Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

"Mam to w genach po zmarłej mamie". Magdalena Potulska otrzymała stypendium marszałka

Piętnaścioro utalentowanych kujawsko-pomorskich artystów otrzymało pierwsze tegoroczne stypendia marszałka województwa w dziedzinie twórczości artystycznej i promocji kultury. Wśród nich znalazła się także reprezentantka powiatu świeckiego, Magdalena Potulska.

Udostępnij

- Od lat wspieramy naszych twórców, animatorów kultury i opiekunów zabytków w realizacji ich projektów. To konkretne przedsięwzięcia, które nabierają realnych kształtów dzięki wsparciu samorządu województwa – podkreśla Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

  • Wysokość stypendiów marszałka waha się od 5 do 9 tys. zł.O ich przyznanie ubiegało się 66 osób, spośród których komisja konkursowa wyłoniła 15. Kryterium decydującym był dorobek związany z wybraną formą działania.
  • Ważne też były atrakcyjność i oryginalność przedsięwzięcia zadeklarowanego do wykonania w ramach przyznanych środków stypendialnych, a także cel, jaki chce osiągnąć stypendysta poprzez realizację programu.
  • W gronie 15 stypendystów z całego regionu jest również jedyna reprezentantka naszego powiatu, Magdalena Potulska ze Świecia.

Dzięki stypendium zamierza zrealizować program "Identyfikacja regionalna i edukacja na przykładzie pogadanek i warsztatów kulinarnych", w ramach którego zaplanowano opracowanie i zakup szeroko pojętych materiałów dydaktycznych. Będą one wykorzystywane podczas prowadzonych przez Magdalenę Potulską spotkań w formie pogadanek na temat identyfikacji regionalnej ze szczególnych uwzględnieniem Kociewia, a także pozostałych regionów etnograficznych naszego województwa.

  • Zaplanowano również warsztaty kulinarne, w trakcie których uczestnicy będą przyrządzali tradycyjne potrawy kuchni regionalnej.

- Planuję organizację spotkań i warsztatów dla zainteresowanych społeczności. Z doświadczenia wiem, że na pewno zainteresowane są nimi koła gospodyń. Bardzo chętnie zrealizuję takie spotkania w instytucjach kultury, szkołach i obiektach turystycznych - wyjaśnia Magdalena Potulska. - Osoby, bądź zainteresowane podmioty zapraszam do kontaktu. Oczywiście ilość spotkań i uczestników jest ograniczona. W biogramie przygotowanym przez Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego można przeczytać, że "oręż to autentyczność wyhaftowana kociewskim haftem".

- Trudno się z tym nie zgodzić, bo pasję do regionu i Kociewia mam w genach po nieżyjącej mamie, Wiesławie Ziółkowskiej, znanej regionalistce - podkreśla Magdalena Potulska.

  • Pochodząca z gminy Jeżewo mieszkanka Świecia ukończyła studia magisterskie na wydziale kulturoznawstwa. Jest pomysłodawczynią i realizatorką wielu projektów o tematyce związanej z Kociewiem i upowszechnianiem kultury niematerialnej Kociewia.

Jest "matką chrzestną" strojów sportowych z motywem kociewskim. Również z jej inicjatywy kilka tygodni temu Fabryka Fajansu we Włocławku stworzyła pierwszą linię ceramiki, ręcznie malowaną w kociewskie kwiaty.Magdalena Potulska kultywuje po mamie tradycję kulinarnego dziedzictwa niematerialnego. Gotuje unikatowy produkt regionalny, fjut kociewski, czyli miód z maślanki, który w ubiegłym roku zdobył prestiżową nagrodę w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów. Jest również laureatką konkursu Stalowy Anioł organizowanego przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Gala wręczenia nagród odbyła się 5 kwietnia w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu. Wojewódzkie stypendia artystyczne przyznawane są dwa razy w roku. Druga edycja konkursu stypendialnego zostanie rozstrzygnięta latem.

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Grupa Saica osiągnęła porozumienie z Schumacher Packaging w sprawie nabycia jej polskiej spółki zależnej. Porozumienie obejmuje całą działalność niemieckiej firmy w Polsce, w tym...

Wiadomości

W czwartek po południu doszło do wypadku na drodze ekspresowej S5 koło Świecia.

Wiadomości

W piątek po południu doszło do groźnie wyglądającej kolizji na trasie S5 koło Świecia.

Styl życia

Historia zatoczyła koło. Po latach Festiwal Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka znowu powrócił na plażę w Decznie. Gwiazdą tegorocznej edycji był włoski zespół Sadist.

Wiadomości

W nocy w Grucznie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierowcy trafili do szpitala.

Wiadomości

Właśnie ogłoszono konkurs na stanowisko dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu. Jego dotychczasowy szef żegna się z pracą.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Mieszkanka Świecia za namową osób podających się za pracownika banku i prokuratora wypłaciła gotówkę, po czym wpłaciła ją w bankomacie na wskazane rachunki.

Wiadomości

W połowie września odbędzie się druga edycja Świeckiego Festiwalu Piwa. Formuła ma być bardzo podobna do poprzedniej, z tą różnicą, że będzie więcej muzyki...

Wiadomości

W tym tygodniu rozpocznie się monitoring sezonowej linii komunikacji miejskiej na trasie zamek-Deczno. Urząd Miejski w Świeciu zamierza sprawdzić, czy faktycznie jest potrzeba podstawienia...

Wiadomości

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Synoptycy zapowiadają dziś po południu w powiecie świeckim burze, ulewy i silny wiatr.

Wiadomości

Ponad 2,8 promila alkoholu w organizmie miał 46-latek, którego zatrzymali w Świeciu strażnicy miejscy. Kierowca zwrócił na siebie ich uwagę jadąc wieczorem samochodem bez...

Wiadomości

Pod koniec wakacji z posadą sekretarza gminy Świecie pożegna się Leszek Żurek, piastujący to stanowisko od kilkunastu lat. Wiadomo już, kto go zastąpi.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W czwartek po południu doszło do wypadku na drodze ekspresowej S5 koło Świecia.

Wiadomości

W nocy w Grucznie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierowcy trafili do szpitala.

Wiadomości

Pod koniec wakacji z posadą sekretarza gminy Świecie pożegna się Leszek Żurek, piastujący to stanowisko od kilkunastu lat. Wiadomo już, kto go zastąpi.

Wiadomości

Ponad 327 tys. zł wynosi tegoroczne dofinansowanie przekazane przez samorząd województwa na ochronę zabytków w powiecie świeckim. Największe wsparcie trafi do parafii.

Wiadomości

Oddział ginekologiczno-położniczy Nowego Szpitala w Świeciu podsumował pierwsze półrocze 2024 r. W lecznicy przyszło na świat 185 dzieci. Sporo mniej niż rok wcześniej.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo