- Czuję się zobowiązany do informowania wspólnot mieszkaniowych, że w niezbyt odległej przyszłości mogą otrzymać znacznie wyższe rachunki za ogrzewanie - mówi Paweł Bednarski, prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Świeciu. - W większości przypadków zapewne nie będzie alternatywy dla ogrzewania z Veolii, ale nie jest wykluczone, że niektórzy zdecydują się na zmianę dostawcy lub skorzystają z innego rozwiązania, które zapewni ciepło w mieszkaniu.
Paweł Bednarki nie otrzymał żadnej oficjalnej informacji o planach inwestycyjnych spółki Veolia Północ, do której należy ciepłownia w Świeciu. Ma o to żal do dostawcy, bo nie może odpowiednio wcześniej przygotować się do tego, co nastąpi.
- Informacja jest jednak pewna, choć brakuje szczegółów - zaznacza Paweł Bednarski. - Przede wszystkim wciąż nie wiadomo, o ile mogą wzrosnąć opłaty. Jest raczej mało prawdopodobne, aby tak się nie stało w obecnych realiach ekonomicznych - zwraca uwagę prezes ZGM.
Odejście od węgla na rzecz innych źródeł energii jest wpisane w strategię Veolii nie od dziś. Już kilka miesięcy temu mówił o tym m.in. Marcin Orłowski, członek zarządu spółki.
W rozmowie z portalem gospodarczym wnp.pl (Wirtualny Nowy Przemysł) poinformował, że Veolia chce wyeliminować węgiel ze swoich instalacji do 2030 r., a w ciagu kolejnych 20 lat osiągnąć zerową emisję CO2.
Veolia chce rezygnować z węgla na rzecz gazu, ale nie będzie to jedyne paliwo. W perspektywie najbliższych 10 lat gaz ma odpowiadać za około 75 proc. produkcji energii cieplnej. Jak powiedział Marcin Orłowski, gdy pozwolą na to regulacje i warunki technologiczne, coraz większą rolę będą odgrywały wodór i biogaz.
Czy te zapowiedzi nadal są aktualne w obliczu rosnących cen gazu, m.in. wskutek wojny na Ukrainie? Niestety, nie udało nam się dziś uzyskać stanowiska Veolii Północ w tej sprawie. Do tematu wrócimy.
sPRZEDAM KOKSOWNIK.
sPRZEDAM KOKSOWNIK.
A na tak modne obecnie OZE
A na tak modne obecnie OZE nie można by przejść? Te eskimosy ze wzgórz koniecznie chcą nas wykończyć. Ale może Putin to rozwiąże. Na wiele, wiele lat powinien zostać lej po bombie, żeby nie mieli z kogo skóry drzeć.
Dziękujcie Unijnym decyzją
Dziękujcie Unijnym decyzją Timermansa o CO2 ,teraz udajecie zaklopotanych niemieckie pachołki.Szreder w zarządzie Nord Stream 2 .mordercy
Pomijając koszty emisji CO2
Pomijając koszty emisji CO2 na rynkach, warto wspomnieć o coraz większej dominacji gigantów ciepłowniczych z Francji (Veolia) i Niemiec (E.ON). Przez ostatnie 20-lat samorządy przy partyjnym poparciu pozbywały się energetycznej niezależności i mamy efekty. Cóż, postkolonializm w pełnej krasie…
no i fajnie. wole płacić
no i fajnie. wole płacić więcej niż oddychać smogiem. z drugiej strony gaz jest i tak tańszy od węgla, bo unia nawaliła sporo podatków na polski węgiel, bo niby zasiarczony
Dlaczego w Polsce ciepło
Dlaczego w Polsce ciepło sprzedają francuzi kto sprzedał ciepłownie i zyski ciągną za granice a u nas tylko smog i smród Pytam kto sprzedał ? Czy my nie umiemy palić w ciepłowniach? No POwiedzcie kto.
Świecie to bogate miasto,
Świecie to bogate miasto, ludzie dobrze zarabiają to dla zielonego dobra chyba nie problem parę złotych płacić więcej?
Dzisiaj kupiłem węgiel 1900
Dzisiaj kupiłem węgiel 1900 zł tona. Katastrofa.
Świecki ZEC był spółka
Świecki ZEC był spółka należącą w 100 % do gminy Świecie. Został sprzedany przez burmistrza Tadeusza Pogodę z OPS.