Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Na pewno naprawdę piszemy łącznie. "Białe liceum" promuje poprawną polszczyznę. Sprawdźcie, w jaki sposób

W poniedziałek w różnych punktach Świecia będzie można znaleźć kamyki ze słowami, które wyjątkowo często bywają niepoprawnie zapisywane. Będzie to kolejna odsłona ogólnopolskiej kampanii społecznej, do której postanowiło przyłączyć się także II LO w Świeciu.

Udostępnij
2-lo-kampania-czolo

Inicjatorem kampanii, która zyskała status ogólnopolski, było grono pedagogiczne jednej z poznańskich szkół. Do akcji, realizowanej w tym roku szkolnym, przyłączyło się także "białe liceum" w Świeciu.

- Polszczyzna XXI wieku, doby internetu, obfituje w liczne błędy językowe - mówi Agnieszka Michałowicz, polonistka w II Liceum Ogólnokształcącym. - Tendencje do skrótowości, nadużywanie wyrazów zapożyczonych, wulgaryzacja i ubóstwo słownictwa oraz nagminne popełnianie błędów ortograficznych wymagają szczególnej pracy ze strony nauczycieli - podkreśla.

Akcja skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży, dlatego zaplanowanym działaniom nadano formę atrakcyjną dla młodego odbiorcy.

Reklama
Reklama

Pierwszym z działań był mały happening. Na chodnikach w sąsiedztwie szkoły pojawiały się wyrazy, wyjątkowo często błędnie zapisywane, jak chociażby: na pewno, naprawdę, poszedłem, z powrotem.

W czasie świąt Bożego Narodzenia zorganizowano rodzinne dyktando. Niestety, ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem, miało ono nieco inny charakter niż pierwotnie zakładano.

Zamiast wspólnego rozwiązywania, był konkurs fotograficzny. Należało w humorystyczny sposób ukazać rodzinne zmagania z językowymi trudnościami. Najwyżej oceniono fotografię nadesłaną przez Marcela Pękalę, który pozował wspólnie z mamą.

Reklama
Reklama

Trzeci krok, to akcja kamyczek. Uczniowie "białego liceum" przygotowali ponad sto kamyków z poprawnymi formami wyrazów często źle zapisywanymi. W poniedziałek kamienie, które chętni oczywiście będą mogli wziąć do domu, pojawią się w różnych punktach Świecia: na przystankach, skwerach, ławkach itp.

Koordynatorkami akcji w II LO są Agnieszka Michałowicz, Marta Pyrka i Jolanta Matusik-Sakowicz.

Poniżej zdjęcia ze szkolnej akcji.

Reklama
Reklama


a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (3)

 1. Anonim

  31 maja 2022 05:40

  Na pewno na pewno piszemy

  Na pewno na pewno piszemy oddzielnie, naprawdę naprawdę piszemy łącznie.:)

 2. Anonim

  31 maja 2022 06:42

  Panie Redaktorze, kolejny

  Panie Redaktorze, kolejny błąd. Tym razem w tytule. Skoro na pewno piszemy osobno, to nie powinno to brzmieć: na pewno naprawdę piszemy osobno / rozłącznie???  

  • Anonim

   31 maja 2022 06:51

   Poza tym czy zamiast pani

   Poza tym czy zamiast pani Matusik nie powinno pojawić się nazwisko polonistki, a nie matematyka? Pani Małgosi?

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Policjanci ukarali wysokim mandatem kierowcę, który na parkingu w Świeciu prezentował moc silnika i hałaśliwe dźwięki tłumika swojego samochodu. Policja zapowiada "zero tolerancji".

Wiadomości

W największej świeckiej szkole ponadpodstawowej niemal zawsze jest tłoczno. Jednak dziś na korytarzach ZSP było wyjątkowo dużo młodych ludzi. Wszystko za sprawą ósmoklasistów chcących...

Wiadomości

W wyniku zderzenia motocykla z samochodem osobowym, mężczyzna prowadzący jednoślad trafił do szpitala. Do porannego wypadku doszło w centrum Świecia.

Extra Nowe

Zbigniew Kloska, dyrektor Gminnej Przychodni w Nowem, po ponad 42 latach pracy przechodzi na emeryturę. Ale z placówką się nie rozstaje. - Jeśli będę...

Wiadomości

Do 3 lat więzienia grozi kobiecie i mężczyźnie zatrzymanym w weekend przez policję.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Skład nowej rady może być dla niektórych pewnym zaskoczeniem. Znikło kilka dobrze znanych nazwisk związanych z samorządem od lat.

Wiadomości

W wyborach na urząd burmistrza Świecia niemal na pewno wygrał Krzysztof Kułakowski. Wciąż jednak czekamy jeszcze na oficjalne informacje z Państwowej Komisji Wyborczej.

Wiadomości

Szczególne powody do zadowolenia może mieć Koalicja Obywatelska. Prawdziwym liderem w rankingu popularności okazał się radny Sebastian Glaziński.

Wiadomości

Chyba największym zaskoczeniem jest to, że do rady nie weszła starosta Barbara Studzińska. Najwięcej głosów dostał zastępca burmistrza Świecia Paweł Knapik.

Wiadomości

Poznaliśmy wyniki głosowania na wójtów w kolejnych czterech gminach powiatu świeckiego.

Wiadomości

Krzysztof Kułakowski zdecydowanie wygrał z Dariuszem Woźniakiem wybory na burmistrza.

Wiadomości

Znamy już wyniki wyborów na burmistrza Pruszcza oraz na wójta gminy Lniano.

Wiadomości

Oprócz burmistrzów i wójtów oraz radnych gmin i powiatu, mieszkańcy powiatu świeckiego wybierali też radnych sejmiku województwa. Wiadomo już, kto nimi będzie z naszego...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama