Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Marianki wciąż się rozrastają. Bloki chce budować TBS, a prywatne firmy wieżowce

Boom na rynku nieruchomości sprawia, że kolejne bloki na osiedlu Marianki, obecnie największym placu budowy w Świeciu, powstają jak grzyby po deszczu. Niedługo będą rosły coraz wyżej i staną się największymi tego typu budynkami w mieście.

Udostępnij
img_3563

REKLAMA

Jak już informowaliśmy na początku roku, na Mariankach ma wyrosnąć osiedle wieżowców. To wprawdzie określenie trochę na wyrost, ale na pewno będą to najwyższe budynki mieszkalne w Świeciu. To, co jeszcze prawie rok temu było w powijakach, staje się coraz bardziej realnym przedsięwzięciem.

- Wiosną przyszłego roku będziemy dysponować nowym planem zagospodarowania przestrzennego obejmującym kilka hektarów terenu położonego za powstającymi obecnie blokami na Mariankach – zapowiada Wiesław Ratkowski, kierownik wydziału budownictwa i architektury Urzędu Miejskiego w Świeciu.

Reklama
Reklama

Nowy plan zagospodarowania jest potrzebny, bo obecny dopuszcza zabudowę maksymalnie do wysokości 4 pięter.
REKLAMA


Tymczasem działkami na górnych Mariankach zainteresowani są dwaj inwestorzy ze Świecia i jeden z Gdańska, którzy chcieliby stawiać wyższe bloki.

Powód jest prosty – przy rosnących cenach gruntów taniej jest budować wyżej niż szerzej. W dodatku, przy tym tempie rozbudowy osiedla, wolnych terenów robi się coraz mniej.

Reklama
Reklama

Jeden z inwestorów przedstawił w urzędzie koncepcję zagospodarowania działki przy ul. Kazimierza Wielkiego. To tam miałaby rozpocząć się budowa pierwszego w Świeciu wieżowca z 8 kondygnacjami, a jeśli mieszkania znajdą nabywców – kolejnych dwóch.
REKLAMA

W sumie wszystkie trzy bloki mieściłyby około 300 mieszkań. Pod budynkami i obok nich znajdowałoby się tyle samo podziemnych i naziemnych miejsc postojowych.

Reklama
Reklama

Kolejny deweloper chce postawić w bliskim sąsiedztwie budynek o podobnej wysokości.

Na tym nie koniec. Następne bloki, ale już nie tak wysokie, zamierza stawiać w tamtym rejonie również Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Byłyby zlokalizowane w pobliżu powstającego właśnie u zbiegu ulic Chrobrego i Bony domu z mieszkaniami wspomaganymi i chronionymi dla seniorów. Tyle że bloki TBS-u stanęłyby po drugiej stronie ul. Chrobrego.
REKLAMA

Reklama
Reklama

- Gmina wnosi jako wkład działkę, natomiast koszty budowy bierze na siebie TBS. Docelowo mają powstać trzy bloki po 31 mieszkań każdy. Jeśli uda się sprawnie załatwić całą dokumentację i sprawy związane ze sfinansowaniem inwestycji, to budowa pierwszego z nich rozpoczęłaby się jesienią 2022 r. – prognozuje Wiesław Ratkowski.

Na to, kiedy ruszy budowa pierwszego z wieżowców prywatnego inwestora, będą miały wpływ termin przygotowania planu zagospodarowania przestrzennego i przyjęcia go przez radnych. Rozpoczęcie inwestycji byłoby więc możliwe jesienią przyszłego roku lub wiosną 2023 r.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
55 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Nadchodzące poważne podwyżki

Nadchodzące poważne podwyżki stóp procentowych zweryfikują tę świecką, pseudo deweloperkę… Już widać po częstych reklamach na FB, że mieszkania z Apartado się nie sprzedają… Świecie to starzejące się społeczeństwo, za 5, 10 lat mnóstwo wolnych mieszkań będzie stać. 

Podziwiam tych co pchają się

Podziwiam tych co pchają się w tbs ^^

Jak będzie taka inflacja

Jak będzie taka inflacja galopujaca jak teraz to niedługo nie będzie ludzi stać nawet na wynajem. A co dopiero na mieszkanie. Już teraz ceny są kosmiczne. A jak ktoś ma wolny milion na koncie to akurat przeciętnego Polaka nie zrozumie. Chyba że owa inflacja mu zje oszczędności. A mieszkania jako inwestycja na wynajem też będą zweryfikowane przez rynek. Jeśli ktoś nie da żądanej ceny to będzie trzeba z niej zejść i taka to będzie iluzoryczna inwestycja życia jako dochód bierny. 

Reklama

W Świeciu brak jest

W Świeciu brak jest wypracowanej spójnej i logicznej wizji rozwoju miasta na 10, 20, 50, 100 lat do przodu. Dlatego rozwój miasta jest chaotyczny. Skutkiem tego jest m.in. zakorkowanie miasta, brak wystarczającej ilości parkingów, betonoza na nowych Mariankach. Do tego dochodzą gigantyczne koszty budowania infrastruktury na terenach rolniczych zamienionych w działki budowlane (Sulnowo, Dziki, Skarszewy). 

Plany zagospodarowania przestrzennego sporządza się właśnie po to, by wiadomo było co i gdzie można wybudować.  Świecie ma przygotowane plany zagospodarowania przestrzennego praktycznie dla całej gminy.  Przygotowanie planu i jego uchwalenie to bardzo długa i kosztowna sprawa. Koszty przygotowania i zmiany planów przez urbanistów ponoszą oczywiście podatnicy. Jeśli na terenie gminy Świecie pojawia się inwestor chcący coś wybudować lub rozbudować to bardzo często istnieje konieczność zmiany obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Za planowanie przestrzenne w gminie odpowiada od wielu lat Pan Radkowski. Zatem można postawić mu trzy pytania:

1. Czy obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego są tak źle przygotowane (pod kierunkiem właśnie Pana Radkowskiego) że uniemożliwiają zgodny z interesem mieszkańców rozwój przestrzenny miasta?

2. Czy obowiazujące plany zagospodarowania przestrzennego są opracowane przez urbanistów prawidłowo, a Pan Radkowski reprezentuje interesy właścicieli gruntów budowlanych i inwestorów, zmuszając radę miasta do ciągłego zmieniania planów zagospodarowania przestrzennego, a podatników do finansowania tych zmian, ilekroć tylko pojawi się na horyzoncie inwestor chcący budować coś, co nie jest zgodne z obowiązującymi planami ?

3. Z jakich powodów urbaniści, którzy stworzyli paln zagospodarowania przestrzennego dla Nowych Marianek ograniczyli wysokość zabudowy do czterech kondygnacji ? Bo albo takie ograniczenie jest czymś uzasadnione i wówczas zmiana tego zapisu w planie śmierdzi potencjalną korupcją urzędniczą, by tajemniczy inwestor z Gdańska mógł wiecej zarobić i na działce napakować wiecej mieszkań. Albo też ten zapis w planie nie miał absolutnie żadnego sensu i wówczas to Pan Radkowski powinien osobiście ponieść koszty zmiany planu a nie podatnicy, którzy finansują tym samym brak należytej staranności ze strony Pana Radkowskiego podczas opracowywania tych planów. 

Od poważnej dyskusji dotyczącej rozwoju przestrzennego nie da się uciec. Od mądrego zagospodarowania przestrzennego zależy bowiem to, czy ludziom wygodnie żyje się w danej miejscowości. Poprzedni burmistrz tego tematu unikał jak ognia, a wszelkie zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego przechodziły przez radę miasta bez wiekszej dyskusji i refleksji. 

Kupić deweloperke to jedno,

Kupić deweloperke to jedno, ale ja wykończyć to kosmos. W zasadzie dostajemy gole tynki reszta to kosmiczne ceny. Prawda jest taka że ludzie kupujący mieszkania w Apartado muszą mieć mega hajs. Nawet gdy posiłkują się kredytem jest to mega droga inwestycja . Byle kto kredytu nie dostanie. Wiem że w Świeciu jest dużo ludzi którzy dobrze zarabiają więc tylko oni się bawią w tę mieszkania.

Szkoda ze większość na

Szkoda ze większość na kredycie ma te mieszkania trochę wiocha. 

Reklama

Najlepiej mi się podoba to że

Najlepiej mi się podoba to że w Apartado nie będzie patoli, że tylko wyselekcjonowani ludzie o specjalnym zapachu. Trzoda trzyma się baraków.

A jakie ładne mamy mosty w

A jakie ładne mamy mosty w okolicy…

Biorąc pod uwagę to co się

Biorąc pod uwagę to co się dzieje w ekonomi na razie nie ma lepszej lokaty kapitału od nieruchomości. Inflacja największa od 20 lat nas dobija zjadając oszczędności w tempie, jakiego nie było już dawno. Dlatego przez najbliższych kilka lat deweloperzy nie muszą się martwić o sprzedaż. Zła jest natomiast  wiadomość dla wynajmjących, bo będzie jeszcze drożej. To pewne. Bogaci będa coraz bogatsi a biedni coraz biedniejsi. Tyle     

Reklama

Po co nam tu jakiś deweloper

Po co nam tu jakiś deweloper z Gdańska? Niech spada i buduje dla Tuska. Mamy swoje solidne firmy.

kto nie miszka w bloku z

kto nie miszka w bloku z winda ten gorszy sort.

Manhattan powinni ogrodzić a

Manhattan powinni ogrodzić a od tych co chcą tamtędy spacerować pobierać opłaty. A tak serio to może ktoś mi wyjaśni kto będzie w tych mieszkaniach mieszkał? Zwiększył się ostatnio wskaźnik dzietności? A może jakiś napływ migrantów ekonomicznych mamy? No chyba że wskaźnik rozwodów oszalał i teraz wszyscy osobno będą mieszkać 

Reklama

Zajebisty widok. Wieżowce w

Zajebisty widok. Wieżowce w szczerym polu. Czy komuś już naprawdę odjebało ?

wynajem mieszkań nie opłaca

wynajem mieszkań nie opłaca się.. jeżeli jest tanio to zwykle ktoś wynajmuje mieszkanie po zmarłych dziadkach i pozostawionym przez nich styl retro lata 90te. A jeżeli ogaranięte mieszkanie to minimum 2 tys + opłaty. A są osoby co kupią sobie z 5 mieszkań jako inwestycje na wynajem. a później nie ma czego kupować. Więc niech budują

Oj Polacy Polacy, wieczni

Oj Polacy Polacy, wieczni malkontenci, nic tyłko narzekać, krytykować, za duże, za małe, za wysokie, za niskie – nikt dobrego słowa nie powie. Rzygac się chce jak to się czyta. Czy bloki maja mieć 4-5 kondygnacji i beton wokoło żeby auta się pomieściły czy 8 i podziemie parkingi tak naprawdę to klienci zdecydują i tyle w temacie. Nie trzeba jechać do Dubaju żeby widzieć jak świat się cały czas dynamicznie zmienia, kto tego nie dostrzega i nie podąrza drogą rozwoju i ewolucji  ten wypada. Niesety tylko Chińczycy planują na 30-50-100 lat ale to inna nacja, myśląca kolektywnie a nie jak Polacy – każdy sobie rzepkę skrobie. Trochę samooceny życzę wszystkim, mądrze pracować (niekoniecznie ciężko) i dążyć do realizacji samego siebie. 🙂

Reklama

Ciekawe czy wody wystarczy w

Ciekawe czy wody wystarczy w tych wieżowcach bo wodociągi gdzieniegdzie w miescie już podają za niskie cisnienie

Niech zachar developer

Niech zachar developer wybuduje wierzowiec 

kto by chciał kupić chatę w

kto by chciał kupić chatę w Świeciu jak S5 w 20 min jest w Bydgoszczy to nielepiej tam kupic

Tam na górce to mają

Tam na górce to mają przynajmniej świeże powietrze

Gązo dobrze buduje podobno 

Gązo dobrze buduje podobno 

Słyszałem  (czy to prawda )

Słyszałem  (czy to prawda )‽że bedą działki i będzie się mozna budować w pasie do Wiąga po prawej stronie  szosy.

Wieżowce zatrzymają

Wieżowce zatrzymają przynajmniej smog

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Wiadomości

Strażacy z Osia świętowali wczoraj jubileusz powstania swojej jednostki. Okrągła rocznica ma ścisły związek z wielkim pożarem, który wybuchł przy ul. Młyńskiej w 1903...

Wiadomości

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Gratka dla fanów samochodów marki Mercedes i nie tylko. W najbliższą niedzielę warto wybrać się na piknik motoryzacyjny na parkingu przy strzelnicy Forteca Świecie.

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Reklama
Reklama

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Wiadomości

W minioną środę po południu doszło do wypadku na drodze między Osiem a Tleniem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Wiadomości

W minioną środę po południu doszło do wypadku na drodze między Osiem a Tleniem.

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo