W ubiegły piątek dwaj funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Nowem, sierż. Szymon Lipecki i st. post. Mateusz Lamkowski, zostali skierowani przez dyżurnego jednostki do mieszkania na terenie gminy Nowe. Według zgłoszenia miał w nim przebywać mężczyzna, który prawdopodobnie zamierzał popełnić samobójstwo.
Członek rodziny zaniepokoił się tym, w jaki sposób pożegnał się z nim telefonicznie 38-letni krewny i wezwał policję.
Mundurowi szybko dotarli pod wskazany adres. Liczyła się każda sekunda. Drzwi mieszkania były otwarte.
- Na miejscu zastali leżącego na łóżku mężczyznę, który prawdopodobnie zażył dużą ilość leków, popijając je alkoholem. Funkcjonariusze udzielili mu niezbędnej pomocy, po czym powiadomili służby medyczne - relacjonuje podkom. Joanna Tarkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świeciu.
38-latek został przewieziony do szpitala w asyście policjantów.
- Bez wątpienia dynamika oraz stanowczość podjętych przez policjantów działań przyczyniły się do uratowania życia mężczyzny - podkreśla Joanna Tarkowska.
Policja przypomina, aby nie wstydzić się prosić o pomoc w sytuacjach kryzysowych.
- Każdy z nas może mieć słabsze chwile, czasem myślimy, że nic gorszego nie może nas spotkać i nie wiemy, jak poradzić sobie z przytłaczającymi nas problemami. Zawsze możemy zwrócić się do osób, które pomogą nam przejść przez ciężki okres w życiu - radzi rzeczniczka komendy powiatowej.
Najlepiej nawiązać kontakt ze specjalistami, którzy dyżurują pod numerem telefonu 116 123. Możemy też zajrzeć na stronę www.psychologia.edu.pl, gdzie znajduje się lista placówek, w których możemy uzyskać profesjonalną pomoc.
- Pamiętajmy, nie musimy być sami z naszymi problemami. Są osoby, które nam pomogą, całkowicie bezpłatnie i anonimowo - podkreśla Joanna Tarkowska.
Gdzie szukać pomocy?
116 123 bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00
116 111 bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
800 108 108 bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00
121 212 bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
22 635 09 54 telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00
a.pudrzynski@extraswiecie.pl
Wszystko ładnie, pięknie, a
Wszystko ładnie, pięknie, a jak prosisz o pomoc np z mieszkaniem to P. Wójt Dragacza ma to gdzieś mimo że wie że człowiek choruje na depresję. Woli dać osobom które piją itd
Skoro jest tak pięknie to
Skoro jest tak pięknie to powiedzcie ile się czeka na wizytę u psychologa, psychiatry w Świeciu i jakie (chamskie)podejście mają lekarze do pacjentów. Tak jak ktoś napisał wyżej – pijakom dają wszystko, człowiek z depresją jest niewygodny – dla lekarzy, zusu, pracodawców i rodziny.
Ludzie mają różnie w życiu,
Ludzie mają różnie w życiu, dla jednych są problemy nie do przeskoczenia a innym wydaje się to błahe, ciężko trzymać emocje na wodzy kiedy czujemy, że więcej nie damy rady… Też nie umiem poradzić sobie z sąsiadami, którzy są złośliwi, nie pracują ja tak, od czasu do czasu walą mi w sufit, bo mieszkają na górze, że człowiek zrywa się na równe nogi… Są to osoby po 60ce…ale z kulturą to im daleko, czuję niesamowity stres, nie umiem tego zrozumieć, po kilku uwagach przestaliśmy się do siebie odzywać…Kobieta obmawia mnie gdzie tylko może nastawiając inne osoby przeciwko mnie, bo ja mam a ona wiecznie nic nie ma… Zwykła ludzka zawiść…
Widziałem też kilku
Widziałem też kilku nastoletnich samobójców na rowerach. Dzisiaj idąc z Polo na ulicy Sobieskiego patrzę z z góry na pełnym gazie pędzą rowerzyści. Przez rondo bez spoglądania czy jedzie jakiś samochód. Zresztą kierowca samochodu nie byłby w stanie zareagować na rowerzystę wjeżdżającego z dużą prędkością na przejście. I tak samo wjazd na kolejne skrzyżowanie przy Kościele.