Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Miały być wymarzone mieszkania. Zamiast tego grasują tu podpalacze i koczują bezdomni [zdjęcia]

Obydwa budynki przy ul. Sikorskiego w Świeciu już od paru lat powinny być zamieszkane. Zamiast tego, wciąż nieukończone, coraz bardziej niszczeją. W ciągu ostatniego miesiąca strażacy dwukrotnie gasili tam ogień, będący wynikiem podpaleń.

Udostępnij
img_4805x

Na terenie byłej jednostki wojskowej w Świeciu, przy ul. Sikorskiego, naprzeciwko pobudowanych kilka lat temu bloków, stoją dwa niedokończone szeregowce. Zarówno one, jak i otaczajacy je teren, straszą widokiem od lat.

Wokół budynków wznoszą się sterty gruzu, desek, palet, blachy, leżą resztki kostki brukowej. Otacza je zniszczone druciane ogrodzenie. Wszędzie dziko pleniąca się roślinność. 

Jeden piętrowy budynek szeregowca jest niemal ukończony. Wstawiono nawet okna i bramy garażowe. Drzwi wejściowych do 8 mieszkań nadal jednak nie ma. Od frontu zbudowano nawet parking z polbruku.

Reklama
Reklama

Tuż obok zaczęto wznosić drugi podobny budynek, ale pieniędzy starczyło tylko na częściowe pociągnięcie ścian na parterze i piętrze. Każdy niezabetonowany fragment porastają zarośla.

Pierwszy z budynków, gdzie prace posunęły się najdalej, przynajmniej od pięciu lat powinien być zamieszkany przez osoby, które podpisały umowy z deweloperem. Zamiast tego, niedoszli mieszkańcy mogą tylko bezsilnie patrzeć, jak ich wymarzone mieszkania z roku na rok coraz bardziej popadają w ruinę.

Reklama
Reklama

Od miesięcy nic tam się nie dzieje. Prace wstrzymano.

Zamiast mieszkańców, pojawili się tam jednak nieproszeni goście.

Pierwszy pożar wybuchł 18 czerwca wieczorem. Drugi 6 lipca późnym popołudniem.

Reklama
Reklama

- Najpierw paliła się drewniana paleta, kolejnym razem sterta smieci w jednym z pomieszczeń - mówi asp. Marcin Klemański z komendy powiatowej straży pożarnej w Świeciu.

Na szczęście, obydwa nieduże pożary udało się szybko ugasić i ogień nie zdążył się rozprzestrzenić. Strażacy podejrzewają, że to chuligańskie wybryki nastolatków.

Policja nie prowadzi postępowania w tej sprawie.

Reklama
Reklama

– Właściciel musiałby złożyć wniosek w sprawie uszkodzenia mienia i o ściganie sptrawców. Nigdy jednak tego nie zrobił – wyjaśnia podkom. Joanna Tarkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świeciu.

Niedoszłe mieszkania stały sie też "miejscówką" dla bezdomnych. Warunki mają idealne. Są okna, dach. Nie pada, nie wieje. Zimą chronią przed mrozem lepiej niż inne pustostany w okolicy.

Reklama
Reklama

- O dziwo, niektórzy bezdomni wybierają ten budynek w gorszym stanie. Być może obawiają się, że w tamtym "lepszym" będą bardziej narażeni na kontrole ze strony zarządcy - podejrzewa Roman Witt, komendant Straży Miejskiej w Świeciu. - Zimą odwiedzamy to miejsce regularnie, sprawdzamy, w jakich warunkach bytują, zachęcamy do skorzystania ze schroniska.

Straż miejska wysłała informację do syndyka, który przejął nieruchomość przy ul. Sikorskiego od inwestora. Poproszono o lepsze zabezpieczenie terenu.

Reklama
Reklama

- Obawiamy się, że w końcu dojdzie tam do poważnego pożaru. Istnieje też niebezpieczeństwo, że pójdą tam dzieci czy młodzież i któremuś może stać się krzywda - zaznacza Roman Witt.

W odpowiedzi nadeszło pismo, w którym nowy zarządca zobowiązał się do ogrodzenia posesji, a nawet do wynajęcia firmy ochroniarskiej, która będzie ją monitorować.

- Co z tego wyjdzie, czas pokaże - dodaje komendant. - Będziemy obserwować rozwój sytuacji.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij
31 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Szkoda ludzi którzy tam

Szkoda ludzi którzy tam zainwestowali. Kupowanie domów i mieszkań na zasadzie jest ściernisko ale będzie San Francisco może tak się kończyć 

Głównie młodzież zrobiła tam

Głównie młodzież zrobiła tam sobie bazę do przesiadywania. Wiele razy było słychać muzykę, krzyki czy glosne rozmowy. 

Takie „familoki” nie mają

Takie „familoki” nie mają racji bytu w tym mieście. Deweloper nie przewidział tego że ludzie chcą teraz żyć z zachowaniem chociaż krzty prywatności. Nie ma różnicy pomiędzy tym co tam postawiono a mieszkaniem w bloku. 

Te szeregowce to ulubiona

Te szeregowce to ulubiona meta młodzieży do ćpania – nie odbierajcie im tego bo znów będą musieli łazić na budynki po rejonie dróg. Swoją drogą przy orliku wisi kamera starży miejskiej – czy ona w ogóle cokolwiek pokazuje?

To co budują przy

To co budują przy laskowickiej i na Mariankach koło skateparku to jest wstyd dla patodeveloperki. I dla tych ludzi co te mieszkania kupili śmiech na sali widać że nikt inteligentny tam się nie wprowadza

Ten developer z firmy krzak

Ten developer z firmy krzak uciekł gdzieś do Torunia czy uj wie gdzie i dalej robi wały. Te budynki już są spisane na straty i tylko będa traszyć swoim wyglądem. Ale tego ruszyć nie można bo trzyma to komornik itd 

Ja mieszkam przy Laskowickiej

Ja mieszkam przy Laskowickiej i nie sądzę, by moje mieszkanie 55 metrowe było „klitką”.

Prawo powinno umożliwiać w

Prawo powinno umożliwiać w takich sytuacjach przejmować budynki przez inwestorów którzy dokończyliby je we własnym zakresie

patoprojektant patodeweloper

patoprojektant patodeweloper to i patole kupują a raczej już nie , laskowicka jak marianki chwastami zarosnie a niemieC się śmieje 

Zaletą nowych bolków na

Zaletą nowych bolków na laskowickiej jest to że tylko jeden sąsiad w jednym bloku będzie zapalal światło, 23 sąsiadów skorzysta na jego żarówce i będzie miało darmowe oświetlenie . Prąd drożeje to bloki zblizaja się na wymagane 8 metrów . Sa pozytytwy takich bloków można oglądac seks sąsiadów niczym portal erotyczny.

Jak by zrobił duże odstępy to

Jak by zrobił duże odstępy to by pewnie 2 bloki wypadły. Słyszałem że kolejnych trzech już nie buduje. Ale z tą żąrówką to było dobre.

Jak lubisz depreseje i

Jak lubisz depreseje i depresyjne budynki, pić z sasiadem z naprzeciwka drinki, idziesz do Szbau, jak lubisz sporty extremalne i od czasu do czasu naprawić sobie odpadajacą elewację, płytki idziesz do Roplastu. Jak lubisz wygodę, spokoj, przesfrzeń i trochę luksusu idziesz do Apartado. Każdy wybiera co lubi, wolny rynek.

Tylko APARTADO jakość

Tylko APARTADO jakość rewelacyjna, ale wiadomo cena to kosmos.

Niby prawda z  tym Apartado

Niby prawda z  tym Apartado ale tylko na Mariankach budują a kto by tam w tym syfie chciał mieszkać?

Zgadzam się ze to co teraz

Zgadzam się ze to co teraz buduje SzBau to poprostu tragedia… Mieszkania na parterze nie beda mialy w ogole dostępu do swiatla dziennego… Jednak pierwszy blok przy Laskowickiej powstał przy zachowaniu jakis odpowiednich odleglosci i to jest fakt…jednak co do jakosci i podejscia do klienta to juz nie ma co gadac…. 

Ktoś tutaj musi mieć niezły

Ktoś tutaj musi mieć niezły kompleks w związku z tym deweloperem SzBau. Albo konkurencja.

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

W minioną sobotę blisko 200 osób świętowało ósme urodziny Fundacji Makowo. Podczas dyskoteki w tylu lat 80. prowadzono licytacje, z których dochód zostanie przeznaczony...

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama