Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Marszałek o przebudowie świeckiego zamku: Jestem pod wielkim wrażeniem tego, co zobaczyłem [zdjęcia]

W czwartek odrestaurowywany świecki zamek odwiedził Piotr Całbecki. Marszałek województwa był pod dużym wrażeniem kunsztu pracowników zajmujących się odbudową.

Udostępnij
zamekczolo

Marszałek województwa gościł na terenie budowy nie bez powodu. Kosztowna renowacja (około 10 mln zł) prowadzona jest m.in. dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości ponad 2,5 mln zł.

Zwiedzanie obiektu rozpoczęto od podziemi. Następnie przeniesiono się do refektarza, gdzie można było oglądać efektowne gwiaździste sklepienia.

Następnie na trasie wizytacji znalazła się dawna kaplica, gdzie trwają prace związane z budową podpór, które posłużą do budowy sklepień identycznych jak w refektarzu. Ostatni punkt w planie wizytacji stanowiło wejście na zamkową wieżę.

Reklama
Reklama

- Ostatni raz byłem w świeckim zamku przed pięciu laty - mówi marszałek Piotr Całbecki. - Gdy patrzę, jak dziś wygląda, jestem pod wielkim wrażeniem. Wspaniałe sklepienia mówią chyba wszystko o pietyzmie i koncepcie wykonawcy.

Marszałek chwalił też władze Świecia za pomysł, aby zamek pełnił funkcję użytkową, a nie był tylko obiektem historycznym dla turystów.

Podczas krótkiej konferencji padły też pytania dotyczące dalszego finansowania. Marszałek Całbecki zapewniał, że w nowym budżecie znajdą się pieniądze na rekonstrukcje tego typu obiektów, a samorząd z pewności nie zapomni o Świeciu.

Reklama
Reklama

W wizytacji zamku marszałkowi towarzyszyli Franciszek Koszowski, wicestarosta świecki, Jerzy Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Świeciu, Jacek Chmarzyński i Tadeusz Pogoda, radni sejmiku województwa, Ryszard Sadecki, kierownik Wydziału Inwestycyjnego Urzędu Miejskiego w Świeciu oraz przedstawiciele wykonawcy inwestycji z bydgoskiej firmy Kontbud.

Poniżej galeria zdjęć.

redakcja@extraswiecie.pl

Źródło: Urząd Miejski w Świeciu

Udostępnij

Komentarze (33)

  1. Mieszkaniec

    18 sierpnia 2022 21:13

    Ogólnie widać, że zamek

    Ogólnie widać, że zamek robiony jest z pasją. Pytanie tylko, kiedy zostanie ukończony, bo po zdjęciach widać jakoby miał być skończony przynajmniej za kilka lat… Jeszcze masa pracy przed pracownikami. 

  2. Janek

    18 sierpnia 2022 21:16

    Marszałek mógł jeszcze

    Marszałek mógł jeszcze odwiedzić odcinek remontowanej ulicy Kościuszki. To dopiero by się zdziwił?!

  3. wróż Maciej

    18 sierpnia 2022 21:22

     ten gość w czerwonych

     ten gość w czerwonych „dresach” to kto?ktoś się wdarł na prezentację przez pomyłkę?

    • wróżka Hagita

      18 sierpnia 2022 21:43

      Platforma Obywatelska, mówi

      Platforma Obywatelska, mówi to panu coś?

      • Olo

        19 sierpnia 2022 08:21

        Przyd***sy. 

        Przydupasy. 

      • wróż Maciej

        19 sierpnia 2022 10:23

        Myślałem że z PiS oni wstyd i

        Myślałem że z PiS oni wstyd i hańbę po Polsce szerzą

        • Kkk

          19 sierpnia 2022 11:39

          Zaraz PO tobie lemingu!

          Zaraz PO tobie lemingu!

    • Max

      19 sierpnia 2022 10:43

      Przecież pan Burmistrz jest

      Przecież pan Burmistrz jest teraz radnym sejmiku i reprezentuje nasze miasto. Nadal czynny politycznie. 

  4. Radny

    18 sierpnia 2022 21:59

    Już by się przestał ośmieszać

    Już by się przestał ośmieszać, jeszcze się pokazuje

  5. ferdynand

    18 sierpnia 2022 22:07

    Niezla ustawka. Ile ta

    Niezla ustawka. Ile ta inwestycja jest juz opozniona? ile wzrosly koszty od pierwotnych? Kiedy koniec? To sa glowne pytania i problemy a nie pasmo sukcesu…

  6. Aras

    18 sierpnia 2022 22:19

    A Pogoda z rowru dopiero

    A Pogoda z rowru dopiero zszedł .

  7. Suliran

    18 sierpnia 2022 23:29

    A w naszym urzędzie szef i

    A w naszym urzędzie szef i jego zastępca obaj na urlopie w tym samym czasie. Ciekawe czy najpierw Paweł podpisał wniosek urlopowy Krzychowi, czy odwrotnie? 

    • bnjffhjjj

      19 sierpnia 2022 13:16

      XDDDDDDDD

      XDDDDDDDD

  8. Oj

    19 sierpnia 2022 02:30

    Oj wstydu oszczędź gościu w

    Oj wstydu oszczędź gościu w krótkich gaciach.

    • Moniczka

      19 sierpnia 2022 05:41

      Daj się leczyć pusty dzbanie,

      Daj się leczyć pusty dzbanie, albo przynajmniej wymień uszczelki pod kopułą.

      • a

        19 sierpnia 2022 23:13

        do jakiej szkoły ono chodziło

        do jakiej szkoły ono chodziło?

  9. Musztarda rosyjska

    19 sierpnia 2022 08:24

    W Obwodzie Kaliningradzkim

    W Obwodzie Kaliningradzkim nikt o spóścizne niemiecką niedba , jeden perszing i zamku nima  i 10lat remontu poszło w dym, bo za jakieś 7lat to może skończą

  10. ON

    19 sierpnia 2022 08:48

    Pytanie z ciekawości na

    Pytanie z ciekawości na jakich zasadach odbywa sie taka wizytacja na placu budowy, większośc osób nie przestrzega przepisów BHP? Co na to kierownik tej budowy? Co na na to Panstwowa Inspekcja Pracy, Powiatowy Inspektor nadzoru Inwestorskiego? Czyżby wszyscy mieli pełne pory bo oficjele łamią przepisy. Ciekawe co by było jakby w tym momencie wydarzył się wypadek na tej budowie.

    • Wiechu

      19 sierpnia 2022 12:51

      A gdyby tu staruszka

      A gdyby tu staruszka przechodziła do domu starców co go jeszcze nie ma?

  11. Krisol

    19 sierpnia 2022 16:17

    Najważniejsze że Tadek i

    Najważniejsze że Tadek i Jurek czuwają 

    • Anonim

      21 sierpnia 2022 11:37

      i Franek tez.Juz najwyzszy

      i Franek tez.Juz najwyzszy czas na Was do wnukow.

  12. Danka

    19 sierpnia 2022 16:34

    W piżamach mógł pan przyjść.

    W piżamach mógł pan przyjść. Wstyd

  13. Ddd

    19 sierpnia 2022 21:06

    Ale rześta zjebali płytki z

    Ale rześta zjebali płytki z Opoczna na podłodze zamiast cegieł jak należy 

    • Mel

      19 sierpnia 2022 21:30

      Trzeba byc ślepym,  złośliwym

      Trzeba byc ślepym,  złośliwym lub niedouczonym,  aby tam płytki z Opoczna widzieć… Wybierz sam co pasuje do Ciebie? 

      • Łun

        20 sierpnia 2022 08:18

        No jak nima jak so kachle z

        No jak nima jak so kachle z Opoczna widzą na zdjeciu

  14. Nie Pogoda

    20 sierpnia 2022 11:34

    Myślałem  ,że  chociasz  za 

    Myślałem  ,że  chociasz  za  panowania  Pogody  zamek  ocaleje  ale  widze  ,że  musiał  go  też zniszczyć  jak  rynek  basen  itd

  15. emeryt

    20 sierpnia 2022 18:09

    Pewnie że użytkowe bo dla

    Pewnie że użytkowe bo dla jakich turystów miałby być ten zamek? 

  16. A to co ma być

    20 sierpnia 2022 18:19

    Takie zwykłe kafle zamiast

    Takie zwykłe kafle zamiast cegły z rozbiórki? 

  17. I

    21 sierpnia 2022 17:52

    Tylko kasków brak

    Tylko kasków brak

  18. Niedajbosze1

    21 sierpnia 2022 20:59

    Tadeusz i Jurek doglądają

    Tadeusz i Jurek doglądają inwestycji, więc będzie jak należy. Co my zrobimy, gdy za 30 lat odejdą na zasłużoną emeryturę?

    • Ato

      21 sierpnia 2022 23:46

      Odetchniemy z ulgą!!!!!!!!!!!

      Odetchniemy z ulgą!!!!!!!!!!!!!!!

    • Mieszkaniec

      22 sierpnia 2022 13:40

      To 100 lat dożyją

      To 100 lat dożyją

  19. Ato

    21 sierpnia 2022 23:48

    Odetchniemy z ulgą!!!!!!!!!!!

    Odetchniemy z ulgą!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!