenie dostali. Dyrekcja porazka

  • pracownica

   13 listopada 2021 15:24

   Zgadzam się – porażka. Tylko

   Zgadzam się – porażka. Tylko ludzie, czemu nie postawimy się dykretorowi? Może czas najwyższy? Ile jeszcze czasu będziemy mobbingowani? Szczekaniem po internecie nic nie osiągniemy

 7. Anonim

  13 listopada 2021 11:50

  Teraz niech pielęgniarki i

  Teraz niech pielęgniarki i personel pomocniczy walcza o swoje zarobki!!!!!!!!

  a pamieracje sytuacje jak dyrektorek dal podwyzki dyrekcji w lipcu zamiast bialem personelowi? a potem zabral i kazal podpisywać ludziom z dyrekcji oswiadczenia że sie zrzekaja? dostal jakąs nagane? no nie… ale straszyc zwolnieniami z robotyu to potrafi

  dyrektorku – wstyd i chańba…

  • Anonim

   13 listopada 2021 14:26

   Dał podwyżki i zabrał>? Jakim

   Dał podwyżki i zabrał>? Jakim prawem kazał im się zrzekać? A NFZ i sejmik co na to?

   • Anonim

    13 listopada 2021 15:00

    mowienie o tym grozi

    mowienie o tym grozi wywaleniem z roboty. i to jest przerażające!!!!!

    jezeli nie jestes głównym przydupase, dyrektora to masz przeje**** (kazdy wie o kim mowie)

    a ta cala reszt a towarzystwa ma to wszystko w d***e. jeden uklad…

 8. Anonim

  13 listopada 2021 12:42

  Mój syn leczył się w tym

  Mój syn leczył się w tym szpitalu, był to dla niego trudny czas. Po wszystkim opowiadał o dużym zaangażowaniu pielęgniarek, które w święta i na nockach były same, a pacjenci różni. Sam często nie spał przez zachowania innych pacjentów. Był w szpitalu ponad 2 miesiące i w tym czasie to mówił że tylko z psycholog mógł porozmawiać, kiedy tego potrzebował, bo do gabinetów lekarzy nie mógł się dostać. Stał pod drzwiami i czekał, ale oni podobno ciągle zajęci, ale z pacjentami mało kiedy rozmawiali, jedynie rano przechodzili od sali do sali i tam zadali jakieś pytanie i szli dalej. Jak chciałam się skontaktować z lekarzem to nawet telefonu nie odbierali.

 9. Anonim

  13 listopada 2021 13:50

  Tak pieleggniarki dostaly

  Tak pieleggniarki dostaly podwyzki tylko pan dyrektor zapomnial wspomniec ze byly to pieniadze zagwarantowane przez Rzad w tym i zeszlym roku Od dyrektora szpitala pielegniarki nie dostaly podwyzki od kilku lat Malo tego podwyzki dla pielegniarek nie obciazaja w zaden sposob budzetu szpitala 

  • Anonim

   13 listopada 2021 15:09

   Ta kasa najpierw zostala

   Ta kasa najpierw zostala przyznana pracownikom dyrekcji. Pielęgniarki były bardzo tym oburzone.Jeszcze takich cyrków w szpitalu nie było jak tam długo pracuje. I nie było nigdy takiego dyrektora. Więc jak kto może niech ucieka z tego szpitala.

   • Anonim

    13 listopada 2021 16:32

    Administracja coraz wieksza.

    Administracja coraz wieksza. Tworzenie nowych stanowiski i komorek Pani na jednym stanowisku sie nie sprawdza to dostaje kolejne kierownicze 

   • Anonim

    14 listopada 2021 09:22

    Na oddziałach zostaną obce

    Na oddziałach zostaną obce pielęgniarki co wyleciały w innych miejscach  albo z zachłanności dorabiają na kilku etatach i emerytki co im ciągle mało.Bo kto ma olej w głowie już dawno poszedł do innych szpitali gdzie szanują i doceniają pracowników.

 10. Anonim

  13 listopada 2021 14:06

  Oszczędności nie szukać

  Oszczędności nie szukać zwalniając już i tak skromne ekipy sprzątające. Wystarczy połączyć stanowiska np jedna oddziałowa na budynek, jeden ordynator, jedna sekretarka itp. Pielęgniarki z najwyższymi pensjami jako koordynatorki na dyżurach i tzw łącznicy z oddziałową. Niech ponoszą odpowiedzialność zgodną ze swoim wykształceniem i wynagrodzeniem. W administracji obciąć etaty, elektrycy i mechanicy niepotrzebni i tak nic nie robią, To prac naprawczych podpisać umowę z jakąś lokalną firmą. 

 11. Konik

  13 listopada 2021 18:09

  Widzę tu samych ekspertów w

  Widzę tu samych ekspertów w dziedzinie medycyny i ekonomii. Polak Polakowi nawet klęski zazdrości,co was boli?  Moja willa? Moje Porsche? Trzeba się było uczyć barany. Robota na mondi to jest dla takich jak wy lizusy.

 12. Anonim

  13 listopada 2021 18:45

  Czy to ten sam dyrektor co

  Czy to ten sam dyrektor co głosił pogląd, że ludzie za miske ryżu beda za…ć?

 13. Hojdz

  13 listopada 2021 20:38

  Dyrektor się lekarzy boi i

  Dyrektor się lekarzy boi i jakby mocno chcieli to nawet 200%by dostali,a z resztą personelu się w ogóle nie liczy bo czym mu zagrożą???

 14. Poka

  13 listopada 2021 20:41

  To akurat prawda,plebsem

  To akurat prawda,plebsem będzie się przejmować,czym mu mogą zagrozić??żenada!

 15. Vask

  13 listopada 2021 20:56

  Przy takich zarobkach lekarzy

  Przy takich zarobkach lekarzy czy paliwo kosztuje 6zlczy 60zl,czy nawet 600zl za litr to nie ma żadnego znaczenia nawet tego nie odczują w portfelu,dyżury plus pensja to jest OGROMNA kasa miesiecznie

 16. Alexis

  13 listopada 2021 23:15

  Kto ma plecy ten rządzi……

  Kto ma plecy ten rządzi…… W URZEDZIE PRACY emerylki

   sprzątają i zajmują etat….. Bezrobotny biega za pracą …..porażka !!!!!

 17. Anonim

  14 listopada 2021 08:15

  patrząc na samoreklamę

  patrząc na samoreklamę dyrektora to wychodzi że jedyne co go interesuje to tworzenie wizerunku super menadźera , a to róże sadzodzone w listopadzie, a to artkuł promocyjny o oddaniu budynku po remoncie (czyż zaraz nie zalane piwnice), a to szlabany a to wszystko ja  ja   ja to zrobiłem  taki zarządca co niczym król słońce  ze swoim dworem jak nie maja szacunku do ludzi tworzących załogę ZAWSZE przykro kończyły się dla  takich władców – patrz historia.

  • Anonim

   14 listopada 2021 09:27

   Bardzo trafny komentarz.

   Bardzo trafny komentarz.

   Media i wizerunek po nad wsxystko a pracownicy najblizej pacjęta całkowicie pominięci.

   Wszelkie podwyżki co dostały pielęgniarki były USTAWOWE NIE Z DYREKCJI.

 18. Zlapracownica

  14 listopada 2021 10:32

  Dyrektor woli wystawiać lewe

  Dyrektor woli wystawiać lewe faktury na produkty i usługi zamiast zadbać o finanse placówki. Cały szpital ułożony jest po niego a pracownicy siedzą jak mysz pod miotłą gdyż boją się o posady. To sie w koncu musi zmienić. 

 19. Gość

  14 listopada 2021 10:40

  Aktualny włodarz Szpitala w

  Aktualny włodarz Szpitala w ogóle nie dba o dobro pracowników na oddzialach brakuje personelu zamiast zatrudnic wiecej pracowników to lepiej zgarniać wszystko dla siebie.

 20. Lekarz

  14 listopada 2021 10:42

  Dyrektor ds. medycznych wcale

  Dyrektor ds. medycznych wcale nie jest lepszy…

 21. Aa

  14 listopada 2021 10:52

  W zespole sprzątającym

  W zespole sprzątającym również nie jest kolorowo z kierownikiem trafiliśmy z deszczu pod rynne

  • Anonim

   14 listopada 2021 11:44

   No przecież to jest

   No przecież to jest przyjaciółeczka dyrektora, tak jak pan od rodo i pani p.o. kierownik działu organizacyjnego.

   Obie panie mają p.o. kierownika, dlaczego nie było konkursu na te stanowiska? USTAWKA!!!!

 22. Russia

  14 listopada 2021 12:06

  Ciekawe co na to wszystko

  Ciekawe co na to wszystko powie Pan Marszałek.

  • Germany

   14 listopada 2021 12:46

   Jak to co zrobi? Zrobi to co

   Jak to co zrobi? Zrobi to co zwykle – spuści.

 23. Anonim

  14 listopada 2021 12:06

  niezły poziom frustracji musi

  niezły poziom frustracji musi być w załodze skoro tyle „pochwał” dyrektor zbiera. Czyli wieść gminna o zarządzaniu przez plotkowanie i zastraszanie  może być prawdziwa

 24. Anon

  14 listopada 2021 13:05

  Szpial generuje bardzo duży

  Szpial generuje bardzo duży dochód od czasu Cov-19, lecz wszystko jest tuszowane i wmawia się ludzią że nie ma pieniędzy. 

 25. Chińczyk

  14 listopada 2021 16:09

  Jeszcze nie dawno Dyrektor

  Jeszcze nie dawno Dyrektor twierdził że wszyscy będą j***ć za miske ryżu. Właśnie do tego doprowadza… Pazie Dyrektora dostają co rusz to nowe dodatki. Tak to niestety wygląda.

 26. rudy wodz

  14 listopada 2021 18:46

  zawsze mozna zmienic  zawod ,

  zawsze mozna zmienic  zawod , wziasc pozyczke, wyjechac za granice ,

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Osoba, która 21 lutego postanowiła spróbować szczęścia w zdrapce Lotto i odwiedziła kolekturę w powiecie świeckim, długo będzie pamiętać ten dzień.

Wiadomości

Na pocztę elektroniczną komendanta powiatowego policji w Świeciu wpłynął niecodzienny e-mail.

Obraz autorstwa freepik Obraz autorstwa freepik

Wiadomości

Gwałtownie spada liczba narodzin w gminie Świecie, która tym samym wpisuje się pod tym względem w trend ogólnokrajowy. Między 2016 a 2022 r. odnotowano...

Wiadomości

Kolejne narkotyki zostały ujawnione przez policjantów z komendy w Świeciu. Tym razem funkcjonariusze zabezpieczyli znaczne ilości amfetaminy podczas kontroli drogowej.

Wiadomości

23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. O tym, jak ją rozpoznać, dlaczego nie warto jej lekceważyć i w jaki sposób leczyć, rozmawiamy...

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Osoba, która 21 lutego postanowiła spróbować szczęścia w zdrapce Lotto i odwiedziła kolekturę w powiecie świeckim, długo będzie pamiętać ten dzień.

Wiadomości

Dziś, po blisko trzech latach, zapadł w końcu wyrok w sprawie kasjerek Urzędu Miejskiego w Świeciu. Były oskarżone o przywłaszczenie sobie w ciągu 13...

Wiadomości

Mieszkanka Nowego zaalarmowała służby ratownicze, prosząc o pomoc dla jej miesięcznego dziecka. Niemowlę nagle zrobiło się sine. Na pomoc wezwano śmigłowiec LPR.

Wiadomości

Komendant powiatowy policji i burmistrz Świecia podziękowali Agnieszce Smakulskej i jej 15-letniej córce Zuzannie za pomoc udzieloną mężczyźnie, który chciał targnąć się na życie.

Wiadomości

W środę po południu doszło do potrącenia pieszej na przejściu koło ronda na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza, Kościuszki i Słowackiego w Świeciu. Kobieta trafiła do...

Wiadomości

Na pocztę elektroniczną komendanta powiatowego policji w Świeciu wpłynął niecodzienny e-mail.

Wiadomości

Praca w urzędach w powszechnym mniemaniu uchodzi za atrakcyjną. Na ile mogą liczyć inspektor i referent? I czy prawdą jest, że tak trudno o...

Obraz autorstwa freepik

Wiadomości

Gwałtownie spada liczba narodzin w gminie Świecie, która tym samym wpisuje się pod tym względem w trend ogólnokrajowy. Między 2016 a 2022 r. odnotowano...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama