Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Mieszanie przy węglu. Gdy pojawiła się informacja o dopłacie, klienci ruszyli do składów opału

Na razie węgla w składnicach nie brakuje, ale nie wiadomo jak długo będzie można wybierać spośród kilku gatunków. Obecnie ceny dochodzą nawet do 3500 zł za tonę. Z pewnością taniej już nie będzie. Obietnica węgla z dopłatą za 996 zł za tonę okazała się mrzonką rządu.

Udostępnij
wyngiel-je-we-wsi

Kłopoty związane z węglem spędzają sen z powiek osobom ogrzewającym nim swoje domy.

Jeszcze nie tak dawno rząd obiecał, że można będzie kupić węgiel za 996 zł. Od każdej takiej tony sprzedawca miał otrzymywać 1073 zł brutto dopłaty. Prezydent podpisał 15 lipca ustawę, która miała to regulować. Szybko okazało się, że to nierealne.

Nijak miało się to do realiów ekonomicznych w sytuacji, gdy skład opału nabywał węgiel od hurtowników za około 2,5-3 tys. zł, a sprzedawał za 3-3,5 tys. zł za tonę.

Reklama
Reklama

- Kupujemy węgiel po wyższej cenie niż miałaby ona wynieść w sprzedaży klientom. Kto miałby pokryć tę różnicę? Sprzedawca z własnej kieszeni? - pytają właściciele składów opału w powiecie świeckim.

Rząd zorientował się, że to bubel, który zupełnie nie ma racji bytu i wybrał szybko inne rozwiązanie.

Nowy projekt ustawy zakłada jednorazowy dodatek w wysokości 3 tys. zł i przysługiwać będzie on gospodarstwom domowym, w których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel, brykiet lub pelet zawierający co najmniej 85 proc. węgla.

Reklama
Reklama

Ta informacja w połączeniu z coraz częściej pojawiającymi się doniesieniami, że mimo zwiększonego wydobycia, węgla może po prostu nie starczyć dla wszystkich, natychmiast spowodowała większy ruch w składnicach opału.

- Zapowiedź dopłaty 3 tys. zł wydaje się już pewną sprawą, dlatego klienci, wiedząc na czym stoją, zaczęli znowu kupować węgiel - mówi jeden z pracowników świeckiego oddziału firmy Hegmar, autoryzowanego sprzedawcy Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach. - Wcześniej był widoczny pewien zastój. Na pewno niektórzy przestraszyli się też tego, że gdy będą zwlekać z zakupem do jesieni, to może się okazać, że dla nich już nie starczy, albo nie dostaną takiego węgla, jaki by chcieli.

Na razie na placu Hegmaru jest w czym wybierać. Popularny ekogroszek w workach dostępny jest w sześciu gatunkach, w cenach od 3040 do 3540 zł za tonę.

Reklama
Reklama

Orzech w workach, w zależności od kaloryczności, kosztuje 2750-3000 zł. Najtańszy węgiel kosztuje obecnie 2600 zł. 

Rząd obiecuje, że o dopłatę w wysokości 3 tys. zł będzie można starać się zaraz po wejściu w życie nowej ustawy. Wnioski będzie można składać do 30 listopada w gminie. Samorząd będzie miał maksymalnie miesiąc na wypłatę pieniędzy (dostanie je z budżetu państwa).

Projekt nowej ustawy różni się od poprzedniej tym, że wtedy przeciętny Kowalski mógł kupić do 3 ton węgla po niecały tysiąc złotych za tonę. Teraz dostanie wprawdzie 3 tys. zł, ale na gospodarstwo domowe, więc przy obecnych cenach kupi tylko jedną tonę. O ile węgiel w międzyczasie znowu nie podrożeje.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
45 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Węgiel powyżej 3000 zł,

Węgiel powyżej 3000 zł, jeszcze kilka miesięcy temu kupowałem po 900  zł. To wina Tuska czy Putina, bo wiadomo, że nie Jarka i jego nowej elity?

No jak tam nasi lokalni

No jak tam nasi lokalni zwolennicy PIS-u nic nie komentują. Siedzą cicho i kwiczą co będzie na zimę. Za Tuska węgiel tańszy był 

Od początku to śmierdziało ,

Od początku to śmierdziało , przedsiembiorca sprzedający węgiel miał oddac wegiel za 1/3 ceny i jeszcze dopłacic za to 1 /3 ceny śmiech .  Ładnie ludzi w uja zrobili .Pozdrawiam 

Reklama

Nie ma co narzekać. 3 tysiące

Nie ma co narzekać. 3 tysiące to duża pomoc dla polskich rodzin. Inny rząd nic by nie dał. 

przyszedł czas na cukier

przyszedł czas na cukier ,buraki pisowskie już się rzucili.Robią ci pisowcy z nami co chcą ,a ludzie jakby klapy na oczach mieli. Popierajmy to dziadowstwo dalej a daleko zajdziemy!

Te 3 tys. złotych to nie jest

Te 3 tys. złotych to nie jest na zakup 1 tony węgla tylko dopłata po 1tys. złotych do każdej tony węgla których można kupić z dopłatą do 3 ton na gospodarstwo domowe. Po drugie dlaczego sprzedawca zarabia 500 złotych na każdej tonie. Po trzecie czas najwyższy wprowadzić ustawę anty-spekulacyjną bo tym pseudo handlowcom poprzestawiało się kompletnie w d….upach!

Reklama

Paliwo drogie, węgiel drogi

Paliwo drogie, węgiel drogi wszystko drogie, a my płacimy jak barany!!! PIS WON!!!! Po tysiąckroć …nigdy nie było takiego syfu w Polsce co przez ostatnie 7 lat!!!

Zamist smęcić trzeba się

Zamist smęcić trzeba się zabrać do roboty i pompy ciepla sobie pozakładać. No ale nie, patola woli narzekać, smrodzić i kopcić.

Tak się kończy kiedy do

Tak się kończy kiedy do rządzenia dopuszcza się miernoty bez wykształcenia i pojęcia o świecie, ludzi którzy nie prowadzili własnych biznesów i przestępców ulaskawianych przez własnych kolegów, kiedy media publiczne to szczujnia, kiedy likwiduje się niezależność sądów, w trybunale usadza najgorsze mendy z politycznych law, a to wszystko buduję na wypłacaniu socjalu będącego przykrywką dla licznych wielomilionowych afer. Każdy kto głosował na pis jest za to po części współodpowiedzialny, o ironio większość tych osób najbardziej odczuje wielki krysys który dopiero się zbliża. I tak wiem, że inflacja dotyka cała UE, ale u nas jest najwyższa. 

Reklama

Zamiast narzekać zobaczcie

Zamiast narzekać zobaczcie lepiej do dzieje się u Niemców albo w Holandi. Tak jest dopiero haos i strach przez zimą. Ludzie tam boją się że będą głodować i umierać  zimna. Jak poznacie fakty dopiero wtedy komentujcie sytuacje w Polsce która bardzo dobrze sobie radzi z putinowskimi działaniami. 

Prezydent mówiłże mamy węgla

Prezydent mówiłże mamy węgla na 200 lat. Rząd za szybko wprowadził embargo na węgiel inne kraje do dziś zruski węgiel importują a my?

Przestań dzbanie oglądać te

Przestań dzbanie oglądać te bzdury na TVP. Przełącz kanał na Polsat nie musisz na TVN. Jaki chaos byłem tam przez dwa miesiące, przedwczoraj wróciłem. Ten kraj schodzi na psy 

Reklama

Fakty są takie, że za rządów

Fakty są takie, że za rządów PiS trafiało rocznie najwiecej rosyjskiego  węgla po roku 90tym. Rząd juz w lutym wiedział, że zimą 2022/2023 będzie problem z węglem mimo to nie zgromadził zapasów i świadomie zrezygnował z importu węgla z Rosji. W lipcu  Mati sie skubnął, że cała unia zapasy juz ma natomiast u nas pustką wieje i poparcie spada dla pis wiec ogłosił lipcu ze dam nam po tysiaku na węgiel, który przypłynie w listopadzie, zeby ludzie na mieście nie gadali ze nic rzad nie robi. W listopadzie polacy kupią juz po 4.000 złotych ten wegiel zamowiony w lipcu bo będzie deficyt i tym samym ceny wyższe. 

zgadza się Piotrek

zgadza się Piotrek

„Nikt nie chciał nas słuchać. Zachwycano się tanim gazem z Rosji

— Rządzący twierdzą, że kryzys energetyczny i braki węgla powstały po wybuchu wojny i po nałożeniu embarga na węgiel. Tak naprawdę kryzys narastał na długo przed atakiem Rosji na Ukrainę. W zasadzie cała historia zaczęła się w roku 2019 i 2020. Wtedy zmuszono wszystkie spółki węglowe do zmniejszenia wydobycia na łącznie 9 mln ton. To jest ta ilość, której dziś brakuje na naszym rynku — mówi.”

cały art.: onet.pl/informacje/onetslask/dramatyczna-sytuacja-z-weglem-w-polsce-na-co-wystarczy-dodatek-weglowy/3dzxgcx,79cfc278

Ach ta polityka. Węgiel miał

Ach ta polityka. Węgiel miał znikać. Teraz ma powracać. Gdzie są teraz te ekolodzy. Jakoś cicho o nich 

Won z pisowcami ich ścieczki

Won z pisowcami ich ścieczki gasną!

A tymczasem przez Niemcy lecą

A tymczasem przez Niemcy lecą pełne wagony polskiego węgla… Ale uj to obchodzi wyborców bez mózgu….polska rzeczywistość i byle dostać kilka złotych… Wstydzdzie się Polacy bo jednak gęsi.

Wypier dalac na drzewo

Wypier dalac na drzewo

Niedługo tona będzie po 5 tys

Niedługo tona będzie po 5 tys. zł

„Połączenie braku towaru na rynku z rozdawaniem pieniędzy na jego zakup może przynieść tylko jeden efekt. Taki, że ceny podskoczą o wysokość dotacji. Zmienić mogłyby to jedynie działania rządu, które zasypałyby te braki. Jak na razie jednak – mimo wcześniejszych obietnic – nie zanosi się, by to miało się przed zimą udać. Dlaczego zatem rząd wybrał rozwiązanie, o którym jest głośno, ale nie zadziała?

Łapówka na uspokojenie nastrojów

Odpowiedź jest prosta. 3000 plus na węgiel to łapówka dla wyborców. Na dziś wszystko wskazuje na to, że w zimie czeka nas – ale nie tylko nas, bo różne problemy ma więcej krajów – poważny kryzys energetyczny. Ludzie już są źli. W zimie będą w jeszcze gorszym nastroju.”

cały art:

onet.pl/informacje/smoglabpl/3000-plus-na-wegiel-to-lapowka-dla-wyborcow-opinia/wk0d5sl,30bc1058

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Potwierdzają się wcześniejsze informacje portalu Extra Świecie o planowanej sprzedaży zakładu Schumacher Packaging w Polednie koło Bukowca. Wiadomo już, kto chce go kupić.

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Biznes

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Reklama
Reklama

Wiadomości

W mieszkaniu świecianina policjanci znaleźli ponad 200 gramów MDMA i marihuany. Teraz 21-latkowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Styl życia

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

W przedostatni weekend sierpnia kolejna edycja Blues na Świecie Festival Kujawy/Pomorze. Ale wakacje pożegnamy nie tylko w rytmach bluesa, bo wystąpią też popularni rockowi...

Wiadomości

W minioną środę po południu doszło do wypadku na drodze między Osiem a Tleniem.

Wiadomości

To była prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Podczas niedzielnego pikniku w Świeciu można było podziwiać 85 aut z różnych epok. Zgodnie z założeniem imprezy,...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Potwierdzają się wcześniejsze informacje portalu Extra Świecie o planowanej sprzedaży zakładu Schumacher Packaging w Polednie koło Bukowca. Wiadomo już, kto chce go kupić.

Wiadomości

W mieszkaniu świecianina policjanci znaleźli ponad 200 gramów MDMA i marihuany. Teraz 21-latkowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Wiadomości

W przedostatni weekend sierpnia kolejna edycja Blues na Świecie Festival Kujawy/Pomorze. Ale wakacje pożegnamy nie tylko w rytmach bluesa, bo wystąpią też popularni rockowi...

Wiadomości

Festiwal Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka w Świeciu to impreza, która na trwałe wpisała się w kalendarz lokalnych wydarzeń kulturalnych. To właśnie festiwalowi i...

Wiadomości

Mieszkańcy Świecia otrzymali pierwszeństwo w zakupie dietetycznej mieszanki chlebowej Panarium.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo