"Mam to w genach po zmarłej mamie". Magdalena Potulska otrzymała stypendium marszałka

Piętnaścioro utalentowanych kujawsko-pomorskich artystów otrzymało pierwsze tegoroczne stypendia marszałka województwa w dziedzinie twórczości artystycznej i promocji kultury. Wśród nich znalazła się także reprezentantka powiatu świeckiego, Magdalena Potulska.

- Od lat wspieramy naszych twórców, animatorów kultury i opiekunów zabytków w realizacji ich projektów. To konkretne przedsięwzięcia, które nabierają realnych kształtów dzięki wsparciu samorządu województwa – podkreśla Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

  • Wysokość stypendiów marszałka waha się od 5 do 9 tys. zł.O ich przyznanie ubiegało się 66 osób, spośród których komisja konkursowa wyłoniła 15. Kryterium decydującym był dorobek związany z wybraną formą działania.
  • Ważne też były atrakcyjność i oryginalność przedsięwzięcia zadeklarowanego do wykonania w ramach przyznanych środków stypendialnych, a także cel, jaki chce osiągnąć stypendysta poprzez realizację programu.
  • W gronie 15 stypendystów z całego regionu jest również jedyna reprezentantka naszego powiatu, Magdalena Potulska ze Świecia.

Dzięki stypendium zamierza zrealizować program "Identyfikacja regionalna i edukacja na przykładzie pogadanek i warsztatów kulinarnych", w ramach którego zaplanowano opracowanie i zakup szeroko pojętych materiałów dydaktycznych. Będą one wykorzystywane podczas prowadzonych przez Magdalenę Potulską spotkań w formie pogadanek na temat identyfikacji regionalnej ze szczególnych uwzględnieniem Kociewia, a także pozostałych regionów etnograficznych naszego województwa.

  • Zaplanowano również warsztaty kulinarne, w trakcie których uczestnicy będą przyrządzali tradycyjne potrawy kuchni regionalnej.

- Planuję organizację spotkań i warsztatów dla zainteresowanych społeczności. Z doświadczenia wiem, że na pewno zainteresowane są nimi koła gospodyń. Bardzo chętnie zrealizuję takie spotkania w instytucjach kultury, szkołach i obiektach turystycznych - wyjaśnia Magdalena Potulska. - Osoby, bądź zainteresowane podmioty zapraszam do kontaktu. Oczywiście ilość spotkań i uczestników jest ograniczona. W biogramie przygotowanym przez Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego można przeczytać, że "oręż to autentyczność wyhaftowana kociewskim haftem".

- Trudno się z tym nie zgodzić, bo pasję do regionu i Kociewia mam w genach po nieżyjącej mamie, Wiesławie Ziółkowskiej, znanej regionalistce - podkreśla Magdalena Potulska.

  • Pochodząca z gminy Jeżewo mieszkanka Świecia ukończyła studia magisterskie na wydziale kulturoznawstwa. Jest pomysłodawczynią i realizatorką wielu projektów o tematyce związanej z Kociewiem i upowszechnianiem kultury niematerialnej Kociewia.

Jest "matką chrzestną" strojów sportowych z motywem kociewskim. Również z jej inicjatywy kilka tygodni temu Fabryka Fajansu we Włocławku stworzyła pierwszą linię ceramiki, ręcznie malowaną w kociewskie kwiaty.Magdalena Potulska kultywuje po mamie tradycję kulinarnego dziedzictwa niematerialnego. Gotuje unikatowy produkt regionalny, fjut kociewski, czyli miód z maślanki, który w ubiegłym roku zdobył prestiżową nagrodę w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów. Jest również laureatką konkursu Stalowy Anioł organizowanego przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Gala wręczenia nagród odbyła się 5 kwietnia w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu. Wojewódzkie stypendia artystyczne przyznawane są dwa razy w roku. Druga edycja konkursu stypendialnego zostanie rozstrzygnięta latem.

Udostępnij

Wybrane dla Ciebie

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors