Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Mieszkaniec Świecia i Osia jest bogatszy niż Torunia i Bydgoszczy? Statystycznie tak

Ministerstwo Finansów opublikowało prognozowane wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca na 2021 r. Wysoko plasują się gminy Świecie i Osie.

Udostępnij
urzad-skarbowy

 REKLAMA

W województwie kujawsko-pomorskim Świecie jest na trzecim miejscu z wskaźnikiem dochodów w wysokości 3 004 zł na 1 mieszkańca. Wyżej w naszym województwie są jedynie Osielsko i Łysomice.

Jednocześnie Świecie zajmuje najwyższą pozycję w powiecie świeckim. Na drugim miejscu jest gmina Osie – 2 218 zł. Co ciekawe, prognozowana w 2021 r. wysokość dochodów z podatków w przeliczeniu na jednego mieszkańca gmin Świecie i Osie będzie wyższa niż na jednego mieszkańca Torunia (2 176 zł), Bydgoszczy (2 128 zł) czy Grudziądza (2 060 zł).
REKLAMA

Dlaczego? Bo statystycznie rzecz biorąc, mieszkańcy dwóch naszych gmin średnio będą mieli więcej w portfelach niż bydgoszczanie i torunianie, a więc zapłacą też większe podatki dochodowe. Tyle statystyka i średnie, z którymi proza życia, jak wiemy, nie zawsze idzie w parze.

Na trzecim miejscu w powiecie świeckim jest Bukowiec z 1 726 zł. Kolejną lokatę zajmuje Dragacz z 1 558 zł.

Na podobnym poziomie, przekraczającym nieco ponad 1 400 zł na mieszkańca są Lniano, Jeżewo i Drzycim. Wskaźnik gminy Pruszcz to 1 330 zł, a gmin Warlubie i Nowe ponad 1 200 zł. Na końcu zestawienia gmin w powiecie świeckim znalazło się Świekatowo z 938 zł na mieszkańca.
REKLAMA

Podstawę prognoz na 2021 r., służących do obliczenia tzw. janosikowego, w ramach którego bogatsze samorządy zrzucają się na subwencję dla biedniejszych, stanowią dane o dochodach podatkowych gmin za 2019 r. (według stanu na 30 czerwca 2020 r.).

Brano pod uwagę m.in. wpływy z podatku od nieruchomości, podatku rolnego i opłat, a także udziały w podatkach dochodowych płaconych przez mieszkańców, małe i średnie firmy oraz duże spółki zlokalizowane w danej gminie.

Nie dziwią więc wysokie wpływy podatkowe w przeliczeniu na statystycznego mieszkańca Świecia i Osia, gdzie działa wiele dużych przedsiębiorstw. Płacone przez nie podatki od nieruchomości i część podatków dochodowych zasila gminny budżet. Im więcej płacą, tym wyższe dane w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
REKLAMA

Czasami wystarczy jeden bardzo duży zakład, jak Schumacher w gminie Bukowiec, aby znacząco poprawić wyniki finansowe samorządu. Choćby jednej tak dużej „lokomotywy”, ciągnącej wskaźniki w górę, brakuje gminie Świekatowo, stąd taka, a nie inna, jej pozycja w zestawieniu.

Wpływy z podatków i opłat oraz udziały w PIT i CIT stanowią jedynie część dochodów gmin. Ponadto zaliczają się do nich dochody ze sprzedaży majątku, subwencje, dotacje celowe z budżetu państwa, a także środki unijne.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA
Budujemy kolejny blok na osiedlu Nowe Marianki w Świeciu. ZOBACZ FILM. Wizualizacje mieszkań i dodatkowe informacje na Otworzy się w nowym okniewww.apartado.pl

Udostępnij

Komentarze (11)

 1. Economist

  26 stycznia 2021 15:03

  Twórcy artykułu kłania się

  Twórcy artykułu kłania się brak wiedzy ekonomicznej. Pisze o dochodach gmin z tytułu podatków, gdzie zawarte są podatki płacone przez firmy, a to nie jest równoznaczne z wysokością dochodów szarego mieszkańca xD. 

  • Księgowy

   26 stycznia 2021 16:09

   Przecież cały czas jest

   Przecież cały czas jest pisane, że to w przeliczeniu na mieszkańca, a nie że tyle zarabiają mieszkańcy. Znam ten wykaz MF i tam też jest tak podane w przeliczeniu per capita, czyli na osobę. To nie artykuł ekonomiczny, więc rozumiem autora, że poszedł na pewne uproszczenia, żeby większosc ludzi mogła zrozumieć. Nie przesadzaj Economist.

 2. Tola

  26 stycznia 2021 16:19

  Co za pierd…..Niech prawdę

  Co za pierd…..Niech prawdę napiszą ile zarabia zwykły,szary człowiek naprawdę!!

  • Budowlaniec

   26 stycznia 2021 16:32

   Zwykły szary człowiek zarabia

   Zwykły szary człowiek zarabia przynajmniej 5-7 tys. netto. Wystarczy że umie trochę kłaść płytki albo zna podstawy murarki. Tyle w temacie. A prawdziwy fachowiec ma 2, 3 razy tyle.  

   • Trochę płytkarz ,murarz

    26 stycznia 2021 19:17

    Dawaj namiary za taką stawkę

    Dawaj namiary za taką stawkę biere w ciemno .

 3. *

  26 stycznia 2021 16:22

  Za dużo mamy?-odj**** i

  Za dużo mamy?-odj**** i przelać na rydzola.

 4. Jan Skromny

  26 stycznia 2021 16:27

  Jeden procent ludzi na

  Jeden procent ludzi na świecie posiada tyle pieniędzy co pozostałe 99%. 

 5. hm

  26 stycznia 2021 16:52

  Szkoda tylko ze tego bogactwa

  Szkoda tylko ze tego bogactwa w Swieciu nie widac…

  • Piter

   26 stycznia 2021 17:45

   Otwórz oczy to zobaczysz te

   Otwórz oczy to zobaczysz te wille i drogie mieszkania których nie nadarzającej budować 

 6. fazik

  26 stycznia 2021 19:53

  biurowiec mondi podniosl

  biurowiec mondi podniosl statystyki

 7. Lekarz

  27 stycznia 2021 13:07

  Haha 3004 zł na mieszkańca…

  Haha 3004 zł na mieszkańca… Bida aż piszczy. Ja tyle wydaje na ogrodnika co drugi tydzień.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Wiadomości

Młody mężczyzna, który w niedzielę wieczorem utopił się w Jeziorze Żurskim był mieszkańcem Osia. Przyjechał do Polski w celach zarobkowych.

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Reklama